Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

311

 

 

5Розглядування ілюстрації (с. 45)

Ми ходили до лісу?

Що ми збирали?

Подивіться на малюнок і скажіть, кого ми могли б там зустріти?

6Робота над текстом

1)Читання тексту вчителем

Про кого цей текст?

2)Повторне читання (читання хором, ланцюжком)

3)Вибіркове читання

Знайдіть і прочитайте:

Де сосна?

Що на сосні?

Хто носив лісові горішки?

Хто на волі?

4)Гра «Відшукай букву»

5)Складання звуко-складової моделі слова білочка

6)Складання графічної моделі речення

Знайдіть у тексті речення про білочку і складіть його графічну модель.

7Хвилинка-цікавинка

Коли білка стрибає з дерева на дерево, то їй допомагає довгий пухнастий хвіст. Він служить їй кермом і парашутом, підтримує її

вповітрі. Взимку білка накривається хвостом, як ковдрою.

V.Підсумок уроку

Про кого ми читали тексти?

Що вам сподобалось в цих текстах?

На кого ви хотіли б бути схожими? Чому?

*Л. М. Воронова

Урок 64 (письмо)

Тема. Письмо великої букви С («ес»), складів та слів із нею Мета: вчити писати велику букву С («ес»), поєднувати її з іншими буквами; розвивати вміння

складати звуко-складові моделі; вчити списувати з друкованого шрифту; розвивати усне зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас, розвивати дрібну моторику; виховувати у дітей охайність, старанність, ввічливе ставлення до людей.

Обладнання: каса букв, картки з друкованими і рукописними буквами, фішки для звукових моделей, зошити із навчання грамоти, плакат «Правильно сиди під час письма».

*  © Воронова Л. М., 2010

312

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Хід уроку

I.Організаційний момент

Сядьте зручно, Посміхніться І на мене подивіться.

Зробимо в науку крок. Починаємо урок.

Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Актуалізація опорних знань учнів

1Читання вчителем вірша (зошит, с. 41)

2Робота над змістом

Який звук найчастіше повторюється у вірші?

Назвіть слова зі звуком [с].

Яке ввічливе слово звучало?

Коли ми його вживаємо?

Які ще ввічливі слова ви знаєте?

Як звали старого?

Який звук ми чуємо на початку слова?

Якою буквою він позначається на письмі?

З якої літери пишеться це слово? Чому?

Як ви гадаєте, яку букву ми будемо писати сьогодні на уроці?

III.Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні на уроці ви будете вчитися писати велику букву С («ес»), поєднувати її з іншими літерами, грамотно, каліграфічно писати слова, списувати речення. А також пригадаємо, які чарівні слова потрібно використовувати у своєму мовленні, звертаючись одне до одного.

IV. Вивчення нового матеріалу

1Демонстрування зразка букви

2Порівняння друкованої й рукописної великої букв С («ес»)

3Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку і розміщувати зошит під час письма

Правила сидіння за партою

Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розгля-

дання плаката.)

Конспекти уроків навчання грамоти

313

 

 

Розміщення зошита на парті

Розгорнітьзошит,покладітьпередсобою,лівоюрукоюпритри-

муйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

Вправи для розвитку м’язів руки

1)Коливайте ручкою, утримуючи її вказівним і великим пальцями; вказівним і середнім та ін.

2)Обертайте ручку пальцями правої руки.

3)Поставте ручку кулькою на парту, тримаючи за протилежний кінець, потім спустіться пальцями до кульки.

4)Підніміть й поверніть у повітрі ручку так, щоб кулька опинилася вгорі (при цьому пальці будуть біля кульки).

5)Не випускаючи з рук, поставте ручку на парту протилежним від кульки кінцем, потім спустіться пальцями від кульки вниз. Зробіть декілька разів.

6)Підніміть вказівний палець, тримаючи ручку великим та середнім.

7)Зробіть колові оберти кистю.

Як тримати ручку під час письма

Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказів-

ного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

4 Пояснення принципів написання великої букви С («ес»)

ВеликабукваС(«ес»)складаєтьсязодногоелемента—лівогопів- овала, у якого верхнє заокруглення слід писати вужче, ніж нижнє.

Алгоритм написання великої букви С («ес»)

1. Починаємо писати трохи нижче верхньої міжрядкової лінії

2. Ведемо, заокруглюючи ліворуч угору до верхньої міжрядкової лінії

3. Заокруглюємо ліворуч

4. Ведемо вниз на себе, теж заокруглюючи

5. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч

6. Ведемо вгору

7. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

— Пишемо під рахунок і-раз-і.

314

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

5«Письмо» букви в повітрі

6Письмо першого рядка букви в зошитіГра «Назви ім’я»

7Письмо другого рядка букви

Фізкультпауза (пальчикова гімнастика)

Виринай-но, рибко, близько, Розсипай-но срібні бризки, Щоб зловити карася, Карася — як порося.

8Письмо речення Сині сливи

Чому слово Сині написано з великої літери?

