Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

421

 

 

так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розгля-

дання плаката.)

Розміщення зошита на парті

Розгорнітьзошит,покладітьпередсобою,лівоюрукоюпритри-

муйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

Як тримати ручку під час письма

Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказів-

ного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

3Показ і пояснення вчителем написання букви на дошці

Велика буква Д («де») складається з двох елементів: довгої прямої лінії з горизонтальною петлею і правого великого півовала.

Алгоритм написання великої букви Д («де»)

1.Починаємо писати від верхньої міжрядкової лінії довгу пряму лінію вниз на себе

2. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо ліворуч і трішки вгору

3. Заокруглюємо праворуч униз, перетинаючи довгу лінію

4. Торкаючись нижньої рядкової лінії на відстані, яка дорівнює ширині робочого рядка, заокруглюємо вгору

5. Ведемо до верхньої міжрядкової лінії

6. Не доходячи до верхньої міжрядкової лінії, повертаємо вліво, торкаючись початку першого елемента

7. Закінчуємо писати нижче верхньої міжрядкової лінії зліва від прямої на відстані, що менша за ширину робочого рядка

— Пишемо під рахунок раз-і, два-і.

4 «Письмо» у повітрі

Зошит свій я розгортаю І похило покладу,

Ручку правильно тримаю, Сяду рівно, не зігнусь.

422 Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

5 Пальчикова гімнастика

Ось рука і ось рука,

(Відводять ліву руку в сторону, потім

 

праву.)

На долоні є ріка,

(Вказівним пальцем правої руки викону-

 

ють кругові рухи на долоні лівої руки.)

А на річці плавав гусак,

(Обидві руки з’єднують в кулак,

Гусак великий, молодий.

відхиляють великі пальці.)

Вказівний його зловив,

(З’єднують великі пальці з вказівними

 

на обох руках.)

А середній общипав,

(Середні пальці виконують щипальні

 

рухи, доторкуючись до великого пальця.)

Безіменний суп зварив,

(Безіменні пальці погладжують великі

 

пальці.)

АМізинчик піч топив, (З’єднують великий палець з мізинчиком.) Полетів гусак у ротик, (Рухи обома руками в напрямку рота.)

Аіз ротика в животик. (Погладжують обома руками живіт.)

От тобі — на!

(Плескають у долоні.)

А гусака — нема.

(Руки розводять в сторони.)

6 Робота в зошиті (с. 59)

1)Письмо букви по пунктирах зразка, потім — самостійно до кінця рядка.

2)Письмо складів і слів (звертається увага на з’єднання букви з іншими буквами).

Фізкультхвилинка

Раз-два!

Потягнулись і прогнулись, Розігнулись.

Ваші м’язи всі проснулись. Ваші губи посміхнулись.

V. Узагальнення та систематизація вивченого

1Робота над малюнком у зошиті (штрихування)

2Робота над загадкою

Вірно людям я служу, Їм дерева стережу,

Дзьоб міцний і гострий маю, Шкідників їм добуваю. (Дятел)

— Давайте поглянемо, який він.

Учитель демонструє картинку із зображенням дятла.

VI. Розвиток зв’язного мовлення. Опис дятла

— Якого розміру пташка?

Конспекти уроків навчання грамоти

423

 

 

Який у нього дзьоб?

Яка шапочка на голівці?

Якого кольору крильця?

Якої форми тулуб?

Який у нього хвіст?

Чи подобається вам цей птах? (Варіанти відповідей учнів.)

Складання дітьми опису дятла.

3Складання речень зі словом-відгадкою за схемою

.

VII. Підсумок уроку

Яку букву навчилися сьогодні писати?

Чи важко було писати цю букву?

Які слова з цією літерою ви писали?

*Н. С. Піддубна

Урок 95 (читання)

Тема. Закріплення знань про букви Д, д («де»), звуки [д], [д] Мета: узагальнити та закріпити знання учнів про звуки [д], [д] та позначення їх буквою д

(«де»); закріпити вміння виділяти у словах звуки [д], [д]; удосконалювати вміння робити звуковий аналіз слів; збагачувати словниковий запас учнів, виробляти навички читання зв’язного тексту; розвивати навички виразного читання, фонематичний слух, зв’язне мовлення учнів; виховувати естетичні смаки, любов та дбайливе ставлення до природи, бажання працювати, стимулювати бажання пізнавати нове.

