Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

321

 

 

Рядкова буква к («ка») складається з трьох елементів: прямої короткої лінії і двох кривих.

— Пишемо під рахунок раз, два-і, і-три-і.

5Письмо елементів рядкової букви к («ка») у повітрі, на дошці, в зошиті

6Письмо букви в повітрі, в зошиті

Розгляньте малюнки. У назвах яких предметів зустрічається буква к («ка»)?

Корова, літак, дерево, мак, кінь, сонце, кіт, собака, лев.

— Зачитайте слова, у яких буква к(«ка») вимовляється пом’як­ шено.

Фізкультхвилинка

Станем струнко! Руки в боки! Пострибаєм, як сороки, Як сороки білобоки —

Стрибу-стрибу! Скоки-скоки! А тепер, як жабенята, Хочем трохи пострибати. Ква-ква-ква! Ква-ква-ква! Щоб спочила голова.

7Письмо буквосполучення кл та складу ка

Відгадайте загадки.

Він замок відкрити може, Він закрутить легко гайку, Відлетіти птахом може.

Відгадали цю загадку? (Ключ)

Скільки складів у слові-відгадці?

З якою буквою поєднується буква к («ка»)?

Сидить баба, одягнулась, В сто сорочок загорнулась. Ціле літо достигає,

До нас в борщик поспішає. (Капуста)

Назвіть перший склад у цьому слові.

8Письмо слів килим, калина

У якому слові більше складів? Чому?

9Письмо слів коло, коса

До якого слова підходить подана звуко-складова модель?

На дошці вчитель записує звуко-складову модель до слова коса.

322

 

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

— Заглянемо до нашого «словничка-сундучка» і пояснимо значення слова коса.

Коса — сільськогосподарське знаряддя для косіння трави у вигляді вузького зігнутого леза, прикріпленого до дерев’яного держака.

Коса — сплетене волосся.

Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)

Явітаюсь з усіма. Вчусь у школі недарма. Завжди я кажу «привіт!» Курці, що біля воріт.

Кінчиком великого пальця правої руки по черзі торкнутися кінчиків вказівного, середнього, безіменного пальців і мізинця. Зробити те саме лівою рукою.

10Письмо слова мак

Змініть першу літеру в слові, щоб утворились нові слова:

мак, лак, бак, рак.

11Письмо слова сокіл

Згадайте назву тексту, у якому йшлося про сокола.

Як Миколка кликав птаха?

V. Розвиток мовлення

1Розглядування малюнка (зошит, с. 42)

Кого ви бачите на малюнку?

Що робить дівчинка?

2Читання тексту

3Аналіз прочитаного

Як звали дівчинку?

Що ви дізналися про Ніну?

Що ви можете про неї сказати?

Де росте малина?

Що таке клуня?

4«Словничок-сундучок»

Клуня — господарська будівля для зберігання збіжжя; ще — приміщення в житловому будинку, де тримають хатні речі тощо.

Конспекти уроків навчання грамоти

323

 

 

5Робота в парі. Гра «Хто більше?»

Знайдіть на малюнку предмети, у назвах яких зустрічається літера к («ка»). Назвіть їх кількість.

VI. Підсумок уроку

1Бесіда

Яку букву ви вчилися писати сьогодні на уроці?

Напишіть її на дошці.

Який звук вона позначає на письмі?

Яке слово, що писали на уроці, має два значення?

Сьогодні на уроці звучало ще слово, що має кілька значень. Спробуйте його назвати. Здогадались?

2«Словничок-сундучок»

Ключ — металевий пристрій спеціальної форми для замикання та відмикання замка.

Ключ — ряд птахів, які летять один за одним, утворюючи гострий кут.

*Л. М. Воронова

Урок 67 (читання)

Тема. Закріплення знань про букви К, к («ка»), їх звукове значення. Ознайомлення з рукописним шрифтом

Мета: закріплювати вміння учнів читати склади, слова, речення з новою буквою; ознайомити з рукописним шрифтом; розвивати зв’язне мовлення, спостережливість; виховувати старанність, інтерес до навчання, бережливе ставлення до природи.

Обладнання: предметні малюнки, звуко-складові моделі та фішки до них, фігурки півника та двох мишеняток, складова таблиця, піраміди слів.

Хід уроку

I.Організаційний момент

Пролунав і стих дзвінок. Починається урок.

Всі за парти тихо всілись

Іна мене подивились.

Подаруйте, діти, мені свої гарні, милі, світлі усмішки — і почнемо урок.

Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

*  © Воронова Л. М., 2010

324 Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

II. Повторення вивченого матеріалу

1 Гра «Утвори слово»

к — ва — с к — ла — с ві — к — но ві — но — к

Яка буква спільна в усіх словах? Покажіть її.

Який звук вона позначає на письмі? Наведіть приклади.

2Повторення скоромовки, вивченої на попередньому уроці

3Бесіда

Пригадайте, герої якої казки завітали до нас на минулому уроці? Які казки ви знаєте, що дружать з буквою к («ка»)?

III.Повідомлення теми і завдань уроку

Уназвах казок різних буква «ка» є, І ви щойно всі їх згадали.

