Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

251

 

 

 

Урок 48 (письмо)

*К. О. Дергільова

 

Тема.

Письмо рядкової літери н («ен»), складів, слів із нею

 

Мета:

вчити учнів писати малу букву н («ен»), склади та слова з нею; з’єднувати її з іншими

 

буквами у словах; закріплювати вміння робити звуковий аналіз слів, складати звукові

схеми; удосконалювати знання назв елементів букв; виробляти навички правильного сидіння, вміння користуватися письмовим приладдям; розвивати дрібну моторику; виховувати в дітей старанність, любов і повагу до українського народу.

Обладнання: демонстраційні картки з друкованими й рукописними літерами, малюнок дівчинки в національному одязі, малюнок з намистом, фішки для складання звукових схем, картки із зашифрованими словами; посібник (Македонова Л. А., Мачнева О. М. Навчання каліграфічного письма. 73 алгоритми написання українських літер та графічних знаків: Посібник для учителів. — Херсон, 2005).

Хід уроку

I.Організаційний момент

Всі мерщій сідайте, діти. Домовляймось не шуміти, На уроці не дрімати, Руки вчасно підіймати.

Іщоб не було мороки. Всі готові до уроку?! Тож гаразд, часу не гаймо

Іурок розпочинаємо.

II.Актуалізація опорних знань учнів

1 Повторення вивчених букв

Гра «Упіймай звук [н]»

Яку букву ми вивчили на попередньому уроці?

Які звуки вона позначає на письмі?

Що це за звуки?

Якщо ви почуєте ці звуки у слові, плескайте в долоні. (Чи-

тання вірша учителем.)

А носоріг уздовж доріг Насіяв незабудок.

І написав: «Не насмітіть! Не наступіть! І не зірвіть! — Нехай на радість будуть!»

Т. Коломієць

*  © Дергільова К. О., 2010

252

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

2 Розвиток зв’язного мовлення

Сьогодні на урок до нас завітала ось такаукраїночка.(Учительдемонструємалюнок дівчинки в національному одязі.)

Зверніть увагу на її яскраве вбрання. Назвіть, які ви знаєте елементи укра-

їнського одягу. (Вишита сорочка, фартух, чоботи)

Які прикраси в нашої україночки? (Віночок зі стрічками, намисто)

А зараз складіть звукову-складову схему до слова намисто.

3Робота в зошиті (с. 30)

Давайте розглянемо малюнки у зошиті. Що ви там бачите? Назвіть перший звук у слові ніж, який він? Порівняйте його з пер-

шим звуком у слові нитки. (Учні роблять висновок, що в слові ніж звук [н] м’який, а в слові нитки — твердий.)

Фізкультхвилинка

Хлопчики й дівчатка, Зробимо зарядку.

Руки в боки, вгору, вниз, Один, два, три — не помились. У долоні хлоп-хлоп, І ногами топ-топ.

Мов годинник, зробим так: Тік-так, тік-так.

Тихо сіли на стільці. Скажу вам: «Молодці!»

III.Повідомлення теми і завдань уроку

— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися писати малу букву н.

IV. Вивчення нового матеріалу

1 Ознайомлення з новою буквою

На зарубки вкладена Планка-перекладина. Перестрибують хлоп’ята. Планку вище б підійняти! Настрибалися за день — Розібрали букву Н.

Конспекти уроків навчання грамоти

253

 

 

Порівняння друкованої букви н з рукописною.

Розгляньте друковану і рукописну букви н («ен»). Схожі вони чи ні?

2Повторення правил сидіння за партою та користування ручкою, зошитом під час письма

А зараз давайте пригадаємо правила сидіння за партою, вимоги до того, як тримати ручку та зошит під час письма.

3Робота у зошитах з друкованою основою: письмо букви н

Рядкова буква н («ен») складається з трьох елементів: двох прямих коротких ліній, з яких одна заокруглена внизу праворуч,

іпрямої горизонтальної короткої лінії.

Спочатку напишіть зворотною стороною ручки у зошиті єлементи цієї букви, потім обведіть їх в зошиті до половини рядка. Роздивіться, чи правильно ви це зробили. Допишіть рядок до кінця.

Фізкультхвилинка. Пальчикова гімнастика

СКАКАЛКА

На скакалці я стрибаю — Вище всіх, краще всіх! Аж до неба долітаю — І звучить веселий сміх!

