Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

291

 

 

 

*Г. А. Шевчук

Урок 58 (письмо)

Тема. Письмо великої літери Л («ел»)

Мета: вчити писати велику букву Л («ел»); формувати вміння диференційованого написання великих і малих букв; розвивати мовлення, вміння передавати свої спостереження й почуття засобами слова, дрібну моторику; виховувати у дітей охайність, старанність.

Обладнання: предметні малюнки (м’яч, апельсин, лимон, буква «и», ножиці, автобус), демонстраційні картки з друкованими й рукописними літерами, фішки для звукових моделей, зошит із навчання грамоти, плакат «Правильно сиди під час письма».

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Повторення вивченого матеріалу

На дошці — малюнки: м’яч, апельсин, лимон, буква «и», ножиці, автобус.

Назвавши перші звуки в кожному слові, утворіть нове. (Ма-

лина)

Запишіть це слово на дошці.

Поділіть слово на склади. Назвіть наголошений склад.

Які звуки утворили цей склад?

ІII. Актуалізація опорних знань учнів

1 Читання вірша вчителем

Ліда любить лимонад. Вип’є трохи — та й у сад. А повернеться із саду — Знову просить лимонаду.

2Бесіда за змістом

Про кого цей вірш?

Назвіть звуки у слові Ліда.

Якою буквою позначається перший звук?

Чому в цьому слові буква Л («ел») велика?

Яку букву навчитеся сьогодні писати?

IV. Повідомлення теми та завдань уроку

— Сьогодні, діти, ви будете вчитися правильно писати велику букву Л, пригадаємо разом, які слова пишуться з великої лі­ тери.

*  © Шевчук Г. А., 2010

292

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Щоб урок пройшов не марно, А корисно і цікаво, Учні мають сісти рівно І дивитись дуже пильно. Лиш старанні та уважні

Знання мають завжди класні.

V. Вивчення нового матеріалу

1Демонстрування зразка букви

2Порівняння друкованої й рукописної великої букви Л («ел»)

3Повторення правил сидіння за партою та користування ручкою, зошитом під час письма

Правила сидіння за партою

Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розгля-

дання плаката.)

Розміщення зошита на парті

Розгорнітьзошит,покладітьпередсобою,лівоюрукоюпритри-

муйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

Вправи для розвитку м’язів руки

1)Коливайте ручкою, утримуючи її вказівним і великим пальцями; вказівним і середнім та ін.

2)Обертайте ручку пальцями правої руки.

3)Поставте ручку кулькою на парту, тримаючи за протилежний кінець, потім спустіться пальцями до кульки.

4)Підніміть й поверніть у повітрі ручку так, щоб кулька опинилася вгорі (при цьому пальці будуть біля кульки).

5)Поставте ручку на парту протилежним від кульки кінцем, потім спустіться пальцями від кульки вниз. Вправу повторіть декілька разів.

6)Підніміть вказівний палець, тримаючи ручку великим та середнім.

7)Зробіть колові оберти кистю.

Як тримати ручку під час письма

Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху —

Конспекти уроків навчання грамоти

293

 

 

вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказів-

ного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей).

4 Пояснення принципів написання великої букви Л («ел»)

Алгоритм написання великої букви Л («ел»)

1. Починаємо писати трохи вище нижньої рядкової лінії

2. Ведемо вниз до нижньої лінії робочого рядка

3. Торкнувшись нижньої рядкової, заокруглюємо вправо

4. Ведемо довгу пряму похилу вгору до верхньої міжрядкової лінії

5. Не відриваючи руки, ведемо довгу пряму лінію вниз на себе до нижньої лінії робочого рядка

6. Заокруглюємо вправо

7. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

— Пишемо під рахунок і-раз, і-два-і.

5 Промовляння лічилки

Зошит свій я розгортаю, Навскоси його кладу. Ручку я ось так тримаю, Сяду рівно, не зігнусь.

6Письмо елементів букви в повітрі, в зошиті (с. 36)

Пригадайте, при написанні яких літер ми зустрічалися з подібними елементами.

7Письмо букви в повітрі, в зошиті

Назвіть слова, які пишуться з великої літери Л («ел»).

Фізкультхвилинка

Хто ж там, хто вже так стомився І наліво нахилився?

Треба дружно всім нам встати. Фізкультхвилинку розпочати. Руки вгору, руки вниз На сусідів подивись.

Ізроби чотири кроки. Вище руки підніміть

Іспокійно опустіть.

8 Письмо буквосполучення Лл

294

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

9Письмо складу Ла

Доберіть слова з цим складом.

10 Письмо складу Лі

Доберіть слова з цим складом.

VI. Узагальнення вивченого матеріалу

1Письмо слова Ліна

Прочитайте слово, що записане на наступному рядку. Зверніть увагу на поєднання букв і старанно напишіть його у зошиті.

Назвіть звуки у слові, дайте їм характеристику.

Складіть речення з цим словом.

2Письмо речення

Скільки слів у реченні?

