Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

281

 

 

4Утворення і читання складів

На дошці — макет сонечка, на промінцях написані літери а, о, и, і, у,

всерединці — л. Учні утворюють і читають прямі та обернені склади.

о

аі

ул

и

Фізкультхвилинка

Лі-лі-лі! Лі-лі-лі! Діти ми малі.

Працювали, натомились, Відпочити захотілось. Ла-ла-ла! Ла-ла-ла! Захитались дерева! Ли-ли-ли! Лі-лі-лі! Гнуться віти до землі. До сонечка зростали, Височенькі стали Від тепла і від водиці,

А ми сідаєм знову вчиться.

VII. Робота за Букварем (с. 38–39)

1Розглядування малюнків (с. 38)

Хто зображений на малюнку?

Як їх можна назвати одним словом?

У назвах яких тварин звук [л] стоїть у середині слова?

На які групи можна поділити цих тварин?

Яка користь людині від пташок?

Як люди повинні ставитися до тварин?

2Звуко-складовий аналіз слів малина, лимон

3Читання складової таблиці

4Читання колонок слів різними способами

Звернути увагу на те, що від зміни наголосу змінюється значення слова.

282

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

5Утворення слів з розрізних складів

6Гра «Добери звук»

Ла.. ..ів..а л..л.. ..а

VIII. Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

Широко розплющу очі, Роздивлюся все охоче.

(Учні максимально широко розплющують очі.)

Потім мружусь, наче киця, І заплющую очиці!

(Учні міцно заплющують очі.)

Вправа повторюється 20 разів.

IX. Продовження роботи за Букварем

1Розглядування ілюстрації (с. 39)

Кого ми бачимо на малюнку?

Що роблять діти?

Що малює дівчинка?

Що намалював хлопчик?

Хто з вас любить малювати?

2Гра «Мікрофон по колу»

— Що найбільше вам подобається малювати?

3.Читання тексту

Звертається увага на предметні малюнки, що є в реченнях.

Робота над текстом

Скільки речень у тексті?

Прочитайте перше речення, друге, третє.

Який звук пропущений у слові третього речення?

4 Робота над змістом тексту

Як звали дітей?

Що мала Ліна?

Чим малював Іван?

X. Підсумок уроку

Які звуки ми сьогодні вивчали?

Якою буквою вони позначаються на письмі?

Пригадайте, про яких тварин ми з вами вели розмову.

Як слід ставитися до тварин?

Конспекти уроків навчання грамоти

283

 

 

 

Урок 56 (письмо)

*Л. М. Воронова

 

Тема.

Письмо рядкової букви л («ел»). Складовий диктант

 

Мета:

вчити правильно писати малу букву л, склади і слова з нею, записувати рукописними

 

буквами друковані літери; розвивати мовлення, фонематичний слух, мислення, увагу,

 

дрібну моторику; виховувати у дітей охайність, старанність, бережливе ставлення до

всього живого.

Обладнання: картки з друкованими й рукописними літерами, предметні малюнки, фішки для звукових моделей, фішки для графічних моделей речення, малюнки кульок з буквами, зошити із навчання грамоти, плакат «Правильно сиди під час письма», малюнки до загадок.

Хід уроку

I.Організаційний момент

От і знову дзвінок лунає, Мелодійно і срібно звучить. Він до школи дітей закликає, Щоб успішно вас знову учить.

Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II.Повторення вивченого матеріалу

Яку букву ми вивчали на минулому уроці?

Наведіть приклади слів, які завжди пишуться з великої літе-

ри В («ве»).

Погляньте на ці чарівні кульки. Знайдіть однакові за формою, утворіть склади і запишіть їх на дошці. (На кульках записані букви: В, в, В, в, В, а, о, і, и, у.)

Утворіть слова з цими складами.

ІII. Актуалізація опорних знань учнів

1Бесіда

Нашікулькивміютьнетількиутворюватисклади,айвміють...

Як ви гадаєте, що вони вміють робити?

Відгадавши загадку, ви скажете, що літає швидше всіх.

2Відгадування загадки, складання звукової моделі слова-відгадки

В синім небі путь моя, Швидше всіх літаю я. Маю крила, хоч не птах, Люди звуть мене... (літак).

*  © Воронова Л. М., 2010

284

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Назвіть перший звук у цьому слові, охарактеризуйте його.

Якою буквою він позначається на письмі?

Яку букву ми будемо вчитися сьогодні писати?

IV. Повідомлення теми і завдань уроку

Так, ви будете вчитися писати малу букву л, склади та слова з нею. А також спробуєте скласти власні загадки, здійснете уявну подорож до лісу і пригадаєте, яких правил поведінки треба дотримуватись у ньому.

V. Вивчення нового матеріалу

1Демонстрування зразка букви

2Порівняння друкованої й рукописної малої букви л

3Повторення правил сидіння за партою вимог щодо того, як тримати ручку і розміщувати зошит під час письма

Правила сидіння за партою

Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розгля-

дання плаката.)