Руки, стиснуті в кулачки, лежать на столі, з’єднані кінчиками великих пальців, роб­ лять колові оберти.

Вправи для очей

Виконуються стоячи. Поставити палець правої руки по сере­

дині лінії обличчя навпроти перенісся, на відстані 25–30 см від очей. Дивитись двома очима на кінчик пальця 3–5 с. Закрити долонею лівою руки ліве око на 3–5 с. Прибрати долоню, дивитись двома очима на кінчик пальця 3–5 с.

Потім аналогічна вправа виконується при фіксації пальця лівої руки, з прикриванням правого ока. Повторити 4–5 разів. Вправа сприяє спільній роботі обох очей.

4Продовження роботи в зошиті

1)Письмо рядкової букви н («ен»).

Рядкова буква н («ен») складається з трьох елементів: двох прямих коротких ліній, з яких одна заокруглена внизу праворуч,

іпрямої горизонтальної короткої лінії.

254

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Алгоритм написання рядкової букви н («ен»)

1.Ведемо коротку пряму лінію вниз на себе від верхньої до нижньої рядкової лінії

2. Від середини першого елемента праворуч ведемо коротку горизонтальну пряму лінію на відстань, яка дорівнює половині висоти робочого рядка

3.Від верхньої рядкової лінії ведемо вниз на себе, пряму коротку лінію, яку з`єднуємо з кінцем другого елемента, і продовжуємо до нижньої лінії робочого рядка

4. Торкнувшись нижньої робочої лінії, заокруглюємо праворуч

5. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

Пишемо під рахунок раз, два, три-і.

Наступний рядок напишіть самостійно.

2)Письмо буквосполучень

Зверніть увагу на поєднання букв н та о. Вони з’єднуються середнім поєднанням. Буква н поєднується з і, н та у верхнім поєднанням.

Написання буквосполучень но, нн, ну, ні

V. Узагальнення вивченого матеріалу

1 Гра «Розумники та розумниці»

Для цієї гри ви розподілитесь на дві команди. Перша команда — дівчата, друга — хлопчики. Чия команда назве більше слів

збуквою н?

2Гра «Зашифровки»

— Хтось зашифрував слова, а ми маємо їх розгадати.

 

 

 

 

 

 

 

НБ

Н

Н

ТНІР

е

 

і

 

і

 

я

о

 

с

 

ж

 

у

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

небо

 

ніс

 

ніж

 

нутрія

 

 

 

 

 

 

 

VI. Підсумок уроку

Яку букву ви навчилися писати?

Які звуки вона позначає на письмі?

З яких елементів вона складається? Назвіть їх.

Доберіть слова з цими звуками (на початку, в середині, в кінці).

Конспекти уроків навчання грамоти

255

 

 

*К. О. Дергільова

Урок 49 (читання)

Тема. Закріплення знань про звукові значення літери н («ен»). Розвиток уміння читати склади, слова і речення з буквою н («ен»)

Мета: закріпити знання учнів про букву н («ен»); поповнювати активний словниковий запас учнів; розвивати уміння слухати; удосконалювати навички складання речень за схемами, звукового аналізу слів; формувати навички читання складів, слів, речень з вивченими літерами; виховувати дбайливе ставлення до природи, почуття дружби й товариськості.

Обладнання: каса букв, картки зі складами, предметні малюнки, девіз класу, загадки, складова таблиця, сюжетний малюнок, картки з посмішками, м’яч, звуко-складові та звукобуквені схеми.

Хід уроку

I.Організаційний момент

Діти, розпочинаємо урок читання. Поверніться одне до одного, подивіться в очі, приємно усміхніться і збережіть цей лагідний настрій на весь урок.

Девіз:

Лиш дзвінок на урок продзвенить, Стане кожний серйозним в ту ж мить. Бо роботи багато у нас,

Ідружно працює наш клас.

II.Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні на уроці ми закріпимо знання про звукові значення літери «ен», навчимось читати склади, слова і речення з цією буквою.

III. Повторення вивченого матеріалу

1Повторення вивченого про речення, слово

Сьогодні ми продовжуємо подорож країною Знань і завітаємо у велике і чарівне місто Мовлення. У цьому місті є будинки великі — речення і маленькі — букви. Подумайте, які саме жителі там мешкають? (Учні розмірковують і дають відповіді.)

