Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

271

 

 

*Г. А. Шевчук

Урок 53 (читання)

Тема. Закріплення знань про букви В, в («ве») та їх звукове значення. Розвиток уміння читати склади, слова, текст

Мета: закріплювати звукове значення букв В, в («ве»); удосконалювати вміння читати склади та слова, речення, тексти з вивченими літерами; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати зв’язне мовлення, мислення; виховувати шанобливе ставлення до хліба, повагу до праці хлібороба.

Обладнання: сигнальні картки, картки зі словами, зі звуко-складовою моделлю, фішки для звукових моделей, макети квітів, малюнки до загадок.

Хід уроку

I.Організаційний момент

Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Повторення і закріплення вивченого матеріалу

1 Гра «Допиши букву»

На дошці надруковані частинки вивчених букв. Виходячи до дошки, учні дописують букву, дають характеристику звуку, який вона позначає.

2 Гра «Збери квітку»

На пелюстках різних кольорів надруковані склади: ва, на, ма,

во, мо, но, ві, мі, ні, ми, ни, ви, ву, ну, му. Учні збирають квітку від-

повідно до кольору серединки.

3Читання складів

4Заучування чистомовки

Ва-ва-ва — у нас корова нова. Ву-ву-ву — дуже любить траву. Во-во-во — молоко — во! Ви-ви-ви — візьміть і ви. Ві-ві-ві — у неї дзвоники нові.

5 Самостійна робота

Завдання. Фішками викласти звукову модель одного слова з чис­ томовки зі звуком [в]. Взаємоперевірка.

Фізкультхвилинка

Що ж, мабуть, прийшла пора Трохи відпочити, Я вас хочу на зарядку. Друзі, запросити.

*  © Шевчук Г. А., 2010

272

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Руки вгору піднімаєм, Швидко вниз їх опускаєм. Нахил вправо, нахил вліво — Повторімо знову вміло.

III.Мотивація навчальної діяльності

Про кого йдеться в чистомовці?

Що дає корівка?

А що вона дуже любить?

А де росте трава?

А що ще може рости на полі?

Як по-іншому можна назвати поле?

Як ви вважаєте, про що ми будемо говорити сьогодні на уроці?

IV. Повідомлення теми і завдань уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, як по-іншому можна назвати поле, як називаються машини, що працюють на ньому, і хто так вправно ними керує.

V. Словникова робота

На дошці вчитель виставляє картки зі словами: нива, лан, поле.

Прочитайте слова.

Хто зможе прочитати останнє слово?

Пояснення значень слів

Лан — безліса рівнина, велика ділянка землі, що використову-

ється під посіви.

Нива — ділянка чи смуга землі, на якій ростуть хлібні культури або яка призначена для їхнього вирощування.

Поле — ділянка землі, що використовується під посіви.

— Як ви гадаєте, чому про поле кажуть:

Узимку біле, навесні чорне, Влітку зелене, восени стрижене?

VI. Робота за Букварем (с. 36–37)

1Розгляд ілюстрації на с. 36. Словникова робота. Пояснення значення слів: комбайн, комбайнер

Комбайн — складна машина, що одночасно виконує роботу кількох машин.

Комбайнер — людина, що працює на комбайні.

2 Бесіда про працю хліборобів, шанобливе ставлення до їх праці

Конспекти уроків навчання грамоти

273

 

 

3Читання слів до тексту

Чому слово Іван написане з великої літери?

До якого слова підходить звуко-складова модель?

Учитель виставляє картку зі звуко-складовою моделлю до слова нива.

4Робота над текстом

1)Розгляд запису тексту

Звертається увага на предметні малюнки, риски, замість яких

треба вставити відповідні слова.

2)Читання тексту вчителем

Як звали комбайнера?

3)Читання тексту хором, ланцюжком

4)Вибіркове читання

Що на ниві?

Хто вивів на ниву комбайн?

Що вивів на ниву Іван?

Прочитайте останнє речення.

