Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Лохвицька Л.В., Андрющенко Т.К. Дошкільникам пр...doc
Скачиваний:
23
Добавлен:
26.11.2019
Размер:
1.09 Mб
Скачать

Ііі тиждень

Загадки про сонце і повітря.

  • Голуба хустина, жовтий клубок,

По хустині качається, людям усміхається. (Сонце).

  • Вдень у небі гуляє, а ввечері на землю сідає. (Сонце).

  • Що сходить без насіння? (Сонце).

  • Куди ступиш, всюди маєш,

  • Хоч не бачиш, а вживаєш. (Повітря).

Заняття:

Тема: “Вірні наші друзі – сонце і повітря”.

Програмовий зміст. Ознайомити дітей з поняттям “повітря”, необхідністю повітря і сонця для рослин та людей. Розширити знання про велике значення сонця і повітря для загартування людини. Виховувати бажання вести здоровий спосіб життя, піклуватися про своє здоров’я.

Словник: повітряні ванни, сонячні ванни, загартування.

Матеріал: фотокартки, слайди з зображенням літнього відпочинку дітей, дзеркальце.

Хід заняття:

  1. Спробувати з дітьми потримати повітря в руках, набрати повні груди, видихнути, швидко помахати руками, щоб зробити холодне повітря, тобто відчути, що повітря існує.

  2. ”Подружитися з сонечком”. За допомогою дзеркальця зробити сонячні зайчики, спробувати спіймати їх. Підставити руки та обличчя під сонячні промені, відчути їхнє тепло.

  3. Розповісти дітям, що чим більше відкрита поверхня шкіри, тим краще загартовується тіло. Для того, щоб організм людини був сильним і міг боротися з хворобами, необхідно частіше перебувати на свіжому повітрі, загорати, загартовуватися.

Розповідь “Сонечко фарбує шкіру”.

Розповісти дітям, що під час перебуванні на сонці, шкіра поступово змінює свій колір з білого на шоколадний. Перебування на сонці дуже корисно для здоров’я людини, але треба не зловживати сонячними променями, бо можна отримати сонячний опік. Дітям дозволяється бути на сонці не більше 30 хвилин підряд.

Валеохвилинка “Як доцільно одягатись”.

Навчити дошкільників, що одягатися треба відповідно до погоди, щоб не перемерзати і не пітніти. Одяг краще всього мати з натуральної тканини, щоб тіло дихало. В літній період на голову обов’язково треба одягати панаму або капелюх, щоб захистити себе від теплового удару.

Прислівя про сонце, повітря.

  • Сонце гріє, сонце сяє, вся природа воскресає.

  • Сонце на всіх однаково світить.

  • Зо світу до ночі сонце не стуляє очі.

  • Де повітря – там і життя.

Р\ гра “Сонечко і дощик”.

Читання М.Стельмах “Сонце стукає в віконце”, нар. “Вийди, вийди, сонечко”, М.Познаньська “Здрастуй, сонечко”, М.Підгірнянка “Розмова про сонце”.

ІY ТИЖДЕНЬ

Загадка про воду.

  • Біжить – не вибіжить,

Тече – не витече.

Бесіда “Без води нема життя”.

Давно відомо, що без їжі людина може прожити деякий час, а без води – лише кілька днів. Запас води в організмі повинен постійно поповнюватися, тому що ми постійно втрачаємо воду: близько двох склянок води втрачається під час дихання у вигляді водяної пари, в жаркий день з потом ми втрачаємо також близько двох склянок води. В жару вода допомагає охолоджуватись тілу, але не можна пити багато води, це зайве навантаження на серце. За добу треба вживати 1,5–2 літри рідини. Пити треба не поспішаючи, маленькими ковтками. Так легше вгамовується спрага. Краще за все пити фруктові соки, мінеральну воду, квас.

Прислівя про воду.

  • Прийшло з води, пішло з водою.

