Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

561

 

 

Спробуємо «написати» велику букву Ґ («ґе») в повітрі. (Учи-

тель, стоячи спиною до класу, разом з учнями пише букву в по­ вітрі.)

Ще раз уважно подивіться на зразок великої букви Ґ («ґе»)

усвоїх зошитах.

V. Вправи з письма

На початку уроку ми визначили, що потрібно для каліграфічного письма. Покажіть, як ви це зрозуміли! (Учні рівненько сідають.) Обведіть літери за поданим у зошиті контуром. Не поспішайте, правильно покладіть зошит та правильно тримайте ручку.

Далі напишіть три літери самостійно. Порівняйте їх зі зразком, подивіться, який елемент гарно написаний, а який — не дуже. Ще раз подивіться і послухайте, як пишеться велика буква

Ґ («ґе»). (Учитель коментує письмо на дошці.) Допишіть рядок до кінця.

Фізкультхвилинка

Гуска грає на гітарі, Ґелґотить гусак ґаґарі, Горобець гука грака, Ґава гатить гопака.

Ю. Кругляк

1.В. п.: сидячи. 1–4 — руки імітують гру на гітарі.

2.В. п.: сидячи, руки на колінах. 1–4 — повороти тулуба вправо, вліво.

3.В. п.: руки на поясі. 1 — нахили тулуба вправо, вліво, руки в сторони. 2 — В. п. 3–4 — те саме.

4.В. п.: руки на поясі. 1–4 — піднімання й опускання плечей.

Пропишіть велику букву Ґ («ґе») до кінця другого рядка. (Спочатку діти пишуть під рахунок учителя.)

На дошці записані злиття великої букви Ґ («ґе»): Ґав Ґул Ґро Ґе Ґо Ґми Ґлу Ґну Ґґр. Наше завдання — записати злиття, починаючи з верхнього з’єднання, далі — середнього і закінчуючи нижнім. Назвіть злиття, які мають верхнє з’єднання з великою буквою Ґ(«ґе»)? (ҐулҐроҐну) Записуємо їх у зошит разом зі мною. (Учні пишуть за зразком учителя.) Знайдіть злиття з середнім з’єднанням великої букви Ґ («ґе»). (Ґав Ґе Ґо) Запишемо, продов­ жуючи рядок у зошитах. Які залишилися злиття з нижнім з’єднанням? (Ґми Ґлу Ґґр) Продовжуємо писати за зразком.

562

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

— Зверніть увагу на речення на дошці, промовте по звуках слова ґава та ґелґотали. Запишіть їх у зошити, за моїм зразком. (Учи-

тель записує на дошці, коментуючи з’єднання великої букви

Ґ(«ґе») з наступною.)

Фізкультхвилинка

Гуси гучно ґелґотали — Горобці зерно клювали. Гуси гонять горобців, Голубок на ґанок сів.

О. Кононенко

1.В. п.: основна стійка, ноги нарізно, руки в сторони. 1–4 — хвилеподібні рухи руками.

2.В. п.: основна стійка. 1–4 — нахили тулуба вперед: прогнувшись, руки назад.

3.В. п.: стійка руки в сторони. 1–4 — нахили тулуба вліво, вправо.

4.В. п.: основна стійка. 1–4 — присідання, руки вперед і повернення у В. п.

Складіть речення зі слів за схемою та запишіть їх у зо­ шитах.

Кожен варіант виконує завдання за картками:

1)Ґавеня ____ ____ ____ ____.

аґрус, допомагало, садити, мамі

2)Ґедзь ____ __ ____ __ ____ ____.

із, сидів, ранку, ґанку, на, самого.

3)Ґаздиня ____ ____ __ ____.

у, гусей, дворі, годувала.

Прочитайте речення, які ви записали. (Учні читають свої речення.) Скажіть, у реченнях хто працював, а хто — ні . (Працюва-

ли Ґавеня і ґаздиня, ґедзь нічого не робив.) На кого ви хотіли б бути схожими та чому? (Відповіді учнів.) Чи допомагаєте ви батькам і як саме? (Відповіді учнів.)

VI. Підсумок уроку

Яку букву навчилися писати сьогодні?