А ось подивіться — завітали сюди Герої казок цих цікавих.

Назвіть, хто саме завітав до нас на урок, з якої вони казки.

Півник та мишенята Круть і Верть приготували для вас різні завдання.

IV. Закріплення навичок читання складів та слів

1 Робота зі складовою таблицею

 

а

о

у

и

і

 

 

 

 

 

 

кл

кла

 

клу

 

клі

 

 

 

 

 

 

ск

 

ско

 

ски

скі

 

 

 

 

 

 

кв

ква

 

 

 

кві

 

 

 

 

 

 

нк

 

нко

 

нки

 

 

 

 

 

 

 

км

кма

 

кму

 

кмі

 

 

 

 

 

 

2 Читання пірамідок слів

ма

к

 

ла

ска

са

к

 

ми

ска

су

к

 

ві

кно

к

 

вас

су

кно

к

 

лас

су

мка

— Які слова на уроці ми вже читали?

Конспекти уроків навчання грамоти

325

 

 

Фізкультхвилинка

Рано півник уставав, Голосок свій подавав: «Ку-ку-ріку, ку-ку-ріку». Раз знайшов він колосок

Іпоклав його в мішок. До млина із ним пішов

Іна борошно змолов.

Іщоранку залюбки Випікав він пиріжки. Ой, які ж вони смачні,

Ірум’яні, й запашні!

V.Робота за Букварем (с. 48)

1Читання слів: вінок, віник, вікно

Щобпояснитиїхзначення,зазирнемодонашого«словничкасундучка».

• Вінок — квіти, листя, гілки, сплетені в коло, яким найчастіше прикрашають голову; ще — покладають на могили, до пам’ят­ ників.

• Віник — зв’язаний жмуток стеблин, лозин, гілок для підмітання долівки, підлоги, обмітання чого-небудь.

• Вікно — отвір у стіні приміщення для світла й повітря, а також рама з шибками, яка закриває цей отвір.

Чим ці слова подібні?

Чим відрізняються?

Складіть речення зі словом: перший ряд — вінок, другий —

віник, третій — вікно.

2Читання речень

Назвіть слова зі звуком [к] і вкажіть його місце в слові.

Поясніть вживання великої літери.

3Ознайомлення з рукописним шрифтом

Прочитайте текст.

Скільки у ньому речень?

Яке слово пропущене у третьому реченні?

З якою інтонацією слід читати друге речення?

Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

Оченята роблять вправи: Вліво, вправо, вліво, вправо. Потім вгору, потім вниз

Оченятами дивись! (Водимо очима протягом 2 хв.)

326

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

4Бесіда про калину

Що таке калина?

Що вам відомо про цю рослину?

Калина — кущова рослина з білими невеликими квіточками та гіркими чи кисло-солодкими ягодами, зібраними в кетяг, а також — ягоди цієї рослини.

5Опрацювання тексту «Калина»

1)Перегляд тексту учнями

Прочитайте назву тексту.

Як ви гадаєте, про що йтиметься в ньому?

Скільки речень у тексті? Чому ви так вважаєте?

2)Читання тексту

3)Робота над змістом

Що коло калини?

Що на калині?

У кого вінок?

6Зіставлення звукової моделі та малюнків

Назвіть предмети, зображені на малюнках.

До якого слова підходить подана звуко-складова модель?

На дошці — модель до слова калина.

7Розвиток зв’язного мовлення

Розгляньте малюнок на розвороті.

Кого і що ви на ньому побачили?

Яке речення з тексту підходить до цього малюнка?

Складіть свої речення.

Учні складають свої речення і вибірково записують їх графічно.

VI. Підсумок уроку

З якою буквою були пов’язані всі завдання, отримані від наших героїв?

Що ви запам’ятали про калину?

*Л. М. Воронова

Урок 68 (письмо)

Тема. Письмо великої букви К («ка»), складів, слів із нею Мета: вчити писати велику букву К («ка»), поєднувати її з іншими буквами; розвивати вміння

будувати звуко-складові моделі; вчити списувати з друкованого шрифту; розвивати

*  © Воронова Л. М., 2010

-ні -лос -синка

Конспекти уроків навчання грамоти

327

 

 

усне зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас, розвивати дрібну моторику; виховувати у дітей охайність, старанність, дисциплінованість, інтерес до навчання, бережливе ставлення до природи.

Обладнання: каса букв, картки з друкованими і рукописними буквами, фішки для звукових моделей, зошити із навчання грамоти, плакат «Правильно сиди під час письма», малюнки до загадок.

Хід уроку

I.Організаційний момент

Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу

1 Гра «Відшукай початок»

Ридають літери у кожному рядочку:

ко

ка

Від слів лишилися лише шматочки.

 

-ло

Початок треба відшукати,

 

Щоб всі слова ті врятувати.

-са

-лина

 

— Назвіть утворені слова.

— Який перший звук у цих словах?

— Якою буквою він позначається на письмі?

— Напишіть її на дошці.

2Відгадування загадок, складання звукових моделей слів-відгадок

Хто з хвостиком, і з вушками,

В кого лапки з подушками? Як ступа, ніхто не чує, Тихо крадучись, полює, І маленькі сірі мишки

Утікають геть від... (кішки).

