Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

531

 

 

Великий пальчик — це дідусь,

Авказівний — бабуся. Середній пальчик — це татусь, І безіменний — це матуся.

Амізинчик — це ж я.

Разом дружна вся сім’я.

Діти з вчителем масажують пальчики, про які розповідають.

2)Штрихування «гриба» у зошиті на с. 8

Зверніть увагу на те, що штрихувати потрібно, починаючи ліворуч, рухатись праворуч.

V.Ознайомлення з рядковою літерою г («ге»)

1Демонстрування літери та асоціативне сприйняття

Діти, погляньте на рукописну рядкову літеру. Що чи кого вона вам нагадує? (Гачок, хвиля, черв’як)

2Аналіз елементів рукописної літери г («ге»)

Рядкова літера г («ге») складається з одного елемента: короткої прямої, заокругленої вгорі і внизу.

Алгоритм написання рядкової літери г («ге»)

1. Починаймо писати літеру нижче верхньої лінії робочого рядка

2. Заокруглюємо праворуч, торкаючись верхньої рядкової лінії

3. Ведемо вниз на себе пряму коротку лінію до нижньої рядкової лінії

4. Торкаючись нижньої лінії робочого рядка, заокруглюємо вправо

5. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

3Тренувальні вправи в повітрі під диктовку та в зошиті

Усі хором промовляють, пишучи в повітрі: і-раз-і.

А тепер спробуємо в зошиті разом: і-раз-і; і-раз-і

Другий рядок пропишіть самостійно, промовляючи про себе.

4Написання г з іншими літерами, у словах

Які є з’єднання?

Складіть з літер слова:

Г

Г

Г

Л А Н И

А К

С К А У

(Глина)

(гак)

(гусак)

532

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

За допомогою яких з’єднань поєднуються літери?

Коментоване письмо слів: глина, гак, гусак.

Складіть речення з цими словами за схемою:

.

VI. Фізкультхвилинка («ге»)

Білі гуси налетіли Все подвір’я стало білим. Не спинити білих мух,

Що летять, неначе пух.

VII. Написання слів, речень з літерою г

1 Загадки

Хвостиком прив’язаний, Довгий і зелений, Гарбузові він синок, Дуже добрий … (огірок).

Погляньте, які на малюнку гарні огірочки.

На хвилиночку у гості Я б до друзів покотився,

Та прив’язаний за хвостик З того дня, як народився. (Гарбуз)

А ось і гарбуз до нас завітав. (Демонстрування малюнка із зображенням гарбуза.)

Давайте ці слова потренуємося «писати» в повітрі.

А тепер можна прописати за пунктирним зразком.

Утворіть слова, щоб вони лунали лагідно, ніжно. (Огірочок,

огірочки, гарбузик, гарбузочок)

Чи відрізняються звуки в прописаних словах, які позначаються на письмі за допомогою букви г («ге»)? (Відрізняються)

Чим? (У слові огірок приголосний [г’] вимовляємо пом’як­ шено, а в слові гарбуз — [г] вимовляємо твердо.)

2Складання речень

Складіть речення, щоб у ньому були обидва слова. (Огірок зе-

лений, а гарбуз жовтий. Огірочки маленькі, а гарбуз великий.)

3Списування речення

Прочитайте з’єднані слова. Яке речення утворилося?

Скільки слів у реченні? (4 слова)

Конспекти уроків навчання грамоти

533

 

 

Назвіть слова, які починаються на літеру г. (Городі, гарні,

гарбузи)

Яке слово не розпочинається на г. (На)

Яке найдовше слово? (Гарбуз)

Яке — найкоротше? (На)

Спишіть речення, роз’єднавши слова.

VIII. Підсумок уроку

Яку літеру ви сьогодні навчилися писати?

Які слова зустріли на уроці, що розпочинаються на літеру г

(«ге»)?

Який звук позначає буква г («ге») на письмі?

Зберіть слово — і ви отримаєте винагороду за хорошу роботу на уроці.

Д О Ц І Л О М (Молодці)

— Так, ви дійсно сьогодні — молодці.

