Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

201

 

 

1)

(Лисички, заєць, листок. Зайвий малюнок — заєць.)

2)

(Єнот, шишка, нитки. Зайвий малюнок — єнот.)

3)

(Кавун, вишні, лимони. Зайвий малюнок — кавун.)

Фізкультхвилинка

Хмарка сонечко закрила, Слізки срібнії зронила. Ми тії слізки пошукаєм, У травичці позбираєм. Пострибаєм, як зайчата, Політаєм, як пташата, Потанцюємо ще трішки,

Щоб спочили ручки, ніжки. Всі веселі? От чудово!

Атепер до праці знову.

Гра «Упіймай букву и»

А ось і останнє завдання від нашої гості. Лисичка хоче перевірити, чи такі ви кмітливі, як вона. Я зачитаю вам віршик, а ви, коли почуєте слово, в якому є буква и, плескайте в долоні. Приготувалися? Почнемо!

У вишнях кричить синиця:

И образилося дуже,

И нікуди не годиться!

Із синицею не дружить!

В словнику нам не знайти

Аж прокинулась синиця:

Слова жодного на И!

— Ич, могло ж таке насниться!

202

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

VI. Підсумок уроку

З якою буквою ви сьогодні познайомились?

Який звук вона позначає?

Що цікавого дізналися на уроці?

Лисичка дуже дякує вам, що навчили її читати цю літеру.

Ів знак подяки запрошує вас до себе в гості.

*І. В. Вернигор

Урок 38 (письмо)

Тема. Письмо рядкової букви и. Розвиток зв’язного мовлення. Формування поняття про мовлення як засіб упливу на поведінку людей

Мета: вчити учнів писати рядкову букву и, з’єднувати її з вивченими буквами; закріплювати вміння розрізняти рукописні й друковані літери; вдосконалювати навички звукоскладового аналізу слів; вчити правильно спілкуватися з ровесниками, дорослими; розвивати увагу, логічне мислення, мовлення учнів; виховувати у дітей старанність, охайність, бажання робити добрі справи.

Обладнання: малюнок сови, предметні малюнки, каса букв, картки з друкованою й рукописною літерою и, зошит, схеми слів, кросворд; посібник (Македонова Л. А., Мачнева О. М. Навчання каліграфічного письма. 73 алгоритми написання українських літер та графічних знаків: Посібник для учителів. — Херсон, 2005).

Хід уроку

I. Організаційний момент

Всі мерщій сідайте, діти.

І щоб не було мороки.

Домовляймось не шуміти,

Всі готові до уроку?!

На уроці не дрімати,

Тож гаразд, часу не гаєм

Руки вчасно підіймати.

І урок розпочинаєм.

II. Актуалізація опорних знань учнів

— Діти, до нас завітала гостя. Вона працює у лісовій школі.

Асьогодні вона хоче побачити, як діти нашого класу вміють гарно писати і працювати.

А яка це гостя, ви дізнаєтеся, якщо відгадаєте загадку.

Що воно за дивна птиця — Світла денного боїться, Дзьоб гачком, великі очі, І не спиться їй щоночі.

—Ху-ху-ху! — кричить, співа. Відгадали? Це... (сова).

*  © Вернигор І. В., 2010

Конспекти уроків навчання грамоти

203

 

 

Так, діти, до нас завітала Мудра Сова, і принесла з собою багато завдань, щоб перевірити ваші знання.

1Гра «Чарівні звірі»

Сова запрошує нас до лісу. (Учитель на дошці вивішує малюнки, на яких зображені звірі.) Кого ви бачите? Що вони трима-

ють у руках?

Учні називають букви, які тримають звірі, по черзі пишуть на дошці відповідні рукописні (великі, маленькі), називають звуки, що позначає кожна буква.

— З першим завданням ви впорались на відмінно. Сова переконалася, що ви вже навчилися гарно писати вивчені букви, і принесла вам нову рукописну букву. А яку саме, ви згодом дізнаєтесь.

Аспочатку послухайте вірш.

Вабетці букву ми зустріли Таку, що слів не починає.

А у словах дуби, гриби

Останнє місце посідає.

Чи здогадалися ви, яку букву принесла нам Сова? Яким звуком закінчуються слова дуби, гриби? Якою літерою позначається цей звук? (Звуко-складовий аналіз слів дуби, гриби.)