Обладнання: фішки для звукового аналізу слів, малюнки до гри «Добери слова», картки до гри, картка «Кут зору», «Не зіб’юсь», ілюстрації до словникової роботи, кросворд, зображення доглянутого та засміченого парку.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1 Чистомовка

Зі сметаною в обід Дерунів об’ївся дід. Да-да-да, ді-ді-ді, Дерунів об’ївся дід.

— Який звук повторювався?

*  © Піддубна Н. С., 2010

424

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Дайте йому характеристику.

У якому слові він відрізнявся від інших? (У слові дід він м’який.)

Чому?

2Словникова робота

Деруни — оладки з тертої картоплі

3Звуковий аналіз слів (з твердим та м’яким звуком)

Про кого йшлося в чистомовці? (Про діда)

З яким дідом ми вже знайомі? (Дід-Буквоїд)

А ось і його завдання! Зробити звуковий аналіз слів деруни,

дід.

III.Повідомлення теми уроку та мотивація навчальної діяльності учнів

Сьогодні на уроці ми вирушимо в мандрівку до парку, але подорож не буде легкою. Нам треба буде виконувати завдання нашого давнього знайомого, а кого саме, ви здогадаєтесь, як тільки виконаєте його перші завдання.

IV. Робота над матеріалом уроку

1 Повторення вивченого на уроці читання напам’ять висловлювання

Буква д («де») на письмі може позначати два приголосних звуки: твердий [д] і м’який [д].

2Гра «Добери слова»

Ми заговорили про діда, а наш старий товариш Дід-Буквоїд вже встиг «пообідати» — і дивіться, що він накоїв! Давайте це виправимо.

ДД

ДО

Д Д А

Д О О А

(Дід, диво, дудка, дорога)

— Чи були серед названих слів такі, що мали м’який звук [д]? Доведіть свою думку.

3Вправи на розвиток навичок читання

Давайте покажемо нашому товаришу, як ми вже навчилися читати без помилок.

Конспекти уроків навчання грамоти

 

 

425

«Не зіб’юсь»

 

«Кут зору»

 

дим

дід

дуб

ди

во

во

да

дім

лід

дуб

дош

ка

са

ди

дим

дід

зуб

дуп

ло

від

ро

дим

лід

дуб

доли

на

вдо

ма

дим

дід

дуб

дере

во

адре

са

Фізкультхвилинка

Сильний вітер до землі Гне дерева молоді.

А вони ростуть, міцніють, Вгору тягнуться, радіють. Вітер віє нам в лице; Захиталось деревце. Вітерець все тихше, тихше, Деревце все вище, вище!

4Гра «Впізнай звук» ([д] чи [д])

— Дідусь вирішив перевірити, чи розрізняєте ви, де твердий,

аде м’який звук. Давайте доведемо, що ми все добре запам’ятали, і не піддамося на його пастки.

Намалюю дім, садок, З димаря іде димок, Ось доріжка, два дубки, На дубочках голубки.

V.Робота в зошитах

Давайте запишемо слова з віршика, в яких зустрічається твердий звук [д].

VI. Робота за Букварем (с. 68–69)

1Робота над текстом «Парк на пустирі»

2Бесіда

Ми виконали всі завдання Діда-Буквоїда і дісталися до парку.

Діти, а що ж таке парк?

1)Читання тексту вчителем

Послухайте текст і дайте відповідь на таке запитання: «Хто запропонував посадити дерева на пустирі?»

426

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

ПАРК НА ПУСТИРІ Недалеко від села пустир.

Посадимо на пустирі дерева і квіти,— надумали діти. Парк садили дорослі та малі. Усім керувала Олена Данилівна.

Тут посадимо липи, клени, тополі,— мовила вона.

А посередині парку — квіти,— порадила Даринка. Дмитрик і Семенко носили від ставка воду. Діти поливали мо-

лоді дерева та квіти.

2)Словникова робота

Пустир — місцевість, на якій нічого не росте.

Ставок — водоймище, де вода не має виходу (не розтікається).

Сито — прилад для пересівання муки.

