Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Історія соціальної педагогіки 2010.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
05.11.2018
Размер:
307.2 Кб
Скачать

Тема 6. Тенденції розвитку сучасної соціально-педагогічної теорії і практики.

Проблеми оновлення змісту та методів соціального виховання та навчання. Відродження традицій благодійності. Пошуки нових форм соціалізації особистості. Використання у соціальній педагогіці досвіду педагогів-новаторів (М.Щетинін, Є.Ільїн, В.Шаталов, І.Волков, О.Захаренко, Ш.Амонашвілі, І.Іванов та ін..). Пошуки інноваційних технологій соціально-педагогічної діяльності. Розробка новітньої стратегії і тактики підготовки соціальних педагогів.

Рекомендована література:

Основна: 2, 3, 4, 8, 9, 12

Додаткова: 13, 23, 24

Структура залікового кредиту курсу

Тема

Кількість годин, відведених на:

Лекції

Практичні заняття

Самостійну роботу

6 семестр

Змістовий модуль І. Початковий етап у розвитку соціальної педагогіки (з найдавніших часів до ХУІІ ст.)

Тема 1. Вступ.

2

2

1

Тема 2. Проблеми захисту дитинства та соціально виховання у первісному суспільстві та античному світі.

4

2

1

Тема 3. Виховання дітей та молоді у східних слов’ян з додержавного періоду та у княжу добу.

2

1

Тема 4. Теорія і практика соціального виховання в епоху європейського середньовіччя та добу Відродження.

2

2

1

Тема 5. Соціальне виховання на терені України у козацьку добу (ХІУ – І пол.. ХУІІ ст..).

2

2

1

Змістовий модуль ІІ. Розвиток провідних напрямків у соціальній педагогіці у новий час (ХУІІ – ХІХ ст..). Становлення соціальної педагогіки як науки.

Тема 1. Соціально-педагогічні погляди Я.А.Коменського та Д.Локка (ХУІІ ст..).

2

2

1

Тема 2. Ідеї соціального виховання у педагогіці епохи Просвітництва та розвиток соціально-педагогічної практики (ХУІІІ ст..).

4

2

2

Тема 3. Розвиток теорії і практики соціально-педагогічної діяльності у зарубіжній педагогіці ХІХ століття.

4

2

1

Тема 4. Розвиток вітчизняної теорії і практики соціально-педагогічної діяльності у ХІХ ст.

2

2

1

7 семестр

Змістовий модуль ІІІ. Соціальна педагогіка у період наукової революції ХХ століття.

Тема 1. Розвиток вітчизняної теорії і практики соціально-педагогічної діяльності у кінці ХІХ – поч. ХХст.

2

4

Тема 2.Соціально-педагогічні проекти та експерименти у Європі.

4

2

1

Тема 3. Пошуки нових форм соціального навчання та виховання на поч.. ХХ ст. та за радянських часів (20-30-ті рр.).

2

2

2

Тема 4. Державна політика захисту дітей у роки радянської влади.

2

2

2

Тема 5. Досвід соціального виховання особистості у колективі.

4

4

1

Тема 6. Тенденції розвитку сучасної соціально-педагогічної теорії і практики.

2

2

Усього годин:

40

32

16

Теми семінарських та практичних занять – УІ семестр.

Семінарське заняття № 1,2.

Тема: Вступ. Проблеми захисту дитинства та соціальне виховання у первісному суспільстві та античному світі (4 год.).

Мета: формувати у студентів аналітичне мислення, вміння працювати з відповідними першоджерелами, поглибити та систематизувати знання про початковий етап зародження соціальної практики, виховувати інтерес до пізнання витоків соціально-педагогічної думки.

Хід заняття:

  1. Історія соціальної педагогіки як наука та навчальний предмет, її завдання, методологічна основа, джерела, структура.

  2. Концепції походження виховання.

  3. Особливості соціального виховання у первісному суспільстві.

  4. Практика соціального виховання в античному світі (афінська, спартанська та давньоримська системи виховання).

  5. Соціально-педагогічні погляди античних філософів.

Практичні завдання:

  1. Підготувати повідомлення «Джерела вивчення соціально-педагогічного минулого».

  2. Скласти опорну схему «Освіта у давньому Римі».

  3. Підготувати міні-реферат про соціально-педагогічні погляди одного з античних філософів (на вибір).

Оцінювання: 1 б. – за відвідування; 1-2 б. – за усну відповідь; 1-2 – за виконання практичного завдання.

Семінарське заняття № 3.

Тема: Теорія і практика соціального виховання в епоху європейського середньовіччя та Відродження (2 год.).

Мета: познайомити студентів з тенденціями розвитку та основними рисами соціально-педагогічної практики у даний період, витоками зародження гуманістичних ідей, поглибити знання на основі вивчення літератури та першоджерел, формувати вміння та навички публічного виступу.

Хід заняття:

  1. Провідні риси освіти та виховання у країнах середньовічної Європи. Форми та методи соціального виховання.

  2. Гуманістичні ідеї у педагогічних вченнях Відродження (В.Фельтре, Ф.Рабле, Е.Роттердамський, М.Монтень).

  3. Педагогічний аспект соціальних утопій Т.Мора та Т.Кампанелли.

Практичні завдання:

1. Підготувати міні-реферат про одного з педагогів-гуманістів з виокремленням соціально-педагогічних ідей.

2. Скласти тези за питаннями плану заняття.

