Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

431

 

 

3Спишіть слова. Підкресліть букви, що позначають тверді приголосні звуки

Став, коник, вудка, роса, театр, скатертина, сніданок.

4Малюнковий диктант

Літак, капуста, автобус, морква.

Як можна погрупувати ці слова?

В одну колонку запишіть слова — назви овочів, а в другу — слова — назви транспортних засобів.

Усно зробіть звуко-буквений розбір слів.

— Складіть речення з одним із цих слів.

VI. Підсумок уроку

Підрахунок фішок та визначення кращого знавця вивчених букв.

Правопис яких букв ми повторили сьогодні на уроці?

Що виконували?

Із яким завданням впоралися легко?

Під час виконання яких завдань виникли труднощі?

*Н. С. Піддубна

Урок 97 (читання)

Тема. Звуки [з], [з]. Позначення їх буквами З, з («зе»)

Мета: ознайомити учнів з буквою, її назвою та звуковим значенням; вчити правильно артикулювати звук, читати склади, слова з буквою «зе»; удосконалювати вміння робити звуковий та звуко-складовий аналіз слів; закріпити вміння учнів виділяти у словах звук; збагачувати словниковий запас учнів, удосконалювати вміння будувати власне висловлювання; розвивати уяву, навички виразного читання, інтонування окличних речень, увагу, мислення, спостережливість; виховувати гуманні почуття, естетичні смаки, любов та дбайливе ставлення до природи, тварин.

Обладнання: схеми для читання складів, поданих в аналітико-синтетичній формі, картки з зображенням літер, картки з записом колонок слів для вправи «Пеньок».

Хід уроку

I.Організаційний момент

Атепер, сідайте, діти. Домовляймось — не шуміти, Руку гарно піднімати, Чітко, в лад відповідати, На уроці не дрімати, Краще знання здобувати.

*  © Піддубна Н. С., 2010

432

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

II.Повідомлення теми уроку та мотивація навчальної діяльності учнів

Сьогодні на уроці ми повторимо те, що вивчили на поперед­ ньому уроці, ознайомимося з новим звуком та буквами, що його позначають, поміркуємо та дізнаємося багато цікавого.

III. Повторення раніше вивченого

1Мовна розминка

Повторення скоромовки, вивченої на попередньому уроці.

Ми носили воду в ситі, Та дерева не политі. Воду в ситі не носити, Саду ситом не полити.

2 Веселі читалочки

Да, до, ду, де, ді. Добре раку у воді. Ді, де, ду, до, да.

Тепла у ставку вода.

3Гра «Ланцюжки»

— Склади читайте, слова складайте.

КО СИ РО СА ДИ ВО ДА РИ

IV. Вивчення нового матеріалу

1 Виділення найчастіше вживаного звука

Бачила Зіна, як зірка упала, Зразу бажання вона загадала: «Взимку на землю хай випаде сніг, Зіна хай буде завзятіша всіх, Хай її до зоосаду Залюбки батьки ведуть, Хай зефіру й мармеладу Завтра зранку їй дадуть».

Багатозначність слова: зірка — небесне тіло; морська твари-

на; видатний артист.

2 Словникова робота

Завзятіша — енергійна, наполеглива у досягненні чого-небудь.

Зоосад — те ж саме, що й зоопарк.

Залюбки — охоче, із задоволенням.

3 Артикуляція звука. Віднесення його до приголосних

Конспекти уроків навчання грамоти

433

4 Звуковий та звуко-складовий аналіз слів (з твердим та м’яким звуком)

Зірка

Зоосад

5Виділення слів зі звуками [з], [з]

Якщо почуєте звук [з], робите один оплеск, якщо звук [з] — два оплески.

Зима морозяна на дворі, Замети білі на землі. Зоріють в небі ясні зорі. Заснули зайчики малі.

Н. Забіла

Отже, буква з («зе») на письмі може позначати два приголосних звуки: твердий [з] і м’який [з].

6Гра «Хто більше?»

Добирання слів зі звуками [з], [з] у різних позиціях.

