Тема : Візантійська імперія.
Мета: розглянути історію створення, існування та розпаду Візантійської імперії; продовжити формування вмінь учнів встановлювати гіричйнно-наслідкові зв'язки; висловлювати судження на підставі набутої інформації, порівнювати історичні явища, які мали місце у різних державах; удосконалювати навички роботи в групі,
Очікувані результати: після цього уроку учні зможуть: називати час правління Юстиніана, іконоборського руху, заснування Болгарської держави, дату загибелі Візантійської імперії; визначні історичні постаті (Юстиніан, Феодора, Василь 11 Болгаро-боєць);
показувати на карті територію Візантійської імперії за часів Юстиніана; пояснювати поняття: іконоборство, імперія; описувати пам'ятки культури Візантії, двір Юстиніана, побут населення;
висловлювати судження щодо взаємовпливу культур,
Основні поняття: іконоборство, імперія.
Тип уроку : урок засвоєння нових знань.
Структура уроку
І. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
III Вивчення нового матеріалу
Народження Візантії.
Правління Юстиніана.
Візантія в VII—XI ст. Іконоборство.
Візантія в XII—XV ст.
Візантійське суспільство, державне управління.
Культура.
IV. Узагальнення й систематизація навчальних знань і вмінь учнів
І V. Підсумки уроку
VI. Домашнє завдання
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ Фронтальне опитування.
Який період в історії людства називають Середньовіччям?
Які події вважаються початком історії середніх віків?
Коли відбувся поділ Римської імперії на Західну і Східну?
Як називалася столиця Східної Римської імперії?
Яку державу називають імперією? Які імперії вам відомі'1
Підводячи підсумки бесіди, що допоможе учням актуалізувати інформацію, набуту на попередніх уроках та під час вивчення н торії стародавнього світу, учитель підводить їх безпосередньо до вивчення нового матеріалу, акцентуючи увагу на тому, що Схід Римська імперія стала самостійною державою у 395 р. За назвою столиці (перейменованою в IV ст. на Константинополь) державу пізніше називали візантійською імперією, або Візантією. Сам І візантійці називали свою державу Роменською (Римською) імперією, а себе — ромеями (римлянами).
III. Вивчення нового матеріалу
Народження Візантії.
Робота з підручником.
Складіть план пункту параграфа.
Виконуючи завдання, учні мають відобразити такі аспекти питання, що розглядається:
Заснування Візантії.
Державна влада.
Особливості Візантії у порівнянні із Західною Римською імперією.
Розповідь учителя.
Початок Візантії дав імператор Константин І, коли у 330р. зробив своєю столицею стару грецьку колонію на Боспорській протоці Візантії, перейменувавши її на Константинополь — місто Константина. Із того часу, як Римська імперія була остаточно розділена на Східну та Західну, їхні історичні долі розійшлися. Західна Римська імперія невдовзі загинула під нищівними ударами варварських племен. Візантія ж протягом тисячоліття зберігала імперську традицію Давнього Риму.
У V—VI ст. імперії довелося пережити серйозні випробування: спочатку навала готів, у битві з якими загинув імператор Валент; після цього — напад гунських орд на чолі з Атілою; Після гунів напад здійснили остготи, очолювані королем Теодоріхом, що створили в Італії своє королівство. Окрім зовнішніх ворогів, були у Візантії й внутрішні - саме на цей період припав розквіт цілого ряду єресей: аріанства, маніхейства, несторіанства тощо. У VI ст. війну проти Візантії разпочало Персидське царство. На північних кордонах активізувалися слов'янські племена.
2, Правління Юстиніана.
Розповідь учителя.
За таких обставин у 527 р. до влади прийшов один із найвизначніших імператорів в історії Візантії,— Юстиніан І. Він був сином селянина і піднявся на трон наймогутнішої держави завдяки своєму дядькові — Юстину, який був рядовим воїном, потім став командиром гвардії, а після цього солдати проголосили його Імператором.
1 Юстиніан, який був імператором із 527 до 565р., для зміцнення своєї влади уклав союз із церквою. До 532 р. Юстиніан І зосередив зусилля на придушенні повстань у Візантії (найбільш масштабне — повстання «Ніка» в Константинополі) і війні з персами. Після цього він переніс свої дії на Захід. У 533р. візантійська армія, очолювана талановитим полководцем Велісарієм, розпочала бойові дії проти королівства вандалів у Північній Африці й розгромила його. Наступним етапом відновлення величі імперії була 20-літня війна з королівством остготів в Італії, що закінчилася перемогою Візантії, У 554р. Юстиніан повів наступ на королівство вестготів і захопив південну частину Іспанії. Окрім військових дій, Юстиніан застосовував дипломатію й місіонерську діяльність візантійських священиків. Імператор не липі е розширював кордони Візантії (які за нього збільшилися вдвічі), а й проводив політику на укріплення держави. Саме за нього була здійснена кодифікація римського Права (Кодекс Юстиніана), проведені адміністративні і фінансові реформи.
Однак завоювання давалися дорогою ціною: в імперії не було ні фінансових, ні людських ресурсів, щоб утримувати завойовані території, тому вже у VI—VII ст. Візантія втратила усі завоювання Не Заході, крім Південної Італії. У результаті війни з лангобардами була втрачена Північна Італія, на Сході у війнах із Персією була втрачена Вірменія.