Назвіть слова, у яких літера а захована всередині слова.

2Робота в зошиті (с. 24)

Розгляньте малюнки. Складіть речення відповідно до схеми. Чи бачите на малюнку предмети, у назвах яких зустрічається звук [и]? Назвіть їх.

Учні називають місце звука [и] у словах, проводять повний звуковий аналіз слів сир, рушник з опорою на схеми, подані під малюнками.

Фізкультхвилинка

Встало вранці ясне сонце, Зазирнуло у віконце. Ми до нього потяглися, За промінчики взялися.

204

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Нумо дружно присідати, Сонечко розвеселяти.

Встали — сіли! Встали — сіли! Бачте, як розвеселили!

Стало й сонце танцювати, Нас до кола припрошати: Нумо, разом! Нумо, всі!

Потанцюймо на росі!

III.Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні ми будемо вчитися писати букву, яку принесла нам Мудра Сова.

IV. Вивчення нового матеріалу

— Розгляньте і порівняйте друковану й рукописну літери. Чи подібні вони між собою? Які елементи траплялися в уже відомих вам літерах?

И — цікава буква є. На початку слова Вона не стає!

Але вона завжди готова Стати в кінці чи всередині слова.

1Повторення правил про посадку під час письма, положення зошита на парті, тримання ручки

Зошит свій я розгортаю, Навскоси його кладу. Ручку правильно тримаю. Буду я писати вправно, Сяду прямо, не зігнуся, До роботи вже беруся.

— Щоб гарно написати нову букву, Мудра Сова пропонує вам зробити пальчикову гімнастику.

ДОБРИЙ ДЕНЬ

— Добрий день, добрий день,— Пальчики сказали,— Ми сьогодні всіх дітей Зранку привітали.

Долоні рухаються назустріч одна одній — пальці «кланяються», потім ритмічно на кожний склад одноіменні пальці лівої і правої руки з’єд­ нуються.

Конспекти уроків навчання грамоти

205

 

 

2Письмо короткої прямої, продовженої до верхньої лінії робочого рядка

Починаємо писати від верхньої рядкової лінії пряму коротку лінію вниз на себе. Біля нижньої рядкової заокруглюємо праворуч. Торкнувшись нижньої лінії робочого рядочка, ведемо вгору до верхньої рядкової лінії.

Учні спочатку «пишуть» елемент у повітрі, потім обводять зразок у зошиті. Далі пишуть самостійно до кінця рядка.

3Письмо короткої прямої заокругленої внизу праворуч

Починаємо писати від верхньої рядкової пряму коротку лінію вниз на себе. Біля нижньої рядкової заокруглюємо праворуч. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка.

4Почергове письмо елементів під рахунок

5Письмо букви и

Буква и складається з двох елементів: двох коротких прямих ліній, заокруглених унизу праворуч.

Алгоритм написання рядкової букви и

1.Починаємо писати від верхньої рядкової лінії пряму коротку лінію вниз на себе

2. Біля нижньої рядкової заокруглюємо праворуч

3.Торкнувшись нижньої лінії робочого рядочка, ведемо вгору до верхньої рядкової лінії

4. Не відриваючи руки, ведемо по писаному на себе коротку пряму вниз

5. Заокруглюємо біля нижньої рядкової праворуч вгору

6.Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

Пишемо під рахунок раз-і, два-і.

6Письмо буквосполучень ил

Починаємо писати від верхньої рядкової лінії пряму коротку лінію вниз на себе. Біля нижньої рядкової заокруглюємо праворуч. Торкнувшись нижньої лінії робочого рядочка, ведемо вгору до верхньої рядкової лінії. Не відриваючи руки, ведемо по писаному на себе коротку пряму вниз. Заокруглюємо біля нижньої рядко­вої праворуч вгору. Закінчуємо писати трохи вище нижньої рядкової лінії. За­ округлюємо вниз праворуч. Торкаючись нижньої рядкової, ведемо

206

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

вгору пряму коротку похилу лінію до верхньої лінії робочого рядочка. Не відриваючи руки, ведемо вниз на себе по писаному майже до середини робочого рядка. Продовжуємо вести вниз на себе до нижньої лінії робочого рядка. Заокруглюємо праворуч, торкаючись нижньої рядкової лінії. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка.

