- •Урок № 17
- •Структура уроку
- •Хід уроку
- •II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
- •III. Вивчення нового матеріалу
- •1. Аравійський півострів і його населення.
- •2. Доісламські вірування арабів.
- •3. Мухаммед і виникнення ісламу.
- •4. Об'єднання арабів. Халіфат за Омейядів і Аббасидів.
- •5. Культура арабського світу.
- •VI. Домашнє завдання
Урок № 17
Тема: Арабський халіфат.
Мета: розглянути історію створення Арабського халіфату та виникнення ісламу, ознайомитися і найяскравішими досягненнями ісламської культури; удосконалити навички роботи з історичною картою, документами; формувати уміння аналізувати оцінювати факти, висловлювати судження щодо причин виникнення ісламу та впливу культури халіфату на розвиток Західної Європи,
Очікувані результати: після цього уроку учні зможуть: називати дати життя Мухаммеда, виникнення ісламу, утворення Арабського халіфату; визначні постаті ісламської культури (Аль-Біруні, Ібн-Сіна, Фірдоусі), ісламські моральні цінності; характерні риси ісламу; показувати на карті територію поширення ісламу, територію Арабського халіфату; пояснювати поняття: іслам; описувати пам'ятки Ісламської культури; порівнювати християнство та іслам, християнську та ісламську культуру;
висловлювати судження щодо причин виникнення ісламу,
Основні поняття: іслам.
Тип уроку: комбінований.
Структура уроку
-
Організаційний момент
-
Актуалізація опорних знань і вмінь учнів II. Вивчення нового матеріалу
-
Аравійський півострів і його населення.
-
Доісламські вірування арабів.
-
Мухаммед і виникнення ісламу.
-
Об'єднання арабів. Халіфат за Омейядів і Аббасидів.
-
Культура арабського світу.
Хід уроку
І організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Фронтальне опитування.
1) Як Юстиніан намагався відродити велич колишньої Римської імперії?
2) У чому були причини конфлікту між іконоборцями та шанувальниками ікон?
3)Чому візантійцям доводилося майже постійно воювати? Із ким вони воювали найбільше?
4) Чим візантійське суспільство відрізнялося від західноєвропейського?
5)Який внесок у світову культуру зробили візантійці?
6)Скільки часу проіснувала Візантія? Як ви вважаєте, у чому
полягають причини загибелі цієї імперії?
Заслухавши відповіді учнів, учитель пропонує розглянути [історію держави, яка тісно пов'язала середньовічну Європу й мусульманський світ. У VII—VIII ст. араби, вийшовши за межі своєї батьківщини — Аравійського півострова, завоювали великі
території в Азії та Північній Африці, з півдня почали загрожу вати Європі. У арабів виникла нова релігія — іслам, яка швидкі поширювалася серед завойованих арабами народів.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Аравійський півострів і його населення.
Розповідь учителя .
Уперше назва «араб» згадується в ассирійському написі, датованому 853р. до н. е., де до переможених царем Шалманесером III народів включають і людей «землі арабів». Ассирійці пишуть про арабів, як про племена, очолювані царицями. Біблія також неодноразово згадує народ «арві», тобто арабів. При цьому маються на увазі племена, що жили в Сирійській пустелі і на Аравійському півострові.
Арабські племена були переважно кочовими, адже на Аравійському півострові дуже мало родючих земель, придатних для заняття сільським господарством. Разом із цим, через Аравійській1! півострів ще у часи Давнього Світу проходили важливі торговельні шляхи, що призводило до виникнення міст. Ці шляхи давали заробіток і арабам — коли вони наймалися до купців охоронцями, коли торгували з ними, а коли й грабували. Із виникненням міст усе більше арабів перебиралися до них. Міські араби називалися хаддезі, пустельні — бедуїни.
Хоча на Аравійському півострові й утворювалися окремі держави арабів, політичної єдності в них не було. Це було пов'язано передусім з тим, що арабів фактично нічого не об'єднувало — це були племена, які розмовляли на різних діалектах, поклонялися різним богам, мали різні звичаї. Окремі^племена вели постійну боротьбу одне з одним за кращі пасовища для худоби або джерело води.
Робота з підручником.
Ознайомтеся з текстом підручника і прокоментуйте таблицю.
Північні араби |
Південні араби |
Кочове скотарство, караванна торгівля |
Землеробство, мореплавство |
Вислухавши один-два коментарі учнів, учитель пропонує відповісти на запитання:
- Як ви вважаєте, чому араби не утворили держави в доіслам-Ький період?