Оцінювання: 1 б. – за відвідування; 1-2 б. – за усну відповідь; 1-2 – за виконання практичного завдання.

Практичне заняття №4.

Тема: Соціальне виховання на території України у козацьку добу (ХІУ – І пол.. ХУІІ ст..) (2 год.).

Мета: розкрити особливості та тенденції розвитку соціально-педагогічної практики у добу українського Відродження, визначити специфіку соціалізації дітей та молоді, надання соціальної підтримки та допомоги населенню; поглибити знання про внесок українських просвітителів у розвиток соціальної педагогіки.

Хід заняття:

  1. Соціальна діяльність з виховання й освіти дітей та молоді у козацьку добу. Феномен козацької педагогіки.

  2. Ступені козацького навчання та виховання. Кодекс лицарської честі та козацької звитяги.

  3. Форми благодійності та соціальної допомоги.

  4. Розвиток соціально-педагогічної думки.

Практичні завдання:

  1. Опрацювати та зробити конспект статті Ю.Руденка «Українська козацька педагогіка» (Рідна школа. – 1994. – № 5).

  2. Підготувати міні-реферат «соціально-педагогічні ідеї видатних українських просвітителів ХУІ – ХУІІ ст.

Оцінювання: 1б. – за відвідування; 1-2 б. – за усну відповідь; 1-2 – за виконання практичного завдання.

Практичне заняття № 5 (2 год.).

Тема: Початковий етап у розвитку соціальної педагогіки

Мета: Узагальнення та систематизація знань за змістом першого модулю, розвиток аналітичних вмінь та критичного мислення.

Хід заняття: виконання поточної контрольної роботи за темами ЗМ І, які обговорювалися на попередніх семінарських заняттях (тема 1, 2, 3, 4).

Практичне завдання: на основі лекційних матеріалів, матеріалів навчальних посібників, результатів виконання самостійної роботи підготуватися до письмової відповіді на контрольні питання.

Оцінювання: 5 б. – за виконання контрольної роботи.

Семінарське заняття № 6.

Тема: Ідеї соціального виховання у педагогічній думці ХУІІ ст.

Мета: формувати у студентів уміння виокремлювати та аналізувати соціально-педагогічні ідеї у змісті праць видатних педагогів-класиків, порівнювати різні педагогічні позиції, узагальнювати; виховувати інтерес до пошукової діяльності.

Хід заняття:

  1. Педагогічна діяльність та особливості світоглядних позицій Я.Коменського.

  2. Ідея всезагальної та універсальної освіти у педагогічній системі Я.Коменського (за матеріалами р.6, 9 «Великої дидактики»).

  3. Я.Коменський про особливості соціалізації дітей та молоді на різних вікових етапах.

  4. Програма виховання та навчання джентльмена – входження у реальне життя за Д.Локком.

Практичне завдання: опрацювати р. 6, 9 «Великої дидактики» та вибірково матеріали праці Д.Локка «Думки про виховання», вміщені у хрестоматії.

Оцінювання: 1б. – за відвідування; 1-2 б. – за усну відповідь; 1-2б. – за виконання практичного завдання.

Семінарське заняття № 7.

Тема: Ідеї соціального виховання у педагогіці ХУІІІ ст. (2 год.).

Мета: формувати у студентів уміння виокремлювати та аналізувати соціально-педагогічні ідеї у змісті праць видатних педагогів-класиків, порівнювати різні педагогічні позиції, узагальнювати; виховувати інтерес до пошукової діяльності.

Хід заняття:

    1. Виховний проект Ж.-Ж.Руссо з точки зору завдань соціального виховання.

    2. Державна політика захисту дитинства у Російській імперії у ХУІІІ ст.

    3. Вітчизняні педагоги-просвітителі про соціальне виховання (Г.Сковорода, М.Ломоносов, О.Радищев, М.Новиков).

Практичне завдання: опрацювати твори просвітителів, вміщені у хрестоматії.

Оцінювання: 1б. – за відвідування; 1-2 б. – за усну відповідь; 1-2б. – за виконання практичного завдання.

Практичне заняття № 8.

Тема: Ідеї соціального виховання у педагогіці ХІХ ст. (2 год.).

Мета: формувати у студентів уміння виокремлювати та аналізувати соціально-педагогічні ідеї у змісті праць видатних педагогів-класиків, порівнювати різні педагогічні позиції, узагальнювати; виховувати інтерес до пошукової діяльності.

Хід заняття:

    1. Принципи природовідповідності та культуровідповідності у працях класиків педагогіки (Я.Коменський, Й.Песталоцці, А.Дістервег, К.Ушинський).

    2. «Виховання, якщо вона бажає щастя людині, повинно виховувати її не для щастя, а готувати до праці життя» (за статтею К.Ушинського «Праця у її психічному та виховному значенні»).

    3. Стаття М.Пирогова «Школа та життя» та її значення для становлення соціальної педагогіки як науки.

    4. Розробка П.Наторпом теоретичних проблем соціальної педагогіки (за матеріалами праць вченого).

    5. Г.Спенсер про науку життя.

    6. Соціально-педагогічні проекти Й.Песталоцці, їх історичне значення.

Практичне завдання: здійснити попередній змістово-структурний аналіз творів педагогів, вміщених у хрестоматіях, скласти тези, зробити виписки згідно обраної теми.

Оцінювання: 1б. – за відвідування; 1-2 б. – за усну відповідь; 1-2б. – за виконання практичного завдання.