Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

361

 

 

Ваші пальці, мов спішать, Бо по клавішам біжать. Раз і два, і три підряд, Тільки з музикою в лад.

10Письмо слова сорока

Розгляньте малюнок на дошці, опишіть пташку.

Згадайте дитячу забавлянку «Сорока-білобока».

11Письмо слова ранок

Які нові слова можна утворити з букв цього слова?

12Письмо слова рукав

Доберіть слова, у яких буде спільна частина зі словом рукав.

VI. Підсумок уроку

1Бесіда

Яку букву ви вчилися писати сьогодні на уроці?

Напишіть її на дошці.

Які звуки вона позначає на письмі?

Наведіть приклади слів, що відрізняються однією буквою.

2Гра «Хто в будиночку живе?»

Щоб з’ясувати, хто мешкає у будиночку, слід скласти з поданих літер слово і вказати позицію звука [р].

Камор, коваро, ркаку, варлик.

На дошці — малюнок казкового будиночка з віконцями. Учні називають його мешканців, учитель відкриває віконечка.

*Г. А. Шевчук

Урок 77 (читання)

Тема. Закріплення знань про звукові значення букви Р, р («ер»)

Мета: формувати навички читання слів і речень з вивченою буквою, вдосконалювати навички побудови звуко-складових моделей; розвивати зв’язне мовлення, спостережливість, мислення; виховувати дбайливе ставлення до хліба, важкої праці хліборобів.

Обладнання: предметні малюнки до загадок, звуко-складові моделі та фішки до них, сигнальні картки, променеподібні таблиці.

Хід уроку

I.Організаційний момент

Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

*  © Шевчук Г. А., 2010

362

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

II. Повторення вивченого матеріалу

1Бліц-опитування

Яку букву вивчали на минулому уроці?

Знайдіть її в касі букв і покажіть.

Які звуки вона позначає на письмі?

Наведіть приклади слів із нею.

2Робота з сигнальними картками

Укожного учня — картки трьох кольорів. Колір відповідає позиції звука: синій — на початку слова, жовтий — в середині, червоний — в кінці.

Орел, рубає, комар, кролик, бар, ріпка, огірок, капуста, морква, роса.

3Повторення скоромовки, вивченої на попередньому уроці

4Читання слів за променеподібними таблицями

л

ра

 

іп

р

ро

ки

ик

 

ак

кр

с

рі

 

ук

м

ру

 

ок

III.Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні ви будете читати слова, речення з вивченими буквами, будувати звуко-складові моделі, вивчите скоромовку. Дізнаєтеся, як раніше вирощували і збирали пшеницю, просо, і разом пригадаємо, як потрібно ставитися до хліба.

IV. Робота за Букварем (с. 56)

1Читання колонок слів хором, ланцюжком

Прочитайте підкреслені склади.

Прочитайте слова зі складом ра на початку слова.

Прочитайте слово з буквою р («ер») у кінці слова.

Порівняйте значення слів косар — косарі.

2Гра «Слухняний ротик»

1)Читання скоромовки з нарощуванням темпу.

2)Заучування скоромовок напам’ять.

3)Промовляння скоромовки окремими учнями.

Конспекти уроків навчання грамоти

363

 

 

Фізкультхвилинка

Що ж, мабуть, прийшла пора Трохи відпочити, Я вас хочу на зарядку, Друзі, запросити.

Руки вгору піднімаєм, Швидко вниз їх опускаєм. Нахил вправо, нахил вліво — Повторімо знову вміло.

3Гра «Слово в слові»

Утворіть із букв слова красивонові слова. (Рак,рис,сир,роса,

коса)

Прочитайте, скільки можна утворити нових слів із букв слова скоромовка (с. 56).

4Розглядування ілюстрації на с. 57. Бесіда за малюнком

Яку пору року зображено? Обґрунтуйте свою відповідь.

Кого ви бачите на малюнку?

