Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ОПМ LEKZII.doc
Скачиваний:
17
Добавлен:
04.05.2019
Размер:
1.23 Mб
Скачать

Заняття 7. Педагогічні задачі в професійній діяльності вчителя

Мета: допомогти студентам сформувати:

1) професійне вміння розглядати будь-яку життєву ситуацію як ситуацію психолого-педагогічну;

2) вміння бачити педагогічну ситуацію у навчально-виховному процесі й формувати її у педагогічну задачу;

3) розуміння й усвідомлення залежності ефективності розв’язання педагогічної задачі від рівня педагогічної майстерності вчителя.

Обладнання: фрагмент відеофільму з педагогічними ситуаціями; опорні сигнали з теми; картки з індивідуальними завданнями.

Основні поняття теми: педагогічна діяльність, педагогічна ситуація, педагогічна задача, педагогічна майстерність та її елементи.

Питання для обговорення:

Педагогічні ситуації.

Педагогічні задачі. Співвідношення між педагогічною ситуацією й педагогічною задачею.

Етапи розвязування педагогічної задачі.

Класифікація педагогічних задач за характером їх розвязання.

Запитання для контролю й самоперевірки:

  1. Педагогічні ситуації. Педагогічні задачі та процес їх розв'язання.

  2. Основні етапи розв'язування педагогічної задачі. Дії шкільного вчителя та викладача закладу освіти нового типу на кожному з етапів.

  3. Звязок між індивідуальними та віковими особливостями вчителя чи викладача та його майстерністю у розв'язуванні педагогічних задач.

Рекомендована література:

  1. Кулюткин Ю.П., Сухобская Р.С. Моделирование педагогических ситуаций. – М., 1981.

  2. Погашкин М.М., Вуль В.В. Педагогические ситуации. — М., 1983.

  3. Ильин Е.Н. Рождение урока. — М., 1986.

  4. Крупенин А.Л., Крохина И.М. Эффективный учитель. Практическая психология для педагогов. — Ростов н/Д., Феникс, 1995. — 480с.

  5. Гришин Э.А., Шишкина Е.Э. Задачник по методике воспитательной работы. – Тернополь, 1992. — 104с.

  6. Суходольська Л.В., Фіцула М.М. Методика виховної роботи/Навчальний посібник. — Тернопіль, 1998. — 132с.

Рекомендовані організаційні форми проведення заняття: ділова гра (прийом — аналіз конкретних ситуацій).

Заняття 8. Конфлікт і педагогічна взаємодія

Мета: допомогти студентам зрозуміти динаміку конфліктів з тим, щоб у професійно-педагогічній діяльності якнайшвидше знаходити шляхи виходу з проблемних ситуацій.

Обладнання: фрагмент відеофільму з педагогічними конфліктами; картки з індивідуальними завданнями.

Основні поняття теми: конфліктна ситуація, конфліктна взаємодія, конфлікт.

Питання для обговорення:

Конфліктна ситуація та конфлікт:

 подібність та відмінність між педагогічною та конфліктною ситуаціями;

 конфлікт та педагогічна задача;

 причини виникнення конфліктів;

 типи конфліктів;

 стадії розвитку конфлікту;

 стилі конфліктної взаємодії;

 культура поведінки вчителя під час конфлікту у шкільному колективі;

 функції конфліктів.

Умови попередження конфлікту.

Поради вчителеві щодо неконфліктної поведінки.

Етапи розвязання конфлікту.

Рекомендації щодо зняття напруги конфлікту під час його розвязання.

Основні методики розвязання конфліктних ситуацій:

 метод творчої візуалізації;

 метод мозкового штурму;

 метод автоматичного запису;

 метод уяви;

 техніка вольового мислення;

 раціонально-інтуїтивна модель оволодіння конфліктною ситуацією;

 принципові переговори.

Запитання для контролю й самоперевірки:

1. В чому полягають причини конфліктів?

2. Чи впливає міжособистісний конфлікт на взаємовідносини?

3. Яким чином пов’язані моральні якості людини з динамікою конфлікту?

4. Чи є конфлікт порушенням правил спілкування?

5. Як залежить стиль поведінки від конфлікту?

6. Назвіть правила виходу з конфліктної ситуації.

Проблемні завдання:

1. Змоделюйте три типи конфлікту: міжособистісний, внутріособистісний, конструктивний.

2. Складіть перелік рис різних типів "важких людей" у конфлікті.

Хід заняття:

1. Проводиться фронтальне опитування за заданою темою.

2. Група ділиться на 3 підгрупи. Кожна з підгруп моделює один з трьох запропонованих видів конфлікту.

3. Ці ж виділені підгрупи отримують наступне завдання, яке полягає в побудові моделі “важких людей” у конфліктній ситуації.

4. Тренінг спілкування "Відкритий конфлікт".

На середину кімнати виходять двоє учасників гри. Мета: потрібно вербально домогтись від свого партнера виконання будь-яких фі­зичних дій, установка дається у відкритій формі. Дії можуть бути такі: вийти з кімнати, надіти окуляри, зняти годинник тощо. Перемагає той, хто досягнув своєї мети. Той, хто програв, виходить, його заступає наступний учасник гри.

Рекомендована література:

1. Гоховаха Е.И., Попина Н.В. Психология человеческого взаимопонимания. — К., 1994.

2. Кузин Ф.А. Делайте бизнес красиво. — М., 1995.

3. Скотт Д.Г. Конфликты: пути их разрешения. — К.,1991.

4. Шарп Д. Типы личности. — Воронеж, 1994.