  • З брудної води ніхто чистим не вийшов.

  • Мала крапля великий камінь продовбує.

Валеохвилинка “Різновиди води”.

Розповісти дітям, що вода, яка існує на планеті, не вся однакова. Вона має різне походження, а тому різний смак, властивості, місцезнаходження. Є вода морська, річкова, озерна, джерельна, тала. З давніх часів люди знали лікувальні властивості кожного виду води і використовували їх в повсякденному житті.

Дослід “Порівняти на смак водопровідну і дощову воду”.

Разом з дітьми зібрати під час дощу води, набрати також води з-під крану, покуштувати її і зробити висновок, чим вони різняться.

Заняття:

Тема: “Нам вода зміцнить здоров’я”.

Програмовий зміст. Ознайомити дітей зі станами, в яких може перебувати вода. Визначити характерні особливості льоду, снігу, рідкої води. Розповісти дітям про способи загартування льодом, снігом, рідкою водою. Виховувати бажання свідомо піклуватися про своє здоров’я.

Словник: лід, сніг, стани води, загартування.

Матеріал: грудка льоду, сніг, склянка з водою, рушник.

Хід заняття:

  1. Загадка: То тверда, а то м’яка,

Та здебільшого рідка,

То нечутна, то шумить,

Як нема її – біда.

Люди звуть її ... (вода).

  1. Згадати, коли вода буває тверда (лід), м’яка (сніг), рідка (звичайна вода).

  2. Провести досліди, під час яких вияснити, що буде з льодом та снігом, якщо їх довго тримати в руці.

  3. Розповісти дітям про способи загартування за допомогою льоду, снігу, та рідкої води:

  • корисно грудкою льоду “розмальовувати” лоб, ніс, щічки, піборіддя;

  • приємно бігати босоніж по снігу, розтирати снігом руки до плечей;

  • можна обтирати тіло і ноги вологим рушником, обливати ступні ніг холодною водою, занурювати ноги в воду, робити контрастні ванни, тобто переставляти ноги з теплої води в холодну, обливатися водою, плавати влітку в водоймах.

Читання казки “Жива і мертва вода”, Н.Забіла “Ясочка на річці”, “Казка про Іллю Муромця і Солов’я-розбійника” (скорочено).

Підсумкові запитання.

  1. Назвіть частини доби.

  2. Коли буває сніданок, обід, вечеря?

  3. Чому важливо вчасно їсти?

  4. В чому користь сонячних ванн?

  5. Чи бачимо ми повітря?

  6. Яка буває вода в природі?

  7. Які існують стани води?

Розвага “Зростаємо здоровими”.

Мета: Закріпити знання про будову тіла, його призначення. Поглиблювати знання дітей про загартування, види спорту, правила відпочинку. Розширити знання про правила техніки безпеки, значення вітамінів для життя людини.

Обладнання: виставка малюнків дошкільників, на яких зображені діти, які займаються різними видами спорту, м’ячі, круги.

(Діти в музичному залі сидять на килимі).

Ведуча. Діти, я отримала телеграму з Сонячного містечка, до нас поспішає гість.

Пілюлькін. Добрий день, діти! Я прибув з казкового Сонячного містечка. Я вилікував усіх малюків і вирішив приїхати до вас і запитати, чи знаєте ви, як запобігти хворобам?

Пілюлькін. А чи слухає вас ваше тіло? (Дитина дає команду собі і всім дітям – встати, присісти, помахати руками, пострибати. Діти виконують).

Пілюлькін. А як ви дбаєте про своє тіло, щоб воно було завжди здоровим?

(Діти розповідають).

Пілюлькін. А про режим дня ви чули?

Діти. Так, ми знаємо про користь режиму дня і намагаємось завжди додержуватись його, бо хочемо вирости здоровими і сильними.