3)Напівголосне читання тексту учнями

4)Обговорення змісту за питаннями

Де знаходився пустир?

Що надумали діти?

Хто садив парк?

Хто керував усім?

Які дерева посадили в парку?

Хто запропонував посадити квіти?

Де Даринка порадила посадити квіти?

Як звали хлопчиків, які носили воду від ставка?

Що ще робили діти в парку?

3

Розгадування кросворду

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1)

Вилітає з груби джин,

1

Д

2

Д

3

Д

4

Д

5

Д

 

Сивий, бородатий,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мчить у небо хутко він.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Спробуй наздогнати! (Дим)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2)

Що то за гість, що темноту їсть? (День)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3)

Нікого не ображають,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А всі їх штовхають. (Двері)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4)

Вірно людям я служу,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Їм дерева стережу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дзьоб міцний і гострий маю,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Шкідників ним добуваю. (Дятел)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5)

Добігла стрічка аж до річки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А далі — скок! І на місток.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І знову знай собі біжить, Туди, куди твій шлях лежить. (Дорога)

Конспекти уроків навчання грамоти

427

 

 

Фізкультхвилинка

Навколо дерев весело підемо. Різні листочки дружно підберемо. Відразу вгору піднімемо, А потім їх підкинемо, Нехай собі летять!

4 Розвиток мовлення. Бесіда за малюнками

Розгляд малюнків та їх порівняння (на одному зображено неза- смічений,чистийтадоглянутийпарк,анаіншому—навпаки:впар- ку повсюди розкидане сміття, зламані гілки, обпалені дерева).

5Заучування напам’ять скоромовки (с. 69)

Зараз ми прочитаємо скоромовку, в якій розповідається про те, як діти носили воду в ситі, щоб полити дерева, і дізнаємося, вдалося їм полити дерева чи ні.

Скоромовка

Ми носили воду в ситі, Та дерева не политі. Воду в ситі не носити, Саду ситом не полити.

VII. Підсумок уроку

Хто сьогодні завітав до нас на урок?

Де ми з вами побували сьогодні на уроці?

Що цікавого дізналися?

Що найбільше сподобалось?

Що робили на уроці?

*Н. С. Піддубна

Урок 96 (письмо)

Тема. Закріплення знань учнів про вивчені букви. Списування з друкованого тексту Мета: удосконалювати вміння робити звуко-буквений аналіз слів, збагачувати словниковий

запас дітей, вміння записувати слова і речення під диктовку; закріплювати навички писати рядкові та великі літери, поєднувати їх у словах і реченнях під диктовку, складати речення за схемою; розвивати увагу під час списування з друкованого тексту, фонематичний слух, увагу, пам’ять, образне мислення та мовлення; виховувати охайність при письмі та дотримання норм каліграфічного письма, бережливе ставлення до природи, почуття відповідальності за збереження довкілля.

Обладнання: зображення Буратіно, фішки-золоті ключики, картки із завданнями, предметні малюнки: літак, капуста, автобус, морква.

*  © Піддубна Н. С., 2010

428

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

— До нас в гості завітав Буратіно. Ви ж знаєте хто це? Так, це казковий герой, якого тато Карло відправив до школи вчитися. Але

зним сталася пригода, під час якої він розгубив всі літери з Букваря. Допоможемо йому їх позбирати?

1Повторення знань учнів про звуки та букви

На які групи поділяються звуки? (Голосні та приголосні)

Чим голосні звуки відрізняються від приголосних? (Голосні звуки вимовляються без перешкод, а при вимові приголосних звуків є перешкоди: зуби, губи, язик.)

Якими буквами позначаються голосні звуки? (а, о, у, и, і, е)

Які букви, що позначають приголосні звуки, ви вивчили? (в, д, к, л, м, н, п, р, с, т)

Нашому гостеві сподобалося те, як ви швиденько впоралися

зйого завданням, а тому він захотів ще побачити, як вони правильно пишуться і чи гарно це у вас виходить. Тож, перед тим, як почати виконувати завдання, слід повторити правила, яких потрібно дотримуватися на письмі.

2Повторення гігієнічних правил письма

Давайте згадаємо, як правильно сидіти під час письма.

Як правильно тримати спинку під час письма?