VII. Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

Широко розплющу очі, Роздивлюся все охоче.

(Учні максимально широко розплющують очі.)

Потім мружусь, наче киця, І заплющую очиці!

(Діти міцно заплющують очі.)

Вправа повторюється 20 разів.

VIII. Продовження роботи з Букварем

1Розгляд ілюстрації на с. 37

Кого бачимо на малюнку?

Чим вони займаються?

2Робота над текстом

1)Робота в парах. Читання тексту

2)Повторне читання тексту ланцюжком

3)Аналіз тексту з елементами вибіркового читання

Скільки речень у тексті?

Як звали дітей?

Як звали дівчинку, яка стоїть у воді?

Прочитайте, що говориться про Ніну?

Знайдіть та прочитайте речення, у якому говориться про Івана.

Зачитайте останнє речення.

274

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

4)Добирання речення до графічної моделі

Учитель на дошці записує графічну модель до четвертого речен-

ня, учні сигнальними картками показують номер речення.

IX. Підсумок уроку

— Про що так кажуть:

Узимку біле, навесні чорне, Влітку зелене, восени стрижене?

Як ви гадаєте, чому про поле так кажуть?

Як по-іншому називають поле?

*Г. А. Шевчук

Урок 54 (письмо)

Тема. Письмо великої букви В («ве») у поєднанні з іншими буквами. Розвиток зв’язного мовлення. Складання розповіді за малюнком

Мета: вчити учнів писати велику букву В (ве), буквосполучення та склади з нею; закріплювати вміння учнів писати малу букву в і поєднувати її у словах з іншими буквами, списувати з друкованого шрифту, складати розповідь за малюнком; повторити вживання великої букви; розвивати в дітей зв’язне мовлення, фонематичний слух, спостережливість, дрібну моторику; виховувати охайність, старанність, любов та бережливе ставлення до природи.

Обладнання: фішки для звукового аналізу, предметні малюнки (ворона, виноград, вареник, вулик, вінок), загадки, малюнок для розвитку зв’язного мовлення «На лісовій галявині», зошити із навчання грамоти, плакат «Правильно сиди під час письма», малюнки до загадок, картки з друкованими та рукописними буквами.

Хід уроку

I.Організаційний момент

Нумо, діти, підведіться! Всі приємно посміхніться. Продзвенів уже дзвінок. Починаємо урок!

Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Актуалізація опорних знань учнів

1Гра «Знайди пару» (друковані та рукописні букви)

Яка буква залишилась без пари?

Напишіть на дошці пару для цієї букви.

*  © Шевчук Г. А., 2010

Конспекти уроків навчання грамоти

275

 

 

2Робота з предметними малюнками

Ворона, виноград, вареник, вулик, вінок.

Учні називають предмет, зображений на малюнку, слово ділять на склади, на дошці записують склад з буквою в.

III.Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і завдань уроку

1 Слухання вірша

Віра вишень накупила, Вареників наварила. Запросила в гості Вітю, Васю, Костю.

2Робота над змістом вірша

Про кого цей вірш?

Скільки хлопчиків згадується у вірші?

Назвіть ім’я дівчинки.

Який перший звук ми чуємо в слові Віра?

Якою буквою він позначається на письмі? Великою чи малою?

Чому це слово ми повинні писати з великої літери?

Яку букву ми будемо вчитися писати на уроці?

3Оголошення теми і завдань уроку

Сьогодні ви будете вчитися писати велику букву В («ве»), буквосполучення та склади з нею, списувати з друкованого шрифту; складати розповідь за малюнком. А для цього вам доведеться здійснити уявну подорож в один із куточків природи.

IV. Вивчення нового матеріалу

1Демонстрування зразка букви

2Порівняння друкованої й рукописної великої букви В

3Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку, розташовувати зошит під час письма

Правила сидіння за партою

Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спинку тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачитинаписаневзошиті,ліктіпокластинапарту.Міжпартоюігрудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розглядплаката.)

