000281655
.pdfКонспекти уроків навчання грамоти |
331 |
|
|
3 Гра «Відшукай і поясни»
На дошці — малюнки із зображенням людей різних професій. Учні знаходять малюнок із зображенням лісника і доводять свою думку.
VII. Узагальнення вивченого матеріалу
1Списування речення з друкованого шрифту (зошит, с. 43)
2Побудова графічної моделі речення
VIII. Підсумок уроку
—Яку букву ви вчилися писати? Напишіть її.
—Які звуки вона позначає на письмі?
—Прочитайте речення і поясніть вживання великої літери.
У малині Килина. Коник коло малини.
—Які професії пригадали на уроці?
—Хто ж такі лісники?
—Що означає «бережливо ставитися до лісу»?
*Г. А. Шевчук
Урок 69 (читання)
Тема. Закріплення знань про звукові значення вивчених букв Мета: закріпити знання учнів про звукові значення вивчених букв; удосконалювати читацькі
навички, вміння роботи звуковий аналіз слів; розвивати усне мовлення учнів; виховувати товариськість, бажання допомагати одне одному.
Обладнання: предметні малюнки (мило, кавун, мак, трактор, мотоцикл, автомобіль, велосипед, літак), маршрутні листи, фішки для звукового аналізу, картки для роботи в групах, хмаринки з написаними складами.
Хід уроку
I.Організаційний момент
Подорож гарна чекає на нас. Швидко сів на місця увесь клас. Руки поклали рівненько. Ось так. Спинки прямі, усміхається всяк. Транспорт чекає. Не гаємо час. Швидко рушає вперед перший клас.
— Але який транспорт чекає на нас, залишилося загадкою. Давайте спробуємо назвати відомі вам види транспорту.
* © Шевчук Г. А., 2010
332 |
Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр |
|
|
—Розгляньте малюнки. Який вид транспорту в цьому ряду зайвий ? Чому?
Трактор, мотоцикл, автомобіль, велосипед, літак.
—Кожен з вас, отримавши маршрутний лист, простим олівцем буде прокладати свій шлях від однієї хмаринки до іншої, дотримуючись нумерації. Скільки хмаринок — стільки й зупинок.
II.Основна частина
1 |
Розминка «Бліц-опитування» |
|
|
|
|
|
||
|
— Щоб літак рушив з місця, потрібно: |
|
|
|||||
• |
назвати перший звук у слові літак, дати йому характеристику, |
|||||||
|
назвати букву, якою він позначається на письмі; |
|||||||
• |
назвати букви, що позначають приголосні звуки; |
|||||||
• |
назвати голосні звуки; |
|
|
|
|
|
||
• |
скласти звукову модель слова літак. |
|
|
|||||
2 |
Перша зупинка — «Складова» |
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
а |
о |
у |
и |
і |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
кл |
|
кло |
|
кли |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ск |
ска |
|
ску |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
кв |
|
кво |
|
|
кві |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
нк |
нка |
|
нку |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
км |
|
кмо |
|
кми |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
—Прочитайте надруковані склади.
—Які склади пропущені?
—Читання складів рядочками, стовпчиками з нарощуванням темпу.
3 |
Друга зупинка — «Станція слів» |
|
|
|
|
1) |
Вправа «Чарівні квадрати» |
|
|
|
|
|
— Складіть слова по горизонталі та по вертикалі. |
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
ми |
ло |
ва |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ли |
сі |
но |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
си |
ни |
ва |
|
|
|
|
|
|
|
2) |
Гра «Впізнай з першого погляду» |
|
|
|
м..м.., м..л.., в..н, с..сн.., н..с..л.., к..л..н..
— Назвіть односкладові, трискладові слова.
Конспекти уроків навчання грамоти |
333 |
|
|
4Зупинка «Танцювальна»
Під музику учні виконують танцювальні рухи.
5Зупинка «Загадкова»
Розгадування загадок. Складання звукових моделей слів-відгадок
•Свіже повітря в хату давно Йшло скрізь відчинене навстіж... (вікно).