Підведіть руку, хто сьогодні був уважний!

А хто навчився гарно писати велику букву Ґ («ґе»)?

Учитель аналізує роботу учнів.

Конспекти уроків навчання грамоти

563

 

 

 

Урок 123 (читання)

*Г. А. Шевчук

 

Тема.

Закріплення знань про вивчені звуки і букви

 

Мета:

закріплювати знання про вивчені звуки і букви; удосконалювати вміння читати склади

 

та слова, речення, тексти з вивченими літерами; збагачувати словниковий запас; роз-

вивати зв’язне мовлення, мислення; виховувати бережливе ставлення до тварин. Обладнання: предметні малюнки (голуб, горобець, гуска), індивідуальні картки для розширення

кута зору, картки для роботи в парах, фішки для звукових моделей, макети квітів із записаними словами (аґрус, поріг, гречка, пиріг, гай, гриб).

Хід уроку

I.Організаційний момент

Знову день почався, діти! Всі зібрались на урок. Тож пора нам поспішати — Кличе в подорож дзвінок.

II. Артикуляційна зарядка

1 Зарядка для язика

Де ж наш пустун-язичок? Заховався за біленький тиночок. Ліг на бочок і мовчок.

А ми зараз його розбудимо! Поплямкали губками. Поклацали зубками. Посичали гускою: с-с-с. Подзижчали комариком: з-з-з. Подирчали трактором: др-р-р. Пошуміли вітерцем: ш-ш-ш.

Які звуки ви вимовляли?

Що спільного є для цих звуків? (Вони приголосні.)

Який зі звуків ми ще не вивчили?

А вітерець нам віршик прислав.

2 Слухання вірша

Гуси гучно ґелґотали, Горобці зерно клювали. Гуси гонять горобців, Голубок на ґанок сів.

О. Кононенко

— Про кого вірш? Хто такі горобці, гуси, голубок?

*  © Шевчук Г. А., 2010

564

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Який перший звук у цих словах?

Ще раз послухайте вірш. Покажіть картку із цифрою, що позначає кількість слів зі звуком [г] у цьому вірші. (6)

Якою буквою позначається звук [г] на письмі? Покажіть її

уабетці.

Покажіть букву, яка стоїть у абетці після «ге». Назвіть її.

Який звук вона позначає на письмі?

Чи були у вірші слова з таким звуком?

Якому з цих слів підходить подана звукова модель?

(ґелґотати)

Назвіть усі голосні звуки в цьому слові. Який зі звуків наголошений?

III.Повідомлення теми і завдань уроку

На вашу думку, чому саме зі звуками [г] і [ґ] я дібрала віршик для прослуховування? (Бо ці звуки вивчалися останніми.) Сьогод-

ні на уроці ми ще раз повторимо ці звуки та букви, що їх позначають, а також пригадаємо інші вивчені звуки та букви. Тож на вас чекають цікаві завдання, різноманітні види та форми роботи. До роботи і бажаю вам успіхів!

IV. Закріплення знань про вивчені букви

1Розчитування

1)Гра «Гірка»

Утворіть із букв слово: ргкіа. (Гірка)

Назвіть букви, що позначають приголосні звуки. Який звук позначає буква «ге»? Дайте йому характеристику.

Скільки у слові складів? Чому?

Назвіть букви, що позначають голосні звуки.

а

о

гн

и

дл сн у

ґр

і

 

е

— «Піднімаємось» — читаємо склади відкриті, а «опускаємось» — читаємо закриті склади.

Конспекти уроків навчання грамоти

565

 

 

2)Гра «Гора»

Прочитайте слово, написане на картці. (Гора) Яка різниця між словами гірка і гора? (Робота за індивідуальними картками для розширення кута зору.)

Спустимося із «гори» слів. Очима «тримайтесь» за першу букву і намагайтесь прочитати усе слово.

ґава

голуб

огірок

Галинка

городина

ґелґотали

Зачитайте слово:

що починається на голосний звук;

що закінчується на приголосний;

у якому наголошений третій склад;

яке пишеться з великої літери.

Чому слово Галинка пишеться з великої літери?

