Ди-ди-ди — в осінні й зимні холоди Ду-ду-ду — я зі школи йду, Де-де-де — вдома тато жде.
Фізкультхвилинка
Кукурудза на городі Дивувалась своїй вроді: Милувалась дуже-дуже Наче в дзеркало в калюжу. Білі зуби, коса довгенька, Та сукня гарна, зелененька.
V. Робота за Букварем
1Добирання слів до звукових моделей. Їх аналіз (скільки у слові голосних, скільки приголосних, чи є у слові м’який приголосний)
2Порівняння слів дим і дім
3Читання стовпчиків слів
4Вибіркове читання
—Прочитайте імена, що починаються буквою Д («де»).
—Знайдіть слово, усередині якого є буква д («де»).
—Прочитайте назви дерев.
—Знайдіть два слова, які відрізняються лише однією голосною буквою. (Дим і дім)
Фізкультхвилинка
Гном в гаю гуляв годину, Назбирав грибів корзину. Йшла Ганнуся в гастроном, Їй шагав назустріч гном. Ніс с грибами він корзину, Дав Ганнусі половину.
VI. Робота з дитячою книжкою
1 Словникова робота
•Замурзані — забруднені чим-небудь.
•Галасують — голосно кричать
•Землемір — спеціаліст з межування землі.
•Чагарники — зарості кущових рослин.
•Сновигати — ходити без певної мети, без визначеного на прямку.
•Мацапура — неохайна або незграбна людина.
412
Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр
2Читання тексту вчителем
—Діти, послухайте казку і скажіть, що це за країна Навпаки
ічи сподобалось дітям у цій країні.
3Робота над змістом тексту
—Хто допоміг дітям потрапити у країну Навпаки?
—Знайдіть у книжці малюнки, на яких:
•хлопчики радіють від перебування у країні Навпаки;
•діти потрапили у полон до царя Невмиваки.
—Як дітям вдалось втекти з полону?
—Хто допоміг дітям повернутись додому?
—Чого навчила дітей подорож у країну Навпаки?
VII. Підсумок уроку
—Що ми робили сьогодні на уроці?
—Яку букву вивчили?
—Які звуки вона позначає на письмі?
*Т. В. Павленко
Урок 92 (письмо)
Тема. Письмо рядкової букви д («де»)
Мета: вчити учнів правильно аналізувати структуру малої букви д («де»), писати її в рядках зошита, у складах та словах; розвивати в дітей логічне мислення, увагу, пам’ять, зв’язне мовлення; виховувати охайність при письмі.
Обладнання: зразки друкованих і рукописних букв, картка для утворення складів, картки для вправ «Чарівні квадрати», «Ланцюжки» і «Піжмурки», фішки для складання звукових моделей слів, розрізна азбука.
Хід уроку
I.Організаційний момент
II.Повідомлення теми і мети уроку
—Сьогодні на уроці ви навчитесь писати велику букву Е, дізнаєтесь з яких елементів вона складається, закріпите вміння писати букви.
III. Звукові аналітичні і синтетичні вправи зі звуками
1Розпізнавання звуків у заданих учителем словах з визначенням локального місця звука (на початку, в середині, у кінці)
Я називатиму слова; якщо ви почуєте звук [д] або [д′] на початку слова, то плескає перший ряд, якщо в середині слова — другий ряд, а якщо в кінці — третій ряд.
(Дім, будинок, клен, велосипед, диван, сад, удав, кущ, дочка, мед, школа, помідор)
2Вправа «Піжмурки»
—Прочитайте слово, яке заховалось серед букв д («де»).
Т Д Р Д А Д Д К Д Т Д О Д Р Д
3Утворення складів типу злиття
—Утворіть склади і прочитайте їх.
д
А А
А А
4 Повторення вивченого на уроці читання напам’ять висловлювання
Буква «де» на письмі може позначати два приголосних звуки: твердий [д] і м’який [д′].
IV. Показ зразка рукописної літери в сітці зошита
—Подивіться на рукописну букву д («де»). Чи схожа вона на друковану?
—А на яку букву вона схожа? (На букву в («ве»))
—Що спільного? Чим відрізняються?
