Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
метод. посібник В.doc
Скачиваний:
11
Добавлен:
16.11.2019
Размер:
415.74 Кб
Скачать

5 Клас Загальна тема: Вступ до історії України. Урок № 5

(Розробила Коляда С.В., вчитель історії комунального закладу «Навчально-виховного об’єднання ліцей – школи – дошкільного навчального закладу «Вікторія – П» Кіровоградської міської ради.)

Тема: Герби та печатки в історичній науці.

Мета: розкрити роль гербів і печаток як історичних джерел, ознайомити учнів з витоками української державної символіки; розвивати навички учнів здобувати інформацію з різних джерел (розповідь вчителя, текст підручника, ілюстративний матеріал); ознайомити з походженням та з поясненням сучасного герба м. Кіровограда; виховувати шанобливе ставлення до державних символів України.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, презентації “Герби Кіровоградщини”, “Герб м. Кіровограда та Кіровоградської області”.

Основні поняття: геральдика, герб, тризуб, слов’яни, символ влади, сфрагістика.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

План

  1. Початкові уявлення про геральдику. Герби як символи влади.

  2. Символ давніх слов’ян.

  3. Головний елемент сучасного герба України.

  4. Первинні уявлення про сфрагістику. Найдавніші печатки.

1. Початкові уявлення про геральдику. Герби як символи влади.

Запитання для повторення:

- Які науки допомагають історикам досліджувати минуле?

(археологія, нумізматика, палеографія та ін.)

Вчитель. Серед наук, що допомагають досліджувати минуле, є дві дуже цікаві, знайомству з якими буде присвячено сьогоднішній урок.

Перша – це геральдика.

Завдання: Прочитати 1 абзац тексту підручника «Знаки пам’яті» с.31 (Власов В., Данилевська О. Вступ до історії України. Підручник для 5 класу ЗНЗ. – К.: «Ґенеза», 2005).

  1. Що таке герб?

  2. Що вивчає геральдика?

Розповідь вчителя.

Історики вважають, що герби були започатковані у сивій давнині, коли перші люди розпочали ототожнювати свої династичні роди з певними тваринами. Вони вірили: тварина захищає їх, і ніколи не вбивали її на полюванні, вважаючи, що це може спричинити нещастя. Відтепер до імені людини додавали «… з роду Ведмедя», «… з роду Зубра». Зображення цієї тварини ставало символом, який шанували усі родичі. Коли якась хоробра людина очолювала цілий колектив, її родовий символ ставав спільним для всіх. З часом родові символи багатьох володарів ставали гербами держав, якими вони правили. Під їхнім зображенням йшли у бій і укладали мирні угоди. Герб, шанований усім населенням, став символом влади – умовним речовим знаком, який ототожнювався з володарем держави.

Наявність герба була дуже зручною. Цим символічним знаком можна було позначити територію, приналежність речі, він був своєрідним посвідченням особи. Саме тому з часом власні герби з’явилися у міст, земель, різних товариств.

Минув час, і в Європі з’явилися рицарі, що змагалися один з одним за звання найхоробрішого. Тоді ж були складені певні правила зображення й використання гербів. Кожен рицар мав власний герб, який розроблявся герольдами – розпорядниками на урочистостях і змаганнях рицарів. Звідси і виникла назва науки про герби – геральдика.

Сядьте за комп’ютери. Зараз ми з вами розглянемо, з яких елементів складаються герби.

Головним елементом герба є щит, на якому розміщено різноманітні гербові фігури, виконані у стилізованій формі. На гербі використовується п’ять основних кольорів – червоний, блакитний, зелений, пурпурний, чорний, і два метали – золото й срібло. Герб, як правило, супроводжується девізом – коротким висловлюванням, що відображає життєві принципи власника герба. Кожен колір має своє значення: золотий – знатність, срібний – благородність, червоний – вогонь, синій – повітря, чорний – землю, зелений – воду.

Фігури, що розміщені на гербах, також поділяються на групи.

Перша – геометричні фігури – лінії й хрести. Завантажте презентацію «Герби Кіровоградщини». Виберіть пункт «Інші малі міста», «Петрове».

- Яка геометрична фігура зображена на щиті? (Золотий хрест Св. Петра).

Друга група – негеральдичні знаки.

Перший вид цієї групи – природні фігури (людина, тварини, птахи, риби, рослини). Виберіть пункт «Бобринець».

- Яка природна фігура зображена? (Дрохва).

- Що цей птах символізує?

Виберіть пункт «Села» і перегляньте, які природні фігури зображені на гербах с.Букварка та с.Успенка. (Учні виконують завдання за комп’ютером і потім відповідають на запитання вчителя).

Другий – предмети, створені руками людини: зброя – меч, стріли; корабель, якір. Виберіть пункт «Інші малі міста», «Петрове» та «Онуфріївка» і перегляньте, які предмети зображені на щиті їх гербів. (Учні самостійно виконують завдання).

Третій – легендарні міфічні фігури, створені фантазією людини (кентавр, гриф, дракон та ін.).

Вчитель. Давайте спробуємо з’ясувати, що символізує герб нашого міста та нашої області.

Завантажте презентацію «Герб м. Кіровограда та Кіровоградської області».

Виберіть пункт «Єлисаветград». (З’являється спочатку щит із зображеннями на ньому. Учні читають текст та розглядають елементи, що зображені на щиті. Потім з’являється золота імператорська корона. Учні розглядають її та читають текст. Далі з’являється дубове листя, перевите синьою стрічкою. Учні знайомляться з його символічним значенням).

Виберіть пункт «Малий герб м. Кіровограда». Розгляньте герб.

- Що входить в його основу?

Виберіть пункт «Великий герб м. Кіровограда» (Учні поступово розглядають, що зображено на щиті та навколо нього і читають, що символізують елементи герба.)

- Що зображено на щиті?

- Що символізують лелеки?

- Чому саме лелеки зображені на гербі?

- Який зміст девізу герба?

- Що перенесено в цей герб з герба Св. Єлисавети 1845р.?

Виберіть пункт «Кіровоградська область».(Поступово з’являються: синя хоругва з жовтим Державним Тризубом, щит зі скіфським степовим орлом, золоте пшеничне колосся та дубове листя. Потім - весь герб. Учні знайомляться з символікою герба, читаючи опис елементів, що з’являються та з колористикою герба. Далі вони відповідають на запитання, що подає презентація:

-Що є головним елементом герба Кіровоградської області?

-Що символізує в геральдиці орел?

-Що вказує на належність області до України?

-Який елемент герба вказує на те, що Кіровоградська область є хліборобським краєм?)

Переходимо до центрального стола.