• Наче сонячні клубочки Хтось розсипав біля квочки. Хто це там пищить, малята? Здогадалися?.. (Курчата).

III. Актуалізація опорних знань учнів

Гра «Впіймай звук»

Качки край копанки клопочуть, Качаток кличуть під комиш, Кача впіймати кішка хоче, Катруся киці каже: — Киш!

Н. Забіла

Назвіть слова зі звуком [к].

Пригадайте ім’я дівчинки.

328

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Який звук ми чуємо на початку слова?

Якою буквою він позначається на письмі?

З якої літери пишеться це слово? Чому?

Як ви гадаєте, яку букву ми будемо писати сьогодні на уроці?

Фізкульхвилинка

Станем струнко! Руки в боки! Пострибаєм, як сороки, Як сороки-білобоки —

Стрибу-стрибу! Скоки-скоки! А тепер, як жабенята, Хочем трохи пострибати. Ква-ква-ква! Ква-ква-ква! Щоб спочила голова.

IV. Повідомлення теми і завдань уроку

— Сьогодні ми будемо вчитися писати велику букву К(«ка»), поєднувати її з іншими буквами, списувати слова з друкованого шрифту.Згадаємо,якібуваютьпрофесії.Атакожвидізнаєтеся,хтожтакі лісники, чим вони займаються і як слід ставитися до природи.

V. Вивчення нового матеріалу

1Підготовка руки до письма

1)Виконання графічних вправ у зошиті (с. 43).

2)Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку

й розміщувати зошит під час письма

Правила сидіння за партою

— Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступ-

нею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розгля-

дання плаката.)

Розміщення зошита на парті

Розгорнітьзошит,покладітьпередсобою,лівоюрукоюпритри-

муйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

Вправи для розвитку м’язів руки

1)Коливайте ручкою, утримуючи її вказівним і великим пальцями; вказівним і середнім та ін.

2)Обертайте ручку пальцями правої руки.

3)Поставте ручку кулькою на парту, тримаючи за протилежний кінець, потім спустіться пальцями до кульки.

Конспекти уроків навчання грамоти

329

 

 

4)Підніміть й поверніть у повітрі ручку так, щоб кулька опинилася вгорі (при цьому пальці будуть біля кульки).

5)Не випускаючи з рук, поставте ручку на парту протилежним від кульки кінцем, потім спустіться пальцями від кульки вниз. (Повторіть вправу декілька разів).

6)Підніміть вказівний палець, тримаючи ручку великим та середнім.

7)Зробіть колові оберти кистю.

Як тримати ручку під час письма

Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказів-

ного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей).

2Демонстрування зразка букви

3Порівняння друкованої й рукописної букви К («ка»)

4Пояснення написання букви

Велика буква К («ка») складається з чотирьох елементів: короткої прямої похилої, довгої прямої, заокругленої внизу вліво, та двох кривих ліній.

Алгоритм написання великої букви К («ка») (див. с. 330)

— Пишемо під рахунок раз, два-і, і-три-і, і-чотири-і.

5 Письмо елементів букви в повітрі, на дошці, в зошиті

6Письмо першого рядка букви в зошитіГра «Мікрофон по колу» («Назви ім’я»)

7Письмо другого рядка букви

Прочитайте речення і поясніть вживання великої букви.

лоКо навік намали.

8Письмо слова Клим

Скільки складів у слові? Чому?

Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)

Ой! Дивись — салют, салют! Он салют, і там, і тут. Наче квіти розквітають, Зірочками в небі сяють.

Ритмічне стискання та розтискання кулачків.

330

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Алгоритм написання великої букви К («ка»)

1.Починаємо писати вище середини відстані між верхньої рядковою та верхньою міжрядковою лініями

2. Ведемо коротку пряму похилу лінію праворуч угору до верхньої міжрядкової лінії

3.

Не відриваючи руки, ведемо вниз на себе довгу пряму лінію

 

до нижньої рядкової лінії

4.

Заокруглюємо вліво

5.

Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

6.

Третій елемент починаємо писати на відстані, що дорівнює ширині

 

робочого рядка, трохи нижче верхньої міжрядкової лінії

7.

Ведемо вгору

8.

Заокруглюємо ліворуч

9.

Ведемо пряму похилу лінію вниз

10.

Не доходячи до верхньої робочої лінії, повертаємо ліворуч

11.

Ведемо горизонтальну коротку пряму до першого елемента

12.

Не відриваючи руки, ведемо вправо по писаному до того місця,

 

 

де другий елемент піднімається вгору

13. Продовжуємо писати вниз пряму лінію до нижньої рядкової лінії

14. Торкаючись нижньої рядкової, заокруглюємо вправо

15. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

9Письмо слова Килина

— Складіть речення з цим словом.

10 Письмо речення Клим і Микола — лісники

VI. Розвиток зв’язного мовлення

1 «Словничок-сундучок»

— Хто такі лісники?

Лісник — людина зі спеціальною освітою, яка займається вирощуванням лісів.

2 Бесіда про бережливе ставлення до лісу

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]