- •Методична розробка з професійного самовизначення учнів 8-9 класів на заняттях з трудового навчання
- •Методичний аналіз програми трудового навчання
- •Розробка змісту професійного самовизначення учнів на уроках трудового навчання.
- •Планування заняття
- •Висновки
- •Організаційний момент (2 хв.).
- •Повторення раніше вивченого матеріалу (5-7 хв.).
- •Мотивація навчально-трудової діяльності учнів (2 хв)
- •Вивчення нового матеріалу (10-12 хв.).
- •1. Вступний інструктаж (5-7 хв.)
- •2. Самостійна робота учнів і інструктаж вчителя (10 хв.)
- •3. Заключний інструктаж (2 хв.)
- •Прибирання робочих місць і приміщення майстерні черговими (5 хв.)
- •Підведення вчителем підсумків заняття (2 хв.)
- •VI. Практична робота
-
Практична робота: Виготовлення совка для прибирання сміття.
-
1. Вступний інструктаж (5-7 хв.)
1) Повідомлення теми, мети і завдань практичної роботи (усно):
Тема: Виготовлення совка для прибирання сміття.
Мета: Засвоїти прийоми обробки металу під час виготовлення виробу.
Обладнання та матеріали: робочий зошит, олівець, лінійка, листовий метал,слюсарні інструменти(молоток,рисувалка,слюсарні ножиці,слюсарна ножівка),слюсарний верстак,заклепки,трубки діаметром 20 мм.
Зараз займіть свої робочі місця. Я вам роздам заготовки та інструкційні картки і ви будете виконувати виготовлення виробу за вивченим матеріалом. При виконані роботи не забувайте про правила техніки безпеки, оцінювання буде проводитись відповідно до правильності та якості виконання роботи.
Отже, завдання зрозуміло - можете приступати до роботи.
-
2. Самостійна робота учнів і інструктаж вчителя (10 хв.)
А. Самостійна робота учнів.
-
Зміст роботи учнів: Учні починають виконувати практичну роботу.
2) Форма організації праці індивідуальна.
Б. Інструктаж вчителя.
1) Форма проведення – фронтальна;
2) Зміст цільових обходів робочих місць учнів;
1-й обхід: перевірка правильності організації робочого місця ;
2-й обхід: перевірка правильності виконання трудових прийомів, рухів і якості виробів;
3-й обхід: перевірка правильності проведення самоконтролю;
4-й обхід: перевірка правильності дотримання технічних умов;
Постійна перевірка виконання учнями правил безпеки праці, виробничої санітарії;
-
Прийняття і попередня оцінка робіт учнів.
-
3. Заключний інструктаж (2 хв.)
-
Підведення підсумків практичної роботи;
-
Відзначення кращих робіт і їх демонстрація;
-
Аналіз найхарактерніших помилок і недоліків в роботі учнів;
-
Загальна характеристика заняття.
-
Прибирання робочих місць і приміщення майстерні черговими (5 хв.)
Кожний учень починає прибирати своє робоче місце за 5 хвилин до закінчення заняття. В цей же час починають прибирання майстерні чергові.
-
Підведення вчителем підсумків заняття (2 хв.)
-
повідомлення про досягнення цілей заняття;
-
учні правильно організували робочі місця;
-
правильно підібрали інструменти;
-
послідовно виконували роботу;
-
дотримувальсь правил техніки безпеки;
-
обєктивна оцінка результатів праці учнів, виставлення оцінок в класний журнал та щоденики учнів;
-
повідомлення теми наступного заняття;
-
задання завдання для підготовки до наступного уроку;
Додаток 2
План-конспект заняття з трудового навчання 8 клас
Тема заняття: Матеріали хімічного походження (штучні, синтетичні). Їх переваги і недоліки у порівнянні із натуральними матеріалами. Способи отримання штучних і синтетичних матеріалів. Їх вплив на здоров’я людини і навколишнє середовище.
Зміст заняття:
Теоретичні відомості: Переваги і недоліки штучних матеріалів у порівнянні з натуральними. Добір штучних матеріалів. Способи отримання штучних і синтетичних матеріалів. Їх вплив на здоров’я людини і навколишнє середовище.
