1 Показ написання літери на дошці з поясненням послідовності
зображення елементів
Алгоритм написання рядкової букви е
1. Починаємо писати трохи нижче середини робочого рядка
2.
Ведемо праворуч вгору
3.
Заокруглюємо вліво, торкаючись верхньої рядкової лінії
4.
Ведемо, заокруглюючи вниз на себе, до нижньої рядкової лінії
5.
Заокруглюємо праворуч
6.
Закінчуємо писати близько нижньої робочої лінії
2Письмо учнями в повітрі з орієнтацією на показ учителя під рахунок і-раз-і
3Аналіз зразка букви в навчальному зошиті (з друкованою основою)
VII. Вправи з письма
1 Обведення літери за поданим у зошиті пунктирним зображеннямПальчикова гімнастика
Вихідне положення: пальці обох рук зібрані пучкою і стикаються кінчиками.
«Надуваємокульку»:надатипальцямтаке положення, яке буває, коли руки тримають м’ячик або кульку. «Кулька лопнула»: пальці повертаються у вихідну позицію.
Пружну кульку я надую, Мотузочок зав’яжу. Ну, а потім її здую, Всім цей фокус покажу.
2Письмо трьох літер (самостійно)
3Зіставлення написаних літер за зразком. Аналіз помилок
4Дописування рядка літери
5Звуко-буквений аналіз слів-відгадок з побудовою схем фішками і викладанням з букв розрізної азбуки
•Не пташка, а з крилами, Не бджола, а над квітами літає. (Метелик)
402
Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр
•Вийшла звідкись гарна дівка, На ній стрічка-семицвітка,
А де з річки воду брала, Там коромисло зламала. (Веселка)
• Летить, а не горобець, виє, а не звір. (Вітер)
6Письмо буквосполучення еле
7Гра «Хто уважний?»
Учитель на набірному полотні викладає слово. Діти уважно його читають, називають букви. Потім заплющують очі, а вчитель змінює слово. Діти розплющують очі, читають слово і пояснюють, що в ньому змінилося.
9Звуко-буквений аналіз слова весло з наступним записом за зразком
—Викладіть звукову модель слова весло за допомогою фішок.
—Скільки звуків у слові? Скільки букв?
—Скільки приголосних? Назвіть їх.
—Скільки голосних? Назвіть їх.
Фізкультхвилинка
Журавлики-веселики Одлинули й нема.
Із рукава метелики Витрушує зима. Метеликів ми ловимо, Стрибаєм, біжимо, По килиму пуховому До хати несемо.
10Письмо слова весело
11Добирання слів з виучуваним звуком, які відповідають на питання який?
—Які слова зі звуком [е], що відповідають на питання який?,
ви знаєте? (Веселий, дерев’яний, червоний, зелений, великий, періодичний...)
12Складання з одним зі слів (на вибір) речення. Запис моделі речення
13Запис речення в зошитах
VIII. Підсумок уроку. Коментар учителя до роботи учнів і її результатів
—Яку букву навчилися писати?
—Який звук нею позначається на письмі?
—Молодці, ви добре працювали сьогодні на уроці!
Конспекти уроків навчання грамоти
403
Урок 89 (читання)
*Т. В. Павленко
Тема.
Закріплення знань про звук [е]; букви Е, е
Мета:
закріпити знання учнів про букви Е, е; розвивати мислення, фонетичний слух, навички
звуко-буквеного аналізу; виховувати любов учнів до рідного міста (села). Обладнання: метелик, конверт із завданнями для роботи у парах, малюнок до кросворда, зобра-
ження букв, мішечок, у середині якого пенал, ручка, олівець, мило, серветка, вата, конверт, папір та перо, картки для індивідуальної роботи.
Хід уроку
I.Організаційний момент
II.Повідомлення теми і мети уроку
—Діти, сьогодні до нас на урок прилетів метелик. Він приніс завдання, щоб перевірити, як ви навчаєтесь у школі та чи добре ви знаєте букви.
III. Робота над матеріалом уроку
1Гра «Буква заблукала»
На дошці — запис:
Голосні а, о, м, к, и. Приголосні р, е, т, і, с.
Учні повинні визначити, які букви слід поміняти місцями.
2Гра «Знайди букву»
—Наступне завдання — це малюнок, на якому заховались букви. Спробуйте їх знайти!
