Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

391

 

 

4Відгадування загадки

Молодці, одягаємо шапку і вирушаємо...

Угустий, дрімучий, темний, Споконвічний він росте, Не проб’ється навіть сонце Крізь гілля його густе.

Що це? (Ліс)

Словникова робота

Дрімучий — дуже густий та непрохідний ліс.

Споконвічний — який існує з найдавніших часів, постійний, вічний­ .

Крізь гілля — крізь гілки (віти) дерев.

5Розгадування ребусів

Подивіться, які дивні листочки на деревах! Так це ж ребуси. Покажіть, як необхідно їх розв’язувати.

И І

М=Р

Р

Р1а

а к 3 с а

(рак, кіт, косар, Родина, актриса)

— Що необхідно робити, щоб ліс залишався гарним?

Фізкультхвилинка

Ми садили ліс у полі —

Ідубочки, і тополі,

Іосику, і ліщину,

Ічервону горобину. Виростай, наш ліс могучий, Піднімайсь під самі тучі...

392

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

6 «Кут зору»

Лиш хоробрих та завзятих, Гір любителів затятих, Вирішили ми зібрати, Бо чекають нас Карпати. Йде в похід наш 1-А, Веселиться дітвора.

Р

ис

Па

рк

С

апа

Р

инок

Па

р

С

ито

Р

іка

С

окіл

С

ир

Р

ука

Па

пір

Р

анок

Р

оса

Па

вук

С

лива

С

лово

7Читання анаграм

Ми потрапили до зоопарку. Використовуючи підказки, назвіть тварин, які живуть у зоопарку.

ЛСОН, ИЛС, КРКУА, ВВКО, ВРНОО, ВПАМА, ЛІВ

(Слон, лис, курка, вовк, ворон, мавпа, віл)

— Які ще звірі можуть жити в зоопарку?

Фізкультхвилинка

На болоті журавель Цілий день збирав щавель. Назбирав собі на борщ. Та якраз вперіщив дощ, І щавель знесла водиця,—

Без борщу лишилась птиця, З того часу журавель Сировим жує щавель.

8Робота за Букварем

1)Читання тексту «Котик і Півник»

І остання наша зупинка — це театр. Розгорніть підручники. Прочитайте і скажіть, хто ставив виставу.

2)Вибіркове читання

Хто ставив виставу?

Прочитайте імена дітей.

Прочитайте речення: кого грав Тимко у виставі.

Прочитайте, де стояла Лиска.

Прочитайте слова Лисички.

Конспекти уроків навчання грамоти

393

 

 

Прочитайте слова Півника.

Як ви думаєте, куди пішов Півник?

9Інсценізація казки «Котик і Півник»

Троє учнів одягають маски Котика, Півника і Лиски.

Котик прощається з Півником і йде до лісу по дрова.

Лиска вмовляє Півника вийти на подвір’я.

Півник відповідає Лисичці та вказує на Кота.

IV. Підсумок уроку

— Мешканці іншої планети вдячні вам за допомогу, їм дуже сподобалась подорож. Вони були вражені вашим розумом, уважністю та бережливим ставленням до природи.

*Т. В. Павленко

Урок 86 (письмо)

Тема. Закріплення вміння писати вивчені букви. Розвиток зв’язного мовлення Мета: закріпити знання учнів про букви; удосконалювати вміння учнів писати букви, склади

та речення під диктовку; розвивати логічне мислення та мовлення учнів; виховувати уважність, охайність, бережливе ставлення до природи.

Обладнання: конверт із завданнями, каса букв, картка-зразок написання рукописної букви в, карткианаграми.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці я пропоную вам зіграти у гру «Що? Де? Коли?». Наш клас сьогодні гратиме проти жителів лісової долини, які хочуть перевірити ваші знання та вміння.

III.Робота над матеріалом уроку

Завдання 1. Гра «Буква заблукала».

Перше завдання: ви маєте виправити помилки, яких припустилися учні лісової долини.

На магнітній дошці:

Букви, що позначають голосні звуки: О С У М А.

Букви, що позначають приголосні звуки: Л К І Р Т. Учні виправляють помилки, вставляють букви на місце.

*  © Павленко Т. В., 2010

394

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Завдання 2. Повторення гігієнічних правил письма.

Наступне завдання — від лікаря, який хоче дізнатися, чи правильно ви сидите за партою: чи рівна у вас спинка, чи стоять ноги на підлозі? Чи правильно лежить зошит? Візьміть ручку. Скількома пальцями ви її тримаєте?

Завдання 3. Каліграфічна хвилинка.

Наступне завдання — від вчителя лісової школи. Воно таке: пропишіть букву, яка є спільною для слів: ставок, вікно і слива. (в)

Рядкова буква в («ве») складається з двох елементів: верхньої петлі й овалу.

Алгоритм написання рядкової букви в («ве»)

1. Починаємо писати трохи нижче верхньої рядкової лінії

2. Ведемо з нахилом угору

3.Заокруглюємо під верхньою міжрядковою лінією ліворуч і ведемо довгу пряму вниз до себе

4. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч

5.

