Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

351

 

 

Алгоритм написання великої букви П («пе»)

1. Починаємо писати від верхньої міжрядкової лінії

2. Ведемо від верхньої міжрядкової лінії пряму довгу лінію вниз на себе до нижньої рядкової лінії

3. Торкаючись нижньої робочої лінії, заокруглюємо ліворуч

4. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

5. Від початку першого елемента залишаємо відстань, яка дорівнює половині висоти від верхньої міжрядкової до верхньої рядкової лінії

6. Ведемо пряму довгу лінію вниз на себе до нижньої лінії робочого рядка

7. Заокруглюємо праворуч

8. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

9. Відступаємо від початку першого елемента вліво відстань, що дорівнює половині висоти від верхньої міжрядкової до верхньої рядкової лінії

10. Починаємо писати нижче верхньої міжрядкової лінії

11. Заокруглюємо праворуч вгору до верхньої міжрядкової лінії

12. Ведемо далі по верхній міжрядковій лінії, торкаючись початку першого і другого елементів

13. Закінчуємо писати від початку другого елемента на відстані, що дорівнює ширині робочого рядка

7Письмо буквосполучення та складів з великою буквою П («пе»)

— Уважно слухайте слова і плескайте в долоні, коли почуєте

услові склад, що тільки-но записали.

Парасолька, півник, праска, плащ, пінгвін, пухкий, пишу, портфель.

— Пригадайте, коли ці слова будуть писатися з великої літери?

Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)

Хлопчик любить скрізь ходити. Ніжки мусять тупотіти.

Вказівний і середній пальці правої (а потім — лівої) руки «ходять» по столу.

8Письмо речень Панас писав. Пилип співав. Поліна спала

Доповніть речення новими словами.

Поясніть вживання великої літери.

352

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

VI. Розвиток зв’язного мовлення

1Відгадування загадки (зошит, с. 47)

Що ви знаєте про півника?

Яку користь він приносить людям?

2Слухання вірша, утворення словосполучень

Півень півневі співав: «Я сьогодні рано встав!» Потім вилетів на пліт — Заспівав на цілий світ: «Я співати так люблю, Що ніколи не просплю!»

Г. Чубач

Півень (який?)...

Півень (що робить?)...

3 Складання речення зі словом півень, побудова графічної моделі речення

VII. Розфарбовування малюнка

VIII. Підсумок уроку

Яку букву ви вчилися писати?

Який звук вона позначає на письмі?

Прочитайте речення і поясніть вживання великої літери.

куПил сін липПи суПана.

Пригадайте, про кого ви слухали вірш?

За що мама похвалила Полінку?

*Л. М. Воронова

Урок 75 (читання)

Тема. Звуки [р], [р]. Позначення їх буквами Р, р («ер»)

Мета: ознайомити учнів з артикуляцією нових звуків; формувати вміння виконувати синтетичні та аналітичні дії зі звуками; вчити читати склади, слова з новою буквою; збагачувати словниковий запас; розвивати артикуляційний апарат, мовлення, мислення; виховувати у дітей охайність, старанність, інтерес до навчання.

Обладнання: предметні малюнки до загадок, звуко-складові моделі та фішки до них, карткиблискавки, зошити, плакат «Правильно сиди під час письма».

*  © Воронова Л. М., 2010

Конспекти уроків навчання грамоти

353

 

 

Хід уроку

I.Організаційний момент

Стали, дітки, підтягнулись. Одне одному всміхнулись. Сіли всі рівненько, Попрацюємо гарненько.

Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Повторення та закріплення матеріалу

1 Бліц-опитування

Учитель швидко показує букву, учні називають її, а також звуки, що вона позначає на письмі.

2Читання складів та слів на картках-блискавках

пи са в ому кі ско плу спі вона мова сом слон клас папка сапа

3Гра «Слово в слові»

— Пошукайте нові слова в слові калинові.

Лин, нова, вона, вони, вінок, віник, нива.

III. Мотивація навчальної діяльності

1Відгадування загадок

Має клешні й довгі вуса. Я і сам його боюся:

Він щипає, мов гусак, Ну, а звуть щипаку... (рак).

А ось, де може жити рак, ви скажете, відгадавши таку загадку.

Наче скло прозоре, В’ється синя стрічка, То біжить у море Безупинна... (річка).

Назвіть перший звук у словах-відгадках.

2Складання звукових моделей слів-відгадок

— Отже, з яким звуком ви ознайомитесь на уроці?

IV. Повідомлення теми і завдань уроку

— Сьогодні ви ознайомитесь з новим звуком і буквою, яка його позначає на письмі, будете вчитися читати нові склади, слова,

354

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

вивчите скоромовку. А на уроці ви повинні бути уважними і старанними, щоб виконати всі завдання.

V. Вивчення нового матеріалу. Ознайомлення з новим звуком

1 Виділення звуків [р], [р]

Дірявим ситом із ріки рак носить воду на грядки.

В. Лучук

— Назвіть слова зі звуками [р], [р]. Визначте їх позицію в названих словах.