Побудуйте графічну модель речення.

VII. Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)

Ой! Дивись — салют, салют! Он салют, і там, і тут. Наче квіти розквітають, Зірочками в небі сяють.

Ритмічне стискання та розтискання кулачків.

Робота в парах

Переставте слова в реченні так, щоб воно не втратило змісту.

Чи замінилась графічна модель цього речення?

VIII. Розвиток зв’язного мовлення

1Розгляд малюнка на с. 37

Кого ви бачите на малюнку?

Що робить дівчинка?

Дайте ім’я дівчинці та складіть про неї речення.

Яке ще речення можна скласти за малюнком?

У яких словах ми чули звук [л]?

2Робота над чистомовкою (зошит, с. 37)

3Вивчення чистомовки напам’ять

IX. Підсумок уроку

Яку букву вчилися писати?

Напишіть її на дошці.

Коли вживається велика буква?

Що ж треба робити для того, щоб мати гарні знання?

Конспекти уроків навчання грамоти

295

 

 

 

Урок 59 (читання)

*Л. М. Воронова

 

Тема.

Закріплення знань про вивчені букви

 

Мета:

закріплювати вміння читати склади, слова, речення з вивченими буквами; вдоскона-

 

лювати навички звукового аналізу слів; вчити будувати звукові моделі; ознайомити

 

дітей з рухливими іграми; розвивати мовлення, мислення; виховувати в дітей почуття

дружби.

Обладнання: малюнки хмаринок з написаними словами (нива, вона, мама, мила, Ліна, Аліна, малина), картки зі звуко-складовими моделями, фішки для моделей.

Хід уроку

I.Організаційний момент

Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу

На хмаринках записані слова: нива, вона, мама, мила, Ліна, Аліна,

малина.

1Читання слів учнями

2Читання підкреслених складів

Назвіть звуки в прочитаних складах.

3Читання слів, написаних з великої літери

Чому ці слова пишуться з великої літери?

Назвіть першу букву в цих словах.

4Гра «Добери слово»

З-поміж слів, які записані на хмаринках, необхідно дібрати слова до поданих звуко-складових моделей.

— Складіть речення з цими словами.

III.Актуалізація опорних знань

1 Читання лічилки учителем

Зайчик, зайчик-побігайчик, Виніс хліба нам окрайчик, Виніс свіжої води.

Ой, виходь жмуритись ти.

*  © Воронова Л. М., 2010

296

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Поміркуйте і скажіть, як називаються такі віршики?

Коли ми використовуємо лічилки?

Які лічилки ви знаєте?

В які ігри ви любите гратися?

2 Розповіді дітей про улюблені ігри

IV. Повідомлення теми і завдань уроку

— Ви — школярі, а навчання — це наполеглива праця. Та у вільний час усі дітлахи люблять погратися. Деяких ігор вас навчили дорослі, а деякі ви вигадуєте самі. Про одну з дитячих ігор ви будете сьогодні читати, а наприкінці уроку на вас чекає сюрприз.

V. Робота за Букварем

1Розглядування ілюстрації (с. 41)

2Бесіда

Що роблять діти?

В яку гру вони граються?

Фізкультхвилинка

Сірий котик міцно спав, Навіть пісню не співав. Та нарешті він проснувся І довкола озирнувся.

Став смачненько потягатись

Ічистенько умиватись. Порозчісував він вуса Довгі-довгі, русі-русі. Зуби й кігті нагострив

Ідо комірчини він побрів. Буде мишку полювати

Ідобро оберігати.

Й ми, як котик, відпочили, Щоб зміцніли наші сили.

3 Читання слів до тексту

1)Читання підкреслених складів.

2)Читання трискладових слів.

3)Читання слів з наголосом на другому складі.

4)Читання слів зі складом ло.

4Робота над текстом

1)Перегляд тексту

— Скільки речень у тексті?

Конспекти уроків навчання грамоти

297

 

 

Прочитайте перше слово кожного речення.

Подивіться, які розділові знаки стоять у кінці кожного речення.

Фізкультпауза (гімнастика для очей)

А тепер нове завдання — Оченятам тренування: Раз — дивлюсь удалечінь.

(Протягом 30 секунд дивитись на об’єкт удалині.) Два — в долоньці відпочинь.

(Перевести погляд на долоньку.) Вправа повторюється 20 разів.

2)Ознайомлення зі знаком питання

3)Інтонаційне читання тексту вчителем

4)Читання тексту учнями з дотриманням відповідної інтонації

5)Вибіркове читання

Прочитайте речення, в кінці якого стоїть знак оклику.

Прочитайте речення, в кінці якого стоїть знак питання.

Прочитайте останнє речення.

VI. Розвиток мовлення

1Вивчення лічилки напам’ять

2Сюрприз: розучування гри «Впізнай, чий голосок»

VII.Підсумок уроку

Гра «Мікрофон по колу»

Поділіться своїми враженнями від сьогоднішнього уроку.

Так про який сюрприз ішла сьогодні мова?

