Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

441

 

 

5Гра «Впіймай звук»

Вам неохідно піймати слова, в яких зустрічаються звуки

[з], [з].

Зима морозяна на дворі, Замети білі на землі. Зоріють в небі ясні зорі. Заснули зайчики малі.

6Звуко-складовий аналіз слів

Зима, замети, зорі, заснули.

7Робота в зошитах (друкування слів)

— Надрукуйте ці слова в зошитах та поділіть їх на склади.

Фізкультхвилинка

Трішки ми попрацювали, Сили наші підупали. Треба нам би відпочити — Свої сили відновити.

Руки вгору, руки в боки, І ще декілька підскоків. Руки вгору, руки вниз — До навчання знов берись.

IV. Робота над матеріалом уроку

Бесіда

З чим асоціюється у вас зима? (Сніг, Дід Мороз, Новий рік,

ялинка, подарунки)

Це все так, адже зима — це завжди весела пора року для дітвори. А зараз я вам прочитаю цікаву казочку, в якій описані події відбувалися напередодні зими. Послухайте уважно і скажіть, де відбувалися описані події?

V.Робота з дитячою книжкою

1 Робота над казкою «Хатинка на ялинці»

1)Читання казки вчителем

2)Словникова робота

Гостинці — якась річ або ласощі, які є подарунком, сувеніром.

Ятель — дятел.

Жорсткокрилі — комахи, в яких тверді крильця.

Закликає — запрошує, гукає в гості.

Короїди — тварини, які об’їдають кору дерев.

3)Бесіда за прочитаним

Де відбуваються описані події?

Хто запрошував усіх звірят до себе в гості?

Хто був за поштаря?

442

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Хто прийшов на гостини до білочки?

Кого господиня не запрошувала до себе в гості?

Фізкультхвилинка

Трава низесенька-низесенька, Дерева високі-високі,

Вітер дерева колише, гойдає, Птахи летять, відлітають, А діти тихенько за парти сідають.

(Присідають.) (Стають на пальці ніг, руки піднімають угору.)

(Нахил тулуба вліво і вправо.) (Помахи руками, як крилами.)

2Ознайомлення з книжкою (обкладинка, автор, зміст, ілюстрації)

1)Розглядування ілюстрацій

Що тут намальовано?

Що нам знайоме? Що нове?

На які думки наводить цей малюнок?

2)Розглядування написів на першій сторінці обкладинки

Де тут написи? Де прізвище автора? Покажіть! Прочитайте!

Де заголовок книжки? Покажіть! Прочитайте!

Чи знаємо ми цього автора? Які його книжки ми вже знаємо?

3)Ознайомлення з книжкою посторінково.

Що ви бачите на першій сторінці обкладинки книжки?

Хто (що) зображений(-но) на малюнку?

Розглянемо написи.

Розгортаємо книжку на першій сторінці і т. ін.

3Розповідь учителя про Наталю Забілу

4Читання казки дітьми самостійно

5Вибіркове читання

Знайдіть у тексті й зачитайте те місце, де розповідається про підготовку білочки до прийому гостей.

Де у тексті розповідається про звірят, які прийшли в гості?

Знайти й зачитати, кого білочка не запрошувала.

Коли розійшлися гості?

VI. Підсумок уроку

Що виконували на уроці?

Що нового дізналися?

З книжкою якого автора ми сьогодні ознайомилися? Як вона називається?

Що ви можете розповісти батькам про Наталю Забілу?

Конспекти уроків навчання грамоти

443

 

 

 

*Н. С. Піддубна

 

Урок 100 (письмо)

 

 

Тема. Письмо великої букви З («зе»). Письмо слів із пропущеними літерами

 

 

Мета: навчити писати велику букву З («зе»), склади, слова з нею, збагачувати словниковий

 

запас учнів; розвивати вміння аналізувати структуру букви, порівнювати її з іншими

 

буквами, увагу, спостережливість, кмітливість, зв’язне мовлення; виховувати охайність

 

при письмі та дотримання норм каліграфічного письма, бережливе ставлення та любов

 

до природи.