7 Письмо буквосполучень ио, иу

Учитель пояснює принцип з’єднання букв. Звертає увагу на нахил букв, призначення похилої лінії.

Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

Виконується стоячи. Поставити палець руки по середній лінії

обличчя навпроти перенісся на відстані 25–30 см від очей. Дивитись двома очима на кінець пальця 3–5 с. Закрити долонею лівої руки ліве око на 3–5 с. Прибрати долоню, дивитись двома очима на кінець пальця 3–5 с, потім аналогічна вправа виконується при фіксації пальця лівої руки, з прикриванням правого ока. Повторити 5–6 разів. Вправа сприяє спільній роботі обох очей.

Пальчикова гімнастика

КВІТИ Зранку всі чудові квіти Весело розкрились.

Ідо сонця потягнулись,

Іросою вмились.

Тильний бік долоні лежить на столі, пальці зібрані у жменю, потім розводимо пальці.

V. Узагальнення вивченого матеріалу

1Гра «Знайди слово»

Скласти слова за поданими схемами.

И

 

И

И

 

И

И

 

И

И

Й

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слова для довідки: лис, кит, сир, жити, лити, мити, нитки, миски, пишний, дивний, жирний.

2«Відгадай загадку»

По землі — не пробіжуся І на небо не дивлюся, Очі маю — не моргаю, Маю рот — не розмовляю.

Конспекти уроків навчання грамоти

207

 

 

Маю хвіст, але не звір я,

Іне птиця, хоча з пір’ям. Хати з роду не будую, Та нітрохи не жалкую. (Риба)

Я не їм вівса, ні сіна, Дайте випити бензину — Коней всіх я обжену,

Куди хочеш побіжу. (Машина)

Я кругленька, червоненька, З хвостиком тоненьким. На городі мене рвуть

Ідо столу подають. (Редис)

VI. Розвиток зв’язного мовлення

— Діти, давайте згадаємо, що ми зробили на початку уроку, коли зустрілися. Привітатися — це прояв ввічливості. Змалечку мами й тата вчили нас вітатися одне з одним i зі старшими. І не тільки вчили, a й самі віталися зі своїми знайомими. Наша мова настільки багата, що в ній завжди знайдеться тепле і привітне слово. Добре слово — наче зернятко, що, зійшовши, дарує нам радість. Ось як українська поетеса Тамара Коломієць сказала про це.

Сію дитині

в серденько ласкy: Сійся-родися, Ніжне «будь ласка», Вдячне «спасибі», «Вибач» тремтливе — Слово y серці,

Як зернятко в ниві.

«Доброго ранкy!», «Світлої днини!» — Щедро даруй ти Людям, дитино. Мова барвиста, Мова багата, Рідна і тепла,

Як батьківська хата.

Не привітатися або не відповісти на привітання в усі часи

вусіх народів вважалося невихованістю та неповагою. Чи можна вітати людину непривітно? Чи можна бажати здоров’я людині крізь зуби, а доброго дня зі злим виразом обличчя? Тлумачний словник пояснює так: привітний — той, що виявляє доброзичливість, привітність. Бути привітним — значить радіти іншому, доброзичливим — бажати добра. Значення слів привітання залежить від інтонації, з якою ми вимовляємо їх. Вітатися треба вміти. Один хлопчик скаржився, що з цим здоровканням — одні неприємності. Послухайте вірш Ірини Кульської «Неприємності від чемності».

Обіцяв Пилип матусі:

— Ось за чемність я візьмуся!

208

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

До усіх вітатимусь...

Пилип виходить з хати, Як же чемність показати? Сторож ніч сторожував, Сторож вранці задрімав.

Наш Пилип — гуп! гуп! У ґанок:

Агов, дядькy, добрий ранок! Дядько не вітається, Він спросоння лається.

Наздогнав Пилип Фросину, Смик за косу, за хустину:

Здоровкаюся ж двічі я,

Ти чого не ввічлива? Не чyть вітання Фросі, Вона нечемна досі.

Стоїть вожата біля вікна, Складає купу книг вона.

Пилип набіг на ноги:

Посуньтеся з дороги! Світ мені не застyпайте, Я ж кaжy «здрастуйте». Розгнівалась вожата:

Старших треба поважати! Пилип вожату — за рукав:

Ta я ж вам «здрастуйте» гyкав, Хіба вам не приємно, Що я вітаюсь чемно?

