Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

381

 

 

Потім можна виконувати вправу двома руками, зображуючи козу та козеняток.

4 Лист 4

Ще один лист — від хлопчика з дитячого садочка. Сьогодні він вчинив неправильно й образив свого тата. Що йому робити? (Виба-

читись.)

Як ви просите вибачення?

Зараз хлопчик у дитячому садочку. Щоб не зволікати до вечора, він вирішив написати лист-вибачення, але не вміє писати слово тато.

Пропишіть це слово у прописах — і ми відправимо йому зразок.

5Лист 5

Дивно, чомусь не написано, від кого цей лист. Хоча є ось що...

Цей лист від ластівки. Ось що її цікавить.

Що це вранці за дива? Море землю покрива, На ліси, поля, на лан

Густий стелиться... (туман).

Щоб день став сонячним, пропишіть це слово.

ЛТ

В К

С А

АІ

6Друге завдання від ластівки

День став сонячним та теплим, і ластівці захотілось пригадати літній табір, над яким вона пролітала влітку. Допоможіть їй, нагадайте, яке літо?

Пропишіть це слово — літо, пишіть гарно, щоб глянувши на нього, стало тепло.

Фізкультхвилинка

Наш гусак піднявсь на кладку, Став, як завше, на зарядку, Повернувся вліво, вправо, Чітко робить вільні вправи.

382

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

7 Лист 6

— Шостий лист — від риболова. Він не може працювати, тому

що у нього порвана... не можу прочитати що... Спробуйте ви.

С і т к а

— Так, щоб риболов зміг ловити рибу, пропишіть слово сітка у зошитах, але слідкуйте, щоб у слові не було «дірочок».

8 Лист 7

— Останній лист — з країни Інструментів.

Звуко-буквений аналіз слова молоток

Скільки у слові приголосних? (4)

Назвіть їх. (м, л, т, к)

Скільки голосних? (3)

Що цікавого у цьому слові? (три о)

IV. Підсумок уроку

Діти, пригадайте, кому ми сьогодні допомогли?

Знаєте, хлопчик, якому ми допомогли, помирився з татом. Подивіться на малюнок. Як ви вважаєте, про що вони розмовляють зараз?

*Т. В. Павленко

Урок 83 (читання)

Тема. Закріплення знань про букви Т, т («те»), їх звукове значення. Робота з дитячою книжкою. О. Кізим «Маленька читаночка»

Мета: закріпити знання учнів про звукове значення букв Т, т («те»); розвивати мислення, пам’ять, увагу учнів; виховувати доброзичливість, повагу до однокласників.

Обладнання: малюнок до гри «Які букви сховались», зображення тигра, кота, собаки, троянди, маку, тюльпана, листа, олівця, будинку, картки до гри «Поверни букву на місце», картки для індивідуальної роботи учнів, книжка О. В. Кізима «Маленька читаночка».

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів

1Гра «Які букви сховались»

Діти, сьогодні Пізнайко надіслав нам фото країни, де живуть букви. Допоможіть йому знайти букви на фото.

*  © Павленко Т. В., 2010

Конспекти уроків навчання грамоти

383

 

 

Які голосні букви є на фото? (а, і, о)

А приголосні? (п, в, т, к)

Яка буква сховалася за маленьким деревцем? (т «те»)

III.Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні ми продовжимо вивчати букву т («те»), читатимемо слова та речення з нею.

IV. Робота над матеріалом уроку

1Гра «Добери малюнок до букви»

Але перед цим доведіть мені, що ви знаєте, у яких словах

єбуква т. Із малюнків на дошці виберіть ті, у яких є буква т

(«те»). (Тигр, кіт, собака, троянда, мак, тюльпан, лист, олівець, будинок)

2Добір слів

А у яких ще словах є буква т («те»)? (Ластівка, театр, сіт-

ка, стілець, тато, тісто, стіл, тарілка)

3Гра «Поверни букву на місце»

Молодці, ви добре знаєте слова з цією буквою, а чи зможете ви знайти місце у слові для букви? Я показуватиму вам слово без букви т («те»). Ваше завдання — правильно назвати слово вже з цією буквою і сказати, де вона має стояти: на початку, в середині, в кінці слова.

ки.., ..аксі, лі..о, кі.., ..ри

(кит, таксі, літо, кіт, три)

384

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Фізкультхвилинка

Три лисички, три сестрички Миють лапки, миють личка. Не виводить тато-лис Їх невмитими у ліс.

4Самостійна робота учнів на картках

Нагадайте, які звуки позначає буква т («те») на письмі.

У кожного з вас є картка із завданням. Ви маєте поєднати малюнок зі звуковою схемою.

Взаємоперевірка з дошки в парах (двоє учнів із різних варіантів пояснюють виконання завдання, учитель поєднує малюнок зі схемою на дошці.)

V. Робота за Букварем

1Читання слів авто, таксі, літак

— Як ці слова назвати одним словом? (Транспорт)

2Робота над скоромовкою

1)Читання вчителем

2)Словникова робота

Коток — машина з масивним циліндром, що обертається, для вирівнювання ґрунту.