Розміщення зошита на парті

Розгорнітьзошит,покладітьпередсобою,лівоюрукоюпритри-

муйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

276

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Вправи для розвитку м’язів руки

1)Коливайте ручкою, утримуючи її вказівним і великим пальцями; вказівним і середнім та ін.

2)Обертайте ручку пальцями правої руки.

3)Поставте ручку кулькою на парту, тримаючи за протилежний кінець, потім спустіться пальцями до кульки.

4)Підніміть й поверніть у повітрі ручку так, щоб кулька опинилася вгорі (при цьому пальці будуть біля кульки).

5)Поставте ручку на парту протилежним від кульки кінцем, потім спустіться пальцями від кульки вниз. (Повторіть вправу декілька разів.)

6)Підніміть вказівний палець, тримаючи ручку великим та середнім.

7)Зробіть колові оберти кистю.

Як тримати ручку під час письма

Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказівного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

4Письмо великої букви В («ве»)

Велика буква В («ве») складається з двох елементів: довгої прямої лінії із заокругленням внизу вліво і двох правих півовалів.

Алгоритм написання великої букви В («ве»)

1. Починаємо писати букву від верхньої міжрядкової лінії

2. Ведемо вниз довгу пряму на себе до нижньої рядкової лінії і, торкнувшись її, заокруглюємо вліво

4. Другий елемент починаємо писати зліва від першого елемента нижче верхньої міжрядкової лінії

3. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

5. Ведемо вгору і заокруглюємо під верхньою міжрядковою лінією праворуч на півовал, що закінчується вище верхньої рядкової невеличким заокругленням ліворуч

6. Не відриваючи руки, рухом праворуч і вниз до себе пишемо більший нижній правий півовал, що закінчується заокругленням уліво близько першого елемента, вище нижньої лінії робочого рядка

— Пишемо під рахунок раз-і, і-два, і-три-і.

Конспекти уроків навчання грамоти

277

 

 

5Письмо елементів букви в повітрі, в зошиті

6Письмо букви в повітрі, в зошиті

Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)

Руки на парти, пальці в кулак, Зробимо вправу ми, дітоньки, так: Пальці стискаємо і розтискаємо, Мов пластилін розминаємо. Будемо вправу з вами кінчати. Буде тепер нам легше писати.

7 Написання складів, буквосполучень

V. Узагальнення вивченого матеріалу

1Робота з анаграмами (зошит с. 35)

2Списування з друкованого шрифту

3Робота в парі (побудова звукових моделей записаних слів)

VI. Фізкультхвилинка

Раз, два — дерева!

Три, чотири — вийшли звірі! П’ять, шість — пада лист! Сім, вісім — птахи в лісі! Дев’ять, десять — он сунички Підвели червоні личка.

VII. Розвиток зв’язного мовлення

1Вступне слово вчителя

Куди під час фізкультхвилинки ми потрапили?

А чи таким ви собі уявляли ліс, як на цьому малюнку?

2Розглядування малюнка «На лісовій галявині»

Що ви бачите на малюнку?

Чи всі дерева зеленого кольору? Чому?

Які дерева не змінили свого вбрання?

Кого ви бачите на малюнку?

Що вони роблять?

Як потрібно поводитись у лісі, щоб не порушити спокій лісових мешканців?

Давайте разом за цим малюнком складемо розповідь.

3Складання розповіді за допомогою питань

Яка пора року настала?

У яке вбрання одяглися дерева?

278

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Якими стоять ялинки та сосни?

До чого готуються звірі?

Настала осінь. Дерева одягнулися в жовте вбрання. Зеленими стоять лише ялинки та сосни. Звірі готуються до зими.

VIII. Підсумок уроку

1Бесіда

Яку букву ви вчилися сьогодні писати?

Назвіть слова, в яких завжди вживається велика літера В

(«ве»).

Давайте пригадаємо лісових мешканців, з якими сьогодні зустрічалися.