Розміщення зошита на парті

Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою при-

тримуйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

Вправи для розвитку м’язів руки

1)Коливайте ручкою, утримуючи її вказівним і великим пальцями; вказівним і середнім та ін.

2)Обертайте ручку пальцями правої руки.

3)Поставте ручку кулькою на парту, тримаючи за протилежний кінець, потім спустіться пальцями до кульки.

4)Підніміть й поверніть у повітрі ручку так, щоб кулька опинилася вгорі (при цьому пальці будуть біля кульки).

5)Поставте ручку на парту протилежним від кульки кінцем, потім спустіться пальцями від кульки вниз. Вправу повторіть декілька разів.

6)Підніміть вказівний палець, тримаючи ручку великим та середнім.

7)Зробіть колові оберти кистю.

Конспекти уроків навчання грамоти

285

 

 

Як тримати ручку під час письма

Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказів-

ного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей).

4Письмо рядкової букви л («ел»)

Рядкова буква л («ел») складається з двох елементів: прямої короткої похилої лінії, що починається із заокруглення, і короткої лінії з заокругленням унизу праворуч.

Алгоритм написання рядкової букви л («ел»)

1. Починаємо писати трохи вище нижньої рядкової лінії

2. Заокруглюємо вниз праворуч

3. Торкаючись нижньої рядкової, ведемо вгору пряму коротку похилу лінію до верхньої лінії робочого рядочка

4.

Не відриваючи руки, ведемо вниз на себе по писаному майже

 

до середини робочого рядка

5.

Продовжуємо вести вниз на себе до нижньої лінії робочого рядка

6.Заокруглюємо праворуч, торкаючись нижньої рядкової лінії

7.Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

Пишемо під рахунок і-раз, і-два-і.

5Письмо елементів букви в повітрі, в зошиті (с. 36)

6Письмо букви в повітрі, в зошиті

7Письмо складів лу, ло

8Усне добирання слів з цими складами

9Письмо поєднання букв лл

Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)

Доброго ранку, сонце привітне! Доброго ранку, небо блакитне! Доброго ранку, у небі пташки! Доброго ранку, маленькі дубки! Я вас вітаю, люблю, пізнаю, Бо живемо в одному краю.

286

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Пальці правої руки по черзі «вітаються» з пальцями лівої руки, поплескуючи один одного кінчиками.

VI. Узагальнення вивченого матеріалу

1Відгадування загадок, складання звуко-складових моделей слів, написання слів-відгадок

Мию, мию без жалю, Мию там, де брудно. Цю роботу я люблю, Бо від неї худну. (Мило)

І у горах невидима,

І у лісі невловима.

Якричу — вона мовчить,

Ямовчу — вона кричить: Поверта мені назад Всі кінцівки слів підряд. (Луна)

2Розглядування малюнка лимона, самостійне складання загадки

3Складовий диктант

Учитель диктує склади: ол, ли, лі, ам, ну, во. Після написання диктанту учні звіряють написане із записом на дошці.

VII. Фізкультхвилинка

Лі-лі-лі! Лі-лі-лі! Діти ми малі.

Працювали, натомились, Відпочити захотілось. Ла-ла-ла! Ла-ла-ла! Захитались дерева! Ли-ли-ли! Лі-лі-лі! Гнуться віти до землі. До сонечка зростали, Височенькі стали Від тепла і від водиці,

А ми сідаєм знову вчиться.

VIII. Розвиток зв’язного мовлення

1 Повторення скоромовки, вивченої на уроці читання

Лис ласкає лисеня, А лосиха — лосеня, Лев ласкаво лапою Левенятко ляпає.

Конспекти уроків навчання грамоти

287

 

 

2Бесіда за малюнком

Де мешкають тварини, згадані у вірші?

Подивіться на малюнок (зошит, с. 36). Кого з лісових мешканців ви на ньому бачите?

А хто завітав до лісу?

Як ви гадаєте, навіщо дівчатка ходили до лісу?

Дайте імена дітям і складіть речення про них.

Викладіть фішками графічну модель речення.

Пригадайте правила поведінки в лісі.

3Робота в парах (складання діалогу)

IX. Розфарбовування малюнка

X.Підсумок уроку

Яку букву ви вчилися писати на уроці?

Які звуки вона позначає на письмі?

Назвіть слова, у яких зустрічаються ці звуки.

*Г. А. Шевчук

Урок 57 (читання)

Тема. Закріплення знань про звукові значення букви л («ел»).

Мета: закріпити звукове значення букви л «ел»; удосконалювати вміння читати речення і зв’язні тексти з вивченими буквами; продовжувати роботу над формуванням умінь зіставляти звукові моделі та малюнки; розвивати аналітико-синтетичні вміння зі звуками і буквами; виховувати бережливе ставлення до іграшок.