•Сопе, хропе, часом чхає. Сюди, туди зазирає. На морозі замерзає,
Бо він одягу не має. (Ніс)
•Мию, мию, без жалю, Мию там, де брудно, Цю роботу я люблю, Та від неї худну. (Мило)
•Стоїть півень на току У червонім ковпаку. (Мак)
•Круглий, смугастий, До того ж — хвостатий,
Червоне серце, зелений бік, Має смачний солодкий сік. (Кавун)
6 Зупинка «Речення». Робота в парах
Кожна пара отримує картку із завданням: прочитати речення, скласти його графічну модель.
Ко ма ни са
ло ли Ок нка
Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти. Треба трохи відпочити. Руки вгору, руки вниз. На сусіда подивись. Руки вгору, руки в боки. Вище руки підніміть.
А тепер їх опустіть. Підстрибніть, діти, кілька раз. За роботу, все гаразд.
7Зупинка «Текст»
— Щоб потрапити на цю станцію, вам потрібно об’єднатися
вгрупи.
334 |
Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр |
|
|
Гра «Мікрофон по колу»
учні об’єднуються в групи, рахуючи: один, два, три, чотири. Кожна група отримує завдання.
1-ша картка. У мима ниси ваІн і ваСа. ваСа сивно носі. ваІн вивло мівсо.
2-га картка. лоКо вини сіл. У сілі совикі нисос. А но сиоки, ликана. 3-тя картка. Он лаАл і наЛі. ниВо ліма. У лилА монли. У ниЛі на-
мали.
4-та картка. У коМили сако. нВі сиков носі. А ваКла носі ласино.
Презентація роботи груп.
8Зупинка «Відгадай»
Ві3на Ві7
—Що спільного в цих ребусах?
—З одним зі слів побудуйте речення.
III.Заключна частина
—Час повертатися додому. Але небо вкрилося хмаринками. Наш літак не може приземлитися. Розчистити небо зможете тоді, коли до кожного складу, що написаний на хмаринці, додасте свій, щоб утворилося слово.
Учні виходять до дошки, знімають хмаринку, називають слово.
Наш урок кінчати час. Дітки — молодці всі в нас.
*Г. А. Шевчук
Урок 70 (письмо)
Тема. Письмо слів і складів із вивченими буквами Мета: повторити й закріпити навички написання вивчених букв, слів і речень з ними; вдоско-
налювати навички звукового аналізу, вміння графічно зображувати речення, списувати з друкованого шрифту; розвивати усне зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас; розвивати дрібну моторику; виховувати у дітей охайність, старанність, інтерес до навчання.
Обладнання: каса букв, картки з друкованими і рукописними буквами, фішки для звукових моделей, фішки для графічних моделей речення, зошити із навчання грамоти, плакат «Правильно сиди під час письма», аркуш паперу, олівець.
Конспекти уроків навчання грамоти |
335 |
|
|
Хід уроку
I.Організаційний момент
Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.
II. Повторення вивченого матеріалу
1Хвилинка фантазії
На парті перед кожним учнем — аркуш паперу, олівець.
—Намалюйте, що утворює дощ на землі.
—Дайте назву малюнку. (Калюжі)
—Виділіть у цьому слові перший звук.
—Якою буквою він позначається на письмі?
—Напишіть її на дошці.
—Пригадайте, коли ми пишемо велику літеру.
2Гра «Допиши букву»
На дошці написані елементи вивчених рукописних літер. Учні дописують букву, називають її, а також називають звуки, які вона позначає на письмі.
III.Повідомлення теми і завдань уроку
—Сьогодні на уроці ми повторимо вивчені букви та звуки, які вони позначають, згадаємо правила вживання великої літери, будемо будувати графічні моделі речень. Будемо розвивати мовлення, збагачуючи його новими словами. А також ви зрозумієте, як важливо бути уважним, старанним, щоб правильно виконувати всі завдання.
IV. Робота в зошиті (с. 44)
1Гра «Добери малюнок»
—На скільки груп можна поділити зображені предмети?
—Назвіть ці групи.
—Назвіть представників групи тварин, зображених на малюнку.
—Які з них належать до свійських тварин?
—Яких свійських тварин ви знаєте?
—Яку користь вони приносять людям?
—Назвіть зображені на малюнку транспортні засоби.
—Наведіть свої приклади.
336 |
Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр |
|
|
2Гра «Допиши пару»
До поданих великих літер учні дописують маленькі.
Фізкультхвилинка
Ми писали, ми трудились — Наші руки вже втомились. А щоб краще нам писати, Варто пальці розім’яти. Руки кілька раз струснемо І писати знов почнемо. Відпочивши, дружно враз Приступив до праці клас.