V. Ознайомлення з буквою з («зе»)

1Показ букви «зе» (великої і малої). Аналіз будови, порівняння між собою, з іншими буквами. Визначення місця літери «зе» в касі букв

2Вірш

Всі звірі знають букву «зе»:

Ізубр, і зебра не минають,

Іта змія, що в ліс повзе,

Ізайчик з нею справу має. А схожа «зе» на цифру три. Поглянь: неначе дві сестри!

3 Утворення та читання складів

У

 

 

У

О

И

О

И

з

 

 

з

А

І

А

І

Е

 

 

Е

4 Читання слів. Вправа «Пеньок»

Коза

Зірка

Двір

Коза

Дірка

Звір

Коса

Зірка

Двір

Коза

Зірка

Двір

Коса

Дірка

Звір

434

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

VI. Робота в зошиті

1Друкування букви у зошитах

2Друкування слів зірка, зоосадФізкультхвилинка

Трішки ми попрацювали, Сили наші підупали. Треба нам би відпочити — Свої сили відновити. Руки вгору, руки в боки, І ще декілька підскоків. Руки вгору, руки вниз — До навчання знов берись.

VII. Робота за Букварем (с. 70–71)

1Аналіз звуко-складових моделей слів морозиво, ковзани

2Читання складів, поданих аналітико-синтетичним способом

3Читання складів та слів на зіставлення звукових значень букв з «зе» і с «ес»

«Зе» позначає [з] і [з], Вони такі дзвінкі!

Є схожі звуки: [с] і [с] — Це пари їх глухі. Знайдіть їх у кози й коси І порівняйте голоси.

4

Читання колонки слів

 

Хором;

 

«ланцюжком».

 

Фізкультхвилинка

 

 

Що ж, мабуть, прийшла пора

Повернулись, повернулись

 

Трохи відпочити.

І вправо, і вліво,

 

Хочу на фізкультхвилинку

Щоб нічого не боліло.

 

всіх вас запросити.

Раз, два, три, чотири!

 

Раз — підняли руки вгору,

Набираємося сили.

 

Два — нагнулися додолу.

Повернись, повернись,

 

Руки в боки.

До сусіда посміхнись.

5Робота над текстом «Весела зима» (с. 71)

1)Читання тексту вчителем

— Що залив тато коло дому?

2)Словникова робота

Коло (дому) — близько, поруч (з домом).

Конспекти уроків навчання грамоти

435

 

 

Замурував (у лід) — покрив льодом. Ковзанка — місце для катання на ковзанах.

3)Напівголосне читання тексту учнями

4)Вибіркове читання

Чим прикрасив мороз вікна? (Мороз прикрасив вікна візерунками.)

Що зробив мороз з ріками, озерами і ставками? (Замурував їх у лід.)

Що зробив тато? (Тато залив коло дому ковзанку.)

Хто посадив Зіну на сани? (Зіну посадив на сани Дмитрик.)

Якою зобразив автор зиму? (Морозною, але веселою.)

5)Робота над виразністю

Знайдіть у тексті окличні речення.

З якою інтонацією їх треба читати?

6Робота над фразеологізмами

Як ви розумієте вислів: «Не водити за носа»? «Не задирати носа»? «Не показувати носа»? (Варіанти відповідей дітей.)

Як можна сказати по-іншому? (Варіанти відповідей дітей.)

Коли (у якій ситуації) можна сказати: «Не задирати носа»? (Варіанти відповіді дітей.)

7Заучування напам’ять скоромовки

Мороз Мороза водив за носа.

VIII. Підсумок уроку

З якою буквою ви ознайомилися?

Які звуки вона може позначати на письмі?

Що означають фрази: «Не водити за носа»? «Не задирати носа»? «Не показувати носа»?

Що можна сказати про хлопчика Дмитрика з тексту «Весела зима»?

*Н. С. Піддубна

Урок 98 (письмо)

Тема. Письмо рядкової букви з («зе»), складів та слів із нею Мета: навчити писати рядкову літеру з («зе»), склади, слова з нею, збагачувати словниковий

запас учнів; розвивати вміння аналізувати структуру букви, порівнювати її з іншими буквами, увагу, спостережливість, кмітливість; працювати над розвитком в учнів зв’язного мовлення; виховувати в дітей охайність при письмі та дотримання норм каліграфічного письма, бережливе ставлення та любов до природи.