Обладнання: складова таблиця, піраміди слів, предметні малюнки (лис з лисенятком, лось з лосенятком, лев з левенятком, пенал, клей, лялька, альбом), звукові моделі (пенал, клей, лялька, альбом), індивідуальні предметні малюнки до гри «Чистюлька», вірш Г. Бойка «Бруднуля», малюнки до загадок, піраміди слів.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Повторення вивченого матеріалу

1Фронтальне опитування

Яку букву вивчили на попередньому уроці?

Знайдіть її в касі та покажіть.

Який звук вона позначає?

*  © Шевчук Г. А., 2010

288

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Наведіть приклади слів з цим звуком.

Пригадайте скоромовку, яку вивчили на попередньому уроці.

На дошці з’являються малюнки: лис з лисенятком, лось з лосенятком, лев з левенятком, а учні, дивлячись на них, промовляють скоромовку.

2Аналітико-синтетичні вправи

1)Утворення та читання складів

о

у

і

а

и

 

л

а

и

о

і

 

у

2) Читання пірамід

ли

н

 

ли

ла

ли

в

 

ми

ла

ві

л

 

ма

ла

во

 

ли

нали

ла

ви

 

ли

лама

ла

3 Зіставлення звукових моделей та малюнків

На дошці — малюнки: пенал, клей, лялька, альбом і картки з відповідними звуковими моделями.

Назвіть слова, в яких ми чуємо звуки [л ], [л].

III. Актуалізація опорних знань

Подивіться на дошку, знайдіть і назвіть зайвий предмет, доведіть свою думку.

Гра «Мікрофон по колу»

Назвіть свою улюблену іграшку, розкажіть про неї.

Як ви ставитесь до іграшок?

Конспекти уроків навчання грамоти

289

 

 

IV. Фізкультхвилинка

Притомилися, малята? Час прийшов відпочивати. Трава низенька-низенька, Дерева високі-високі.

Вітер дерева колише-гойдає. Пташки з вирію летять-прилітають,

Адіти за парти тихенько сідають.

V.Повідомлення теми і завдань уроку

А от про те, як треба ставитись до іграшок, ми і поговоримо сьогодні на уроці. Ви прочитаєте цікавий текст, пограєте у гру, послухаєте віршик і разом з’ясуємо, ким краще бути — «чистюлькою» чи «бруднулею».

VI. Робота за Букварем (с. 40–41)

1Розглядування ілюстрації (с. 40)

Кого ви бачите на малюнку?

Що вони роблять?

Пригадайте, що потрібно взяти, щоб вимити ляльку?

Як дівчатка ставляться до своїх іграшок?

2Читання слів до тексту

Поясніть написання слів Ліна, Ніла.

3Робота над текстом

1)Самостійне читання тексту

2)Повторне читання

Скільки речень у тексті?

Які слова пропущені в реченнях?

3)Читання тексту ланцюжком

4)Аналіз змісту тексту з елементами вибіркового читання

Як звали дівчаток?

Що робили Ніла і Ліна?

Знайти і прочитати, хто мив милом?

Знайти і прочитати, що робила Ніла.

5)Творча робота

Складіть інші речення до тексту.

VII. Фізкульхвилинка (гімнастика для очей)

Оченята роблять вправи: Вліво, вправо, вліво, вправо. Потім вгору, потім вниз

Оченятами дивись! (Вправи виконувати протягом 2 хв.)

290

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

VIII. Закріплення набутих знань

1Гра «Чистюлька»

Вучнів — предметні малюнки: мило, лялька, гребінець, стілець, зубна щітка, рушник, зубна паста, портфель, м’яч.

— Виберіть предмети особистої гігієни.

2Бесіда про необхідність дотримання особистої гігієни

3Відгадування загадки

Чим більше миється, тим меншим стає. (Мило)

4Читання вчителем вірша Г. Бойка «Бруднуля»

Шапочка у глині, Сажа на коліні, Пальчики зелені, Плаття у смажені.

У смажені навіть ніс, На щоках сліди від сліз. Отака Ганнуля, Дівчинка-бруднуля.

Ранком вона встала — Постіль не прибрала, І надула губки:

Нащо чистить зубки? — Умивалась нашвидку: Бруд увесь на рушнику. Отака Ганнуля. Дівчинка-бруднуля.

Після дощику в дворі Любо гратись дітворі, Всі такі гарненькі, Всі такі чистенькі.

Тільки де Ганнуля, Дівчинка-бруднуля? Вся замурзана, брудна, Неохайна дуже — Подивіться: ось вона Влізла у калюжу.

Як у вашім першім класі Ви зустрінете таку, То скажіть їй хором:

— Сором! Сором! Сором!

5Бесіда за змістом вірша

Чи сподобалась вам дівчинка?

Чому не сподобалась?

З якими предметами особистої гігієни слід дружити, щоб не трапилось такого лиха, як з дівчинкою Ганнулею?

IX. Підсумок уроку

Про кого ми читали текст?

А про кого ви слухали вірш?

Кого з дівчаток можна назвати чистюльками?

На кого ви б хотіли бути схожими?

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]