Що вони роблять?

З давніх-давен на Україні вирощували пшеницю, просо. Урожай косили косами, жали серпами. Тепер цю роботу виконують комбайни.

За малюнком доберіть слова до поданих звуко-складових мо-

делей.

5Робота над текстом «Косарі»

1)Читання тексту вчителем

Коли відбуваються події, описані в тексті?

Чому ви так вважаєте?

Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

Оченята роблять вправи: Вліво, вправо, вліво, вправо. Потім вгору, потім вниз Оченятами дивись!

Ведемо очима вліво-вправо, вгору-вниз протягом 2 хв.

2)Повторне читання тексту учнями

3)Відтворення змісту прочитаного з елементами вибіркового читання

Де косарі?

Що вони косили?

Що на просі?

Зачитайте, як у полі.

364

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

6Читання скоромовок, поданих рукописним шрифтом

7Гра «Ніч — день»

Учень читає текст вголос. За командою «ніч» учень заплющує очі і промовляє ті слова, які він встиг побачити далі в реченні. За командою «день» наступний учень продовжує читати.

V.Підсумок уроку

Який текст ви читали на уроці?

Хто такі косарі?

Назвіть букву, яка позначає м’який приголосний у цьому

слові.

Наведіть приклади слів, коли ця буква позначає твердий приголосний.

Як ви розумієте вислів «бережливе ставлення до хліба»?

*Г. А. Шевчук

Урок 78 (письмо)

Тема. Письмо великої букви Р («ер»). Списування з друкованого шрифту Мета: вчити учнів писати велику букву Р («ер»), закріплювати їх уміння з’єднувати букви

в словах, виконувати звуко-складові моделі, списувати з друкованого шрифту; розвивати усне зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас; розвивати дрібну моторику; виховувати у дітей охайність, старанність, дисциплінованість, інтерес до навчання.

Обладнання: каса букв, картки з друкованими і рукописними буквами, фішки для звукових моделей, фішки для графічних моделей, предметні малюнки до загадок, зошити із навчання грамоти, плакат «Правильно сиди під час письма», картки із завданнями для роботи в парі.

Хід уроку

I.Організаційний момент

Любі діти!

Всі за парти ми сідаємо, І роботу починаємо.

Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу

1Фронтальне опитування

Яку букву ви писали минулого уроку?

Серед написаних елементів рукописних букв знайдіть ті, що належать букві р («ер»). Напишіть цю букву.

*  © Шевчук Г. А., 2010

Конспекти уроків навчання грамоти

365

 

 

2Робота в парі. Гра «Зашифроване слово»

На партах — картка з завданням.

и р у в і м п и с у м к в а с

Щоб прочитати зашифроване слово, необхідно закреслити літери, що повторюються.

Назвіть утворене слово. (Ріпка)

Складіть із цим словом речення.

Побудуйте графічну модель свого речення.

Назвіть першу літеру у відгаданому слові.

А от які звуки вона позначає, ви пригадаєте, відгадавши загадки.

3Відгадування загадок

Диво-птиця, хвіст горить, До зірок вона летить. (Ракета)

Між берегів текла, текла, Мороз зміцнів — під скло лягла. (Річка)

4Побудова звукових моделей до слів-відгадок

Які звуки позначає буква р («ер») на письмі.

III. Мотивація навчальної діяльності учнів

1 Слухання вірша, відтворення прослуханого

Рогата корівка реве. Романко травичку рве.

Що робить корівка? Чому?

Що робить хлопчик?

Як його звуть?

Чи можете ви написати це слово? Чому?

Фізкультхвилинка

Хто ж там, хто вже так стомився І наліво нахилився?

Треба дружно всім нам встати. Фізкультхвилинку розпочати.

Руки вгору, руки вниз На сусідів подивись.

Ізроби чотири кроки. Вище руки підніміть

Іспокійно опустіть.