V.Аналіз графічної будови з переліком елементів
Рядкова буква д («де») складається з двох елементів: овалу
інижньої петлі.
VI. Засвоєння конфігурації літери
1Показ написання літери на дошці з поясненням послідовності зображення елементів
Алгоритм написання рядкової букви д (див. с. 414)
2«Письмо» учнями в повітрі під рахунок і-раз-і, два-із орієнтацією на показ учителя (стоячи спиною до класу)
414
Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр
Алгоритм написання рядкової букви д
1. Починаємо писати букву нижче верхньої рядкової лінії
2. Ведемо вгору до верхньої лінії робочого рядка
3. Заокруглюємо ліворуч
4. Ведемо вниз на себе, теж заокруглюючи
5. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч
6. Ведемо вгору, заокруглюючи, до початку півовала і далі до верхньої лінії робочого рядка
7. Повертаючись по написаному, ведемо довгу пряму лінію вниз на себе
8. Біля нижньої міжрядкової лінії заокруглюємо ліворуч
9. Ведемо вгору до перетину з нижньою рядковою і довгою прямою лініями
10. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка.
VII. Вправи з письма
1 Обведення елементів літери за поданим у зошиті контуромПальчикова гімнастика
Вихідне положення. Розташувати долоні перед собою, випрямити їх та розсунути пальці. Стискати та розтискати пальці на двох руках одночасно, супроводжуючи рухи відповідними фразами. Вправу виконувати декілька разів.
Ліхтарики засвітилися! (Випрямити пальці.)
Ліхтарики потухли! (Стиснути пальці.)
2Обведення літери за поданим у зошиті пунктирним зображенням
Складання з одним зі слів (на вибір) речення. Запис моделі речення.
416
Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр
VIII. Підсумок уроку
Коментар учителя про роботу учнів і її результати.
—Яку букву навчилися писати?
—Які звуки нею позначаються на письмі?
*Т. В. Павленко
Урок 93 (читання)
Тема. Продовження засвоєння звуків [д], [д′], букв Д, д («де»)
Мета: продовжити роботу над засвоєнням букв Д, д («де»), звуків [д], [д′]; удосконалювати вміння складати речення з поданими словами; розвивати мислення, увагу та мовлення учнів; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: мікрофон, картки для складання звукових моделей, картки з буквами д, а, е, о, і, е, и.
Хід уроку
I.Організаційний момент
II.Повідомлення теми і мети уроку
—Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати букву д («де»), щоб краще читати буквосполучення, слова з цією буквою.
III.Актуалізація опорних знань
—Пригадайте, скільки звуків може позначати буква д («де»)?
—Які це звуки?
1 Виділення звуків зі скоромовки
Дим у Діми в домі — десь лунає гомін. Ой, ходім туди, ходім, рятувати Дімин дім.
2Впізнавання звуків [д], [д′] у заданих учителем словах (на початку, в середині,
у кінці слова). Виявлення слів, у яких відсутні ці звуки
—Діти, приготуйте долоні. Я буду називати слова. Якщо у них
єзвук [д] або [д′] на початку слова,— то плескає перший ряд, якщо у середині — другий ряд, якщо в кінці — третій ряд.
4 Підбір слів з буквою д («де») (метод «Мікрофон»)
Учні передають мікрофон, називаючи слово з буквою д. Необхідно слідкувати за тим, щоб слова не повторювались.
5Складання складів з буквою д («де»)
Учням роздаються картки з буквами д, а, о, у, е, і, и.
—Назвіть букви, що лежать перед вами. (д, а, о, у, е, і, и)
—Назвіть букви, які позначають голосні звуки. (а, о, у, е, і, и)
—Які звуки може позначати буква д («де»)? (Буква д («де»)
може позначати два звуки: твердий [д] і м’який [д′].)
—Утворіть склади з приголосного та голосного звуків. (да, до,
ду, де, ді, ди)
—Скільки складів ви утворили? (6)
—Утворіть склади з голосного та приголосного (ад, од, уд, ед,
ід, ид).