Фізкультхвилинка для очей

2 Розвиток зв’язного мовленняРобота в парах

Кожна пара отримує білу або синю картинку. За стрілками потрібно прочитати слова.

 

 

а

у

і

 

 

в

а

д

 

 

 

 

 

 

ґ

 

 

с

 

з

 

 

н

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

а

р

 

н

 

б

о

 

г

 

 

т

 

 

н

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Ґрунт)

 

 

 

(Газон)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Які слова утворилися? (Сильніші учні працюють із «сундучком» і мають знайти пояснення значення цих слів:

Газон — ділянка землі в саду, парку, засіяна травою чи засаджена квітами.

Ґрунт — верхній шар землі, на якому ростуть рослини і живуть живі організми.)

Викладіть звукові моделі «відшуканих» слів.

У якому слові один склад? Чому?

Скільки складів у слові газон? Доведіть.

Який зв’язок між газоном і ґрунтом?

566

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

3Розвиток читацьких навичок

1)Гра «Найкращий фотограф»

Ґрунт родючий на газоні, Квіти виросли червоні, Жовті, білі, голубі Ще й до того чарівні.

— Зірвіть квітки зі словами, в яких усі букви вам знайомі.

На дошці — малюнки квітів із записаними словами: аґрус, поріг, греч-

ка, пиріг, гай, гриб.

Які слова схожі між собою?

Чим вони різняться?

2)Читання і заучування скоромовки

Ніс Гри..ь пиріг через поріг. Став на горі.., упав на поріг.

V. Підсумок уроку

Час урок кінчати нам. Що запам’яталось вам?

«Мікрофон» пустім по колу: Вдома, що розкажете про школу?

*Л. М. Воронова

Урок 124 (письмо)

Тема. Письмо рядкових і великих букв Г, г («ге») та Ґ, ґ («ґе»), складів та слів із ними. Списування з друкованого тексту

Мета: закріплювати навички написання рядкових і великих букв Г, г («ге») та Ґ, ґ («ґе»); формувати вміння диференційованого написання великих і малих букв; розвивати мовлення, вміння передавати свої спостереження й почуття засобами слова, дрібну моторику; виховувати у дітей охайність, старанність.

Обладнання: предметні малюнки (ґава, гуска), сюжетний малюнок «До нас прийшли гості», різнокольорові літери.

Хід уроку

I.Організаційний момент

Любі діти!

Всі за парти ми сідаємо, Працювати починаємо.

*  © Воронова Л. М., 2010

Конспекти уроків навчання грамоти

567

 

 

II. Актуалізація опорних знань учнів

1Гра «Впіймай слово на гачок»

— Яке слово відрізняється від інших?

Кора — гора — кора — кора Калина — калина — Галина — калина Грай — край — край — край Кава — кава — кава — ґава

(Гора, Галина, грай, ґава)

Яке слово означає назву птаха? Назвіть звук, який ми чуємо на початку цього слова.

Яке ще слово відповідає на питання хто? Назвіть звук, який ми чуємо на початку цього слова.

Яке слово відповідає на питання що робить?

Які слова починаються одним звуком? Назвіть їх.

Якою буквою позначається звук [г] на письмі?

Яке слово пишеться з великої літери Г («ге»)? Чому?

Назвіть перший звук у слові, що залишилося. Якою буквою він позначається на письмі?

III. Повідомлення теми і завдань уроку

Як ви думаєте, які букви ми будемо писати сьогодні на уроці?

Гарний буде в нас урок — Слів напишемо рядок,

У яких є буква «ге», (показує літеру «ге»)

А можливо — не «ге», а «ґе», (показує літеру «ґе») Їх не сплутає ніхто!

Знають в класі всі давно: Буква «ґе» — з ріжком вгорі, Буква «ге» — гачок собі.

Ґава й гуска — ось вони, (показує малюнки птахів)

Кажуть: ручки беріть всі.

— Сьогодні ми пригадаємо написання букв «ге», «ґе», поєднання їх з іншими буквами, а також будемо складати і записувати прислів’я, списувати з друкованого шрифту. Ви дізнаєтесь, що ж треба робити, щоб гостям у вашому домі було затишно і приємно.

