Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

261

 

 

верхньої міжрядкової лінії, не відриваючи руки, ведемо вниз на себе довгу пряму лінію до нижньої рядкової. Заокруглюємо вліво. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка.

Учні «пишуть» елемент у повітрі.

3Письмо прямої з заокругленням внизу праворуч і петлею вгорі

Починаємо писати на місці перетину елемента з верхньою рядковою лінією. Ведемо пряму похилу вгору. Заокруглюємо ліворуч на відстані, яка дорівнює половині висоти від верхньої міжрядкової до нижньої рядкової. Торкаючись верхньої міжрядкової лінії, ведемо вниз на себе довгу пряму лінію до нижньої рядкової лінії. Торкнувшись нижньої робочої лінії, заокруглюємо праворуч. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка.

Учні «пишуть» елемент у повітрі.

4Почергове письмо елементів під рахунок

5Письмо букви Н («ен»)

Велика буква Н («ен») складається з трьох елементів: короткої прямої похилої лінії, довгої прямої лінії, заокругленої внизу ліворуч, і довгої прямої лінії із заокругленням унизу праворуч

іпетлею вгорі.

Алгоритм написання великої букви Н

1.Починаємо писати вище середини відстані між верхньою рядковою та верхньою міжрядковою лініями

2. Ведемо коротку пряму похилу лінію праворуч вгору до верхньої міжрядкової

3.Торкнувшись верхньої міжрядкової лінії, не відриваючи руки, ведемо вниз на себе довгу пряму лінію до нижньої рядкової

4. Заокруглюємо вліво

5. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

6. Третій елемент починаємо писати на місці перетину другого елемента з верхньою рядковою лінією

7. Ведемо пряму похилу лінію вгору

8. Заокруглюємо ліворуч на відстані, яка дорівнює половині висоти від верхньої міжрядкової до нижньої рядкової

9. Торкаючись верхньої міжрядкової лінії, ведемо вниз на себе довгу пряму лінію до нижньої рядкової лінії

10. Торкнувшись нижньої робочої лінії, заокруглюємо праворуч

11. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

262

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Пишемо під рахунок раз, два-і, і-три-і.

Заплющте очі. Спробуйте «написати» велику букву Н («ен»)

уповітрі. Потім обведіть букву в зошиті до кінця рядка. Роздивіться, чи правильно ви це зробили.

Обміняйтеся зошитами із сусідом по парті. Підкресліть олівцем букву, яка вам сподобалась. Поверніть зошити одне одному. Наступний рядок напишіть самостійно.

Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)

СКАКАЛКА

На скакалці я стрибаю — Вище всіх, краще всіх! Аж до неба долітаю — І звучить веселий сміх!

Руки, стиснуті в кулачки, лежать на столі, з’єднані кінчиками великих пальців, роблять колові оберти.

БАРАБАН Барабаню, барабаню, Барабаню цілий день. Барабанщик я завзятий, Знаю безліч я пісень.

Напруженими пальцями обох рук барабанити по столу.

V. Узагальнення вивченого матеріалу

1 Продовження роботи у зошиті (с. 31)

Письмо буквосполучень На, Но, Ні, Ну, Нн

Учні спочатку «пишуть» буквосполучення в повітрі, потім — у прописах. Учитель звертає увагу на поєднання букв.

— Послухайте вірш С. Чугай.

Настуся, Нонна, Ніна, Ната Нарвали у пакетик м’яти. Назар, Надія у торбинку Кладуть пахучу материнку.

— Назвіть імена дітей. Як ми будемо писати ці імена?

2 Робота в зошиті (с. 32)

Учнісамостійнопрописуютьсловатаречення«ОнНінаіНаум»,

«Он Інна і мама».

Конспекти уроків навчання грамоти

263

 

 

3 Гра «Хто найкращий скоромовець?»

Незнайко на печі сидить, Знайко стежкою біжить.

VI. Підсумок уроку

Яку букву вчилися писати?

Назвіть імена, які починаються буквою Н («ен»).

З якої букви будемо їх писати?

Коли ще будемо писати велику букву Н («ен»)?

*Л. М. Воронова

Урок 51 (читання)

Тема. Звук [в]. Позначення його буквами В, в («ве»)

Мета: ознайомити учнів з артикуляцією звука [в] та буквою, що його позначає; вчити виконувати звуко-буквений аналіз слів, читати склади і слова з вивченими буквами; розвивати мовлення учнів, уміння слухати, відтворювати прослухане; виховувати допитливість, бажання дотримуватися правил дорожнього руху.

Обладнання: макет дерева з вишнями, на яких написано склади; макет сонечка; предметні малюнки; фішки для звукових моделей; малюнки до загадок; зошити; плакат «Правильно сиди під час письма».

Хід уроку

I.Організаційний момент

Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу

1Читання складів

На дошці — малюнок дерева з вишеньками, на яких написані склади:

ні, на, но, ну, ни, ін, ан, он, ун, ин.

Яка буква повторюється в усіх складах?

2Повторення вивченої букви і звука

Знайдіть і покажіть букву «ен» в касі.

