Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
РОЗВИТОК УКРАЇНСЬКОЇ ПРОЗИ 20.doc
Скачиваний:
8
Добавлен:
26.11.2018
Размер:
107.01 Кб
Скачать

III.Підсумок уроку

1. «Ланцюжок думок» У чому трагізм життєвої долі Миколи Хвильового?

2. Бесіда

• Чим вражає літературний процес в українському письменстві 20-х рр. XX ст.?

• Прокоментуйте основні естетичні орієнтири, поставлені М. Хви­льовим перед українськими письменниками.

• Що означає «дві дійсності» 20-х рр. у творчості тогочасних письменників?

• Що зумовлювало експериментальні пошуки української поезії 20-х рр.?

• Що розуміється під «стильовим новаторством» української прози 20-х рр.?

• Яку проблематику порушували прозаїки 20-х рр.?

• Які нові жанри з'явилися в українській прозі 20-х рр.?

IV. Домашнє завдання

1. Опрацювати теоретичний матеріал підручника. Знати основні етапи життя і творчості Миколи Хвильового.

2. Прочитати новелу «Я (Романтика)».

Укр. Літ 11 клас

УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ЗА МЕЖАМИ УКРАЇНИ

Література в західній україні до 1939 р. Життя й творчість богдана-ігоря антонича. «автопортрет», «вишні». Аполітичність, наскрізна життєствердність, метафоричність і міфологом поезій

Мета: ознайомити учнів з біографічними відомостями Богдана-Ігоря Антонича; розкрити особливості поетичного таланту митця; навчити учнів бачити й відчувати красу навколишнього світу, розвивати мовлення, навички виразного читання; виховувати високу культуру почуттів.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: фотографії письменника, виставка книг, підручник.

Мої пісні — над рікою часу калиновий міст,

Я — закоханий в життя прочанин.

Б.-І. Антонич

Перебіг уроку

I. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні відкриємо для себе нову зірку на небосхилі нашої поезії. Познайомимося з однією визначною особистістю, про яку Д. Павличко сказав: «З вітром століть приходимо до поета й беремо його у вітер століть. Мине небагато часу, і в мисль про українську поезію ввійде ім'я закоханого в життя прочанина, творчість якого буде засвоєна його Батьківщиною, тією «вічною землею, куди ведуть усі стежки і всі дороги».

II. Вивчення нового матеріалу

1. Повідомлення учнів про літературу в Західній Україні в 30-ті роки XX ст. (оглядово)

Західноукраїнська література в 30-ті рр. XX ст. збагати­лася багатьма новими іменами. Серед поетів виділялися Роман Купчинський, Олег Бабій, Юра Шкрумеляк, Микола Матіїв-Мельник, з молодшого покоління — Богдан Кравців, Богдан-Ігор Антонич, Святослав Гординський. Із Західною Україною була тісно пов'язана творчість емігрантів зі Сходу, які оселилися в Празі, Варшаві і Львові,— Юрія Косача, Олександра Олеся, Олега Ольжича, Євгена Маланюка та ін. Для тогочасного літера­турного процесу була характерна значна політизація.

Письменники розділилися на три основні групи. Прихиль­ники націоналістичного напряму згуртувалися навколо журналу «Вісник», редагованого Дмитром Донцовим. До них належали Улас Самчук, Олесь Бабій, Юрій Клен, поети — члени так званої квадриги — Євген Маланюк, Олег Ольжич, Олена Теліга, Лео­нід Мосендз. До групи «пролетарських» письменників, що орі­єнтувалися на Радянський Союз, уходили Василь Бобинський, Олександр Гаврилюк, Ярослав Галан, Петро Козланюк, Ярослав Кондра, Кузьма Пелехатий, Степан Тудор та ін. Молоді «про­летарські» письменники об'єдналися в літературно-мистецьку групу «Гроно» й видавали у Львові журнал «Вікна». До них при­микала також група «новошляхівців», які гуртувалися навколо журналу «Нові шляхи», редагованого Антоном Крушельниць-ким. Найбільшим був табір письменників ліберальної орієнтації, до якого можна віднести Петра Карманського, Юру Шкрумеляка, Богдана-Ігоря Антонича, Осипа Турянського, Ірину Вільде, Бог­дана Лепкого, Наталену Королеву, Андрія Чайковського, Катрю Гриневичеву та ін. Ліберальних поглядів дотримувалися також письменники старшого покоління — Василь Стефаник, Уляна Кравченко, Марко Черемшина.