Тема.
Мета:
Очікувані результати:
Основні
поняття:
Тип уроку:
Середньовічне європейське суспільство. сформувати уявлення про структуру середньовічного суспільства, визначити місце та роль кожного стану; розвивати уміння учнів узагальнювати фактичний матеріал; формувати навички складання плану відповіді за текстом підручника, після цього уроку учні зможуть: називати стани середньовічного суспільства в Європі;
визначати місце кожного стану в суспільстві; розповідати про особливості та традиції сім'ї в середні віки;
висловлювати судження щодо характерних рис структури середньовічного суспільства, сеньйор, васал, васалітет, бенефіцій, феодали.
комбінований
Структура уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
-
Феодалізм.
-
Основні суспільні стани.
-
Ускладнення суспільної структури з появою міст.
-
Сім'я, жінка в суспільстві.
І . Узагальнення й систематизація навчальних знань і вмінь учнів Підсумки уроку . . Домашнє завдання
Хід уроку
-
Організаційний момент
-
Актуалізація опорних знань і вмінь учнів Виконання завдання біля дошки.
Відтворити таблицю «Велике переселення народів». Зразок таблиці.
Причини |
Подія |
Наслідки |
Похолодання клімату |
Велике переселення народів — міграційні рухи германських, слов'янських, угро-фінських, іранських та тюркських племен у IV — VII ст. |
Розпад Римської імперії |
Перенаселеність території |
|
Утворення варварських королівств |
Занепад Римської імперії, що приваблювала варварів |
|
На зміну римській цивілізації прийшла епоха Середньовіччя |
Войовничість варварів |
|
|
Перевірка творчого домашнього завдання.
Учитель вибірково перевіряє, як учні підготували повідомлення «Людина й природа у середні віки».
Фронтальне опитування.
-
Чи існувала у середньовічному суспільстві соціальна неоднорідність?
-
Які факти доводять, що у середні віки існували різні соціальні стани?
3} Які стани існували в стародавньому світі? 4) Чим структура середньовічного суспільства відрізнялася від структури стародавнього світу?
Учитель допомагає учням дійти висновку про тс, що середньовічне суспільство було соціально неоднорідним. Соціальна нерівність існувала і в стародавньому світі. У ті часи суспільство поділялося, як правило, на рабів, рабовласників та вільних селян. Структура середньовічного суспільства була іншою.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Феодалізм.
Робота з підручником.
Опрацюйте відповідний матеріал параграфа і випишіть до зошитів визначення понять: феодалізм, феод, бенефіцій.
Додаткова інформація.
Захоплення феодалами общинної землі й селянських наділів на початку IX ст. набуло масового характеру. Феодали всіма можливими способами доводили господарства селян до руйнування, змушуючи їх продати або передати землю великому землевласникові.
Найпоширенішою формою встановлення залежності бідняка від великого землевласника була практика його переводу в розряд так званих прекаріїв. Прекарій — дослівно «передане на прохання», умовне земельне тримання, яке великий землевласник передавав у тимчасове або довічне тримання безземельному або малоземельному бідняку Із зобов'язанням останнього нести на користь власника повинності й оброки. Існувало три види прекаріїв: а) утримувач одержував від власника усю землю; б) селянин віддавав власну землю великому землевласникові й здержував її назад уже не як свою, а як відступлену йому землевласником за зобов'язання несення панщини та оброків, і одержуючи при цьому заступництво й необхідну допомогу за потребою; и) віддаючи землю, утримувач одержував більшу кількість землі.
Система прекаріїв припускала Залежність окремих селян від феодалів, причому форма і ступінь залежності встановлювалися індивідуально. Селянське поселення могло відразу потрапити в залежність, якщо село входило до складу бенефіція. Король, даруючи бенефіцій і вимагаючи за нього несення військової служби, передавав бенефіціарію доходи жителів території, що за натурального господарства було єдиним способом винагороди за службу. Жителі, якщо раніше не потрапили в залежність, ставали людьми, залежними від бенефіціарія. Із перетворенням бенефіція на феод залежність жителів бенефіція зміцнилася, стала постійною.
Натуральне господарство — просте відтворення всіх умов господарювання; реміснича праця підпорядкована праці землероба; феодальна рента стягується в натуральній формі; економічні зв'язки з територіями за межами вотчини здійснювалися рідко.
Результатом зростання великого землеволодіння було поступове зосередження в руках великих землевласників судових, адміністративних, фіскальних функцій і функцій військового керівництва. Ці функції одержали своє юридичне оформлення у вигляді так званого імунітету. Імунітет — це привілей, що захищає сеньйорів і їхні землі від втручання короля та його представників до справ феоду.