Які звуки вона позначає на письмі?

Біля дерева вчитель ставить малюнок дівчинки.

Хто стоїть біля дерева?

Зі складів, що є на вишеньках, складіть її ім’я.

Яка перша літера в цьому слові? Чому вона велика?

*  © Воронова Л. М., 2010

264

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

3 Побудова речення та його графічної моделі

III. Мотивація навчальної діяльності

1Виділення нового звука

Погляньте на наше деревце, воно допоможе вам відгадати за-

гадку.

Червоненька і смачненька, Дуже з вигляду гарненька. І боки у неї пишні.

Влітку смачно їсти... (вишні).

— Назвіть перший звук у слові-відгадці.

2 Гра «Впізнай звук»

Веселі вишні вкрили віти, Виблискують з гущавини. Василько воду ллє на квіти, Щоб вищі виросли вони.

Прослухавши вірш, учні називають слова, у яких почули звук [в].

3Заучування вірша з елементами ейдетики

— Як ви вважаєте, який новий звук ви будете вивчати на уроці?

IV. Повідомлення теми і завдань уроку

— Отже, сьогодні на уроці ви будете вивчати новий звук, познайомитеся із буквою, що позначає його на письмі, спробуєте знайти предмети з навколишнього середовища, на які вона схожа. А також пригадаємо разом, як потрібно переходити вулицю, щоб не трапилось біди.

V. Ознайомлення з новим звуком

1Артикуляція звука [в], віднесення його до приголосних

2Аналітико-синтетичні вправи

Гра «Утвори склад»

Учитель називає звуки, учні утворюють з них склади.

Гра «Назви звуки»

Учитель називає склад, учні називають звуки, з яких він складається.

Гра «Злови своє слово»

Перший ряд плескає в долоні, якщо [в] чути на початку слова,

другий ряд — в середині, третій ряд — у кінці. Слова: вода, лев,

ворона, деревце.

Конспекти уроків навчання грамоти

265

 

 

Гра «Мікрофон по колу»

Учні добирають свої слова з новим звуком.

Робота в парах

Серед предметів, зображених на малюнках, виберіть тільки ті, в назвах яких ми чуємо звук [в] і побудуйте звукову модель.

VI. Фізкультхвилинка

Що ж, мабуть, прийшла пора Трохи відпочити, Я вас хочу на зарядку. Друзі, запросити.

Руки вгору піднімаєм, Швидко вниз їх опускаєм. Нахил вправо, нахил вліво — Повторімо знову вміло.

VII. Ознайомлення з новою буквою

1Розгляд букви. Аналіз її графічної будови. Добір предметів з навколишнього середовища схожих на букву в

2Місце букви в касі

3Друкування літер В, в у зошитах

Повторення правил сидіння за партою, користування ручкою та розміщення зошита під час письма.

1)Правила сидіння за партою

Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розгля-

дування плаката.)

2)Розміщення зошита на парті

Розгорнітьзошит,покладітьпередсобою,лівоюрукоюпритри-

муйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

3)Як тримати ручку під час письма

Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказів-

ного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

266

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

4 Читання складів з вивченою буквою

На дошці — малюнок сонечка, в середині буква в, на промінцях — а, о, і, и, у. Під керівництвом учителя діти читають прямі та обернені склади.

о

аі

ув

и

VIII. Робота за Букварем (с. 34–35)

1Розгляд малюнків (с. 34)

Назвіть предмети, зображені на малюнках, вкажіть місце звука [в] у цих словах.

2Складання звуко-складових моделей слів: вишня, слива, сова

3Робота зі складовою таблицею

Назвіть звуки, які позначають букви у червоних кружечках.

Назвіть звуки, які позначають букви в синіх кружечках.

Прочитайте надруковані склади.

Які склади пропущені?

Читання складів по горизонталі, по вертикалі з нарощуванням темпу.

4Читання колонок слів

1)Читання хором

2)Читання підкреслених складів

3)Читання односкладових слів

Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

Оченята роблять вправи: Вліво, вправо, вліво, вправо. Потім вгору, потім вниз Оченятами дивись!

Рухи очима вліво-вправо, вгору-вниз протягом 2 хв.

4) Читання слів зі складом ва, зі звуком [в ] у середині слова

Конспекти уроків навчання грамоти

267

 

 

5Утворення слів з розрізаних складів

6Словникова робота

Новина

7Розглядування ілюстрації (с. 35)

Кого ви бачите на малюнку?

Що роблять діти?

У якому місці діти переходять вулицю?

8Бесіда про правила переходу вулиць

9Складання речень за поданими до малюнка графічними моделями

IX. Підсумок уроку

З якими новими звуками ви ознайомилися на уроці?

Дайте характеристику цим звукам.

Назвіть букву, якою вони позначаються на письмі.

Пригадайте вірш, який вивчили на уроці.

Учитель показує малюнки, а учні пригадують вірш.

Який предмет з навколишнього середовища нагадує вам нова буква?

Чого має дотримуватись кожен, хто переходить вулицю?