2Розвиток артикуляційного апарату

Щоб почати подорож, потрібно зробити розминку. Але ця розминка не звичайна, вона — для язика та губ.

*  © Дергільова К. О., 2010

256

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Вправа «Крижана гірка» (для розслаблення м’язів язика)

Зробимо з язика крижану гірку. Язик напружте, його кінчик притисніть до нижніх зубів, тоді язик випнеться гіркою. Але настала весна. Розтопилася гірка, і наш язик розслабився. А тепер зробіть вправи під віршик.

Раптом спинка язика Стала гіркою льодка. Розтопитись їй звелю,

Янапруги не люблю. Став на місце наш язик, Бути кригою не звик.

Вправа «Хоботок» (для розслаблення м’язів губ)

Ви всі були в зоопарку і бачили там слона. Уявіть собі, що ми — слоненята. Я вам прочитаю віршика, а ви робіть те, про що в ньому йдеться.

Янаслідую слона,

Губи хоботком тягну. А тепер їх відпускаю І на місце повертаю.

Потягну — і розслабляю, Потягну — і розслабляю.

3Гра з м’ячем

Один учень називає прямий і обернений склади з м’яким приголосним

ікидає м’яч іншому. Той ловить його і називає ці склади з твердим приголосним.

Ня, янь — на, ан

ню, юнь — ну, ун

Ньо, онь — но, он

ні, інь — ни, ин

4Загадки

Найулюбленішим заняттям у місті Мовлення є розгадування загадок. Давайте і ми порозгадуємо загадки.

Лісом він котився з ревом, Їв кущі, траву, дерева.

А коли напивсь води —

Стих і згаснув назавжди. (Вогонь)

Поля письменник-агроном Засіяв буквами-зерном. Отож, читачу, поспішай

Зібрати мудрий урожай. (Книжка)

З-поміж тварин Всяк його впізнає: Із усіх один лиш він

Ріг на носі має. (Носоріг)

Конспекти уроків навчання грамоти

257

 

 

— Атепердокожногослова-відгадкипідберітьвідповіднускла- дову та звукову схему.

Фізкультхвилинка

Працювати перестали

Ітепер всі дружно встали. Будемо відпочивати, Нумо, вправу починати! Руки вгору, руки вниз

Ілегесенько пригнись. Покрутились, повертілись, На хвилинку зупинились. Пострибали, пострибали,

Раз — присіли, другий — встали. Всі за парти посідали.

IV. Вправи на розвиток читацьких навичок

1Читання складової таблиці

Мешканці міста Мовлення хочуть перевірити, чи добре ви навчилися читати склади. (На дошці прикріплена таблиця.)

а о у и і

мМА МО МУ МИ МІ

мАМ ОМ УМ ИМ ІМ

н НА НО НУ НИ НІ

нАН ОН УН ИН ІН

Прочитайте склади першого (другого, третього, четвертого) рядка.

Прочитайте склади у стовпчиках.

Прочитайте склади, які починаються приголосними (голос­ ними).

Назвіть склади, у яких є літера н («ен»).

2Розвиток зв’язного мовлення (робота з віршем)

— Послухайте вірш і скажіть, хто зліпив сніговика?

Потрудивсь Назар, бо ж снігу Аж три кошики приніс.

258

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

І зробив сніговика він,

Аз морковки вставив ніс. Дав йому мітлу у руки, Щоб стежину промітав, Та дітей у день зимовий У дворі він забавляв.

Аяк сонечко весняне Його добре припече, Сніговик той вмить розтане І струмочком потече. (Сніговика зліпив Назар.)

Назвіть перший звук у слові Назар.

Якою літерою позначається цей звук?

Які ще слова з цього вірша, що пишуться з буквою н («ен»),

ви запам’ятали? (Сніг, сніговик, він, приніс, стежину, день, сонечко, весняне, ніс, розтане)

Фізкультхвилинка

Ми тупаємо ногами, Ми плескаємо руками. Ми хитаєм головою, Ми руки піднімаємо, Ми руки опускаємо

Іна місці бігаємо.

Роздивіться малюнок на дошці. Складіть розповідь, користуючись словами для довідок.

Слова для довідки: діти, зима, зліпили, сніговик, мітла, сніг, весело.