Пілюлькін. А ще я хочу вам сказати, як замучив мене в Сонячному містечку Незнайка. Ми вже не хочемо разом з ним сідати за стіл, бо він ніяк не хоче вивчати правила поведінки за столом під час приймання їжі. Нам дуже соромно за нього. Розкажіть мені, будь ласка, чи знаєте ви правила етикету.

(Діти розповідають, показують малюнки).

Пілюлькін. Які ж ви молодці. Я завтра скажу, щоб Незнайка прийшов до вас і ви навчатимете його етикету.

Пілюлькін. А фізкультурою ви любите займатися?

Діти. Дуже любимо.

Пілюлькін. А які правила безпеки треба виконувати під час занять фізкультурою?

(Діти пригадують, як треба поводитись на заняттях з фізкультури).

Пілюлькін. Послухайте, діти, ще одне завдання. Скажіть мені, будь ласка, хто краще відпочине: той, хто буде цілий день дивитися телевізор, лежачи на дивані, чи той, хто буде гратися, бігати, допомагати батькам?

(Діти дають свої відповіді).

Пілюлькін. Наш організм побудований так розумно, що краще відпочиває не тоді, коли нічого не робить, а коли змінює одне навантаження іншим. Не забувайте це правило і ви будете завжди почувати себе здоровими і щасливими. Мені було дуже приємно з вами спілкуватися. До побачення!

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

  1. Артемова Л.В. Театр і гра. – К.: “Томіріс”, 2002. – 292 с.: іл.

  2. Базовий компонент дошкільної освіти в Україні // Дошкільне виховання. – 1999. – № 1. – С. 5-19.

  3. Бігунець. Здоров’я (валеологія). Стандарт навчального українознавчого інтегративного курсу для дітей дошкільного віку // Освіта. – 1995. – 9 серпня. – № 30 (154). – С. 1-3.

  4. Булич Е.Г., Муравов І.В. Валеологія. Теоретичні основи валеології. – К., 1997. – 224 с.

  5. Валеологія – малятам: Методичні рекомендації. – Черкаси, 1996. – 19 с.

  6. Валеология. Справочник школьника / Сост. Н.Заготова. – Донецк, 1998. – С. 14-25.

  7. Валеологія: Теоретичні основи валеології. – К., 1997. – С. 3-9.

  8. Велика енциклопедія для дошкільників. – Олма-Пресс, 1999. – 488 с.

  9. Виростаймо здоровими. Досвід роботи // Бібліотека вихователя дитячого садка. – 2001. – № 21. – С. 2-31.

  10. Вільчковський Е.С., Денисенко Н.Ф. Будь здоровим, малюк: Програма з фізичного виховання. – К., 1997. – С. 3-10.

  11. Все для здоров’я і про здоров’я: Програма з валеології. Конспекти занять // Палітра педагога. – 1997. – № 4. – С. 24-30.

  12. Денисенко Н.Ф., Мельник Л.Д. Будьте здорові, діти: Програма з валеологічного виховання // Дитячий садок. – 2001. – № 42(138). – 24 с.

  13. Державна національна програма “Освіта” (Україна ХХІ століття). – К.: Райдуга, 1994. – 15 с.

  14. Дитина: Програма виховання і навчання дітей дошкільного віку. – К.: Освіта, 1993. – 272 с.

  15. Дитина в дошкільні роки: Програма розвитку, навчання та виховання. – Запоріжжя, 2000. – 268 с.

  16. Закон України “Про дошкільну освіту”, “Про охорону дитинства”. – К.: Ред. ж-лу Дошкільне виховання, 2001. – 56 с.

  17. Золотий колосок. Збірка фольклорних і літературних творів для роботи з дітьми у дошкільних закладах за програмою “Дитина” /Упор. Н.Я.Дзюбишина–Мельник. – К.: Освіта, 1994. – 623 с.

  18. Інтегративний українознавчий курс “Здоров’я” (валеологія) // Освіта. – 1996. – 24 липня. – № 39 (217). – С. 3.