*З. С. Кучеренко

Урок 117 (читання)

Тема. Закріплення знань про звук [г], букви Г, г («ге»)

Мета: закріплювати літературну вимову звука [г]; формувати навички читання з буквою «ге»; удосконалювати вміння робити звуковий та звуко-буквений аналіз слів, складати речення за поданою схемою, вміння складати казку за серією малюнків, вчити знаходити слова за ознаками; розширювати словниковий запас учнів; розвивати увагу, мовлення, фонематичний слух дітей, уміння давати правильні відповіді на поставлені питання; виховувати почуття взаємодопомоги, бережливе ставлення до природи та до жителів лісу.

Обладнання: каса букв, набірне полотно, звукові фішки, малюнки птахів, городини, грибів; серія малюнків до казки, картки з текстом казки «Братики — зайчики».

Хід уроку

I. Організаційний момент II. Повторення вивченого

1Закріплення знань про букви та звуки

Яку букву ми вивчали на попередньому уроці? («ге»)

Прочитаємо слова.

На дошці записана схема.

*  © Кучеренко З. С., 2010

534

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

гу

се

ни

ця

се

ля

т

т

ня

ни

ки

ка

У яких словах зустрічається звук [г]? (Гусеня, гусениця)

Що спільного у цих словах? (У них однакові перші та другі склади.)

Чи можна їх назвати «родичами»? (Ні. Означають назви різ-

них істот.)

III.Підготовчі артикуляційно-слухові вправи, у основі яких лежать виучувані звуки

1 Виділення звука [г] зі скоромовки. Гра «Впіймай звук»

Грім гуркоче за горою, Грім гуркоче за рікою. Гуси з лугу йдуть додому. Не бояться того грому.

Діти плескають в долоні, коли чують звук [г].

— Що ми знаємо про звук, який ми «впіймали»? (Він приголо-

сний твердий.)

2 Вправи на розвиток окозору. Розпізнавання літер (гра «Сховалися слова»)

г р и б

г а л и н а

г н і з д о

(гриб)

(Галина)

(гніздо)

— Яке з цих слів зустрічалося на минулому уроці? (Гриб)

IV. Повідомлення теми та завдань уроку

На сьогоднішньому уроці ми будемо удосконалювати правильну вимову звука [г], вправлятися у звуковому і звуко-буквеному аналізі слів, а також обачливо поводитись у лісі, щоб не завдавати шкоди природі.

V. Закріплення вивченого про звук [г]

1Звуко-буквений аналіз слів

Зробіть звуко-буквений аналіз слів гриб, гість. (Двоє учнів працюють біля дошки.)

Який звук позначає буква «ге»? ([г])

Конспекти уроків навчання грамоти

535

 

 

А коли з’являються гриби? (Восени)

Чи можна зривати гриби у лісі? (Ні)

Чому? (Їх потрібно зрізати, щоб грибниці залишилися

уґрунті.)

А отруйні гриби можна збивати ногами чи палицями? (Ні)

Хто знає чому? (Ними харчуються та лікуються тварини, які проживають у лісі.)

2Робота за картками над казкою «Братики-зайчики»

1)Читання казки вчителем

Братики-зайчики Жила в лісі сім’я зайців. Відправила Зайчиха синів-зайченят

до лісу по гриби.

Братики побігли на галявину та побачили багато опеньок, печериць, підберезників, лисичок. Але вони вибрали найяскравіші: з червоними шапочками та білими цяточками. Ці привабливі гриби їм дуже сподобались. Братики-зайчики швидко пострибали до Зайчихи.

Матуся глянула на гриби та мило посміхнулася.

2)Обговорення змісту казки

Про кого ведеться розповідь у тексті?

Чи сподобались вам герої твору?

3)Словникова робота

а) Робота над з’ясуванням значення слів, що супроводжується демонструванням грибів.

Лисички — їстівний пластинчастий гриб жовтого кольору.

Опеньок — їстівний гриб з жовтуватою шапкою на тонкій високій ніжці, що звичайно росте купками на пеньках або біля дерев.