(Е, И, К, А, Т, О, В, С, Н, Л)
—Назвіть голосні. (е, а, и, о)
—Назвіть приголосні. (в, к, л, с, н, т)
3Складання слів
—Які слова можна скласти, використовуючи ці букви? (Літо,
9Самостійна робота на картках (Гра «Чарівні клітинки»)
—Напишіть у порожні клітинки букви так, щоб у рядочках
іу стовпчиках можна було прочитати слова: роса, осел, село, алое.
О
А
Відповідь:
Р
О
С
А
О
О
С
Е
Л
О
C
Е
Л
О
А
О
А
Л
О
Е
Фізкультхвилинка
Скаче дощик по долині — Зупинився на стежині...
Із сонечком подружився — У веселку перелився.
406
Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр
Літній дощик молоденький —
Веселочка веселенька.
Ходять разом по діброві —
Мостять мости чорноброві.
IV. Робота за Букварем
1
Читання тексту «Село Веселе»
2
Аналіз тексту
— Де живуть Оленка та Лесик?
— Що знаходиться навколо села?
— Хто оре поле?
— Хто прилетів навесні у село?
— Де вони намостили гніздо?
3
Вибіркове читання
Прочитайте речення, у якому:
•
Необхідно замість риски вставити слово живуть.
•
Є назва села.
•
Написано, де працює трактор.
•
Написано, що робить Семен.
•
Написано, хто прилетів у село навесні.
•
Написано, де намостили гніздо лелеки.
•
Чим подобається вам місто (село), у якому ви живете?
4
Робота над приказкою
1)Читання приказки.
2)Пояснення її змісту.
V. Підсумок уроку
—Молодці, метелик дуже задоволений вами, ви добре виконали всійогозавдання:видовели,щодобремислите,гарночитаєте,анайбільше йому сподобалось ваше ставлення до рідного міста (села).
*Т. В. Павленко
Урок 90 (письмо)
Тема. Письмо великої букви Е. Закріплення правопису великих букв Мета: вчити учнів правильно писати велику букву Е, удосконалювати навички списувати
з друкованого тексту; розвивати мислення учнів, площу зорового сприймання; виховувати охайність при письмі, дотримання норм каліграфічного письма.
Обладнання: зразки друкованих і рукописних букв, картка для утворення складів, картки для вправи «Чарівні квадрати», фішки для складання звукових моделей слів.
•«Струшуємо водичку з рук»: пальці стиснуті в кулачок, потім з силою випрямити їх, наче струшуючи водичку.
Полетіли від води Бризки з рук туди-сюди.
•«Витираємо руки»: енергійні рухи імітують почергове витирання кожної руки рушником.
Рушничок я свій беру, Швидко ручки обітру.
2Обведення літери за поданим у зошиті пунктиром
3Звуко-буквений аналіз слів-відгадок з побудовою схем фішками і викладанням з букв розрізної азбуки
•Дощ пройшов, через ставок Перекинувся місток. Кольорів у ньому сім, Він подобається всім! (Веселка)
•Тане сніжок. Оживає лужок. День прибуває.
Коли це буває? (Весна)
Конспекти уроків навчання грамоти
409
4Письмо трьох літер (самостійно). Зіставлення написаних літер за зразком. Аналіз помилок
5Дописування рядка літери
6Складання речень за схемою
.
— Складіть за схемою речення про дерева. (Виросло чудове дерево.
Стоїть високе дерево. Лісничий посадив дерево. Ялинка — вічнозелене дерево.)
7 Письмо речення У селі веснаФізкультхвилинка
Гусениця в лісочку Гріла спину на грибочку, Сонце гаряче пекло, Їй голівку напекло.
Їй зроблю, коли навчусь, Із газети я картуз.
8Читання та списування речень з рукописного тексту
9Добирання імен, які починаються буквою Е
—Ви навчилися писати велику букву Е, отже, ви зможете написатиімена,якіпочинаютьсябуквоюЕ.(Едуард,Еммануїл,Елла,
Ельвіра)
VIII. Підсумок уроку
—Яку букву навчилися писати?
—Що ми ще робили сьогодні на уроці?
*Т. В. Павленко
Урок 91 (читання)
Тема. Звуки [д], [д′]. Позначення їх буквами Д, д («де»). Робота з дитячою книжкою. В. А. Симоненко «Подорож у країну Навпаки»
Мета: Ознайомити учнів з буквами Д, д («де»), з їх алфавітною назвою та звуковим значенням; розвивати навички читання; виховувати у дітей самостійність та бажання допомагати іншим.
Обладнання: картки для гри «Зникла літера», фішки для звукової моделі слів, книжка В. А. Симоненка «Подорож у країну Навпаки».