Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Лохвицька Л.В., Андрющенко Т.К. Дошкільникам пр...doc
Скачиваний:
23
Добавлен:
26.11.2019
Размер:
1.09 Mб
Скачать

Методичні рекомендації до теми: “орган слуху – вухо”. І тиждень

Спостереження за формою і будовою вух людей. Порівняти за розміром вуха дітей і дорослих. Роз’яснити дітям, що зовнішня частина вуха називається вушна раковина, і для кращого запам’ятовування роздивитися морську черепашку, яка за формою нагадує вушну раковину. Запропонувати дітям розглянути вуха собаки, кішки, хом’ячка, описати вуха слона, ведмедя, віслюка, коня, білочки, зайця.

Розгляд ілюстрацій із зображенням вух тварин і людей.

На заняттях: ліплення – зліпити тварин з великими, довгими і маленькими вухами (зайця, слона, ведмедя).

Малювання – намалювати тварин з характерними вухами.

Читання книги “Рости здоровим” (с.38–40), журналу “Древо познания”.

Заняття:

Тема: “Будова вуха”.

Програмовий зміст. Дати поняття дітям про будову вуха. Познайомити їх із зовнішньою і внутрішньою будовою вуха. Розповісти, що внутрішні вуха не тільки слухають, а й допомагають нам зберігати рівновагу. Допомогти зрозуміти важливість цього органу. Закріпити у дітей знання про будову тіла людини.

Словник: вухо, вушна раковина, барабанна перетинка.

Матеріал: плакати з зображенням будови вуха, морська черепашка, дзеркало, барабан, загадки, вірші про вуха, прислів’я.

Хід заняття:

  1. Роздивитися вуха, розповісти, на що вони схожі.

  2. Дидактична гра “Впізнай звуки”. Голови дітей лежать на столі. Очі заплющені. Звучить музика, в якій відтворюються голоси тварин, пташок, людей, завивання вітру, звуки машин, музичних інструментів.

  3. Бесіда. Чим ви слухали музику? Чи можете ви слухати з затуленими вухами? Що ви почули? Чи чули ви ці звуки в своєму житті?

  4. Відповісти на запитання: Чи можуть тварини слухати і чим вони слухають? Чи можна в лісі прожити без вух? Чому в тварин різні вуха?

  5. Д /гра “Допоможи тваринам знайти свої вуха”.

  6. Бесіда про гігієну вух і збереження слуху.

Д/гра “Де чиї вуха?” Запропонувати дітям малюнки, на яких зображені люди і тварини, які не мають вух. Дошкільники повинні домалювати їм потрібні вуха, правильно розташувавши їх.

С/р гра “Сім’я”.

Читання в.Мельник “Пригоди Вуханчика”. Іі тиждень

Загадки про вуха.

  • Двоє лисенят завжди поряд сидять,

Багато що чують, а розповісти не можуть.

  • Двоє дивляться, двоє слухають, а один говорить. (очі, вуха, язик).

  • Дві дірочки голови

Усе чують навкруги.

А нам треба відгадати,

Як їх будем називати?

Заняття:

Тема: “Що можуть наші вушка”.

Програмовий зміст. Розповісти дітям, що функцією вуха є його спроможність розрізняти звуки. Роз’яснити взаємозв’язок між наявністю слуху і розвитком мови в людини. Показати дітям розмаїття і складність навколишнього світу, який сприймається на слух. Розказати про значення слуху в житті людини. Допомогти впізнавати різні звуки, вчити прислухатися.

Словник: звук, дзвінкий, голосний, глухий, слухати, чути, німота, прислухатися.

Матеріал: предмети, виготовлені з різного матеріалу, дзеркала, грамзапис з музичними творами різної тональності, звуками тварин, комах, крику, загадки, прислів’я.

Хід заняття:

  1. Разом з дітьми з’ясувати, що ми весь час чуємо звуки. Вони повідомляють нам про навколишній світ.

  2. Розповісти дошкільникам, що звуки – це коливання повітря. Ми їх не бачимо, але можемо чути завдяки своїм вухам.

  3. Дати дітям прослухати гучну, спокійну і дуже тиху музику. Вчити розрізняти музику за силою звучання, прислухатися, щоб розпізнати тихий звук.

  4. Д\гра “Чуємо дзвін, та шукаєм, де він”.

Досліди. Запропонувати дітям самостійно визначити функції вуха і аргументувати свої висновки. Закрити вуха руками або ватою, слухати гучну і спокійну музику, голосну і тиху розмову, шепіт. З’ясувати чи чути з закритими очима, ротом, носом.

Дидактичні ігри:

– “Впізнай за голосом” (дитина повинна, не дивлячись, впізнати по голосу однолітка, що покликав її або за допомогою грамзапису відгадати голос);

– “Кого покликали?” (ведучий кличе тихенько когось з дітей, а ця дитина повинна вчасно зреагувати).

Валеохвилинка “І для вух масаж корисний”.

  • Взятися за мочки і відтягнути вниз 5-6 разів.

  • Вказівним і великим пальцями покрутити привушну кісточку 5-6 разів у кожну сторону.

  • Вібрація пальцями у вушних отворах 10-20 секунд.

  • Зімкнутими разом вказівним і середнім пальцями обох рук закрити вушні раковини, зігнувши їх у напрямку до верхньої щелепи так, щоб не було нічого чути. Різко відкрити вуха. Повторити 5-6 разів.

  • Вказівними пальцями потерти за вушними раковинами до відчуття тепла 5-7 разів.

  • 7-10 разів поплескати долонями по вухах.

  • Почергово закрити вухо долонею однієї руки, і пальцями другої постукати по долоні 6-7 разів.