Торкаємося нижньої рядкової, ведемо, заокруглюючи, угору

 

до верхньої лінії робочого рядочка, де, торкнувшись її, заокруглює-

 

мо ліворуч

6.

Закінчуємо писати біля першого елемента

— Пишемо під рахунок і-раз, і-два-і.

Завдання 4. Розгадування анаграм.

— Наступне завдання — від працівників друкарні, які надіслали нам анаграми. Здогадайтесь, які слова зашифровані.

 

ЛТІО

СТКІА

РСАО

 

КСРОА

ПРСОО

ВКНІО

РНКАО

(Літо, сітка, вікно, косар, просо, роса, ранок)

 

Завдання 5. Запис букв під диктовку.

— Ви довели, що вмієте розгадувати ребуси, писати букву в («ве») . Покажіть, що ви добре пишете й інші букви. Запишіть бук-

ви: л, с, а, і, р, т, в, и, к.

Завдання 6. Гра «Хто більше?»

— Утворіть слова, використовуючи букви, які ви записали. (Стіл, лавка, віл, сітка, кіт, ліс, рис)

Конспекти уроків навчання грамоти

395

 

 

Фізкультхвилинка

Пугач хвалиться пінгвіну:

— Півень дав мені пір’їну. Причеплю, причепурюся, Потім паві покажуся.

Завдання 7. Письмо складів під диктовку.

Наступне завдання — це незвичайні склади, які ви маєте записати під диктовку. Візьміть ручки. Починаємо писати: во ли сі но ра но.

Якщо ви правильно все записали і не пропустили жодного складу, то ви зможете прочитати п’ять двоскладових слів, утворені

зпершого і другого складів, з другого і третього складів... Назвіть ці слова. (Воли, лисі, сіно, нора, рано)

Завдання 8. Відгадування загадок і запис слів-відгадок.

Ще одне завдання — це загадки із загадкового будинку. Відгадайте їх і запишіть слова-відгадки.

Він дрімучий та темний, завжди ріс він і росте, Не загляне тепле сонце Крізь гілля його густе. Що це? (Ліс)

Хоч бачить він погано, Але копа старанно. Під землею вирив хід

Сліпкуватий сірий... (кріт).

Відкриваються щоночі Величезні її очі.

Землю темрява вкрива — Полювать летить... (сова).

Здивувалась дітвора: «Це тварина чи гора?

Як же їсть він, як він п’є?» А для цього хобот є! (Слон)

Прочитайте слова, які ви записали.

Яке слово зайве? Чому?

Фізкультхвилинка

У ставку гусак стоїть, Гусенята й гуска. Гусенята плюскотять, Гуска носом плюска.

396

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Завдання 9. Письмо речення під диктовку.

Наступне завдання — від садівника. Запишіть речення.

Тарас полив липку влітку.

Чому ми мусимо дбати про дерева?

Розкажіть, як ви дбаєте про рослини.

IV. Підсумок уроку

Згадайте, що робили сьогодні на уроці?

Сьогодні ви добре впорались з усіма завданнями і продемонстрували міцні знання і гарні вміння.

*Т. В. Павленко

Урок 87 (читання)

Тема. Звук [е]. Позначення його літерами Е, е Мета: ознайомити учнів з літерою е, її звуковим значенням; розвивати мислення, увагу

інтелектуальні здібності учнів; виховувати гуманні почуття.

Обладнання: картки для індивідуальної роботи, фішки для звукової моделі слів, каса букв.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1Гра «Чарівні квадрати»

Діти, поки я роздавала вам картки з чарівними квадратами, букви зникли. Вставте їх назад так, щоб можна було прочитати слова: сом, мак, оса; не лише рядочком, а й у стовпчик.

 

О

 

Відповідь:

С

О

М

 

 

 

 

 

 

 

О

 

 

 

О

С

А

 

 

 

 

 

 

 

 

А

 

 

М

А

К

 

 

 

 

 

 

 

2Гра «Спільний звук»

Учитель називає 4–8 слів, а учні — спільний звук.

Порт, поле, липа, перо, лапа. ([п])

Урок, туман, рука, курка, суп. ([у])

Кіт, лист, тигр, торт. ([т])

Екран, село, море, лелека. ([е])

*  © Павленко Т. В., 2010

Конспекти уроків навчання грамоти

397

 

 

III.Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці ми вивчимо ще один голосний звук [е], що позначається буквою е. (Демонстрування букви.)

IV. Вивчення нового матеріалу

1 Гра «Впіймай звук»

В такі яскраві ночі Щось джерело шепоче Й до ранку не засне. Невтомне, наче серце,

Дзвени, брини, джерельце, Та не забудь мене.

2Утворення складів типу злиття

Я називатиму вам приголосні звуки, а ви утворіть можливі склади зі звуком [е] та названим звуком.

[т], [р], [м], [с], [т], [л], [л], [в]

3Звуковий аналіз слова Еверест

Діти, чи знаєте ви, як називається одна з найвищих гір на Землі? (Еверест) (Учитель записує на дошці.)