Печериця (шампіньйон) — їстівний пластинчастий гриб. Шапка м’ясиста, гладенька, білуватого, жовтуватого чи світло-ко­ ричневого кольору.

Підберезник — їстівний трубчастий гриб з темно-бурою шапкою.

б) Підведення часткових понять під загальні.

— Доповніть речення:

Лисички, опеньки, печериці, мухомори — … (гриби).

в) Розчленування загального поняття на часткові.

— Доповніть речення, використовуючи інші назви їстівних грибів.

Їстівні гриби — це… (маслюки, білі гриби (боровики), моховики).

536

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

г) Вправи на вибір одного з поданих синонімів.

Цяточки

Помітили

Привабливі

Плями, крапочки

Побачили

Красиві, гарні

4)Читання тексту учнями

Сильні учні читають текст.

5)Бесіда за текстом

Куди побігли зайченята збирати гриби? (На галявину)

Які гриби вони помітили? (Лисички, опеньки, печериці, підберезники)

Чи назбирали вони ці гриби? (Ні)

Чому? (Їм сподобались яскраві)

Що це були за гриби? (Мухомори)

Чому ви так вирішили? (У них червона шапочка з білими цяточками)

Демонстрування малюнка мухомора.

А що ви знаєте про ці гриби? (Це отруйний гриб, смертельно небезпечний)

Як відреагувала мама на їхню знахідку? (Мило посміхну-

лася.)

Чому матуся мило посміхнулася? (Зайчики не знали, що гри-

би отруйні.)

6)Читання казки напівголосно

Що повчального ви помітили? (Не завжди красиві речі — ко-

рисні.)

Розгадайте прислів’я, що підходить до нашої казки.

Не

що

 

те

 

все

золото,

блищить.

7)Робота з моделями слів

— Відшукайте у тексті слова за поданими схемами.

(Опеньок)

(печериць)

— А тепер спробуйте скласти продовження цієї казочки за поданими малюнками.

Конспекти уроків навчання грамоти

537

 

 

3Творча робота над казкою

1)Складання казки за серією малюнків

Склади казку.

Що зображено на кожному малюнку?

Які герої зустрічаються?

Вони добрі чи злі? Що про це свідчить?

Діти складають продовження казки.

Після якого явища в природі з’являються гриби? (Після дощу)

Правильно.

VI. Фізкультхвилинка

Я — мухомор, я — мухомор, Червоний, наче помідор, Під дощиком зростаю, Втоми я не знаю.

Грім гримить, гуде, гуркоче, Галасує дітвора!

Галя також глянуть хоче, Як гуля кругом гроза!

— Яке ім’я зустрічається у віршику? (Галя)

4 Складання звукової моделі слова Галя

538

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

У якій позиції стоїть звук [г]? (На початку слова)

Познайомимось з іншими іменами.

5Робота за Букварем (с. 81)

1)Читання слів у стовпчиках

Прочитайте імена людей напівголосно.

Що записано в другому стовпчику? (Клички тварин)

Які це можуть бути тварини? (Песики, кішечки, хом’ячки)

А як пишуться імена людей і клички тварин? (З великої лі-

тери)

Відшукайте трискладове слово та поділіть його на склади. (Га-лин-ка)

2)Робота з моделями (схемами) речень

Складіть з цими іменами людей та кличками тварин речення за схемами.

.

.

.

3)Читання скоромовки (с. 81).

Діти читають «луною» за вчителем.

Гуска з гусаком пливуть, Діток до берега ведуть.

Які слова «схожі» та можна їх назвати «родичами»? (Гуска,

гусаком)

Потренуємося читати швидше.

А тепер спробуємо — хто швидше?

Декілька учнів розповідають скоромовку самостійно.

Фізкультхвилинка

Ми маленькі гусенята. Маєм крильця жовтуваті. Зернятка позбираємо, Потрішки підростаємо. По подвір’ю гуляємо, Втоми ми не знаємо.