2Відгадування загадок

Гостроносий і малий, Сірий, тихий і незлий. Вдень ховається.

Вночі йде шукать собі харчі. Весь із тонких голочок.

Як він зветься?.. (Їжачок).

Влітку ходить, бродить лісом. Все трощить важка нога. Взимку він, накрившись хмизом, У барлозі спать ляга. (Ведмідь)

Сама мала, шубка пухка, З гілки на гілку стрибає,

Шишки, горішки збирає. (Білка)

Всі ви, діти — молодці, Гарно працювали! Але дзвоник пролунав, Він мені і вам сказав,

Що урок вже час кінчати. Треба йти відпочивати.

*Л. М. Воронова

Урок 55 (читання)

Тема. Звуки [л], [л]. Позначення їх буквами Л, л («ел»)

Мета: вчити учнів правильно вимовляти звуки [л], [л], позначати їх літерами Л, л («ел»); закріплювати вміння розрізняти функціональне значення звука і букви, виробляти навички звуко-буквеного аналізу слів; розвивати фонематичний слух, естетичні смаки; виховувати бережливе ставлення до тварин.

*  © Воронова Л. М., 2010

Конспекти уроків навчання грамоти

279

 

 

Обладнання: піраміди слів, предметні малюнки та звуко-складові моделі до них, фішки, макет сонечка, малюнки до загадок, зошити, плакат «Правильно сиди під час письма».

Хід уроку

I.Організаційний момент

Встаньте, діти, всі рівненько. Посміхніться всі гарненько. Посміхніться ви до мене, Посміхніться і до себе. Дзвоник дав сигнал — пора. Починаєм, дітвора.

Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу

1Повторення вивчених букв і звуків

2Читання пірамід

о

во

 

во

на

у

ву

 

но

ва

и

ви

 

во

ни

а

 

ва

ни

ва

і

 

ві

вов

на

3Відгадування загадок, поєднання відгадок зі звуко-складовими моделями

Де кінчається алейка,

Стала хатка під дашком, І живе у ній сімейка

Що годує нас медком. (Вулик)

Сірий, зубастий По лісу блукає, Їжу шукає. (Вовк)

Не гіркий, і не солоний, А солодкий і червоний

Як же зветься цей товстун? Здогадались? Це... (кавун).

Учитель на дошці виставляє малюнки і картки зі звуко-складовими моделями слів-відгадок.

280

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

III. Мотивація навчальної діяльності

1 Вивчення вірша з елементами ейдетики

Лис ласкає лисеня, А лосиха — лосеня, Лев ласкаво лапою Левенятко ляпає.

2.Виділення звуків [л ] [л] з вірша

Які звуки найчастіше зустрічаються в цьому вірші?

Назвіть слова з цими звуками.

IV. Повідомлення теми і завдань уроку

Отже, ви здогадались, що сьогодні на уроці ви вивчатимете звуки [л ] [л], навчитеся друкувати букву, яка їх позначає на письмі. На вас чекають цікаві завдання, вправи, ігри. Разом спробуємо дізнатися, у назвах яких тварин є звуки [л ], [л]. А також пригадаємо, як слід ставитися до тварин.

V. Ознайомлення з новим звуком

1Артикуляція звуків [л ] [л], віднесення їх до приголосних

2Аналітико-синтетичні вправи

1)Гра «Утвори склад»

2)Гра «Назви звук»

3)Гра «Утвори слово зі звуків і вкажи місце звука у слові»

, і, с] [с, і, л] [л, о, с] [ с, л, о, н ]

4)Робота в парах

Пригадайте утворені слова і викладіть звукову модель найдовшого слова.

5)Гра «Добери своє слово»

VI. Ознайомлення з новою буквою

1Розгляд та аналіз форми букви. Добір предметів з навколишнього середовища, схожих на нову букву

2Назва і місце букви в касі

3Друкування літер Л, л у зошиті

Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку і розміщувати зошит під час письма.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]