Пилип y класі вдруге:

Добридень кажy дрyгy.

Тoй напихає рота, Вітатись не охота. Пилип гyкнув: — Нечема! Чи був Пилипко чемним?

Чому дорослі були хлопчиком незадоволені?

Як Пилипкові слід було поводитися?

Чи вмів Пилипко вітатися з людьми?

Ми вивчили слова ввічливості, a зараз я перевірю ваш словник чемності.Чи знаєте ви «ввічливі» слова.

Розтопить серце всякого Сердечне слово... (дякую).

Коли тебе впіймають за підказку, Ти вчителя розчулиш:... (Вибачте, будь ласка). Зеленіє древній пень,

Коли почує: ... (Добрий день).

Коли згасає сонце y росі

Й зоря лягає лагідно на плечі, Серед знайомих, рідних голосів

Ми чуємо привітне: ... (Добрий вечір). Щоб знову зустрітися в годину призначену,

Кaжy щиро завжди я всім: ... (До побачення).

Молодці! А зараз пограємо в гру «Намисто гарних слів». Перед вами лежать намистинки. Ви повинні взяти намистинку

іназвати гарну рису вашого товариша. Закінчуємо й одягаємо одне одному намисто. Подивіться, скільки гарних рис ви побачили одне в одного!

Необхідно бути ввічливим для того, щоб зробити приємним спілкування з іншими людьми, мати багато друзів і повагу від близьких. І сьогодні, діти, і надалі, ми вчитимемося бути ввічливими, чемними. Адже в народі кажуть: «Ввічливих і лагідних скрізь шанують».

Конспекти уроків навчання грамоти

209

 

 

Вихованість

справедливість

інтелігентність

принциповiсть

порядність

готовність прийти на допомогу

інтелектуальність

дивовижність

чесність

мужність

ввічливість

щирість

відповідальність

щедрість

кмітливість

доброзичливість

відвертість

доброта

впевненість

скромність

уважність

працьовитість

привітність

сміливість

чуйність

вірність

терплячість

ласкавість

довіра

ніжність

активність

охайність

VII. Підсумок уроку

Яку букву ви навчилися сьогодні писати?

Чи важко було її писати?

Який звук вона позначає на письмі?

Назвіть слова, де був би цей звук.

За допомогою яких слів ми оцінюємо вчинки і поведінку лю-

дини?

*К. О. Дергільова

Урок 39 (читання)

Тема. Звук [м]. Позначення його буквами М, м («ем»). Перехід до читання прямих складів типу злиття ПГ

Мета: ознайомити дітей зі звуком [м], його артикуляцією, буквами М, м («ем»), що його позначають; формувати в учнів уміння читати прямі склади з буквою М («ем») та вивченими голосними; розвивати фонематичний слух, увагу, пам’ять; удосконалювати

*  © Дергільова К. О., 2010

210

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

навички звуко-буквеного та звуко-складового аналізу слів; вправляти в читанні окличних речень; виховувати зацікавленість, любов до природи, бажання активно працювати.

Обладнання: картки з друкованими великою і малою буквами, картки зі словами та друкованими схемами, предметні малюнки, мапа.

Хід уроку

I.Організаційний момент

Швидко пролунав дзвінок, Розпочати час урок.

Ми навчаємось старанно, І працюєм залюбки.

Друзі скажуть: «Бездоганно! Ви усі — розумники!»

Сьогодні ми вирушимо в подорож. Про нашу подорож дізналися мешканці чарівного міста Казок і приготували вам подарунки. Але ось біда — подарунки забрала у свою хатину Баба Яга. Щоб ми їх таки змогли знайти, вона залишила нам мапу та супутника.

Ось і наш супутник — Лісовик. (Учитель вивішує на дошку малюнок.)

Ви готові подорожувати? Тоді вирушаємо!

II.Актуалізація опорних знань учнів

Перед нами річка. Щоб її перейти, нам потрібно пригадати всі букви, що вивчили.

Гра «Добери пару»

На магнітній дошці — «зірки» зі словами: овес, акула, літак, дитина. Вам потрібно до кожного слова підібрати відповідну схему.

АКУЛА

ДИТИНА

ЛІТАК

ОВЕС

Гра «Телеграф»

Я називаю слова, а ви передаєте їх по телеграфу в інше місце. Скільки у слові складів, стільки разів треба стукнути ручкою по парті.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]