V.Розвиток умінь тлумачити слова

1 Відгадування загадки

На городі в нас росте Сонце, ясне золоте. Жовте око, жовті вії,

Та чомусь воно не гріє. (Соняшник)

М. Пономаренко

2Лексико-семантична робота

Як ви гадаєте, чому соняшник має таку назву? Що спільного мають сонце і соняшник? Запам’ятайте, що соняшник завжди повертає свою голівку за сонцем.

VI. Підсумок уроку

— На сьогодні наша подорож містом Мовлення скінчилася. Ми ще не раз будемо зустрічатися з жителями країни Знань. І за те, що добре попрацювали, кожний з вас отримує подарунок. (Учитель роздає дітям картки з посмішками.)

Конспекти уроків навчання грамоти

259

 

 

 

Урок 50 (письмо)

*І. В. Вернигор

 

Тема.

Письмо великої літери Н («ен»)

 

Мета:

вчити учнів писати велику букву Н («ен»), закріплювати вміння з’єднувати букви

 

у склади, слова; розвивати мовлення, увагу, спостережливість; удосконалювати на-

 

вички списування речення з рукописного та друкованого шрифту, вміння будувати

звукові моделі слів; виховувати охайність, старанність, працьовитість. Обладнання: демонстраційні картки з друкованими й рукописними літерами, каса букв, зашиф-

ровки, малюнок пінгвінів, фішки для звукових моделей, вірш С. Чугай, плакат «Правильно сиди під час письма»; посібник (Македонова Л. А., Мачнева О. М. Навчання каліграфічного письма. 73 алгоритми написання українських літер та графічних знаків: Посібник для учителів. — Херсон, 2005).

Хід уроку

I.Організаційний момент

Нумо, діти, підведіться! Всі приємно посміхніться. Пролунав уже дзвінок, Починаємо урок!

II. Актуалізація опорних знань учнів

Яку букву вивчили на уроці читання?

Які звуки на письмі позначає буква «ен»?

1Гра «Знайди пару»

Учні утворюють пари друкованих та рукописних літер.

2Робота із загадкою

Морячок наш чорно-білий Ловить рибу дуже сміло, Схожий трішечки на діжку, Має крильця, має ніжки. Між крижин відважно плава, Обганяє пароплави.

То ж ви знаєте, що він Називається… (пінгвін).

Що ви дізналися із загадки про пінгвіна?

Складіть звукову схему до слова пінгвін.

Складіть речення з цим словом.

3Розповідь учителя

Пінгвін — це птах, який живе в Антарктиді. Він швидко бігає, чудово плаває і пірнає, але не вміє літати. Його крила перетво-

*  © Вернигор І. В., 2010

260

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

рилися на ласти, зручні для плавання, тому більшу частину свого життя пінгвін проводить у морі.

Придумайте імена нашим пінгвіненятам, щоб вони починалися на букву Н («ен»).

Які ще імена починаються на цю літеру? (Відповіді учнів.)

А чи зможемо ми записати ці імена? (Ні) Правильно, адже ми ще не вміємо писати велику літеру Н.

III.Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні ми вчитимемося писати велику літеру Н («ен»), складати слова та речення з нею.

Фізкультхвилинка

Хто ж так, хто вже так стомився І направо похилився?

Треба дружно всім нам встати, Фізкультпаузу почати:

Руки вгору, руки вниз

Ілегесенько прогнись. Руки в боки, руки так, Руки вгору, як вітряк,

Раз — присядьте, два — присядьте

Іза парту тихо сядьте.

VІ. Вивчення нового матеріалу

Розгляньте велику рукописну літеру Н («ен»). Чим вона подібна до друкованої? Чим відрізняється? Який елемент вам уже відомий?

Велика буква Н («ен») складається з трьох елементів: короткої прямої похилої лінії, довгої прямої лінії, заокругленої внизу ліворуч, і довгої прямої лінії із заокругленням унизу праворуч

іпетлею вгорі.

Робота в зошиті (с. 31)

1Повторення вимог до правильного розташування зошита на парті, тримання ручки, постави

Зошит швидко розгортаю, Ручку правильно тримаю, За поставою слідкую.

З чистотою я дружу, На «відмінно» напишу.

2Письмо короткої похилої та довгої прямої із заокругленням унизу вліво

Починаємо писати вище середини відстані між верхньої рядковою та верхньою міжрядковою лініями. Ведемо коротку пряму похилу праворуч вгору до верхньої міжрядкової. Торкнувшись

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]