Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ляльковий дім.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
22.08.2019
Размер:
114.18 Кб
Скачать

Тема. Життєвий і творчий шлях Генріка Ібсена — норвезького пи­сьменника, зачинателя європейської «нової драматургії»

Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю письменника; роз­вивати навички сприйняття інформації на слух, визначення ГОЛОВНОГО, висловлення власної думки про почуте й прочитане; виховувати інтерес до літератури, прагнення до самовдоскона­лення.

Обладнання: портрет письменника; ілюстрації до його біографії; видання творів; ілюстрації до них; зображення краєвидів Норвегії. Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

  1. Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель. «Під шум великих міжнародних бур я зі свого боку воював із маленьким суспільством, до якого був прикутий волею обставин і життєвих умов»,— писав у своїх спогадах Генрік Ібсен, видатний норвезький драматург другої половини XIX ст., п'єси якого ось уже понад 130 років не сходять зі сцен театрів усього світу. У чому ж полягає секрет мистецького довголіття творів Іб­сена? Передусім у тому, що письменник глибоко вірив у цінність окремої осо­бистості, протестував проти розчинення її в безликій людській масі.

Головний мотив його творчості — заклик до людей реалізувати своє справжнє покликання, але в жодному разі не за рахунок чужого щастя чи навіть життя.

  1. Оголошення теми й мети уроку

  1. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання

  • Розповісти про риси європейської «нової драматургії», її найвизначніших представників.

  • 3 якою метою драматурги завершували п'єси «відкритим фіналом»?

  1. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

  1. Повідомлення учня про історичну й соціальну ситуацію у Норвегії XIX ст.

  2. Слово вчителя (міні-лекція)

— Генрік Ібсен народився в Шиєні — норвезькому містечку лісорубів. Ди­тинство його було самотнім і безрадісним. Особливо нещасливим стало життя після того, як зазнала збитків батькова торговельна фірма.

У п'ятнадцятирічному віці його відправили до Гримстада вчитися на по­мічника аптекаря. Там він провів 6 років, живучи у мансарді на скромну плат­ню. Юнака приваблювала поезія, літературна праця. Генрік почав писати ві­рші. Перша п'єса Ібсена «Катиліна» — історична драма — особливого успіху не мала.

1852 року він приїхав до Бергена, очолив молодий норвезький театр. Ібсен у театрі займався всім — від підмітання сцени до режисури, що допомогло йому пізнати сценічні умовності того часу, традиції, канони, які потім він забажав зруйнувати.

Дирекція театру відправила Ібсена до Данії та Німеччини — набувати досві­ду. Його власні п'єси стають помітними.

У 1857-1864 роках драматург перебував у Кристіанії — це один із найваж­чих у його житті періодів. З одного боку — матеріальна скрута, з іншого —-уперте невизнання з боку норвезької буржуазної публіки та преси, що перебува­ли під данським впливом, заперечували національні твори на столичній сцені.

  • Як ви розцінюєте таку поведінку драматурга — обстоювати національне й перебувати в матеріальній скруті, але не піддатися модному данському впливу, завдяки якому можна було б стати багатим та успішним?

1864 року Ібсен залишив Норвегію. Добровільне вигнання тривало 27 років.

Ібсен одружився із Сюзанною Торесен, яка стала його вірним другом на все життя. У них народився син. Родина жила то в Італії, то в Німеччині.

Перші твори, які принесли драматургові світову популярність,— «Бранд» (1865) і «Пер Гюнт» (1867). Вони в романтичному світлі змальовували конфлікт людини з її оточенням, демонструючи безодню, що існувала, між героїчними пориваннями та дійсністю, між реальністю та ідеалізмом.

Згодом письменник починає схилятися до реалізму.

1891 року Ібсен повернувся на Батьківщину. А через 7 років Норвегія уро­чисто святкувала 70-річчя видатного письменника. Він помер 1906 року.

  • Які риси характеру Генріка Ібсена ви визначили б?