9Письмо слова Слава

Побудуйте звуко-складову модель цього слова.

10Письмо слова Сава

— Складіть речення з цим словом.

V. Фізкультхвилинка

Хто ж там, хто вже так стомився І наліво нахилився?

Треба дружно всім нам встати. Фізкультхвилинку розпочати. Руки вгору, руки вниз На сусідів подивись.

Ізроби чотири кроки. Вище руки підніміть

Іспокійно опустіть.

VI. Узагальнення вивченого матеріалу

Списування друкованих речень (зошит, с. 41)

1)Списування речення Слава у лісі

Доповніть речення іншими словами.

2)Списування речення У лісі сосни

Прочитайте речення, уявивши замість крапки знак питання.

3)Списування речення На сосні сова

Яка з графічних моделей підходить до цього речення?

VII. Підсумок уроку

— Пригадайте, про кого йшлося у вірші на початку уроку?

Конспекти уроків навчання грамоти

315

 

 

Яке слово ввічливості сказав Семен синам?

Пригадайте слова ввічливості.

Поміркуйте, чи потрібно вживати в мовленні ці слова. Чому?

Коли?

*Г. А. Шевчук

Урок 65 (читання)

Тема. Звук [к]. Позначення його буквами К, к («ка»)

Мета: ознайомити учнів з буквою к («ка»), її звуковим значенням; формувати вміння виконувати синтетичні та аналітичні дії зі звуками; вчити читати склади, слова з новою буквою; розширювати уявлення про слова, що звучать однаково, але мають різне значення; збагачувати словниковий запас дітей; розвивати мовлення, мислення; виховувати бережливе ставлення до братів наших менших.

Обладнання: предметні малюнки, звуко-складові моделі та фішки до них, макет сонечка, малюнок Колобка.

Хід уроку

I.Організаційний момент

Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Мотивація навчальної діяльності

1Гра «Впізнай казку»

До нас на урок завітав казковий персонаж. Він дуже полюб­ ляв співати:

Япо засіку метений,

Яна сонці печений,

Явід діда утік, я від баби утік

Івід тебе втечу!

Здогадались, хто це?

Назвіть героїв цієї казки.

Як же називається казка?

2Складання звуко-складової моделі слова колобок

Що ви можете сказати про перший і останній звук у цьому

слові?

Назвіть його.

Як ви гадаєте, який звук будемо вивчати на уроці?

*  © Шевчук Г. А., 2010

316

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

III. Повідомлення теми і завдань уроку

Звук [к] ми будемо вивчати Його згадаємо не раз.

Ібукву, що його позначає, Враз запам’ятає увесь клас. Також читати будем, друзі, Склади, слова, цікавий текст.

Іскоромовку вивчим дружно, Й моделі слів складемо теж.

IV. Вивчення нового матеріалу

1Ознайомлення з новим звуком

1)Виділення звука [к].

Клює курка крупку.

Крупка дрібненька, курка рябенька.

2)Вивчення скоромовки (з елементами ейдетики)

3)Артикуляція звука [к], віднесення його до приголосних

2Аналітико-синтетичні вправи

1)Гра «Утвори склад»

Утворіть всі можливі склади зі звуком [к].

2)Гра «Назви звуки»

Учитель називає склад, учні називають звуки, які його утво-

рили.

3)Гра «Мікрофон по колу»

Учні добирають свої слова з новим звуком.

V. Фізкультхвилинка

Руки вгору підіймаєм,

Атоді їх опускаєм,

Атоді скоріш, скоріш Тупай, тупай веселіш.

VI. Ознайомлення з новою буквою

1Розгляд букви. Аналіз її графічної будови. Добір предметів з навколишнього середовища, схожих на букву к («ка»)

2Місце букви в касі

3Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати і розміщувати зошит під час письма

4Друкування літер К, к у зошитах

Конспекти уроків навчання грамоти

317

 

 

5 Читання складів з вивченою буквою

На дошці — малюнок сонечка, в середині буква к («ка»), на промінцях — а, о, і, и, у. Під керівництвом учителя діти читають прямі та обернені склади.

о

аі

ук

и

VII. Робота за Букварем (с. 46)

1Складання звуко-складових моделей слів: капелюшок, мишка з указанням місця положення нового звука

2Робота зі складовою таблицею

Назвіть звуки, які позначають букви у червоних кружечках.

Назвіть звуки, які позначають букви в синіх кружечках.

Прочитайте надруковані склади.

Які склади пропущені?

Читання складів по горизонталі, по вертикалі з нарощуванням темпу.

3 Добір слів зі спільними частинками за звуковим складом

Учні разом з вчителем пояснюють значення утворених слів.

Звертається увага на слова: колос — колосок, колосок — колоски.

4Робота з омонімами (без уживання терміна)

5Читання слова волошки, складання з ним речення

VIII. Фізкультхвилинка (вправа для очей)

А тепер нове завдання — Оченятам тренування: Раз — дивлюсь удалечінь.

