Тема. Господарське та повсякденне життя в середньовічній Європі
Мета: сформувати уявлення про матеріальний світ середньовічної людини: житло, одяг, їжу, схарактеризувати рівень розвитку техніки, вдосконалювати навички роботи в- групах, створити умови для формування цивілізаційного підходу у вивченні всесвітньої історії.
Очікувані після цього уроку учні зможуть:
результати: називати технічні пристрої, якими користувалися в середні віки;
описувати житло, хатнє начиння та їжу середньовічних людей;
розповідати про устрій феодального замку і спорядження рицаря; визначати відмінності в одязі селянина і феодала;
висловлювати судження щодо рівня розвитку техніки та транспорту у середні віки. замок, донжон, зброярство.
Тип уроку : комбінований.
Структура уроку
І. Організаційний момент
И. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
НІ. Вивчення нового матеріалу
-
Сільське господарство.
-
Розвиток техніки.
-
Житло та хатнє начиння.
-
Феодальний замок.
-
Транспорті поштовий зв'язок.
-
Зброя та військове спорядження.
-
Одяг і прикраси.
-
Їжа та напої.
-
Узагальнення й систематизація навчальних знань і вмінь учнів
-
Підсумки уроку
VI. Домашнє завдання
Хід уроку
1. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1 ВМІНЬ УЧНІВ Робота біля дошки. Відтворіть таблицю «Торгівля в епоху Середньовіччя». Зразок таблиці |
||
Центр торгівлі |
Які країни зв'язував |
Якими товарами торгували |
Середземномор'я |
Іспанію, Центральну й Південну Францію та Італію, Візантію І країни Сходу |
Із Заходу на Схід постачали тканини, зброю, золото й срібло; зі Сходу привозили предмети розкоші, прянощі, вино, зерно |
Балтійське й Північне моря |
Нівнічно-Західну Русь, Польщу, Східну Прибалтику, Північну Німеччину, скандинавські країни, Фландрію, Брабант, Північні Нідерланди й Північну Франція, Англію |
Рибою, сіллю, хутрами, вовною, льоном, воском, деревиною, зерном |
Фронтальне опитування.
1) Чому ремісники й торгівці об'єднувалися в гільдії та цехи?
2) Чому не всі підмайстри ставали майстрами?
3) Як ви розумієте вислів «Повітря міста робить людину вільною»?
4) Чому саме в містах склався новий тип людини?
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1 . Сільське господарство. Завдання.
І Ознайомтеся з текстом підручника та додатковою інформацією підготуйте повідомлення за планом.
1) Яка галузь була провідною в сільському господарстві?
2) Що вирощували землероби у середні віки?
8) Які є докази існування прогресу в розвитку сільського господарства?
Додаткова інформація.
Провідною галуззю сільського господарства було землеробство, у якому виділялося зернове господарство. У Хет. до традиційних зернових культур (пшениці, проса, ячменю) додалися бобові, багаті на протеїн культури, їхнє використання підвищило якість харчування, сприяло зростанню фізичної активності населення. Оскільки жива сила людини протягом тривалого часу залишалася головним видом енергії, включення до раціону харчування бобових було найважливішим показником прогресу.
Поряд із зерновими й бобовими на кожному маєтку вирощувалися технічні культури, насамперед льон. Велика увага приділялася садам, городам, виноградникам, квітникам, які дуже ретельно оброблялися та являли собою справжні оази. Вони були предметом особливої турботи власників маєтків, бо давали продукцію, відмінну від традиційного набору, що вироблявся у будь-якому феодальному господарстві.
У скотарстві провідними галузями були вівчарство й конярство. Попри недостатні джерела фінансування, переважання екстенсивних способів обробітку землі, розвиток аграрної економіки характеризувався певним прогресом. Його кількісними показниками були збільшення площі оброблюваних земель, І підвищення врожайності зернових, зростання цін на них, при ріст кількості населення. Украй обмежена статистика Середньовіччя дозволяє навести такі дані: нормальна врожайність пшениці, відповідно до даних англійських агрономів XIII ст., становила 1 : 5 (у каролінґський період 1 : 3), ячменю — 1:8, жита — 1:7, бобових — 1:6, вівса -- 1 : 4. В окремих родючих районах Франції пшениця давала врожай 1 11,6 (дані з;І 1321 р.). Переконливим показником підйому аграрної економіки був демографічний ріст. Кількість населення Західної Європи у період Із 950 до 1348р. зросла більше ніж удвічі (з 22,5 до 55,4 млн осіб).
2. Розвиток техніки, Завдання.
Ознайомтеся з текстом підручника та додатковою інформацією і підготуйте повідомлення за планом.
-
Механізми, які використовували середньовічні майстри.
-
Розвиток ремесла у середні віки.
-
Технічні винаходи епохи Середньовіччя.
Додаткова інформація.
Серед перших машин, що люди поставили собі на службу, головне місце належить млину. У Середні віки млини були надзвичайно поширеними в Європі. У районі Парижа у IX ст. один млин обслуговував 40—50 сімей, тобто 200 осіб. В Англії наприкінці XI ст. нараховувалося до 5 тис. млинів. У XII ст. з'явилися вітряні млини, які набули особливого поширення и Нідерландах.
Млини використовувалися не тільки для приготування борошна. Вони були потрібні дубильникам шкіри, гірнякам — для подрібнення руди, будівельникам — для розпилювання лісу дошки, сукно ділам та ін.
Розвиток ремесел, торгівлі, мореплавства вимагав усе більшої кількості освічених людей. Виникла необхідність у швидкому поширенні знань, знадобилося багато книг. Саме життя підштовхувало до відкриття, і воно відбулося. Ім'я винахідника — Йоганн Ґутенберґ. Він зробив окремі літери, із яких можна було складати рядки, сторінку, а потім розсипати набір і зібрати нову сторінку. Це відкриття було здійснено в 1440 р.