Де стоять ніжки?

Де мають лежать лікті?

Як перевірити відстань між партою та грудьми?

Якою повинна бути відстань від зошита до очей? Як це перевірити?

Покажіть, як правильно тримати ручку.

Перевірте одне одного.

Давайте згадаємо, як правильно покласти зошит.

Давайте згадаємо, як називаються наші пальчики. (Діти промовляють назви пальців.)

Візьміть ручку в ту руку, якою ви будете писати.

Скількома пальцями ви тримаєте ручку?

Як вони називаються?

Що роблять під час письма інші пальчики?

3Каліграфічна хвилинка

1) Письмо букв, що позначають голосні звуки.

Конспекти уроків навчання грамоти

429

 

 

2)Письмо букв, що позначають приголосні звуки.

3)Письмо буквосполучень: Бу, ур, ра, ат, ті, ін, но.

Які буквосполучення ми написали з високим з’єднанням?

Назвіть буквосполучення з середнім з’єднанням.

Низьке з’єднання.

4 Письмо слів (запис слова Буратіно)

III.Повідомлення теми і завдань уроку

Я думаю, ви вже здогадалися, що сьогодні на уроці ми з вами повторимо всі звуки і букви, якими вони позначаються, та будемо виконувати багато цікавих вправ. А за кожне правильно виконане завдання Буратіно вам даватиме фішки — золоті ключики, і в кінці уроку ми побачимо, хто найкраще знає вивчені нами раніше букви.

IV. Робота над матеріалом уроку

1Бесіда за матеріалом уроку читання

Про що ми говорили на уроці читання?

Який текст ми прочитали?

Саме так. А ви пам’ятаєте, яка гарна була «галявина» у подруги Буратіно — Мальвіни?

А як можна перетворити пустир на чудовий та затишний

край?

2Словниковий диктант

Парк — великий сад або гай для прогулянок з алеями, квітниками, а також з обладнанням для відпочинку і розваг.

Пустир — незабудоване, запущене місце.

Запис слів під диктовку: парк, пустир, ставок.

— Поставте у словах наголос.

3 Звуко-буквений аналіз слова пустирФізкультхвилинка

Раз! Два! Всі присіли. Потім вгору підлетіли. Три! Чотири! Нахилились, Із струмочка гарно вмились. П’ять! Шість! Усі веселі. Летимо на каруселі.

Сім! Вісім! В поїзд сіли Ніжками затупотіли. Дев’ять! Десять! Відпочили І за парти дружно сіли.

430

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

4Списування з карток

Прочитайте. Спишіть, вставляючи замість пропусків потрібні літери, підкресліть їх.

1-й варіант

Пасіка у по..і. У лісі ли..и. Пилип сі.. коло вули..ів.

2-й варіант

Ні..а по..ола і співала. Сла..ко косив.. ..ама сапала.

Перевірка — в парах, взаємоперевірка.

5Складання речення зі слів для довідок за схемою

.

Слова для довідок: кватирка, ворота, влітку.

6Словникова робота

— Хто знає, що таке кватирка?

Кватирка — шибка у вікні, вставлена в раму, яку можна відчиняти для провітрювання приміщення

7Робота за підручником

Переписати скоромовку з Букваря (с. 69).

Пальчикова гімнастика

У берізки кора гладенька

(Гладять руки, то одну,

 

то другу.)

Листочки ось такі маленькі.

(З’єднують почергово всі

 

пальці з великим пальцем.)

Листочки з вітром розмовляють тихенько, (Ш-ш-ш)

До нас віти простягають.

(Руки вперед.)

Берізка плаття одягла зелененьке,

(Проводять кистями рук

 

від плечей до колін.)

Стала чепурненька.

(Кружляють.)

Вітерець тихо повіває,

(Руки вгору.)

Берізку вліво-вправо нахиляє.

(Нахили рук вліво-вправо.)

V. Закріплення та систематизація знань

1Випишіть слова, що відповідають звуковим моделям

Аліна, коні, трава, мамі, дині, слива, зорі, опіка, ступа, Еріка.

2Спишіть слова. Підкресліть букви, що позначають голосні звуки

Родина, понеділок, середа, дерево, весна, село, літо, квітка, осінь.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]