366

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

IV. Повідомлення теми і завдань уроку

— Сьогодні, діти, ви будете вчитися писати велику букву Р («ер»), поєднувати її з іншими літерами, відгадуватимете загадки, списуватимеречення,поданідрукованимтарукописнимшрифтом, працюватимете в парах. Щоб виконати всі завдання, вам на уроці потрібно бути старанними та уважними.

V. Вивчення нового матеріалу

1Демонстрування зразка букви

2Порівняння друкованої й рукописної букви Р.

3Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку і розміщувати зошит під час письма

Правила сидіння за партою

Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розгля-

дання плаката.)

Розміщення зошита на парті

Розгорнітьзошит,покладітьпередсобою,лівоюрукоюпритри-

муйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

Вправи для розвитку м’язів руки

1)Коливайте ручкою, утримуючи її вказівним і великим пальцями; вказівним і середнім та ін.

2)Повертайте ручку пальцями правої руки.

3)Поставте ручку кулькою на парту, тримаючи за протилежний кінець, потім спустіться пальцями до кульки.

4)Підніміть й поверніть у повітрі ручку так, щоб кулька опинилася вгорі (при цьому пальці будуть біля кульки).

5)Не випускаючи з рук, поставте ручку на парту протилежним від кульки кінцем, потім спустіться пальцями від кульки вниз. (Повторіть вправу декілька разів.)

6)Підніміть вказівний палець, тримаючи ручку великим та середнім.

7)Зробіть колові оберти кистю.

Як тримати ручку під час письма

Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше

Конспекти уроків навчання грамоти

367

 

 

спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказів-

ного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

4Пояснення принципів написання букви

Велика буква Р («ер») складається з двох елементів: довгої прямої, заокругленої внизу ліворуч, і верхнього півовала.

Алгоритм написання великої букви Р («ер»)

1.Від верхньої міжрядкової лінії ведемо пряму довгу лінію вниз на себе до нижньої рядкової лінії

2. Торкаючись нижньої лінії робочого рядка, заокруглюємо ліворуч

3. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

4. Відступаємо від першого елемента ліворуч на відстань, що дорів-

нює половині висоти від верхньої міжрядкової до верхньої рядко-

вої лінії і на таку саму відстань від верхньої міжрядкової лінії

5. Ведемо вгору, заокруглюючи праворуч під верхньою міжрядковою лінією

6. Торкаючись верхньої міжрядкової лінії і початку першого

елемента, заокруглюємо праворуч вниз

7.Закінчуємо писати праворуч від першого елемента на відстані, що дорівнює половині висоти від верхньої міжрядкової до верхньої рядкової лінії і на такій самій відстані від верхньої міжрядкової лінії

Пишемо під рахунок раз-і, і-два-і.

5Письмо елементів букви в повітрі, на дошці, в зошиті

— У яких вивчених буквах зустрічалися подібні елементи?

6Письмо букви Р («ер») у повітрі, на дошці, в зошиті

7Гра «Спіймай слово»

Роман, Рівне, руками, Руслан, ручка, Раїса, риба, рукавичка, Ростислав, рибак.

8Письмо слів Роман, Руслан

— Складіть речення про двох друзів.

Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)

Наші пальчики зчепились. І тягнулись, і крутились. Вправо-вліво, вгору-вниз. Хто із них одержить приз?

368

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

9Підготовка до списування речень, поданих друкованим та рукописним шрифтом

Прочитайте речення.

Назвіть імена дітей.

Чому слово У написано з великої літери?

Який розділовий знак стоїть у кінці речення?

Знайдіть третє речення. З тих самих звуків останнього слова утворіть інше слово.

Що у Олі?

10 Самостійний запис речень

VI. Розфарбовування малюнків VII. Підсумок уроку

Яку букву ви вчилися писати?

Які звуки вона позначає на письмі?

Коли ми пишемо велику літеру?

Чому слово Рівне пишемо з великої літери?