2Артикуляція звуків [р], [р], віднесення їх до приголосних, позначення фішкою

3Аналітико-синтетичні вправи

1)Гра «Утвори склад»

— Утворіть всі можливі склади зі звуками [р], [р].

2)Гра «Назви звуки»

Учитель називає склад, учні називають звуки, що його утворили.

3)Гра «Відшукай кінець»

Ридають літери в кожному рядочку: Від слів лишилися тільки шматочки. Кінець треба відшукати, Щоб всі слова ті врятувати.

ра-

к

ма

влик

ру-

ка

чка

кавичка

рі-

ка

пка

 

4Гра «Мікрофон по колу»

Учні добирають свої слова з новими звуками.

VI. Фізкультхвилинка

Ра-ра-ра! Ра-ра-ра! — У нас розпочалася гра. Ри-ри-ри! Ри-ри-ри! — Нумо, руки догори.

Вліво, вправо нахилились, Низько до землі вклонились...

Присідай і випрямляйся, Разом з нами дружно грайся.

Конспекти уроків навчання грамоти

355

 

 

Раз-два! Відпочили? До роботи дружно сіли.

VII. Ознайомлення з новою буквою

1Розгляд букви. Аналіз її графічної будови. Добір предметів з навколишнього середовища, схожих на букву р («ер»)

Виліз равлик на стеблину, Зупинився і завмер.

На собі несе хатину, А вона — як буква «ер».

В. Гринько

2Місце букви в касі

3Друкування літер Р, р у зошитах

Повторення правил сидіння за партою, користування ручкою та зошитом.

4 Читання складів з вивченою буквою

На дошці — малюнок сонечка, в середині буква р («ер»), на промінцях — а, о, і, и, у. Під керівництвом учителя діти читають прямі та обернені склади.

о

аі

ур

и

VIII. Робота за Букварем (с. 54–55)

1Розглядування малюнків. Складання звуко-складових моделей слів редиска, равлик, визначення позиції нового звука

2Відгадування загадки, викладення звукової моделі слова сорока

Біла латка, чорна латка по дереву скаче.

3Робота зі складовою таблицею

Назвіть звуки, що позначають букви у червоних кружечках.

Назвіть звуки, що позначають букви у синіх кружечках.

Прочитайте надруковані склади.

Які склади пропущені?

Читання складів по горизонталі, по вертикалі з нарощуванням темпу.

356

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

4Читання слів за променеподібною таблицею

5Словниково-логічні вправи

Утворення і читання слів із запропонованих складів.

6Читання слів у колонках

Прочитайте слова зі складом ра, ро, ру.

Порівняйте кожну пару слів.

IX. Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

Широко розплющу очі, Роздивлюся все охоче.

(Учні максимально широко розплющують очі.)

Потім мружусь, наче киця, І заплющую очиці!

(Учні міцно заплющують очі.)

Вправа повторюється 20 разів.

X. Продовження роботи за Букварем (с. 55)

1 Гра «Слухняний ротик». Робота над скоромовкою

1)Мовчазне читання.

2)Читання хором з нарощуванням темпу.

3)Заучування скоромовки.

4)Промовляння скоромовки окремими учнями.

2 Логічна вправа «Хто у кого»

XI. Підсумок уроку

Яку букву вивчили на уроці? Знайдіть її в касі.

Які звуки вона може позначати?

Коли ви були маленькі, у багатьох з вас вимова звуків [р], [р]

викликала труднощі, як і у героя вірша К. Дяченка «Важка літера».

Боря «ер»

«Малка», «хмалка»,

Не вимовляє.

«Зебла», «глак»...

Йому мама

Аж червоний

Підсобляє:

Весь. Бідак.

— Каже: «Риба,

Мама встала:

Ріпа, брама,

— Ех ти, «Боля»!

Марка, хмарка,

Він як скочить

Зебра, грак».

На стілець:

Та у Борі

— І не Боля я,

Знов не так:

А — Бо-ря!!!

Риба — «либа»,

Ну, нарешті...

Ріпа — «ліпа»,

Молодець!

Конспекти уроків навчання грамоти

357

 

 

 

Урок 76 (письмо)

*Л. М. Воронова

 

Тема.

Письмо рядкової букви р («ер»), складів та слів із нею

 

Мета:

вчити учнів писати рядкову букву р («ер»), поєднувати її з іншими буквами; продо-

 

вжувати виробляти навички звуко-складових моделей слів; збагачувати словниковий

 

запас дітей; розвивати мовлення, мислення, дрібну моторику; виховувати старанність

під час письма.

Обладнання: каса букв, картки з друкованими і рукописними буквами, фішки для звукових моделей, предметні малюнки до загадок, зошит із навчання грамоти, плакат «Правильно сиди під час письма», пошукова таблиця, малюнок будиночка.

