- •Урок № 28
- •Структура уроку
- •Хід уроку
- •Організаційний момент
- •Актуалізація опорних знань і вмінь учнів Хронологічна розминка.
- •Перші турецькі держави.
- •2. Утворення Османської держави.
- •3. Завоювання османських султанів у Європі та Азії.
- •4. Утворення Османської імперії.
- •IV. Узагальнення й систематизація навчальних знань вмінь учнів
- •VI. Домашнє завдання
Урок № 28
Тема: Туреччина
Мета: розглянути процес створення та зміцнення Османської держави і перетворення Ті на імперію; ознайомитися з особливостями державного управління та суспільної організації у середньовічній Туреччині; удосконалювати картографічні уміння учнів; розвивати навички критичного мислення; сприяти формуванню власного ставлення учнів до завоювань як форми державної політики,
Очікувані результати: після цього уроку учні зможуть: називати час завоювань турків-сєльджуків, утворення Османської держави; характерні риси державного управління, соціальної структури суспільства; показувати на карті територію Османської держави; пояснювати поняття: імперія, яничари; висловлювати судження щодо наслідків турецьких завоювань, імперія, яничари.
Тип уроку: комбінований.
Структура уроку
-
Організаційний момент
-
Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
III. Вивчення нового матеріалу
-
Перші турецькі держави,
-
Утворення Османської держави.
-
Завоювання османських султанів у Європі та Азії.
-
Утворення Османської імперії.
IV. Узагальнення й систематизація навчальних знань і вмінь учнів
V. Підсумки уроку
VI. Домашнє завдання
Хід уроку
-
Організаційний момент
-
Актуалізація опорних знань і вмінь учнів Хронологічна розминка.
Проводиться у формі перевірки домашнього завдання із складання хронологічної таблиці.
Які події відбувалися у ці роки: 1147р.; 1325—1340 рр.; 62р.; 1478р.; 1380р; 1462р; 1478р; 1480р.; 1489р.; 1497р.?
Робота з картою.
Покажіть на карті територію:
а) Володимиро-Суздальеького князівства;
б) Московської держави у XV ст.
Фронтальне опитування.
-
Чому, попри героїчний опір, руські князівства зазнали поразки від монголів?
-
Як було організоване державне управління у Московському князівстві наприкінці XV ст.?
-
Про що свідчить створення Судебника 1497 р.?
-
Як розвивалася культура Північно-Східної Русі у період Середньовіччя?
-
Чим повсякденне життя населення Русі відрізнялося від західноєвропейського побуту?
-
Які риси були спільними у політичному, господарському та культурному розвитку Північно-Східної Русі та українських земель у середні віки, і чим відрізнялися основні тенденції їхнього історичного поступу?
Підбиваючи підсумки обговорення останнього питання, учитель зазначає, що на цьому уроці учні матимуть можливість познайомитися із середньовічною історією ще однієї країни, яка межувала з Україною — Туреччини.
У XIV ст. з південного сходу на Європу почався наступ сильного і небезпечного ворога — турків-османів. Османські завоювання е Європі, як і в Азії та Африці, не тільки спричинили поневолення багатьох народів, а й вплинули на відносини між державами.
ІІІ. вивчення нового матеріалу
-
Перші турецькі держави.
Розповідь учителя.
Тюркські племена, відомі з візантійських хронік під назвою огузів, у Уст. залишили свою батьківщину, яка була розташована десь в Алтайських горах, і переселилися в область, відому як Туран або Туркестан, звідки витіснили аварів. Саме від цієї області тюркські племена отримали свою назву.
У IX—Х ст. серед турків поширюється іслам, до них протикає арабська культура. У Хет. розпочинається нова хвиля турецьких завоювань: їхня армія завойовує Бухару, Персію, Герат, Курдистан, Вірменію, Грузію, пізніше -- Сирію та Єгипет. Ці племена стали відомі під назвою турків-сельджуків. У результаті арабського впливу турки частково змінюють свій кочовий образ життя. Так, своїх правителів вони починають називати султанами, а не ханами. На початку XII ст, держава турків-сельджуків розпалася.
Під тиском монгольської навали інша частина турків, турки огузи, очолювані ханом Сулейманом, вирушили з Хорасану на захід, до Вірменії. Пізніше, за хана Ертогрула, вони перемістилися на півострів Мала Азія, де допомогли султану однієї з держав, які утворилися при розпаді імперії турків-сельджуків, Коньї Алаеддіну в його боротьбі проти Візантійської імперії. За надану допомогу Алаеддін віддав туркам-огузам у ленне володіння землі між Анкарою та Бруссою. Ці земельні володіння й стали центром майбутньої Османської держави.