Тік — спеціально підготовлений майданчик для молотьби, очищення і просушування зерна.

3)Читання «дощиком» (учні читають разом, кожен — у своєму темпі)

4)Читання окремими учнями

Конспекти уроків навчання грамоти

385

 

 

3 Читання колонок слівФізкультхвилинка

Потемніли крони сосен, Тихо сіються дощі, Оголила тепла осінь І дерева, і кущі.

VI. Робота з дитячою книжкою

1Читання учителем тексту «До баби по сіль»

Розгорніть книжку, яку ви отримали сьогодні, на сторінці 41 (4 та 1).

Унизу знайдіть текст «До баби по сіль». Це не просто назва тексту, це — назва гри. Послухайте і скажіть, як грати в гру «До баби по сіль». Доки я читаю, ви слідкуєте. (Учительчитаєтекст.)

2Бесіда за змістом тексту

Які правила гри ?

3Вибіркове читання тексту (читання діалогу: учні читають слова, які необхідно сказати)

4Гра «До баби по сіль» (учні грають у гру)

5Підсумок гри

Хто не боїться псів?

Що слід пам’ятати під час гри?

VII. Підсумок уроку

Що ви робили сьогодні на уроці?

Що найбільше сподобалося на уроці?

Яка буква гостювала у нас?

*Т. В. Павленко

Урок 84 (письмо)

Тема. Письмо великої букви Т («те»)

Мета: вчити учнів правильно аналізувати структуру великої букви Т («те»), писати її в рядках, зошитах та у словах із нею; розвивати фонематичний слух, увагу та мислення учнів; виховувати самостійність, доброзичливість.

Обладнання: таблиця «Сходи-читалочки», картки з голосними буквами, зразок рукописних букв П і Т, фішки для складання звукових моделей.

*  © Павленко Т. В., 2010

386

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Повідомлення теми і мети уроку

Діти, ви вже вмієте писати малу букву т («те»). Сьогодні на уроці ви навчитеся писати велику букву Т («те»).

III. Звукові аналітичні і синтетичні вправи

1Розпізнавання звуків у заданих учителем словах з визначенням локального місця звука (на початку, в середині, у кінці)

— Але давайте спочатку перевіримо, чи вмієте ви впізнавати слова, у яких є звуки [т], [т], що позначаються на письмі буквою т.

Ябуду називати слова, якщо у них є звук [т] або [т] на початку слова — то плескає перший ряд, якщо у середині — другий ряд, якщо в кінці — третій ряд.

Міст, телевізор, птах, Тамара, дуб, тісто, лист, оленя, тінь, Антон, бегемот, Тарасик, кіт, стіл.

2«Сходи-читалочки»

с

у

п

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

п

а

с

у

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

с

т

у

п

а

 

 

 

 

 

 

 

 

 

с

т

у

п

к

а

 

 

 

 

 

 

 

 

к

а

п

у

с

т

а

 

 

 

 

 

 

 

— Зійдіть сходами (прочитавши їх) і скажіть, які букви є однаковими та у яких словах.

Словникова робота

Пасу (пасти) — виганяти худобу на пасовисько, доглядаючи за нею.

Ступа — пристрій для подрібнення різних речовин (зерна), неодмінним доповненням є товкач.

3Утворення складів типу злиття

Я показуватиму вам букву, що позначає голосний звук, а ви називаєте склади, які можна утворити з буквою т («те») (пам­ ’я­ таємо, що вона позначає два звуки), та букви, які я показуватиму.

Учитель показує букви а, и, і, о, у.

IV. Показ зразка рукописної літери у сітці зошита

— Подивіться, це рукописна велика Т («те»).

Конспекти уроків навчання грамоти

387

 

 

V.Аналіз графічної будови з переліком елементів

На яку букву вона дуже схожа? (П («пе»))

Чим вони відрізняються? (У букви Т («те») — три «ніжки»,

ау П («пе») — дві.)

Які елементи спільні? (Дві довгі прямі, заокруглені внизу, і пряма горизонтальна лінія, що починається із заокруглення.)

VI. Засвоєння конфігурації літери

1Показ написання літери на дошці з поясненням послідовності зображення елементів

Велика буква Т («те») складається з чотирьох елементів: трьох довгих прямих, дві з яких заокруглені внизу, і прямої горизонтальної лінії, яка починається із заокруглення.

Алгоритм написання великої букви Т («те»)

1.Ведемо від верхньої міжрядкової лінії пряму довгу лінію вниз на себе до нижньої рядкової лінії

2. Торкаючись нижньої робочої лінії, заокруглюємо ліворуч

3. Закінчуємо близько середини робочого рядка

4. Від початку першого елемента залишаємо відстань, що дорівнює половині висоти від верхньої міжрядкової до верхньої рядкової лінії

5. Ведемо довгу пряму лінію вниз на себе до нижньої лінії робочого рядка

6. Від початку другого елемента відступаємо відстань, що дорівнює половині висоти від верхньої міжрядкової до верхньої рядкової лінії