*  © Піддубна Н. С., 2010

436

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Обладнання: фішки для звукових моделей, предметні малюнки: верболіз, замок і замок, картки з друкованими і рукописними буквами.

Хід уроку

I.Організаційний момент

Дзвоник пролунав веселий, Дружно всіх він кличе в клас Цікаві дії на уроці Пропоную я для вас. Станьте струнко, не лініться, Один одному всміхніться, Приготуйте без мороки все, Потрібне до уроку. Приготовлено? — Хиток. Починаєм наш урок.

II. Актуалізація опорних знань

1Бесіда

Яку букву вивчили на уроці читання?

На що вона схожа?

Які звуки вона позначає на письмі?

2Повторення вивченого на уроці читання висловлювання

Буква «зе» на письмі може позначати два приголосних звуки: твердий [з] і м’який [з].

3 Гра «Впіймай звук»

У полі, в лісі проживають, А хатиноньки не мають — Довговухі стрибунці, Сірі й білі є зайці.

Взимку від лисиць тікають, Їстоньки собі шукають: Обгризають верболіз, Кору кленів і беріз.

В. Бутрім

4 Словникова робота

— Що обгризають зайці взимку? (Верболіз)

Верболіз— високий кущ або невелике дерево з довгими блискучими гілками і вузьким листям, що росте зазвичай у вологих місцях.

5 Звуко-буквений аналіз слова верболіз

III.Повідомлення теми та завдань уроку

На цьому уроці письма ви навчитесь писати рядкову літеру з («зе»), а також склади і слова з нею.

Конспекти уроків навчання грамоти

437

 

 

IV. Вивчення нового матеріалу

1Демонстрування та порівняння друкованої літери з відповідною їй рукописної, з раніше вивченими літерами

2Показ і пояснення вчителем написання букви на дошці

— Рядкова буква з («зе») складається з двох елементів: маленького правого півовала і великого правого півовала, що переходить у петлю.

Алгоритм написання рядкової букви з («зе»)

1. Починаємо писати нижче верхньої рядкової лінії

2. Ведемо вгору до верхньої рядкової лінії

3. Заокруглюємо праворуч

4. Ведемо вниз на себе

5. Трохи не доводячи до нижньої рядкової, заокруглюємо вліво без заокруглення вгору

6.Не відриваючи руки, рухом праворуч і вниз описуємо нижній півовал

7.Торкнувшись нижньої міжрядкової лінії, пишемо петлю, що

перетинає півовал на нижній рядковій лінії

8. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

Зошит свій я розгортаю І похило покладу,

Ручку правильно тримаю, Сяду рівно, не зігнусь.

3 «Письмо» букви у повітрі

V. Робота в зошиті (с. 60)

1Письмо букви по пунктирах зразка, потім — самостійно до кінця рядка

2Письмо складів і слів (звертається увага на з’єднання букви з іншими буквами)Пальчикова гімнастика

ЗАЙЧИК Варіант 1. Вихідне положення: вказівний та середній пальці

витягнути вверх, мізинець та безіменний притиснути до долоні великим пальцем. Утримувати пальці в такому положенні на рахунок до 5–10. Вправу виконувати спочатку кожною рукою по черзі, потім — обома руками одночасно.

438

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

На зеленому лужку, Плигав зайчик в кожушку.

Варіант 2. Вихідне положення (див. варіант 1).

Згинати та розгинати вказівний та середній пальці (униз — уверх) на рахунок «раз — два».

Варіант3. Вихідне положення: ліва рука — «зайчик»; права рука — випрямлена долоня накриває зверху «зайчика» — це «сосна». Змінюємо положення рук: права рука — «зайчик», ліва рука — «сосна». Змінювати положення рук 3–4 рази.

Раптом град пішов з дощем, Заховався під кущем.

Варіант 4. Вихідне положення: вказівний та середній пальці підняті угору; великий пальчик стукає по безіменному та мізинцю.