IV. Вивчення нового матеріалу

1Написання рядкових і великих букв Г, г («ге»), Ґґ («ґе»)

Які букви схожі між собою? Чим вони відрізняються?

Коли ми вживаємо велику літеру?

568

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

2Утворення і написання складів

На дошці — різнокольорові літери.

ґ е ґ а и у ґ г о г в н

— За кольором утворіть склади. Назвіть їх і запишіть на дошці та в зошитах.

3 Гра «Назвіть слово, в якому є записаний склад»

Ґудзик упав і скотився під ґанок. Ґава подумала: з’їм на сніданок. І гонорово ґава ходила, Ґудзик шукала — ґулю набила.

Фізкультхвилинка для пальчиків

Мамо, мамо!

Що, дитино?

До нас гості йдуть із ринку.

Двері швидше відчиняй та родину зустрічай.

V.Розвиток зв’язного мовлення

1Бесіда

Чому люди ходять у гості? (В основі цього звичаю лежить прагнення людей до спілкування.)

Що означає бути гостинним господарем? (Гостинність — уміння прийняти гостя, щоб йому було добре, приємно, цікаво.)

Чи доводилось комусь із вас почуватися незручно, перебуваючи в гостях?

Чим це можна пояснити?

Що слід робити, щоб перебування у вашому домі приносило гостям задоволення? (Заздалегідь дізнатися про інтереси гостей, подумати, чим їх зайняти, пригостити.)

2Творча робота

Ідучи за стрілками, прочитайте прислів’я і запишіть його.

Гі

у

дім —

в

 

 

 

 

дість

 

сть

ра

нім.

— Як ви розумієте це прислів’я?

Фізкультхвилинка

Конспекти уроків навчання грамоти

569

 

 

VI. Списування з друкованого шрифту

Чи любите ви гратися?

Які ігри вам найбільше подобаються?

Спишіть із тексту «Весела гра» останні два речення.

VII. Підсумок уроку

Написання яких літер ми повторили на уроці?

Які звуки вони позначають на письмі?

У яких словах з написаних речень є названі звуки? Вкажіть їх позицію в слові.

Яке з цих слів ви написали з великої літери? Чому?

Пригадайте, яке прислів’я ви записали на уроці?

Розкажіть, як ви будете приймати вдома своїх гостей.

Відомості про авторів

Бондар Тетяна Миколаївна — учитель початкових класів вищої кваліфікаційної категорії, старший учитель Херсонської багатопрофільної гімназії № 20 імені Бориса Лавреньова Херсонської міської ради.

Вернигор Ірина Вікторівна — учитель початкових класів Херсонської багатопрофільної гімназії № 20 імені Бориса Лавреньова Херсонської міської ради.

Воронова Лариса Михайлівна — учитель початкових класів вищої кваліфікаційної категорії, старший учитель Чорнобаївської загальноосвітньої школи I–III ст. Білозерського району Херсонської області, відмінник освіти України.

Дергільова Катерина Олександрівна — вихователь групи подов­ женого дня Херсонського загальноосвітнього навчально­ -виховного комплексу № 11.

ДехнічОльгаАнатоліївна— учитель початкових класів загальноосвітньої школи I–III ст. № 55 м. Херсона.

Кайда Юлія Анатоліївна — учитель початкових класів Херсонської багатопрофільної гімназії № 20 імені Бориса Лавреньова Херсонської міської ради.

Коткова Віра Володимирівна — аспірантка кафедри педагогіки та психології Херсонського державного університету.

Кучеренко Зоряна Степанівна — учитель початкових класів II кваліфікаційної категорії Херсонської багатопрофільної гімназії № 20 імені Бориса Лавреньова Херсонської міської ради.

Мачнева Ольга Миколаївна — учитель початкових класів вищої кваліфікаційної категорії Херсонської багатопрофільної гімназії № 20 імені Бориса Лавреньова Херсонської міської ради, переможець IV міського конкурсу «Жінка року» у номінації «Пані вчителька» (2006 рік).

Павленко Тетяна Вікторівна — викладач початкових класів, вихователь НВК «Школа гуманітарної праці» Херсонської області.

570

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]