6Читання слів з дошки
садівник
діти
Данило
дерево
помідор
диван
сад
Олександр
7Робота над словами
—Що спільного у всіх цих словах? (Буква д («де»))
—Яке слово найкоротше? (Сад)
—Яке слово найдовше? (Олександр)
—Прочитайте слова, у яких буква д («де») позначає м’який звук [д′]. (Діти, садівник)
—Прочитайте імена. (Данило, Олександр)
—Яке слово підходить до цієї звукової моделі?
(Данило)
Фізкультхвилинка
Дятел до дупла добрався, довгоносик там сховався, В дірку дятла дзьоб заліз — доктор наш рятує ліс.
IV. Робота за Букварем
1 Читання стовпчиків слів
•Читання ланцюжком.
•Інтонаційно (голосно, тихо, весело, радісно, сумно, з хвилюванням, по секрету).
418
Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр
2 Словникова робота
1)З’ясування смислових відтінків слів сад, садок, садочок
—Прочитайте перший стовпчик. (Сад, садок)
—Що спільного у цих словах? Що відмінне?
•Сад — ділянка землі, на якій ростуть плодові дерева
•Садок — невеличкий сад.
—Доберіть ще слово (слова), яке є родичем слів сад та садок, яким би ви висловили приязне ставлення до саду? (Садочок)
—А які дерева можуть рости в саду?
2)Складання з поданими у стовпчику словами речень (4–5 до кожного слова)
•Складіть речення зі словом із стовпчика, яке означає дію;
•зі словом, яким ми називаємо кущ;
•зі словом, що означає професію.
3Читання «плутанки»
Уквіти
посадили парку
і дерева
Фізкультхвилинка
Уквіти посадили парку
ідерева
—Які дерева можуть рости у парку?
—Чому необхідно берегти дерева? Яку користь приносять дерева людям? (Завдяки деревам на Землі є кисень, без якого не було б життя. Деякі дерева дають людям плоди.)
По дорозі йду додому, Все з дитинства тут знайоме: Деревина-дуб стоїть,
Внебо сивий дим летить, У дворі гуляють діти,
Вдім дверцята неприкриті: Дім запрошує ласкаво: Тут і деруни, і кава, Добрі люди проживають, Про добробут вони дбають.
4Вступна бесіда з використанням ілюстрації Букваря
—Хто зображений на малюнку в Букварі? (Хлопчик, який грає на дудочці)
—Як ви гадаєте, яка музика лунає? (Радісна, весела, гарна, ча-
руюча, гучна...)
—Прочитаємо, що написав автор про хлопчика?
Конспекти уроків навчання грамоти
419
5Читання речення вчителем
6Читання речення учнями
•Вибіркове (за завданням учителя);
•самостійне напівголосне читання.
V. Підсумок уроку
—Сьогодні на уроці ви добре попрацювали: читали склади і слова з буквою д («де»); швидко і правильно відповідали на запитання та виконували завдання; довели, що знаєте, як дбати про природу,
асаме — дерева.
*Н. С. Піддубна
Урок 94 (письмо)
Тема. Поєднання букви д («де») з іншими буквами. Розвиток зв’язного мовлення. Опис дятла
Мета: удосконалювати уміння робити звуко-буквений аналіз слів; зіставляти кількість звуків та букв у словах, складати речення за схемою; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати увагу під час списування з друкованого тексту, фонематичний слух, пам’ять дітей; виховувати в дітей охайність при письмі та дотримання норм каліграфічного письма, бережливе ставлення до природи, почуття відповідальності за збереження довкілля.
Обладнання: картки з друкованими та рукописними буквами, предметні малюнки, зошит з навчання грамоти, плакат «Правильно сиди під час письма», малюнки до загадок.
Хід уроку
I.Організаційний момент
Нумо, діти, підведіться! Всі приємно посміхніться. Продзвенів уже дзвінок. Починаємо урок!
Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.
II. Актуалізація опорних знань
1Бесіда
—Яку букву ви вивчали на минулому уроці?
—Які звуки вона позначає?
—Пригадайте, які з вивчених букв позначають голосні, приголосні звуки?