Що цікавого у назві? (Три букви е)

Складіть звукову модель слова Еверест.

Фізкультхвилинка

На стрункій високій ніжці, Біля річки на лужку, У хустинці-білосніжці Стрів я квіточку таку:

Ясним оком жовтуватим Усміхалася мені.

Я хотів її зірвати,

Абджола сказала: «Ні».

V.Робота за Букварем

1Читання складів

Які букви в рожевому кружечку? (Голосні: е, и, і, о)

А у блакитному? (Приголосні: л, п, т)

Прочитайте склади з буквами: л, п, т, е, и, і, о.

2Читання слів «синтетичним» способом (Олена, Оленка)

398

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

3Добирання слів з буквою е

У яких ще іменах є буква е? (Семен, Тетяна, Катерина, Олексій, Едуард, Олександр, Ельвіра та ін.)

4Читання стовпчиків слів

Словникова робота

Імена — (ім’я) особиста назва людини, яка дається їй після народження.

Іменини — річниця від дня народження.

5Читання назв розділових знаків

Де ставиться крапка? (У кінці речення)

А тире? (У середині слова)

А кома? (У середині слова)

6Читання слів море, океан, весло

Знайдіть зайве слово. (Весло) Чому воно зайве?

Які букви спільні у цих словах? (е, о)

Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти, Треба трохи відпочити. Руки вгору, руки вниз, На сусіда подивись. Руки вгору, руки в боки. Вище руки підніміть, А тепер їх опустіть.

Плесніть, діти, кілька раз, — За роботу, все гаразд.

7Читання тексту «Мамині іменини»

1)Бесіда за змістом тексту

У кого було свято? (У мами)

Яке? (Іменини)

Хто привітав маму? (Тато, Семенко і Оленка)

2)Вибіркове читання

Прочитайте речення, у якому написано:

Що подарував тато.

Хто приніс цукерки.

Хто спік торт.

Прочитайте останнє речення.

3)Розповіді учнів

— А ви вітаєте маму з днем народження?

Конспекти уроків навчання грамоти

399

 

 

Як ви святкуєте мамині іменини?

Що ви їй даруєте?

4)Читання стовпчиків слів

Словникова робота: веселка — райдуга.

5)Складання речень зі словом веселка

Складіть речення про веселку за поданою схемою:

.

(Після дощу з’явилась гарна веселка. У небі була різнокольорова веселка.)

6)Читання слів-антонімів

— Ці слова мають протилежне значення.

VI. Підсумок уроку

Яку букву ви сьогодні вивчали?

Який звук вона позначає на письмі?

Який знак може стояти в кінці речення?

А у середині?

*Т. В. Павленко

Урок 88 (письмо)

Тема. Письмо рядкової літери е, складів та слів із нею Мета: вчити учнів правильно аналізувати структуру малої букви е, писати її в рядках зошитах,

у складах та словах; розвивати мислення, площу зорового сприймання, мовлення учнів, уважність; виховувати доброзичливість, охайність при письмі.

Обладнання: картки для «Сходів-читалочки», макет квітки для складання складів, зразок рукописної букви е, фішки для складання звукових моделей, розрізна азбука.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Звукові аналітичні й синтетичні вправи зі звуками

1Розпізнавання звуків у заданих учителем словах з визначенням локального місця звука (на початку, в середині, у кінці)

Я називатиму слова. Якщо у них є звук [е] на початку слова, то плескає перший ряд, якщо у середині — другий ряд, якщо в кінці — третій ряд.

Стежка, екран, сонце, небо, ліс, Еверест, віконце, диван, електрика, поле, село.

*  © Павленко Т. В., 2010

400

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

2«Сходи-читалочки»

Зійдіть сходами (прочитавши їх) і скажіть, яка буква є спільною і для яких слів.

л

и

с

 

 

 

 

 

р

а

к

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

с

о

л

и

 

 

 

 

р

у

к

а

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

о

с

л

и

к

 

 

 

к

р

у

п

а

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

с

л

о

н

и

к

 

 

п

е

р

у

к

а

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

с

л

о

в

н

и

к

 

п

е

р

у

к

а

р

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Словникова робота

Соли — наказ, прохання сипати сіль у їжу.

Словник — книга, у якій подані слова певної мови (з поясненням, перекладом тощо).

Перука — штучний головний покрив з синтетичного або спра­ вжнього волосся (парик).

Перукар — майстер, який підстригає, робить зачіску.

3Утворення складів типу злиття

— Подивіться на квітку, утворіть можливі склади з буквою е.

мк в

п Е л

с т

р

III.Повідомлення теми і мети уроку

На цьому уроці ви будете вчитися писати малу рядкову букву е, склади та слова з нею.

IV. Демонстрування зразка рукописної літери е у сітці зошита

Подивіться на рукописну букву е, порівняйте її з друкованою

(вони дуже схожі).

V.Аналіз графічної будови з переліком елементів

Рядкова буква е складається з одного елемента: петлі, що не виходить за межі робочого рядка.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]