Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Скачиваний:
218
Добавлен:
05.03.2016
Размер:
616.45 Кб
Скачать

IV. Жаңа сабақты бекіту.

1. Б.Ү.Ү. кестесі.

Білгенім

Үйренгенім

Үйренгім келеді

V. Қорытындылау, бағалау.

VІ. Үйге тапсырма беру.

Үйге: Қазақстанның еңбек ресурсы, қала және ауыл халқы.

Бекітемін:

Сабақ№_____5___ Сыныбы__9_______ Күні_________

Сарамандық жұмыс №1

Тақырыбы: Қазақстанның халқы, ұлттық құрамы.

Мақсаты: Қазақстанның халқын, халық тығыздығын, ұлттық құрамын анықтау.

Көрнекілік: Атлас, глобус, Қазақстанның халықтар картасы т.б.

Жоспары.

1. Халқының саны, халық тығыздығы.

2. Халық санының мағлұматтары негізінде график сызу.

Жылдар

Халық саны

Қала халқы

Ауыл халқы

1897

1926

1939

1959

1970

1979

1989

1999

Қазір

3393

3713

2314

2795

4234

5289

6535

7985

41

74

370

679

1114

1634

2509

3616

3352

3639

1944

2116

3120

3655

4026

4369

3. Қазақстан халқының ұлттық құрамы (диаграмма).

Қазақтар

53,40%

Орыстар

30,00%

Украиндар

3,70%

Өзбектер

2,50%

Немістер

2,40%

Татарлар

1,70%

Ұйғырлар

0,40%

Белорустар

0,75%

Кәрістер

0,67%

Басқалары

3,60%

Бекітемін:

Сабақ№__6______ Сыныбы__9_______ Күні_________

Тақырыбы: Өнеркәсіп кешеніне жалпы сипаттама.

Мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға Қазақстан өнеркәсіп кешенінің құрылымы, заңдылықтары жөнінде түсіндіру.

Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.

Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.

Болжамдап отырған нәтиже: Қазақстан өнеркәсіп кешенінің жалпы сипаттамасымен танысқан тұлға.

Сабақтың типі: Жаңа білім беру сабағы

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: 1. Сұрақ-жауап. 4. Тірек-сөздер.

2. Әңгіме-дәріс.

3. Тірек-сызбамен.

Сабақтың көрнекілігі: Қосымша деректер, оқулық, кескін карта, карта т.б.

Сабақтың жоспары:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

1. Сұрақ-жауап.

Қорытындылау.

ІІІ. Жаңа сабақ.

1. Әңгіме-дәріс.

2. Тірек-сызбамен жұмыс.

3.Тірек-сөздермен жұмыс.

Қорытындылау.

IV. Жаңа сабақты бекіту.

1. Сұрақ-жауап.

V. Қорытындылау, бағалау.

Vі. Үйге тапсырма беру.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын дайындатып, зейіндерін сабаққа аударту.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

1. Сұрақ-жауап.

1. Қазақстан еңбек ресурсы?

2. Халықтың жұмыс істеу құрылымы?

3. Ауыл халқы?

4. Қала халқы?

5. Қалалардың пайда болуы?

Қорытындылау.

ІІІ. Жаңа сабақ.

1. Әңгіме-дәріс.

Жаңа сабақ әңгіме-дәріс беруден басталады.

2. Тірек-сызбамен жұмыс.

Оқулықтың 20-шы бетіндегі, 3-ші сызбанұсқа арқылы Қазақстан шаруашылығының салалық құрылымын түсіндіру.

3. Тірек-сөздермен жұмыс.

Оқушыларға тірек-сөздердің мағынасы түсіндіріледі.

а) Шоғырландыру-өндірістің ұштасуы.

ә) Құрамдастыру-Бір кәсіпорында технологиялық процесі ұқсас бірнеше өндірістердің жинақталуы.

б) Мамандандыру-Кәсіпорынның бірыңғай өнімдер шығаруға бейімделуі.

в) Кооперативтендіру-Дайын өнімдерді жасап шығарудағы бірнеше кәсіпорындардың арасындағы өндірістік байланыс.

Қорытындылау.