Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

341

 

 

Па-па-па — зацвіла липа.

Пи-пи-пи — бджоли мед беруть із липи. Пу-пу-пу — візьмемо сапу.

Пі-пі-пі — завилися миші у копі. Ип-ип-ип — півник наш охрип. Іп-іп-іп — закипів окріп.

Назвіть букву, якою вони позначаються на письмі. Знайдіть

їїв касі.

Про яке свято ви дізналися?

Коли його святкують?

*Л. М. Воронова

Урок 72 (письмо)

Тема. Письмо рядкової букви п («пе»), складів та слів із нею Мета: вчити учнів писати рядкову букву п («пе»), склади, слова з нею, поєднувати її з вивче-

ними літерами; продовжувати виробляти навички складання звуко-складових моделей слів; збагачувати словниковий запас; розвивати артикуляційний апарат, мовлення, мислення, пам’ять, дрібну моторику; виховувати старанність під час письма, бережливе ставлення до пташок.

Обладнання: аркуші паперу, олівці, предметні малюнки (пенал, телевізор, автобус, хліб), каса букв, картки з друкованими і рукописними буквами, фішки для звукових моделей, зошити із навчання грамоти, плакат «Правильно сиди під час письма».

Хід уроку

I.Організаційний момент

Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Мотивація навчальної діяльності

1 Гра «Мовчанка»

Урок сьогодні в нас незвичний. Фантазуватиме весь клас.

Ви аркуш паперу візьміть всі швидше І намалюйте...

На дошці — малюнки: пенал, телевізор, автобус, хліб. Учні з перших звуків складають слово птах і малюють його на своїх аркушах.

Кого ви намалювали?

Назвіть перший звук у слові птах.

Дайте характеристику цьому звукові.

*  © Воронова Л. М., 2010

342

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Яким він ще може бути? Наведіть приклади.

Якою буквою він позначається на письмі?

Покажіть цю букву в касі.

Яку букву ви будете вчитися писати на уроці?

III.Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні ви будете вчитися писати рядкову букву р («ер»), поєднувати її з іншими літерами, складати звуко-складові моделі слів, будувати речення. А також ми поговоримо про птахів, про їх користь для людей, про те, що треба робити, щоб пташині голоси було чути і взимку.

IV. Вивчення нового матеріалу

1Розгляд малюнка в зошиті (с. 46)

Яку пташку зобразив художник?

Що вам відомо про папугу?

Папуга — тропічний птах з яскравим і різнобарвним пір’ям, який може наслідувати звуки й вимовляти слова.

2Складання звукових моделей слів папуга, пилка

3Підготовка руки до письма. Графічні вправиФізкультхвилинка

Віє вітер нам в лице. Захиталось деревце. Вітерець все тихше, тихше. Деревце все вище, вище.

4Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку та розміщувати зошит під час письма

Правила сидіння за партою

Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спинку тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розгля-

дання плаката.)

Розміщення зошита на парті

Розгорнітьзошит,покладітьпередсобою,лівоюрукоюпритри-

муйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

Вправи для розвитку м’язів руки

1)Коливайте ручкою, утримуючи її вказівним і великим пальцями; вказівним і середнім та ін.

Конспекти уроків навчання грамоти

343

 

 

2)Обертайте ручку пальцями правої руки.

3)Поставте ручку кулькою на парту, тримаючи за протилежний кінець, потім спустіться пальцями до кульки.

4)Підніміть й поверніть у повітрі ручку так, щоб кулька опинилася вгорі (при цьому пальці будуть біля кульки).

5)Не випускаючи з рук, поставте ручку на парту протилежним від кульки кінцем, потім спустіться пальцями від кульки вниз. (Вправу повторіть декілька разів.)

6)Підніміть вказівний палець, тримаючи ручку великим та середнім.

7)Зробіть колові оберти кистю.

Як тримати ручку під час письма

Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказів-

ного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

5Демонстрування зразка букви

6Порівняння друкованої й рукописної малої букви п («пе»)

7Пояснення написання букви

Рядкова буква п («пе») складається з двох коротких прямих ліній, з яких друга має заокруглення вгорі і внизу.

Алгоритм написання рядкової букви п («пе»)

1.Починаємо писати від верхньої рядкової коротку пряму лінію вниз на себе до нижньої рядкової

2.

Трішки вище середини першого елемента пишемо другий елемент

3.

Ведемо вгору

4.

Заокруглюємо праворуч

5.

Торкаючись верхньої рядкової лінії, ведемо коротку лінію вниз

 

на себе до нижньої лінії робочого рядка

6.

Заокруглюємо праворуч

7.

Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

— Пишемо раз, і-два-і.

344

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

8Письмо елементів рядкової букви п («пе») у повітрі, на дошці, в зошиті

— У яких вивчених буквах зустрічалися ці елементи?

9Письмо букви в повітрі, в зошиті

Гра «Впіймай м’ячик і назви слово»

10Письмо слова план

Скільки складів у цьому слові? Чому?