Зайцю барабан дали, Він застукав: «Раз-два-три»!

3 Письмо речення

VI. Узагальнення та систематизація вивченого

1 Гра «Вгадай букву»

Учні вгадують букву за першим елементом й дописують інші елементи.

2Списування з дошки

— Спишіть. Підкресліть букви, між якими стоїть буква з («зе»).

Зірка, зошит, візок, морозиво, озеро, залізо.

Фізкультхвилинка

Клас принишк, Настала тиша.

Вже ніхто нічого не пише. Треба паузу зробити, Щоб здоров’ячко зміцнити. Стали, сіли, Сіли, стали,

Поробили різні вправи. На сусіда подивились, Усміхнулись, звеселились, Й до роботи знову взялись.

Конспекти уроків навчання грамоти

439

 

 

3Робота над малюнком в зошиті (розмальовування)

4Робота над загадкою

Нелегку я службу маю — Мовчки дім охороняю. Будь-хто в хату потрапля Без надійного… (замка).

В. Степанов

— Назвати слово-відгадку до цієї загадки вам допоможе спостережливість. Подумайте, що є в дверях кожного будинку або квартири? (Замок) На який звук починається слово? А зараз послухай- те,якезначенняможематищесловозамок.(Слово-відгадкаозначає пристрій для замикання дверей у приміщенні, застібка в намисті браслета, металева або пластмасова застібка для одягу, папок, портфелів.)

5Вправа «Думай про наголос»

— Подивіться на речення, яке записане на дошці, і подумайте,

вяких словах треба правильно поставити наголос. Прочитайте це речення вголос і поясніть, чому саме так ви визначили наголос.

Двері замку були на замку.

6Складання речень за схемою

.

VII. Підсумок уроку

Яку букву навчилися сьогодні писати?

Чи важко було писати цю букву?

Які слова з цією літерою ви писали?

*Н. С. Піддубна

Урок 99 (читання)

Тема. Перевірка навичок читання, звукового та складового аналізу слів. Робота з дитячою книжкою. Н. Забіла «Хатинка на ялинці»

Мета: удосконалювати вміння робити звуковий та складовий аналіз слів; збагачувати словниковий запас учнів; виробляти в дітей навички читання зв’язного тексту; формувати навички свідомого й виразного читання; розвивати літературно-творчі здібності, бажання і вміння спілкуватися з книгою, зв`язне мовлення, інтерес до самостійного читання; виховувати любов до читання книжок, гуманні почуття, естетичні смаки, любов та дбайливе ставлення до природи, тварин.

*  © Піддубна Н. С., 2010

440

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Обладнання: Н. Забіла «Хатинка на ялинці» (дитяча книжка з комплекту «Читаю сам»), ілюстрації із зображенням тварин: білка, ятель, короїд.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Повідомлення теми уроку та мотивація навчальної діяльності учнів

Сьогодні, діти, ми продовжимо вправлятися в умінні правильно, чітко й виразно читати, а також ознайомимося з новою цікавою книжкою.

III. Повторення вивченого

1Розучування загадок

— Діти, відгадайте, про кого йдеться у загадці.

Хутряна руденька шуба Із сосни стриба на дуба, Хвіст у неї, як мітла, А сама на зріст мала. Очі сяють, як намисто,

Мов дві цяточки вогнисті.

Внеї хата гарна, тиха, Взимку повно там горіхів.

Влісі любить вона жити, Відгадайте, хто це, діти? (Білка)

Хто запам’ятав, яка у білочки шуба? (Руденька)

Які слова-«родичі» можна дібрати до слова руденька?

Зробіть звуко-буквений аналіз слова руденька.

2Зустріч з гостею

Діти, до нас на урок завітала гостя. Знайомтесь: Білка. (Демонстрація малюнка.) Саме вона пропонує вам сьогодні цікаві завдання.

3Повторення раніше вивчених букв

Які голосні ми вже вивчили?

Скільки їх? Назвіть.

Який голосний позначає м’якість попереднього приголосного?

Які приголосні звуки вивчили?

4Мовна розминка

Повторення скоромовки.

Мороз Мороза водив за носа

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]