 

 

Обладнання: картки з друкованими та рукописними буквами, предметні малюнки: лозина, кизил,

 

зошит з навчання грамоти, плакат «Правильно сиди під час письма», картки з за-

 

вданнями.

 

 

Хід уроку

 

І.

Організаційний момент

 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

 

1

Чистомовка

 

 

За-за-за — в лузі паслася …коза.

 

 

Зу-зу-зу — я їй сіна …привезу.

 

 

Зе-зе-зе — по стежині вуж … повзе.

 

 

Зи-зи-зи — до дітей своїх повзи.

 

2

Гра «Впіймай звук»

 

 

Зійди, зіронько-зірнице,

 

 

Золотава зорянице,

 

 

Завітай до нас в долину,

 

 

Засіяй хоч на хвилину,

 

 

Бо згубились зайченятка

 

 

І не можуть знайти татка.

 

 

Л. Вознюк

 

3

Словникова робота

 

Зірниця — те саме, що зірка.

 

Золотава — кольору золота.

 

Завітати — зайти до кого-небудь, відвідати когось.

 

4

Гра «Добери слова»

 

 

— А хто скучив за Дідом-Буквоїдом?

 

З

(Коза, лоза, ваза, Ліза)

5 Звуко-буквений аналіз слова Ліза

*  © Піддубна Н. С., 2010

444

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

6 Повторення вивченого на уроці читання висловлювання

Буква «зе» на письмі може позначати два приголосних звуки: твердий [з] і м’який [з].

ІІІ.Повідомлення теми та завдань уроку

На цьому уроці письма ви навчитесь писати велику літеру З («зе»), а також склади і слова з нею.

IV. Вивчення нового матеріалу

1Демонстрування та порівняння друкованої літери з відповідною їй писаною, з раніше вивченими літерами

2Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку і розміщувати зошит під час письма

Правила сидіння за партою

Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розгля-

дання плаката.)

Розміщення зошита на парті

Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притри-

муйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

Як тримати ручку під час письма

Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказів-

ного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

3 Показ і пояснення вчителем написання букви на дошці

ВеликабукваЗ(«зе»)складаєтьсяздвохправихпівовалів(верхнього меншого і нижнього більшого).

Алгоритм написання великої букви З («зе») (див. с. 445)

Зошит свій я розгортаю І похило покладу,

Ручку правильно тримаю, Сяду рівно, не зігнусь.

Конспекти уроків навчання грамоти

445

 

 

Алгоритм написання великої букви З («зе»)

1. Починаємо писати нижче верхньої міжрядкової лінії

2. Заокруглюємо вправо

3. Заокруглюємо вліво

4. Торкаючись верхньої міжрядкової лінії, ведемо вниз на себе

5. Закінчуємо писати перший елемент над верхньою рядковою, не заокруглюючи вгору

6. Не відриваючи руки, заокруглюємо вправо вниз

7. Ведемо на себе до нижньої рядкової лінії

8. Заокруглюємо вліво

9. Торкаючись нижньої рядкової, закінчуємо писати близько середини робочого рядка

4 «Письмо» в повітріПальчикова гімнастика

КОЗА Вихідне положення: вказівний палець та мізи-

нець випрямити. Середній та безіменний — притиснути великим пальцем до долоні. Спочатку вправу виконувати кожною рукою по черзі.

На галявині в лісу. Дід Трохим пасе козу.

Потім можна виконувати вправу обома руками, імітуючи козла та козу.

Йде коза у хлів мерщій,

Акозел — назустріч їй.

V.Робота в зошиті (с. 61)

1Письмо елементів букви по пунктирах зразка

2Письмо по пунктирах самостійно

Фізкультхвилинка

Клас принишк, Настала тиша.

Вже ніхто нічого не пише. Треба паузу зробити, Щоб здоров’ячко зміцнити.

Стали, сіли, сіли, стали, Поробили різні вправи. На сусіда подивились, Усміхнулись, звеселились, Й до роботи знову взялись.

