Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Материалы к заданию 1..doc
Скачиваний:
8
Добавлен:
11.11.2019
Размер:
593.92 Кб
Скачать

Материалы:

Основы грамматики для начального учения (первая половина XVI в.). «Просто писанныя буквы младенческаго наказаниа сии речь грамотикии начало. Альфа.

Аз а, буки б, веди в, глаголь г, добро д, есть е, живете ж, зело S, земля з, иже и, I, како к, люди л, мыслите м, наш н, он о, покой п, рци р, слово с, твердо т, ик ...., у, ферт ф, хер х, от q, ци ц, червь ч, ша ш, ща щ, ер ъ, еры ы, ерь ь, ять э, ..., ю, я, z, кси x, пси p, фита f, ижица v.

Конец простым писмяном.

Разумно же буди, яко сия ... писмянам разделяются на двое, в гласовна и в согласовна.

Гласовныя убо писмена седмь их: а, е, и, i, о, у, w. От них же два писмена долгы и, w; краткых два писмена е, о; а двоевременных есть три: а, и, у. От седми же гласовных изведошася девять двогласовных: z, оу, е, ю, ъ, ы, ь, э, ... .

Конец разделению гласовных писмен.

Согласных же двадесять четыре суть писмен. б, в, г, д, ж, s, з, к, л, м, н, п, р, с, т, ф, х, ц, ч, ш, щ, p, x, f. Сия убо двадесять четыре писмена разделяются на двое: в полугласовна и несогласна. Полугласных 11 суть писмен: ж, з, p, x, л, м, н, р, с, ш, щ, их же убо четыре сугубых: ж, з, x, p, непременяемых четыре же, сих же и мокрых наричют: л, м, н, р. Безгласных убо 12 писмен суть: б, в, г, д, к, ц, ч, п, т, f, ф, х, их же убо пять тонкых суть писмен: к, ц, ч, п, т, чястых же три суть писмен: f, ф, х, а средних четыре писмена: б, в, г, д.

О сих убо изображеных писмен осмь словесных чястей состоится: 1-е имя, 2-е речь, 3-е причастие, 4-е член, 5-е вместоимене, 6-е предлог, 7-е приречие, 8-е союз.

Сего ради божественный Иоанн Дамаскин осмогласным пением духовным церковь Христову украси, понеже осмь чястей словеснаго любомудриа».

Рассуждения южнославянской и русской старины о церковно-

славянском языке /Сост. И.В. Ягич СПб., 1896.С. 318-319.

Азбука – пропись (1643) (Фрагмент) «Азбука в научение младым детем.

[...] Велико имя Пресвятыя Троицы. Хотети умети и научитися. Учение свет, а неучение тьма. Умному тайна явити, яко уголь врящ [горяч] в воду пустити, а бе­зумному тайна явити, яко искра в сено пустити. Рысь пестра сверху, а чловек лукав изнутри. Зри очима и внимай сердцем, и будеши умети, и надежа твоя не погибнет от тебе.

Уму доброму учися, а старейшему чловеку повинися, а безумному во обиду ся не даваи, а за правду вельми постражи. Безумнаго накажи [наставь], алчнаго напитаи, болящаго посети, а вражды на чловека не имей, а о грешнем чловеце не суди. Блюди ум свой от безумия, а честь блюди от бесчестия, а веру соблюди от ереси. Яко же бо Богоотец и пророк царь Давид ясными гусльми вещает нам днесь: блажен муж, иже не иде на совет нечестивых, и на пути грешных не ста, и на седалищи губитель не седе.

* * *

Память приставу. Дати ему на поруки вологжанина, того и того именем, от вологжанина ж, от посадцкого человека, от того и от того именем, по челобитной в столбце бумаги пищие.

* * *

Цapю, Государю и Великому Князю Михаилу Федоровичю всеа Русии бьет челом сирота твой, вологжанин, посадцкой человек, тот и тот именем. Жа­лоба, Государь, мне на вологжанина же, на посадцкого человека, на того и на того именем. В нынешнем, Государь, во 151-м году, о Троицыне дни взял у меня, сироты твоего, тот имрек на перехватку столбец бумаги пищие; и того мне столбца бумаги и по се время не платит, а упрашивается со дни на день. Милосердый Государь, Царь и Великий Князь Михаиле Федорович всеа Русии, пожалуй меня, сироту своего, вели, Государь, мне на того имрека в том дати свой царьской суд и управу. Царь Государь, смилуйся.