7. Ведемо довгу пряму лінію вниз на себе до нижньої лінії робочого рядка

8. Торкнувшись нижньої рядкової лінії, заокруглюємо праворуч

9. Відступаємо від початку першого елемента вліво відстань, що дорівнює половині висоти від верхньої міжрядкової до верхньої рядкової лінії, трішки нижче верхньої міжрядкової лінії

10.Ведемо, заокруглюючи, праворуч вгору до верхньої міжрядкової лінії

11.Ведемо далі по верхній міжрядковій лінії, торкаючись початку першого, другого і третього елементів

12. Закінчуємо писати від початку третього елемента на відстані, що дорівнює ширині робочого рядка

388

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

2Письмо учнями в повітрі з орієнтацією на показ учителя

3Обведення елементів літери за поданим у зошиті пунктирним зображеннямПальчикова гімнастика

Вихідне положення: поставити долоні під кутом одна до одної. Розташувати пальці однієї руки між пальцями іншої. Ворушити прямими пальчиками.

Як ти носиш, їжачок, Так багато колючок?

4Письмо трьох літер (самостійно). Зіставлення написаних літер за зразком. Аналіз помилок

5Дописування рядка літери

6Відгадування загадок. Звуко-буквений аналіз слів-відгадок з побудовою схем фішками

• Крил не має, скрізь літає та ще й куряву здіймає. (Вітер)

• У синім небі я літаю — і усіх переганяю. Маю крила, хоч не птах, Люди звуть мене... (літак).

• Хмара сива увесь світ накрила. (Туман)

7Письмо другого рядка букви (друга частина рядка — письмо під рахунок)

8Гра «Склади нове слово»

Складіть інші слова, використовуючи букви слова сторона. (Нора, рано, сто, стон, рот, сон, нота, стан...)

9Письмо буквосполучення Тл

10Звуко-буквений аналіз слова Тарас з подальшим записом

Скільки букв у слові?

Скільки приголосних? Назвіть їх.

Скільки голосних? Назвіть їх.

Який тип з’єднання?

Фізкультхвилинка

В годівниці зустрілися Голуб з горобцем, Горох їли, ділилися Смачним ячмінцем.

11 Письмо слова Тимко

Конспекти уроків навчання грамоти

389

 

 

12Добір імен, що починаються на букву Т («те»)

Скажіть, як необхідно писати імена? (З великої літери)

Назвіть імена, які починаються буквою Т («те»). (Тетяна,

Тарас, Тоня, Тимко, Тамара, Таміла, Трохим, Тимур)

13Письмо речення. Запис моделі речення на дошці

14Самостійна робота у прописах

Учні записують за зразком букви, з яких починаються назви предметів.

15 Фронтальна перевірка самостійної роботи

VII. Підсумок уроку. Коментар учителя до роботи учнів і її результатів

Яку букву навчилися писати?

Які звуки нею позначаються на письмі?

Які слова з цією буквою писали?

*Т. В. Павленко

Урок 85 (читання)

Тема. Повторення та закріплення знань про вивчені букви. Читання тексту «Котик і Півник» Мета: повторити та закріпити знання учнів про вивчені букви; розвивати усне мовлення, спостережливість, уяву та мислення учнів, виховувати бережливе ставлення до природи.

Обладнання: зображення трьох шапок зі звуковими моделями, ребуси, картка «Кут зору», малюнки для складання розповіді, анаграми, маски котика, півника і лиски.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Повідомлення теми і мети уроку

Діти, сьогодні у нас незвичайний урок. Жителі іншої планети попросили провести їм екскурсію (оскільки наші гості уявні, то

іподорож буде уявною).

III.Робота над матеріалом уроку

1Гра «Плутанина»

Спочатку нашим друзям про життя на Землі почав розповідати хлопчик Вітя, але він трохи заплутався. Виправте його помилки.

*  © Павленко Т. В., 2010

390

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Геть усе, усе на світі Переплутав хлопчик Вітя. Каже: «Діти вчаться в полі, А комбайн працює в школі.

Всіх людей стрижуть в лікарні, І лікують в перукарні.

Ми книжки берем в аптеці, Ліки — у бібліотеці».

От який Вітьок дивак!

Ти ж бо знаєш — це не так!

Діти, звісно, вчаться в... (школі),

Акомбайн працює в... (полі). Ми лікуємось в... (лікарні),

Астрижемось в... (перукарні). Ліки беремо в... (аптеці),

Акнижки — в... (бібліотеці).

2Аналіз звукової моделі слова шапка

Перед початком нашої подорожі необхідно вдягти шапкуневидимку. Справжня — це та, під якою написана схема до слова

шапка.

3Повторення вивченого про звуки

Молодці, ви дуже швидко виконали завдання, але інопланетяни так і не зрозуміли, що означають ці риски та крапки. Поясніть їм.

Що на схемі позначається рискою (–)? (Твердий приго­ лосний)

Які тверді приголосні звуки ви знаєте? ([в], [к], [л], [м], [н], [п]...)

Що на схемі позначається крапкою ()? (голосний звук)

Які голосні звуки ви знаєте? ([а], [и], [о], [і], [у])

Що на схемі позначається двома рисками ( )? (М’який при-

голосний звук)

Які м’які приголосні звуки ви знаєте (], [с], [н], [т],...)

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]