4)Робота над словами у стовпчиках

Перегляньте слова у стовпчиках. Які з них ми вже зустріча-

ли на попередньому уроці? (Слова в першому стовпчику.)

Прочитаємо їх хором.

Конспекти уроків навчання грамоти

539

 

 

5)Звуко-буквений аналіз цих слів (город, городина, огірок)

Троє дітей виконують звуко-буквений аналіз біля дошки, а всі

решта — у зошиті.

6)Читання слів другого стовпчика

Мовчки прочитайте слова.

Давайте визначимо наголос у цих словах: голова, гора, голка.

Якщо спостерігати за наголосом у словах, то яке слово можна назвати «зайвим»? (Голка, бо наголос падає на перший склад.)

А яке слово можна назвати «зайвим» з обох стовпчиків? (Огі-

рок, тому, що перший склад — О.)

Чому ще? (Бо є склад, який складається з одного голосного.)

Які слова зустрічаються з двома літерами о? (Город, городи-

на, голова)

7)Гра « Ознаки слова»

Який з цих предметів може бути колючим, гострим? (Голка)

Який може бути найвищим? (Гора)

Який предмет зеленого кольору? (Огірок)

Який — «найрозумніший»? (Голова)

Сьогодні ви всі — розумнички!

8)Гра «Допиши склад»

ГО… …ПО ГА… …СТЕ

VII. Підсумок уроку

— Спробуйте розгадати кросворд, відгадуючи загадки.

1.Бджілкам — взяток, діткам — каша. Корівкам — поживна паша. (Гречка)

2.Біг кінь білобокий Через Дунай глибокий. Як упав — заіржав,

Увесь світ задрижав. (Грім)

3.На хвилиночку у гості

Я б до друзів покотився, Та прив’язаний за хвостик

З того дня як народився. (Гарбуз)

4.То товщає, то худне, На весь дім голосить. (Гармошка)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1г

 

 

 

 

 

 

 

 

 

р

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2г

 

 

 

е

 

 

 

 

 

р

 

 

 

ч

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3г

 

і

 

 

 

к

 

 

4г

а

р

м

о

ш

к

а

 

 

 

р

 

 

 

 

 

 

5г

р

е

б

і

н

е

ц

ь

 

 

 

 

у

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6г

а

з

е

т

а

 

 

 

5. Що дістає зубами потилиці? (Гребінець)

540

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

6.Крила в птаха не з пір’їн, А з паперу і з новин.

Він щодня на диво-крилах Їх розносить по квартирах. (Газета)

Ми сьогодні гарно попрацювали, закріплюючи знання про звук [г].

Який звук позначає буква Г («ге»)? (Приголосний)

А що найбільше сподобалось виконувати сьогодні?

*З. С. Кучеренко

Урок 118 (письмо)

Тема. Письмо великої і рядкової літер Г, г («ге»)

Мета: вчити учнів писати велику і рядкову букви Г, г («ге») у власних та загальних назвах; закріплювати їх уміння робити звукові моделі слів, розпізнавати слова за їхніми моделями; розвивати зв’язне мовлення, фонематичний слух; дрібні м’язи руки; формувати навички самоконтролю; виховувати почуття охайності та поваги до однолітків, працелюбність.

Обладнання: аркуші з текстом «На городі».

Хід уроку

I. Організаційний момент

II.Повторення вивченого матеріалу

— Пригадайте, яку літеру ми вчили на попередньому уроці?

1 Гра «Знайди слово»

— Знайдіть серед літер слова.

А О Б Е Г О Р О Д О З І П Н У С Т А Г Р І М Т Р Е Л И (Город,

грім)

Правильно, город і грім.

На яку літеру починаються? («Ге»)

Яке з цих слів складається з одного складу? (Грім)

Складіть речення, щоб були обидва слова. (Ми були на городі,

коли прогримів грім.)

Наведіть приклади слів, які починаються на літеру г («ге»)

імають один склад. (Гак, гість, гімн, гном, гриб, грім…)

Який звук позначає буква г («ге») на письмі? (Твердий при-

голосний)

*  © Кучеренко З. С., 2010

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]