* * *

Се аз тот и тот именем, вологжанин, посадцкой чловек, занял есми у вологжанина, же, у посадцкого чловека, у того и у того именем, полторы деньги московских ходячих июня в 24 день да до Покрова Пречистыя Богородицы сто пятьдесят второго году, до сроку без росту, а полягут деньги по сроце и мне заимщику на те деньги рост давати на пять ше­стой, как в людех ходит, а где меня заимщика ся ка­бала ни застанет, на котором городе или под коим судом ни буди, тут мне заимщику по ceй кабале везде под суд даватися и заемные деньги, с росты и с убытьки, платити все сполна. А на то послуси тот и тот. А кабалу писал тот и тот именем, лета 7151-го.

* * *

Государю моему, тому и тому именем, тот и тот име­нем, челом бьет. Пожалуй, государь, вели ко мне писать о своем многолетном здоровье, как тебя, государя моего, Владыко Христос милостию своею хранит. О мне же, аще восхощеши ведати, и я на Вологде, июня в 24 день, дал Бог жив, и впредь уповаю на его жe Всещедраго, в Троицы славимаго Бога нашего милость. После того писать что скажут, а сверших, – а я тебе, государю своему, много челом бью. Задрав, государь мой, буди, а меня по своей милости не забуди.сти не |. |вершшм) Вт. Пожалуй"000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

Благолюбезнейшему рачителю, и светоподобнеи свещи же, и яко светом добродетелию сияющи благородну и благоподобну, аки некоей доброй отрасли, сиречь от двою во един проишедшему, честнейшему и дружелюбному государю, имрек, много милостивые твоея трапезы вскормленик, и неотступный во веки работник, и искатель твоея милости и благосоюзныя, еже по Бозе любве и милосердия, имрек, от многаго усердия много челом бьет. Молю убо благоугодный твой нрав, яко да не отжени милости твоея от мене, буди ко мне по своему благонравному обычаю любителен и усерден, и в настоящих скорбех пособив и благосерд, да вси друг о друзе получим благополезная. Аз же по истинне к себе милости твоея желаю и к твоему благонравию усердно мольбы простираю, яко да получю милость и рачительство, яко же древле Израиль с небесе манну. Ничто же бо по истинне тако, яко же любовь достойно есть похвалению и ублажению, понеже тою мнози от скорби избав­ляются и благими обогащаются, и горних наследницы бывают, и высоты разума достизают. После того писать о каком деле надобет. А свершить, – ты же в милости всемилостиваго Владыки здравствуй; о мне же благоумне усердуй по своему ко мне любительному нраву. Вкратцe написах и воспослах твоему удобию, яко да восприимеши незазрительным нравом. Аминь.

* * *

Аристотель еллиньский философ глаголет: Аполонии несть Бог, но жрец есть Богу, иже есть на небесех, Сему же снити и воплотитися в Деву чисту.

* * *

Виноград зелен, да не сладок; млад ум, да не крепок. Добро того учити, кои бы внимал, а старого учити, аки конь не обуздан водити.

* * *

Царь индейский вопрошаше некоего от своих философ, глаголя: хощу яко да притчею покажеши ми, како лстивый муж и лукавый, посреди себе мирных вложив вражду, влагает же в неких по себе составленую любовь же и дружбу? Он же, восприим, рече, яко купец некий многославен сый и житие добровольно по сотворению имый, и дети умовредны имый, и нехотящая, лености ради, художеству некоего рукоделия навыкнути, наказательными к ним беседоваше словесы, глаголя: о, чада, иже в житии сем возращаемы три вещи требует: довольно богатство, и славу от человек, и получение благих от нех, иже с праведными.

* * *

Злата ради друзи и сродницы составляются; не имеяй же богатства всегда скорбен и от всех ненавидим бывает. Мнози друзи при трапезе, а в бедности и в печали един от тысящи едва может.