446

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

3Письмо рядка букви самостійно

4Письмо слів (звертається увага на з’єднання букви з іншими буквами)

5Письмо речень

VI. Узагальнення та систематизація вивченого

1Робота над віршем у зошиті (с. 61)

— Послухайте вірш. У яких словах вживається буква з («зе»)?

Зоя і Зіна

Зоя і Зіна

Знайшли лозини.

Взяли корзини,

Лозина до лозини

Стали завзято

І зроблено корзини.

Кизил збирати.

 

Г. Бойко

2 Словникова робота

Лозина — народна назва деяких кущових порід верби.

Кизил — рослина або деревце з жовтими квітками та їстівними ягодами.

3Бесіда за змістом вірша

Про кого віршик?

Що робили дівчатка?

Чому слова Зоя і Зіна написані з великої літери?

4Розфарбовування малюнка в зошиті

5Спишіть і вставте пропущені букви (робота з картками)

..ила, ні.., ..іно, ..авук, м..ска, ..кула, ..кол, ..ак, ..оса, ..оза, віно..,

..іти, ..ім, са.., ..орква, ласті..ка, ..рава, ..авка, ли..ка.

VII. Підсумок уроку

Яку букву навчилися сьогодні писати?

Чи важко було писати цю букву?

Які слова з цією літерою ви писали?

*Н. С. Піддубна

Урок 101 (читання)

Тема. Повторення вивчених букв, їх звукових значень. Читання тексту «У зоопарку». Урокподорож

Мета: закріплювати знання про звукове значення букв, удосконалювати вміння робити звуковий та звуко-складовий аналіз слів, збагачувати словниковий запас учнів, виробляти

*  © Піддубна Н. С., 2010

Конспекти уроків навчання грамоти

447

 

 

в дітей навички читання зв’язного тексту; розвивати уяву, навички виразного читання, увагу, мислення, фонематичний слух, пізнавальний інтерес, спостережливість; виховувати любов до читання, шанобливе та бережливе ставлення до природи, тварин, бажання працювати.

Обладнання: предметні малюнки (лев, орел, мавпеня, крокодил, вовк), складова таблиця, схема для читання слів.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Повідомлення теми уроку та мотивація навчальної діяльності учнів

Сьогодні урок у нас буде незвичайний — ми здійснимо манд­ рівку до зоопарку, дізнаємося, які звірі там проживають, та водночас згадаємо всі букви, які ми вивчили.

III. Основна частина

— Сьогодні зранку я отримала листа від жителів зоопарку,

уякому знаходяться завдання. Виконавши їх, ми отримаємо перепустки до зоопарку і познайомимося з його жителями. А от хто надіслав мені ці завдання, ви дізнаєтеся, відгадавши загадки.

1 Робота над загадками (супроводжується демонструванням предметних малюнків)

Пазуристий він, гривастий, Як збирається напасти. Рявкне — ох, і любий рев… Відгадали? Так, це… (лев).

На скелі він будує дім, І не боїться жити в нім — Два могутні крила У господаря… (орла).

Всіх він любить незрадливо. Хто б до нього не ходив. Здогадались? Це наш Гена, Це наш Гена… (Крокодил).

На дереві грається, Угору піднімається.

На хвостику гойдається. І зветься це малятко Веселе… (мавпенятко).

Ходить хмуро між дубами, Хижо клацає зубами.

Весь, як є,— жорстока лють, Очі так її і ллють.

Зачаївся ось, примовк Грізний звір цей, звісно,…

(вовк).

2Робота в зошитах (друкування слів-відгадок)

3Бесіда

З чого складаються слова? (Зі звуків)

Які дві групи звуків є в нашій мові? (Голосні та приголосні)

Чим голосні звуки відрізняються від приголосних? (Голосні звуки вимовляються без перешкод, а при вимові приголосних звуків є перешкоди: зуби, губи, язик.)

Наведіть приклади голосних та приголосних звуків.

448

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

4Завдання від Мавпеняти (гра «Хто більше?»)

— Доберіть слова зі звуками [з], [з].

Фізкультхвилинка

Трішки ми попрацювали, Сили наші підупали. Треба нам би відпочити — Свої сили відновити. Руки вгору, руки в боки, І ще декілька підскоків. Руки вгору, руки вниз — До навчання знов берись.

