- •II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
- •III. Вивчення нового матеріалу
- •1. Володимире-Суздальське князівство.
- •2. Великий Новгород.
- •4. Невська битва та Льодове побоїще.
- •4. Монгольська навала, золотоординське ярмо.
- •5. Початок об'єднання руських земель навколо Москви. Повалення ярма.
- •6. Посилення Московської держави в XV ст.
- •7. Суспільство. Державне правління. Повсякденне життя. Культура.
- •IV. Узагальнення й систематизація навчальних знань і вмінь учнів
- •VI. Домашнє завдання
Всесвітня історія 7 клас УРОК № 26.
Тема. Північно-Східна Русь.
Утворення та посилення Московської держави.
Мета: розглянути процеси державного, суспільного, господарського та культурного розвитку Північ-но-Східної Русі; удосконалити навички учнів установлювати причинне-наслідкові зв'язки, застосування технології критичного мислення, роботи в групах; сприяти формуванню власного ставлення до монгольських завоювань і взаємовпливу культур та уміння його висловити.
Очікувані результати: після цих уроків учні зможуть: називати час утворення Московської держави, об'єднання руських земель навколо Москви, правління Івана НІ, Куликовської битви, повалення монгольського ярма; визначні історичні постаті (Юрій Долгорукий, Дмитро Донський, Іван III); характерні риси державного управління, соціальної структури суспільства; показувати на карті територію Володимиро-Суздальського князівства, Московської держави у XV ст.; описувати пам'ятки культури Московської держави, побут населення; порівнювати Візантію й Московську державу, культуру Візантії та Русі;висловлювати судження щодо наслідків монголо-татарських завоювань, взаємовпливу культур,
Основні поняття: віче, Льодове побоїще, Золота Орда, Юріїв день, місництво,
Тип уроку: комбінований.
Структура уроків
І. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів III. Вивчення нового матеріалу
-
Володимиро-Суздальське князівство.
-
Великий Новгород.
-
Невська битва та Льодове побоїще.
-
Монгольська навала, золотоординське ярмо.
-
Початок об'єднання руських земель навколо Москви. Повалення ярма.
-
Посилення Московської держави в ХУ ст.
-
Суспільство. Державне управління. Повсякденне життя. Культура.
-
Узагальнення й систематизація навчальних знань і вмінь учнів
-
Підсумки уроку
-
Домашнє завдання
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Фронтальне опитування.
-
Які риси були спільними у процесі виникнення Польського й Чеського королівств?
-
За що чеський народ шанує пам'ять Яна Жижки?
-
Чому у Великому князівстві Литовському більшу частину території становили слов'янські землі?
-
Чому було укладено Кревську унію?
-
Які наслідки мала Ґрюнвальдська битва?
Обговорення двох останніх питань, особливо щодо Ґрюнвальдської битви, у якій брали участь об'єднані литовські й східнослов'янські полки, дозволить учителеві перейти до висвітлення середньовічної історії Північно-Східної Русі, історичні ляхи якої тісно переплелися із Польщею та Великим князівством Литовським.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Володимире-Суздальське князівство.
Розповідь учителя.
Володимиро-Суздальське князівство було створене на населених слов'янськими та угро-фінськими племенами землях Пів-нічно-Східної Європи. Його засновником став князь Юрій Долгорукий (1125—1157рр.), син Володимира Мономаха. Він вів агресивну політику, спрямовану на встановлення тотальної влади над всіма землями Русі, за що й отримав своє прізвисько. Саме з ім'ям Юрія Долгорукого пов'язана перша літописна згадка про Москву (1147 р.), у якій ідеться про те, як він частував свого союзника, чернігівського князя Святослава Ольговича.
Юрій, як і решта удільних князів того часу, мав за мету захоплення київського великокнязівського столу. У 1149р4 він захопив Київ, але був змушений повернутися до своєї столиці, Суздаля. У 1155 р. він вдруге захопив Київ і став великим князем київським. Юрія в Києві не любили, і коли він за два роки помер, його двір був розорений киянами, а тіло князя навіть не дозволили поховати у місті.
Спадкоємцем Юрія Долгорукого став його син Андрій Боголюбський (1157—1175 рр.). Він зробив своєю столицею місто Володимир-на-Клязьмі, що викликало незадоволення з боку ростовського і суздальського боярства. Із його ім'ям пов'язане сумнозвісне розорення Києва суздальцями в 1169р., після якого місто так і не змогло відновитися. Невдовзі він прийняв титул Великого князя Володимирського, таким чином підкресливши падіння статусу Києва як єдиного центра руських земель. Андрій продовжував політику батька щодо централізації влади у своїх володіннях, спираючись у боротьбі проти боярства на торговельне-ремісничі кола та міське населення. Проти князя була організована змова, в результаті якої він був по-звірячому вбитий.
Політику Андрія продовжив його брат князь Всеволод (1176— 1212 рр.), який за наявність численних нащадків (дванадцятеро дітей, у тому числі вісім синів) був названий Всеволодом Велике Гніздо. На відміну від батька і брата, він не прагнув великого княжіння київського, зосередившись на справах свого удільного князівства. Разом із тим, завдяки своїй далекоглядній зовнішній політиці, Всеволоду вдалося встановити контроль над Чернігівським, Новгородським та Київським князівствами. Він успішно воював з половцями та Волзько-Камською Болгарією. Однак велика кількість спадкоємців призвела до того, що по смерті Всеволода його князівство розпалося на ряд удільних князівств: Володимирське, Переяславське, Ярославське, Ростовське, Угличське, Юр'ївське та Муромське.
Унаслідок монголо-татарської навали у XIII ст. князівства Пів-нічно-Східної Русі потрапили у політичну залежність від Золотої Орди. Місцеві правителі мали одержувати від золотоординського хана грамоту — ярлик, що надавав право на управління їхніми землями.