*Л. М. Воронова

Урок 79 (читання)

Тема. Повторення вивчених букв. Робота з дитячою книжкою. М. Стеценко «Гіркий апельсин» Мета: повторити і закріпити знання про вивчені букви; вдосконалювати навички читання, збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальні та творчі здібності школярів, усне мовлення, увагу, спостережливість; виховувати у дітей бережливе ставлення до пташок.

Обладнання: малюнки (метелик, комар, бджілка, синичка, джміль), книжка М. Стеценка «Гіркий апельсин».

Хід уроку

I.Організаційний момент

Букв вже вивчено чимало. Час згадати їх усі.

Тож урок я пропоную: На повторення провести.

Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу

1 «Назви букву»

Учні виходять до дошки, знаходять вивчені букви, називають їх, дають характеристику звукам, які вони позначають на письмі.

*  © Воронова Л. М., 2010

Конспекти уроків навчання грамоти

369

 

 

2 Гра «Допиши букву»

На дошці записані елементи вивчених букв, учні дописують букву і називають її.

3Гра «Склади букву»

З лічильних паличок учні складають вивчені букви.

4Гра «Добудуй будиночок»

На дошці — незакінчений малюнок будинку: стіни, дах.

— Домалюйте частини будинку, в назвах яких є звуки [р ], [р].

5Робота над словами

миска

крона

Іванко

Лиска

крок

Іринка

риска

урок

Мирон

іриска

сирок

Каріна

омар

кулінар

Марко

комар

самовар

Кирило

Прочитайте слова, що починаються голосним звуком.

Зачитайте слова, що пишуться з великої літери.

Знайдіть і зачитайте односкладові слова.

Знайдіть і зачитайте слово, що означає професію людини.

Складіть його звукову модель.

Складіть речення зі словом, що вам найбільше сподобалось.

Фізкультхвилинка

Що ж, мабуть, прийшла пора Трохи відпочити, Я вас хочу на зарядку. Друзі, запросити.

Руки вгору піднімаєм, Швидко вниз їх опускаєм. Нахил вправо, нахил вліво — Повторімо знову вміло.

III.Робота з дитячою книжкою. Оповідання «Синичка» з книги М. Стеценка «Гіркий апельсин»

1 Розглядування малюнків

Гра «Хто зайвий?»

Метелик, комар, бджілка, синичка, джміль.

Назвіть зайвого. Обґрунтуйте свою відповідь.

Давайте спробуємо описати синичку, даючи відповіді на питання.

370

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

2Опис синички

Яка за розміром синичка?

Які у неї крильця?

Якого кольору грудка?

Яка у неї голівка?

3Слухання вірша

Синиці голодом намлілись — Така зима, така зима!...

Оце б у вирій полетіти — Так батьківщини там нема.

Л. Костенко

— Що ви дізналися про синичку?

4 Розглядування книжки

1)Розглядування обкладинки, читання назви книжки та імені автора.

2)Розглядування змісту.

3)Перегляд книжки посторінково.

— Як ви гадаєте, про що ця книжка і про кого?

5Читання вчителем оповідання «Синичка» з подальшим обговоренням

Про кого це оповідання?

Чому так радів Яшко?

Яку пораду дала мама синові?

Як вчинив хлопчик?

Що примусило Яшка відпустити пташку?

Кого вам було жаль і чому?

Як би ви повелися на місці хлопчика?

Яку користь приносять пташки?

6Робота над малюнками до оповідання «Синичка»

Кого ви бачите на малюнку?

Де знаходиться пташка?

Як ви гадаєте, чи добре пташці в клітці?

Пригадайте, чи подобалась пташка хлопчику?

Чому в хлопчика радісне обличчя?

Чому відчинені дверцята клітки?

Чи зрозумів свою помилку хлопчик?

IV. Підсумок уроку

З яким оповіданням ви ознайомилися на уроці?

Про що воно?

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]