5 Завдання від Орла (утворення та читання складів)

 

В

П

К

Т

Л

Р

Н

С

М

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А

ВА

 

 

 

ЛА

РА

 

СА

МА

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

О

ВО

 

КО

 

ЛО

 

НО

 

МО

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

У

 

ПУ

 

ТУ

 

 

 

 

МУ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

И

 

 

КИ

ТИ

ЛИ

 

 

СИ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І

ВІ

ПІ

КІ

 

 

РІ

НІ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Е

ВЕ

 

 

ТЕ

 

РЕ

НЕ

СЕ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 Завдання від Вовка (скласти і прочитати слова)

 

Ме

 

ам

Лі

 

им

Са

Д

ім

Ви

 

ар

Ді

 

ах

7

Завдання від Лева (творче завдання — кросворд)

 

 

 

 

 

 

1-ша команда

 

 

 

 

 

 

1

В

 

 

2 Р

 

По горизонталі:

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Тварина з довгим хоботом і коротким хвос-

 

Е

 

 

А

 

тиком. (Слон)

 

 

 

 

 

 

3

С

Л

О

Н

 

По вертикалі:

 

 

 

 

 

 

1.

Пора року. (Весна)

 

Н

 

 

О

2.

Час, коли треба прокидатися. (Ранок)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А

 

 

К

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Конспекти уроків навчання грамоти

449

 

 

2-га команда

По горизонталі:

1. Нагорода, подарунок. (Приз)

По вертикалі:

1.Професія людини, що випікає хліб. (Пекар)

2.Його відчуваєш носом. (Запах)

IV. Робота з Букварем (с. 72–73)

Робота над текстом «У зоопарку»

1Читання тексту вчителем

— Кого зустріла Зіна в зоопарку?

2Словникова робота

1П Р И 2 З

ЕА

КП

А А

РХ

Відвідали — побували.

Кумедні — цікаві.

Позирали — дивилися.

Клекотати — видавати переривчастий звук (про деяких великих птахів).

3 Напівголосне читання тексту учнямиФізкультхвилинка

Що ж, мабуть, прийшла пора Трохи відпочити.

Хочу на фізкультхвилинку Всіх вас запросити.

Раз — підняли руки вгору, Два — нагнулися додолу. Руки в боки.

Повернулись, повернулись І вправо, і вліво, Щоб нічого не боліло. Раз, два, три, чотири! Набираємося сили.

Повернись, повернись, До сусіда посміхнись.

4Вибіркове читання

5Робота над виразністю

— Як потрібно читати останнє речення тексту? Чому?

V.Підсумок уроку

З якою буквою ви ознайомилися?

Які звуки вона може позначати на письмі?

Чого навчилися?

Що найбільше сподобалось?

450

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

*Н. С. Піддубна

Урок 102 (письмо)

Тема. Письмо вивчених букв, слів із вивченими літерами, речень за аналогією. Творчі вправи Мета: збагачувати словниковий запас дітей, повторити правила написання слів з великою буквою; удосконалювати вміння робити звуко-буквений аналіз слів, складати речення, записувати слова і речення під диктовку, складати речення за схемою; розвивати увагу під час списування з друкованого тексту, фонематичний слух, образне мислення та

мовлення; виховувати в дітей охайність при письмі.

Обладнання: схеми для читання складів та слів, плакат «Правильно сиди під час письма», картки для роботи по варіантам, схеми до речень.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів

1Бесіда

Які бувають звуки? (Голосні і приголосні)

Наведіть приклад голосних звуків.

Наведіть приклад приголосних звуків.

Чим позначаються звуки на письмі? (Буквами)

2Утворення та читання складів

АА

ОО

УУ

И И

ІІ

ЕЕ

3 Утворення та читання слів

Ми

 

Сі

 

лина

 

ріжка

Се

ло

Си

ла

свід

до

слід

Са

 

Ми

 

шка

 

віра

4Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку й розташовувати зошит під час письма

Правила сидіння за партою

Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз

*  © Піддубна Н. С., 2010

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]