Хід уроку

I.Організаційний момент

Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу

1Робота з пошуковою таблицею

У кожного учня на парті лежить таблиця.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

коса

сосна

молоко

ж

о

2

липа

сова

Опанас

в

3

кавун

мова

Слава

т

4

Павло

клен

малина

и

5

Оксана

сопілка

нива

й

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Поліна

ласка

мило

б

2

сливи

лосі

Іван

і

3

півник

пилка

сало

л

4

калина

Павлинка

полив

и

5

пасіка

він

віник

й

 

 

 

 

 

 

 

1

лавка

парта

мавпа

с

2

сапка

колос

Сава

и

3

Поліна

ловив

лимон

н

4

сопілка

кріп

Прокіп

і

5

слова

калина

Пісні

й

 

 

 

 

 

 

 

— Зачитайте слова із буквою п («пе»), назвіть звук, який вона позначає, вкажіть його позицію.

*  © Воронова Л. М., 2010

358

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Знайдіть у таблиці слова за такими орієнтирами: четвертий синій ряд під чотирикутником.

Напишіть слово на дошці. Поясніть вживання великої літери.

За графічною моделлю складіть речення зі словом Прокіп.

.

III. Актуалізація опорних знань

1Фронтальне опитування

З якими звуками ви ознайомилися на уроці читання?

Назвіть слова з цими звуками.

Якою буквою вони позначаються на письмі?

Покажіть друковану букву р.

2.Гра «Відшукай букву»

..ука, ми..о, ли..он, со..ока.

Назвіть слова з літерою р.

3Відгадування загадок

Що це за будинок Ходить без доріжки, Схожий він на колобок,

А під дахом ріжки? (Равлик)

У воді вона живе, Не має дзьоба, а клює. (Риба)

4Побудова звукових моделей слів-відгадок

Фізкультхвилинка

Ра-ра-ра! Ра-ра-ра!

У нас розпочалася гра. Ри-ри-ри! Ри-ри-ри! Нумо, руки догори. Вліво, вправо нахилились,

Низько до землі вклонились...

Присідай і випрямляйся, Разом з нами дружно грайся. Раз-два! Відпочили?

До роботи дружно сіли.

IV. Повідомлення теми і завдань уроку

— Сьогодні ви будете вчитися писати рядкову букву р («ер»), поєднувати її з іншими буквами, складати звуко-складові моделі слів, описувати предмети. Розглянемо, як від зміни однієї букви може змінитися значення слова.

Конспекти уроків навчання грамоти

359

 

 

V. Вивчення нового матеріалу

1Підготовка руки до письма. Графічні вправи (зошит, с. 48)

2Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку і розміщувати зошит під час письма

Правила сидіння за партою

Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розгля-

дання плаката.)

Розміщення зошита на парті

Розгорнітьзошит,покладітьпередсобою,лівоюрукоюпритри-

муйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

Вправи для розвитку м’язів руки

1)Коливайте ручкою, утримуючи її вказівним і великим пальцями; вказівним і середнім та ін.

2)Повертайте ручку пальцями правої руки.

3)Поставте ручку кулькою на парту, тримаючи за протилежний кінець, потім спустіться пальцями до кульки.

4)Підніміть й поверніть у повітрі ручку так, щоб кулька опинилася вгорі (при цьому пальці будуть біля кульки).

5)Не випускаючи з рук, поставте ручку на парту протилежним від кульки кінцем, потім спустіться пальцями від кульки вниз. (Вправу повторіть декілька разів.)

6)Підніміть вказівний палець, тримаючи ручку великим та середнім.

7)Зробіть колові оберти кистю.

Як тримати ручку під час письма

Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на

парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказів-

ного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

3Демонстрування зразка букви

4Порівняння друкованої й рукописної малої букви р («ер»)

5Пояснення принципів написання букви

Рядкова буква р («ер») складається з двох елементів: довгої прямої лінії і короткої прямої лінії, заокругленої вгорі і внизу.

360

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Алгоритм написання рядкової букви р («ер»)

1.Починаємо писати від верхньої рядкової лінії довгу пряму вниз на себе

2. Ведемо до нижньої міжрядкової лінії

3.Від першого елемента трохи вище нижньої рядкової ведемо вгору лінію, заокруглюючи праворуч

4. Торкаючись верхньої рядкової лінії, ведемо коротку лінію вниз на себе до нижньої лінії робочого рядка

5. Заокруглюємо праворуч, торкаючись нижньої рядкової лінії

6. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

— Пишемо під рахунок раз, і-два-і.

6Письмо елементів рядкової букви р («ер») у повітрі, на дошці, в зошиті

— У яких вивчених буквах зустрічалися ці елементи?

7Письмо букви в повітрі, в зошиті

Зошит швидко розгортаєм. Ручку правильно тримаєм. За осанкою слідкуєм.

З чистотою дружимо, На «відмінно» пишемо.

— Назвіть шкільне приладдя, в назвах якого зустрічається бук-

ва р («ер»).

8Письмо слова роса

Заберіть одну букву. Яке слово утворилося?

Замініть першу букву на іншу, щоб утворилося нове слово.

Зк — в дівчат на голові,

Зр — виблискує в траві. (Коса — роса)

9Письмо слів рак, рік

Чим відрізняються ці слова?

Учитель звертає увагу учнів на те, що від заміни букви змінюється значення слова. Учні роблять висновок, що на уроках вони повинні бути уважними.

Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)

Приготуйте ваші руки — Чарівні хай зринуть звуки, Звуки Баха, звуки Ліста. Уявіть, ви — піаністи.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]