Наведіть приклади слів з одним складом.

11Письмо слова пава

Складіть речення з цим словом.

Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)

Руки на парті, пальці в кулак, Зробимо вправу ми, дітоньки, так! Пальці стискаємо і розтискаємо, Мов пластилін розминаємо. Будемо вправу з вами кінчати. Буде тепер нам легше писати.

12Письмо слова спів

Чий спів ми можемо почути?

Як називають людину, яка співає?

А яких співучих птахів ви знаєте?

13Хвилинка доброти

На вашу думку, як зараз живеться пташкам? Чому?

А що слід робити, щоб пташині голоси і взимку було чути, ви скажете, прослухавши вірш С. Жупанина «Що просив горобчик?»

Скрізь мороз лютує, Віхола танцює,

Агоробчик між снігами Мерзне, голодує. Залітай до хати, Їжі в нас багато:

Ось халва і мандарини. Ось горіхи й апельсини. Можеш вибирати.

Агоробчик мовив:

— Все у вас чудове, Та мені лиш крихту хліба Дайте в день зимовий.

14Письмо речень: Ми пололи. Ми співали

— Доповніть речення новими словами.

Конспекти уроків навчання грамоти

345

 

 

V. Підсумок уроку

1Бесіда

Яку букву ви вчилися писати сьогодні на уроці?

Напишіть її на дошці.

Який звук вона позначає на письмі?

2Гра «Впізнай з першого погляду»

На дошці записані слова з пропущеними літерами. Учні мають прочитати їх, запам’ятати слова з вивченою буквою, по пам’яті відновити.

Сл..в.., п..вн..к, п..в.., с..н.., л..пк.., п..лк..

Про яких птахів ми говорили на уроці?

Яких пташок ви можете сьогодні зустріти?

Як зараз живеться пташкам? Чому?

Як ми можемо допомогти пташкам?

*Г. А. Шевчук

Урок 73 (читання)

Тема. Закріплення знань про букви П, п («пе»), їх звукове значення Мета: закріплювати вміння учнів читати склади, слова, речення з вивченою буквою, скла-

дати звукові моделі слів; розвивати зв’язне діалогічне мовлення, спостережливість; виховувати бережливе ставлення до дерев.

Обладнання: предметні малюнки (груша, помідор, слива, абрикос, вишня, яблуко), звуко-складові моделі та фішки до них, складова таблиця, каса букв.

Хід уроку

I.Організаційний момент

Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу

1Фронтальне опитування

Яку букву вивчали на минулому уроці?

Знайдіть її в касі букв і покажіть.

Які звуки вона позначає на письмі?

2Гра «Впіймай слово»

Вранці тато з магазину Приніс дітям пластиліну.

*  © Шевчук Г. А., 2010

346

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Здивувалася Поліна:

— І нащо мені ця глина?...

Пластилін пом’яв Павлусь, До сестрички посміхнувсь — І в руках у нього виник,

Мов живий, червоний... (півник).

І. Січовик

Учні називають слова зі звуком [п], указують їх позицію у слові.

III.Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні ми будемо читати склади, слова, речення з вивченою буквою.

Попрацюємо над виразним читанням речень, складанням діалогів. Поміркуємо над вчинком головного героя тексту, який прочитаємо на уроці.

IV. Закріплення навичок читання складів та слів

1 Робота зі складовою таблицею

 

а

о

у

и

і

 

 

 

 

 

 

п

па

 

 

 

пі

 

 

 

 

 

 

пл

 

 

плу

 

 

 

 

 

 

 

 

пк

 

пко

 

пки

 

 

 

 

 

 

 

спл

спла

 

 

 

сплі

 

 

 

 

 

 

впл

 

впло

 

впли

 

 

 

 

 

 

 

Прочитайте записані склади.

Які склади пропущено?

Читання складів горизонтально, вертикально з нарощуванням темпу.

2 Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі

со пі л ка

с в ас ли

на ник ка на

— Яким словам відповідають подані моделі?

На дошці — звукові моделі слів: сосна, сопілка, півник.

Конспекти уроків навчання грамоти

347

 

 

Фізкультхвилинка

Руки вгору підіймаєм,

Атоді їх опускаєм,

Атоді скоріш, скоріш Тупай, тупай веселіш.

V.Робота за Букварем (с. 52–53)

1Читання слів писав, списав, написав

Що цікавого ви помітили в цих словах?

2Читання речень

Які слова писали Пилип і Панас?

Що написала Поліна?

Чому слова Поліна, Панас, Пилипнаписані з великої літери?

3Робота над текстом «Сливи»

1)Словникова робота

Читання слів за променеподібною таблицею, слів у колонці.

2)Читання тексту вчителем

Про кого цей текст?

3)Повторне читання тексту учнями

4)Відтворення змісту прочитаного з елементами вибіркового читання

У кого була повна миска слив?

Яке слово у тексті пропущено?