V. Продовження роботи в зошиті
1Читання і написання анаграм масло — смола
2Письмо слова сосна
—Скільки складів у цьому слові?
—Переставте склади місцями. Яке слово утворилося?
3Письмо слова насос
—Яка з поданих моделей підходить до цього слова?
4Письмо речення Сумно сому самому!
—Прочитайте речення.
—Який розділовий знак стоїть у кінці?
—Прочитайте речення з відповідною інтонацією.
—Пригадайте скоромовку про сома, вивчену на уроці читання.
Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
Широко розплющу очі, Роздивлюся все охоче.
(Учні максимально широко розплющують очі.)
Потім мружусь, наче киця, І заплющую очиці!
(Учні міцно заплющують очі.)
Вправа повторюється 20 разів.
VI. Узагальнення вивченого матеріалу
Робота над текстом, поданим друкованим шрифтом (зошит, с. 44)
1Читання тексту та аналіз прочитаного
—Скільки речень у тексті?
—Про що ви дізналися з першого речення?
338 |
Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр |
|
|
—Що зайве? Чому?
—Назвіть перший звук у слові помідор.
—У назвах яких овочів зустрічається цей звук?
—Отже, з яким звуком ви ознайомитеся на уроці?
III.Повідомлення теми і завдань уроку
—Сьогодні ви ознайомитесь з новим звуком [п], дізнаєтесь, якою буквою він позначається на письмі, навчитеся читати слова
знею, вивчите скоромовку. Пригадаєте, як слід ставитися до природи, і дізнаєтеся про одне з народних свят.
IV. Вивчення нового матеріалу. Ознайомлення з новим звуком
1 Виділення звука [п]
У садочку у Пилипа Виросла висока липа. Не лінь було Пилипу Щодня полити липу. «Спасибі»,— до Пилипа Лопоче листям липа.
—За що подякувала липа Пилипові?
—Назвіть слова зі звуком [п], визначте позицію звука в названих словах.
2 Вправа «Слухняний ротик»
1)Промовляння скоромовки вчителем.
Росте липа біля Пилипа.
2)Промовляння скоромовки учнями з нарощуванням темпу.
3)Промовляння скоромовки окремими учнями.
3Артикуляція звука [п], віднесення його до приголосних, позначення фішкою
4Аналітико-синтетичні вправи
1)Гра «Утвори склад»
— Утворіть усі можливі склади зі звуком [п].
2)Гра «Назви звуки»
Учитель називає склад, учні називають звуки, які його утво-
рюють.
3)Гра «Мікрофон по колу»
Учні добирають свої слова з новими звуками.
V.Фізкультхвилинка
Руки вгору підіймаєм,
Атоді їх опускаєм,
Атоді скоріш, скоріш Тупай, тупай веселіш.
340 |
Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр |
|
|
4Читання слів за променеподібною таблицею
5Гра «Впізнай з першого погляду»
Читання слів з пропущеними літерами.
6Робота з анаграмами пилка — липка
7Гра «Відшукай паліндроми»
Паліндром — слово, яке читається однаково зліва направо та справа наліво.
На дошці — слова: око, ніс, вив, вилив, сіно.
VIII. Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
А тепер нове завдання — Оченятам тренування: Раз — дивлюсь удалечінь.
(30 секунд дивитись на об’єкт удалині).
Два — в долоньці відпочинь. (Перевести погляд на долоньку.)
Вправа повторюється 20 разів.
IX. Продовження роботи за Букварем (с. 51)
1Розглядування малюнка
—Кого ви бачите на малюнку?
—Що роблять дівчатка?
—Що робить хлопчик?
—Коли такі дійства можуть відбуватися?
2Хвилинка-цікавинка
Розповідь учителя про свято Івана Купала.
3Робота над текстом
1)Читання слів до тексту на с. 50.
2)Читання тексту вчителем, учнями.
3)Відтворення прочитаного з елементами вибіркового читання.
—Що на Івана Купала робили хлопці?
—А чим займалися дівчатка?
—Прочитайте, що співали дівчатка, опускаючи вінок у воду?
X. Підсумок уроку
—З якими новими звуками ви ознайомилися на уроці?
—Дайте характеристику цим звукам.
—А тепер промовте чистомовку.