  19. Калуська Л., Щулькіна Н. Валеологія в дитячому садку та вдома. – Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 1999. – 56 с.

  20. Концепція дошкільного виховання в Україні (проект). – К.: Освіта, 1993. – 16 с.

  21. Концепція інтегративної українознавчої валеологічної освіти в Україні (проект) // Освіта. – 1996. – 24 липня. – № 39 (217). – С. 1-3.

  22. Концепція неперервної валеологічної освіти в Україні. – К.: Освіта, 1994. – 4 с.

  23. Кулачківська С.Є., Ладивір С.О. Я – дошкільник (вікові та індивідуальні аспекти психічного розвитку). – К.: Нора-принт, 1996. – 108 с.

  24. Малятко: Програма виховання дітей дошкільного віку. – К., 1999. – 286 с.

  25. Мельник Л.Д., Денисенко Н.Ф. На варті здоров’я малюків. – Запоріжжя, 1997. – С. 4-7.

  26. Музирова В.О. Наша надія. Програма з валеологічного виховання. – Дніпропетровськ, 1997. – 10 с.

  27. Національна доктрина розвитку освіти // Дошкільне виховання. – 2002. 28– № 7. – С. 4-9.

  28. Ротенберг Р. Расти здоровым. – М.: Физкультура и спорт, 1992. – 590 с.

  29. Cтельмахович М.Г. Народна педагогіка. – К.: Радянська школа, 1985. – 312 с.

  30. Українське дошкілля: Програма виховання та навчання дітей у дошкільних закладах // Дитячий садок. – 2000. – січень. – № 3 (51). – вкладка 1.

  31. Українські прислів’я і приказки. – К.: Дніпро, 1984. – 390 с.

  32. Хуторной С.К. Валеологія. Дошкільний курс. – Чернівці, 1996. – С. 7-12.

  33. Шавровська В.Н. Формування основ валеологічної освіти працівників та вихованців дошкільних закладів: Досвід роботи. – Черкаси, 1996. – 32 с.

  34. Юрочкіна С.О. Валеологія для всіх. Щоб дбати, треба знати // Дошкільне виховання. – 1997. – № 3. – С. 14-15.

  35. Юрочкіна С.О. Валеологія для всіх. Щоб дбати, треба знати // Дошкільне виховання. – 1997. – № 4. – С. 18-19.

  36. Юрочкіна С.О. Педагогічні засади валеологічного виховання дітей старшого дошкільного віку / Автореф. ...дис. канд. пед.наук. – 13.00.01. –Теорія та історія педагогіки. – К., 1997. – 27 с.

ЗМІСТ

Передмова (Лохвицька Л.В.) 3

Теоретичні основи обґрунтування проблеми формування системи знань про основи здоров’я у дітей дошкільного віку (Лохвицька Л.В., Андрющенко Т.К.) 5

Програма і методичні рекомендації надання дошкільникам знань про основи здоров’я (Лохвицька Л.В.) 10

Розділ “Моє тіло” 22

Розділ “Я – чистенький, я – гарненький” 33

Розділ “Геть, хвороби” 42

Розділ “Сонце, повітря, вода – друзі мого здоров’я” 52

Розділ “Здоров’я дитини – з власної родини” 60

Розділ “Хто режиму дня дотримується, тому здоров’я посміхається" 69

Розділ “Хороші вчинки і слова – помічники здоров’я” 77

Система формування знань про основи здоров’я (Андрющенко Т.К.) 84

Вересень “Будова тіла людини” 99

Жовтень “Наші руки” 111

Листопад “Будова і функції шкіри” 122

Грудень “Орган зору – очі” 132

Січень “Орган слуху – вухо” 143

Лютий “Ніс, органи дихання” 153

Березень “Зуби, рот та органи травлення” 163

Квітень “Серце та кров” 174

Травень “Наше здоров’я – в наших руках” 185

Використана література 195