У кого був кошик?

Зачитайте, що зробив Павлик?

Проаналізуйте вчинок хлопчика.

Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

Сидять маленькі совенята. Раз — розплющили оченята. Подивилися навколо. Потім — вгору і додолу.

Оченята — блим, блим, блим! Відпочити треба їм!

Вправо, вліво оченята Повертали совенята. Совенята будуть спати, А ми будемо читати.

4Робота в парах

Складання діалогу між Поліною і Павликом.

5Розглядання малюнка на с. 53, складання речень до нього, побудова графічних моделей

348

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

6Читання речень, поданих рукописним шрифтом

Прочитайте питальне речення.

Дайте відповідь на нього.

VI. Підсумок уроку

Про кого ми читали на уроці?

Що спільного у словах Пилип, Панас, Павлик, Полінка?

Які чарівні слова ви використовували у своїх діалогах?

Що означає вислів бережливе ставлення до дерев?

*Г. А. Шевчук

Урок 74 (письмо)

Тема. Велика буква П («пе»). Написання імен з великої літери Мета: вчити дітей писати велику букву П («пе»), закріплювати вміння з’єднувати букви

у словах; виконувати звуко-складові моделі; списувати з друкованого шрифту; розвивати усне зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас учнів; розвивати дрібну моторику; виховувати у дітей охайність, старанність, дисциплінованість, інтерес до навчання.

Обладнання: каса букв, картки з друкованими і рукописними буквами, фішки для звукових моделей, зошит із навчання грамоти, плакат «Правильно сиди під час письма».

Хід уроку

I.Організаційний момент

Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу

1Гра «Добери пару»

На дошці виставлені зразки друкованих і рукописних літер.

Змішались у нас букви всі. Біда лише, та й годі.

У дві колонки розмістить Допомогти ви згодні?

Яку з рукописних букв ви вчилися писати минулого уроку?

Який звук вона позначає на письмі?

2Гра «Мікрофон по колу»

Учні добирають слова зі звуком [п] у різних позиціях.

*  © Шевчук Г. А., 2010

Конспекти уроків навчання грамоти

349

 

 

3Промовляння чистомовки вчителем, запис учнями на дошці складів, що повторюються

Пи-пи-пи — яблука... (купи). Пі-пі-пі — смітинки... (у крупі).

III. Мотивація навчальної діяльності учнів

1 Слухання вірша, відтворення прослуханого

Полінка посуд перемила. Кімнату підмела сама. Полінку мама похвалила, Бо скрізь порядок навела.

Про кого цей вірш?

Що ви можете сказати про дівчинку?

А як ви допомагаєте мамі?

2Викладання звукової моделі слова Поліна

— Чи можемо ми написати це слово? Чому?

Фізкультхвилинка

Притомилися, малята? Час прийшов відпочивати. Трава низенька-низенька, Дерева високі-високі.

Вітер дерева колише-гойдає. Пташки з вирію летять-прилітають, А діти за парти тихенько сідають.

IV. Повідомлення теми і завдань уроку

— Сьогодні ви, діти, будете вчитися писати велику букву П («пе»), поєднувати її з іншими літерами. Також повторимо правила вживання великої літери. Поговоримо про те, як ви вдома допомагаєте мамі.

V. Вивчення нового матеріалу

1Демонстрування зразка букви

2Порівняння друкованої й рукописної букви П («пе»)

3Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку й розміщувати зошит під час письма

Правила сидіння за партою

Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між

350

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розгля-

дання плаката.)

Розміщення зошита на парті

Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою при-

тримуйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

Вправи для розвитку м’язів руки

1)Коливайте ручкою, утримуючи її вказівним і великим пальцями; вказівним і середнім та ін.

2)Обертайте ручку пальцями правої руки.

3)Поставте ручку кулькою на парту, тримаючи за протилежний кінець, потім спустіться пальцями до кульки.

4)Підніміть й поверніть у повітрі ручку так, щоб кулька опинилася вгорі (при цьому пальці будуть біля кульки).

5)Не випускаючи з рук, поставте ручку на парту протилежним від кульки кінцем, потім спустіться пальцями від кульки вниз. (Виконайте вправу декілька разів.)

6)Підніміть вказівний палець, тримаючи ручку великим та середнім.

7)Зробіть колові оберти кистю.

Як тримати ручку під час письма

Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказів-

ного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

4 Пояснення принципів написання букви

Велика буква П («пе») складається з трьох елементів: двох довгих прямих, заокруглених внизу, і прямої горизонтальної лінії, що починається з заокруглення.

Алгоритм написання великої букви П («пе») (див. с. 351)

— Пишемо під рахунок раз-і, два-і, і-три.

5Письмо елементів букви в повітрі, на дошці, в зошиті

— У яких вивчених буквах зустрічалися подібні елементи?

6Письмо букви П («пе») у повітрі, на дошці, в зошиті

Гра «Мікрофон по колу» («Назви ім’я»)

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]