(30 секунд дивитись на об’єкт удалині.)

Два — в долоньці відпочинь. (Перевести погляд на долоньку.)

Вправа повторюється 20 разів.

318

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

IX. Робота за Букварем (с. 47)

1Читання слів у стовпчиках

2Робота над текстом «Миколин сокіл»

1)Читання тексту вчителем

Як звали сокола?

2)Хвилинка-цікавинка про сокола

3)Повторне читання тексту учнями

4)Аналіз змісту тексту

У кого був сокіл?

На що сів сокіл?

Знайдіть і зачитайте, як Микола кликав сокола.

Продовжіть речення «Миколка і сокіл — ...» (друзі).

X.Підсумок уроку

З якими новим звуком ви ознайомилися на уроці?

Дайте характеристику цьому звукові.

Назвіть букву, якою він позначається на письмі.

Пригадайте скоромовку, яку вивчили на уроці.

Яке слово має кілька значень?

Що ви запам’ятали про сокола?

*Г. А. Шевчук

Урок 66 (письмо)

Тема. Письмо рядкової букви к («ка»), складів та слів із нею Мета: вчити учнів писати рядкову букву к («ка»), склади, слова з нею, поєднувати її з ви-

вченими літерами; продовжувати формувати вміння аналізувати складові елементи, порівнювати з вивченими літерами, виробляти навички звуко-складових моделей слів; збагачувати словниковий запас дітей; розвивати мовлення, вміння зіставляти графічну форму друкованих і рукописних букв; дрібну моторику; виховувати старанність під час письма.

Обладнання: каса букв, картки з друкованими і рукописними буквами, фішки для звукових моделей, зошити із навчання грамоти, плакат «Правильно сиди під час письма», малюнки до загадок, маски (мишка, жабка, зайчик), предметні малюнки.

Хід уроку

I.Організаційний момент

Учитель перевіряє наявність у дітей на партах необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

*  © Шевчук Г. А., 2010

Конспекти уроків навчання грамоти

319

 

 

II. Актуалізація опорних знань

1 Читання вірша вчителем

Казок чимало є на світі — І веселих, і сумних.

Хіба зможемо прожити Ми без них?

Казка стукає у двері — Привітаємо її.

Казко, казко, ти з’явись! Казко, казко, розкажись!

2 Інсценізація уривка казки

Підготовлені заздалегідь учні інсценізують уривок казки «Рукавичка» (розмова мишки, жабки та зайчика).

Уривок з якої казки ви щойно побачили?

3 Складання звукової моделі слова рукавичка

Які звуки в цьому слові повторюються?

Який з них є приголосним?

Якою буквою він позначається на письмі?

Назвіть героїв казки, в назвах яких зустрічається буква к

(«ка»).

Як ви вважаєте, яку букву ви будете сьогодні вчитися писати?

III.Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні ви будете вчитися писати рядкову букву к («ка»), її складові елементи, поєднувати її з іншими буквами. А також ознайомимось зі словами, що мають кілька значень.

IV. Вивчення нового матеріалу

1Демонстрування зразка букви

2Порівняння друкованої й рукописної малої букви к («ка»)

3Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку і розміщувати зошит під час письма

Правила сидіння за партою

Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розгля-

дання плаката.)

Розміщення зошита на парті

Розгорнітьзошит,покладітьпередсобою,лівоюрукоюпритри-

муйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

320

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Вправи для розвитку м’язів руки

1)Коливайте ручкою, утримуючи її вказівним і великим пальцями; вказівним і середнім та ін.

2)Обертайте ручку пальцями правої руки.

3)Поставте ручку кулькою на парту, тримаючи за протилежний кінець, потім спустіться пальцями до кульки.

4)Підніміть й поверніть у повітрі ручку так, щоб кулька стала вгорі (при цьому пальці будуть біля кульки).

5)Не випускаючи з рук, поставте ручку на парту протилежним від кульки кінцем, потім спустіться пальцями від кульки вниз. (Вправу повторіть декілька разів.)

6)Підніміть вказівний палець, тримаючи ручку великим та середнім.

7)Зробіть колові оберти кистю.

Як тримати ручку під час письма

Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказів-

ного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

4 Пояснення написання рядкової букви к («ка»)

Алгоритм написання рядкової букви к («ка»)

1.Від верхньої рядкової лінії, ведемо коротку пряму вниз на себе до нижньої рядкової лінії

2.

Другий елемент починаємо писати на відстані, що дорівнює

 

половині робочого рядка трохи нижче верхньої рядкової лінії

3.

Заокруглюємо, торкаючись верхньої рядкової лінії

4.

Ведемо вниз до середини робочого рядка

5.

Повертаємо вліво і ведемо до середини першого елемента

6.

Не відриваючи руки, ведемо праворуч по писаному до того місця,

 

де другий елемент піднімається вгору

7.

Ведемо вниз до нижньої рядкової лінії

8.

Торкаючись нижньої рядкової лінії, заокруглюємо вправо

9.

Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]