*Л. М. Воронова

Урок 52 (письмо)

Тема. Письмо рядкової букви в («ве»), складів, слів із нею Мета: вчити писати малу букву в («ве»), поєднувати її з іншими буквами; продовжувати фор-

мувати раціональні рухи рукою під час письма в рядку, правильність поєднання під час письма складів; розвивати вміння зіставляти графічну форму друкованих і рукописних букв, усне зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас; розвивати дрібну моторику; виховувати в учнів охайність, старанність, дисциплінованість, інтерес до навчання.

Обладнання: каса букв, картки з друкованими і рукописними буквами, зошити із навчання грамоти, плакат «Правильно сиди під час письма», малюнки до загадок, фішки для звукових моделей.

Хід уроку

I.Організаційний момент

Любі діти!

Всі за парти ми сідаємо, Працювати починаємо.

*  © Воронова Л. М., 2010

268

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II.Актуалізація опорних знань учнів

З якими звуками ми ознайомилися на уроці читання?

Дайте характеристику цим звукам?

Наведіть приклади слів з вивченими звуками.

Пригадайте вірш, вивчений на уроці читання. (Веселі виш­ні...)

Якою буквою позначається звук [в] на письмі?

Покажіть цю букву в касі.

Якою може бути буква?

III.Повідомлення теми і завдань уроку

Як ви гадаєте, яку букву ми будемо писати сьогодні на уроці?

Сьогодні ми будемо не тільки писати малу букву в, а й навчимося поєднувати її з іншими буквами, будемо писати слова, робити звуковий аналіз слів та складати речення. А щоб ваші роботи в зошитах були гарними, каліграфічними, треба уважно слухати, вчитися правильно сидіти за партою і старанно, не поспішаючи, все виконувати.

IV. Вивчення нового матеріалу

1Демонстрування зразка букви

2Порівняння друкованої й рукописної малої букви в

3Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку і розміщувати зошит під час письма. Виконання вправ для розвитку м’язів руки

Правила сидіння за партою

Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розгля-

дання плаката.)

Розміщення зошита на парті

Розгорнітьзошит,покладітьпередсобою,лівоюрукоюпритри-

муйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

Вправи для розвитку м’язів руки

1)Коливайте ручкою, утримуючи її вказівним і великим пальцями; вказівним і середнім та ін.

2)Обертайте ручку пальцями правої руки.

Конспекти уроків навчання грамоти

269

 

 

3)Поставте ручку кулькою на парту, тримаючи за протилежний кінець, потім спустіться пальцями до кульки.

4)Підніміть й поверніть у повітрі ручку так, щоб кулька опинилася вгорі (при цьому пальці будуть біля кульки).

5)Поставте ручку на парту протилежним від кульки кінцем, потім спустіть пальцями від кульки вниз. Повторіть вправу декілька разів.

6)Підніміть вказівний палець, тримаючи ручку великим та середнім.

7)Зробіть колові оберти кистю.

Як тримати ручку під час письма

Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказівного пальця від кінця ручки.

Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.

4Письмо рядкової букви в («ве»)

Рядкова буква в («ве») складається з двох елементів: верхньої петлі й овалу.

Алгоритм написання рядкової букви в («ве»)

1. Починаємо писати трохи нижче верхньої рядкової лінії

2. Ведемо з нахилом угору

3. Заокруглюємо під верхньою міжрядковою лінією ліворуч і ведемо довгу пряму вниз до себе

4. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч

5. Торкаємося нижньої рядкової, ведемо, заокруглюючи, угору до верхньої лінії робочого рядочка, де, торкнувшись її, заокруглюємо ліворуч

6. Закінчуємо писати біля першого елемента

— Пишемо під рахунок і-раз, і-два-і.

5Письмо букви в повітрі

6Письмо в зошиті елемента букви (петля)

270

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

7 Письмо букви в зошитіФізкультхвилинка (гра «Веселий оркестр»)

Грає Мурчик на баяні, Зайчик наш — на барабані, А ведмедик на трубі Грає весело тобі.

Будеш нам допомагати — Будемо всі разом грати.

Діти імітують гру на різних музичних інструментах.

8Письмо складів і буквосполучень

Доберіть слова, в яких зустрічається склад во.

9Письмо слів

Прочитайте слова.

Кого можна назвати словом він?

Як ви розумієте слово вовна?

V. Фізкультхвилинка

Хто ж там, хто вже так стомився І наліво нахилився?

Треба дружно всім нам встати. Фізкультхвилинку розпочати. Руки вгору, руки вниз На сусідів подивись.

Ізроби чотири кроки. Вище руки підніміть

Іспокійно опустіть.

VI. Узагальнення вивченого матеріалу

1Розглядування малюнка (зошит, с. 34).

Кого ми бачимо на малюнку?

Назвіть предмети, в назвах яких є звук [в].

2Складання речень за малюнком

3Звуко-складовий аналіз слова вінок

VII. Підсумок уроку

Яку букву ви вчилися писати?

З яким новим словом ознайомилися?

Складіть речення з цим словом.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]