*Л. М. Воронова

Урок 60 (письмо)

Тема. Письмо слів і складів із вивченими буквами Мета: повторити і закріпити навички написання вивчених букв, слів і речень з ними; вдоско-

налювати навички звукового аналізу, вміння графічно зображувати речення; розвивати мовлення учнів, спостережливість, пізнавальні інтереси, дрібну моторику; виховувати у дітей охайність, старанність, бажання дотримуватись гігієни харчування.

Обладнання: предметні малюнки, демонстраційні картки з друкованими й рукописними літерами, фішки для звукових моделей, зошити із навчання грамоти, плакат «Правильно сиди під час письма».

*  © Воронова Л. М., 2010

298

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Хід уроку

I.Організаційний момент

Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II.Повторення вивченого матеріалу

Яку букву ви вивчали на минулому уроці?

Які звуки вона позначає на письмі?

Пригадайте, які з вивчених букв позначають голосні, при-

голосні звуки? (На дошці написані елементи вивчених букв, учні дописують їх і називають букву.)

III.Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні на уроці ви пригадаєте і закріпите вміння писати вивчені букви та поєднувати їх між собою. Спостережливі учні визначать, як одна буква може змінити значення слова, уважні — правильно складуть графічну модель речення і назвуть кількість слів у ньому, кмітливі — розкриють секрет читання, а ті, хто дбає про своє здоров’я, доведуть, що гігієна харчування має велике значення для кожного.

IV. Робота в зошиті (с. 39)

1Повторення правил сидіння за партою, користування ручкою і зошитом під час письма

Правила сидіння за партою

Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розгля-

дання плаката.)

Розміщення зошита на парті

Розгорнітьзошит,покладітьпередсобою,лівоюрукоюпритри-

муйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

Вправи для розвитку м’язів руки

1)Коливайте ручкою, утримуючи її вказівним і великим пальцями; вказівним і середнім та ін.

2)Обертайте ручку пальцями правої руки.

3)Поставте ручку кулькою на парту, тримаючи за протилежний кінець, потім спустіться пальцями до кульки.

4)Підніміть й поверніть у повітрі ручку так, щоб кулька опинилася вгорі (при цьому пальці будуть біля кульки).

Конспекти уроків навчання грамоти

299

 

 

5)Поставте ручку на парту протилежним від кульки кінцем, потім спустіться пальцями від кульки вниз. (Повторіть вправу декілька разів.)

6)Підніміть вказівний палець, тримаючи ручку великим та середнім.

7)Зробіть колові оберти кистю.

Як тримати ручку під час письма

Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на

парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказів-

ного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

2Письмо слова налив

Назвіть букви, що позначають голосні звуки в цьому слові.

Складіть речення з цим словом.

3Письмо слова вилив

Прочитайте це слово навпаки.

Що цікавого ви помітили?

4Письмо слова вивів

Виконайте звуко-буквений аналіз слова.

V. Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)

Нумо, пальчики маленькі То стулять, то розтулять. Щоб у зошитах рівненько Гарно буквочки писать.

VI. Продовження роботи в зошиті

1Читання анаграм і запис утворених слів

2«Словничок-сундучок»

Лом — довга металева палиця з загостреним кінцем унизу.

3Запис речень рукописними літерами

1)Письмо речення Ліна мала

Скільки слів у реченні?

Який розділовий знак стоїть у кінці речення?

Прочитайте речення, уявивши замість крапки знак питання.

300

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

2)Письмо речення Мама мила Ліну

Поясніть вживання великої літери в словах.

3)Самостійне письмо речення У мами мило

Складіть графічну модель речення.

VII. Фізкультхвилинка

Раз-два!

Потягнулись і прогнулись, Розігнулись.

Ваші м’язи всі проснулись. Ваші губи посміхнулись.

VIII. Розвиток зв’язного мовлення

1Виконання завдання в зошиті (с. 39)

Які букви ви отримали?

Які звуки вони позначають на письмі?

2Гра «Мікрофон по колу»

Учні називають слова, у яких звучать звуки [н], [н], [м].

3Гра «Прочитай речення»

лаНі і лаМі лими нумали.

Як ви гадаєте, навіщо дівчатка мили малину?

4Бесіда про вживання чистими овочів, фруктів, ягід

IX. Підсумок уроку

Що цікавого було на уроці?

Яку букву утворили червоні кружечки?

Як називається довга металева палиця із загостреним кінцем унизу?

Якими потрібно вживати фрукти овочі, ягоди?

*Г. А. Шевчук

Урок 61 (читання)

Тема. Звуки [с], [с]. Позначення їх буквами С, с («ес»)

Мета: ознайомити учнів з буквою С («ес»), її звуковим значенням; формувати вміння виконувати синтетичні та аналітичні дії зі звуками; вчити читати склади, слова з новою буквою, працювати з анаграмами, вдосконалювати навички звукового аналізу слів; розвивати мовлення, мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи.

*  © Шевчук Г. А., 2010

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]