Мета заняття:
-
Навчальна – забезпечити засвоєння знань про штучні і синтетичні матеріали, способи отримання, їх вплив на здоров’я людини і навколишнє середовище, а також переваги і недоліки у порівнянні із натуральними матеріалами; сприяти формуванню вмінь планувати свою працю;
-
Виховна – виховувати в учнів культуру праці, бережливість, працелюбність, дбайливість, охайність та інші якості сучасного працівника;
-
Розвиваюча – сприяти формуванню і розвитку самостійності, цілеспрямованості, організованості та інших вольових якостей учнів;
-
Профорієнтаційна – сприяти формуванню і розвитку стійких професійних намірів (інтересів, нахилів, мотивів, ідеалів, ціннісних орієнтацій), узагальнити в учнів знання про сфери трудової діяльності, професії, кар’єру.
Об’єкти праці: штучні і синтетичні матеріали.
Дидактичні засоби:
-
Муравьев Е. М., Молодцов М.П. Практикум в учебных мастерских. Под. ред. Е.М. Муравьева. – М.: Просвещение, 1987. – 272 с. ил.;
-
Боровков Ю. А., Легорнев С. Ф., Черепашенец Б. А. Технический справочник учителя труда: Пособие для учителей IV-VIII кл. – 2-ге узд. перераб. и доп. – М.: Просвещение, 1980.;
Плакати: «Схема виготовлення паперу».
Обладнання, інструменти та матеріали: кабінет (майстерня) трудового навчання, зразки штучних і синтетичних матеріалів.
Трудові дії, прийоми та операції:
Методи навчання: розповідь, пояснення, демонстрація.
Форми організації пізнавальної діяльності учнів: фронтальна.
Словникова робота: штучні матеріали, синтетичні матеріали, гума, скло, бронза, сталь.
Тип заняття: Комбінований.
ПЛАН ЗАНЯТТЯ
І.Організаційний момент………………………………………………………...3хв.
ІІ. Повторення раніше вивченого матеріалу……………………………4 хв.
ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності учнів……………………4 хв.
ІV. Вивчення нового матеріалу…………………………………………10 хв.
V. Закріплення нового матеріалу…………………………………………5 хв.
VІ. Практична робота.
VІ. 1. Вступний інструктаж………………………………………….7-10 хв.
VІ. 2. Самостійна практична робота учнів та інструктаж вчителя…35 хв.
VІ. 3. Заключний інструктаж……………………………………………2 хв.
VІІ. Прибирання робочих місць і приміщення майстерні черговими……7 хв.
VІІІ. Підведення вчителем підсумків заняття…………………………….4 хв.
ХІД І ЗМІСТ ЗАНЯТТЯ
-
Організаційний момент (3 хв.)
-
Введення учнів в майстерню після дзвоника в спецодязі, привітання;
-
Перевірка присутності учнів за журналом;
-
Перевірка підготовленості учнів до заняття (зошит, підручник, креслярські прилади);
-
Призначення чергових за графіком;
-
Організація робочих місць;
-
Ознайомлення учнів з планом заняття.
-
Повторення раніше вивченого матеріалу (4 хв.)
Узагальнення знань, отриманих учнями на попередньому уроці з теми «Комбінаторика у художньому конструюванні. Симетрія і асиметрія. Ритм. Динамічні й статичні форми. Рівновага. Фактура матеріалу»:
-
Що називають художнім конструюванням?
-
Які існують вимоги до художнього конструювання?
-
Яка роль дизайнера в художньому конструюванні?
-
Яким вимогам повинен відповідати аналог спроектованого виробу?
-
Прізвища учнів призначаються під час опитування.
-
Мотивація навчально-трудової діяльності учнів (4 хв.)
На цьому занятті ми повинні вивчити штучні і синтетичні матеріали, способи отримання, їх вплив на здоров’я людини і навколишнє середовище, а також переваги і недоліки у порівнянні із натуральними матеріалами.
Методи: розповідь.
-
Вивчення нового матеріалу (10хв.)
На ранній стадії розвитку суспільства для виготовлення знарядь праці, мисливства, обробітку ґрунту людина використовувала природні матеріали: камінь, деревину, кістку, черепашки молюсків. Пізніше почали застосовувати метали, що зустрічалися в природі (у чистому вигляді), - залізо і мідь.
Знайдені археологами на території України вироби з міді відносяться до IV—III тисячоліть до н. е. (3300-2800 pp. до н. е.). Ще в період Трипільської культури існували знаряддя та зброя, які виготовлялися з міді, виплавленої у спеціальних глиняних печах.
Пізніше навчилися виплавляти бронзу і сталь. Бронза - це сплав міді з оловом, алюмінієм та іншими матеріалами. Сталь - сплав заліза з вуглецем. Ці матеріали відрізнялися від природних ліпшими механічними, технологічними, фізичними та іншими властивостями, краще піддавались обробці, були довговічними та надійними в роботі.
Крім бронзи і сталі нині за допомогою технологічних процесів отримують багато інших сплавів: латунь, ніхром, мельхіор, дюралюміній та інші. Матеріал, який створений людиною і схожий на природний, називають штучним.
Учені постійно працюють над створенням нових штучних конструкційних матеріалів, які відповідали б певним технологічним, механічним, естетичним, екологічним вимогам і властивостям. Наприклад, кузов автомобіля повинен бути міцним і не піддаватися корозії, а одяг - виготовлятися з легкого матеріалу, що зберігає тепло. Для атомної енергетики й космічної техніки потрібні матеріали, які можуть витримувати високі температури й великі навантаження. Комп'ютерні технології стали можливими тільки при використанні матеріалів з особливими фізичними властивостями. У цьому напрямі нині досягнуто значних успіхів.
Хімічною промисловістю виробляються матеріали, які називають синтетичними. Це штучні матеріали, які утворюються з довгих ланцюгів молекул хімічних речовин, так званих полімерів. Називають такі речовини пластичними масами (пластмасами). Залежно від хімічних компонентів (елементів), що входять до їх складу, вони можуть мати як властивості твердого тіла, так і пластичного. Від цього пластмаси і дістали свою назву.
Залежно від компонентів, які входять до складу пластмаси, вона по-різному проявляє технологічні властивості. Деякі, названі м'якими пластмасами, при нагріванні до певної температури стають пластичними (м'якими), а при охолодженні до кімнатної температури тверднуть і зберігають свою форму. При повторному нагріванні вони мають властивість знову м'якшати, а при охолодженні — набувати необхідної форми. Такі пластмаси можна багаторазово використовувати для виготовлення нових виробів. Пластмаси із зазначеними технологічними властивостями називають термопластичними.
Частина пластмас не плавиться навіть при високій температурі. Такі пластмаси дістали назву термореактивних. Із них виготовляють електричну арматуру, інші вироби, які можуть піддаватися впливу високих температур.
Із м'яких пластмас виготовляють штучну тканину, хутро, шкіру, фото-і кіноплівку тощо. Із синтетичної гуми — ніопрену — виготовляють водонепроникні костюми, а з нейлону і акрилу — міцні й дешеві тканини.
Гума — також штучний матеріал, який отримують із каучуку.
Штучним способом виготовляють і папір (мал. 1).
Широко розповсюджене у побуті та будівництві скло — синтетичний матеріал, який отримують методом змішування піску, солі, інших матеріалів та витримування їх при високій температурі до розплавлення. Після охолодження речовина твердне, утворюючи прозоре або, залежно від вмісту інших спеціальних компонентів, забарвлене скло.
Для конструювання батискафів, водолазних костюмів необхідні матеріали, які були б одночасно Мал. 1. Схема виготовлення паперу
легкими, прозорими і витримували велике навантаження. Наприклад, для виготовлення ілюмінаторів потрібне скло з підвищеними механічними властивостями, яке має бути прозорим, як звичайне, і міцним, як сталь. Для цього між двома шарами скла з підвищеними механічними властивостями прокладають металеву сітку.
У процесі виробництва штучних матеріалів виділяються різні шкідливі для всього живого речовини їх потрапляння в навколишнє середовище може згубно вплинути на довкілля. Водойми можуть стати мертвими, а родючі землі — пустелями. Для попередження негативного впливу виробництва на навколишнє середовище на підприємствах встановлюють спеціальні пристрої, які очищають відходи, переробляють їх на інші, не шкідливі для організму людини матеріали, що використовуються в подальшому для виробництва корисних речей. Такі виробництва називають безвідходними.
Методи: розповідь, бесіда, пояснення, демонстрація;
Прийоми: усно під запис;
-
Закріплення нового матеріалу (5 хв.)
А зараз ми коротко повторимо вивчений матеріал і побачимо, що Вам запам’яталось. Отже:
-
У чому відмінності між природними і штучними матеріалами?
-
Як отримують штучні речовини хімічного походження?
-
Які переваги мають штучні матеріали над природними?
-
Якої шкоди довкіллю може завдати виготовлення штучних матеріалів?
-
Як можна запобігти шкоді довкіллю в результаті виготовлення синтетичних матеріалів?
Методи і прийоми закріплення нових знань і вмінь: усне фронтальне опитування.