Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
kotenko.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
21.08.2019
Размер:
167.42 Кб
Скачать

Висновки до теоретичного розділу

Важкий, багато в чому драматичний шлях, яким сьогодні іде соціальне перетворення світу. Непростий етап розвитку переживає й українське суспільство, що спричинено трансформацією його політичної, економічної, соціальної систем, зміною багатьох особистісних і суспільних цінностей, духовних, моральних орієнтирів, інтеграцією у світове співтовариство зі збереженням власної самобутності.

В Україні здавна ставили надзвичайно високі вимоги до морального ставлення до себе - порядність, чесність, правдивість, справедливість, працелюбність, гідність, дотримання слова, честь; до інших людей -повага до старших, свого роду, тактовність, толерантність, ствердження гуманних стосунків, гостинність; до праці - повага, любов до вільної праці, чесна праця, шана праці, побожне ставлення до хліба, відданість отчий землі. Ці ідеї, ідеали, погляди, норми поведінки, збагачені тисячолітнім досвідом мудрості народу, несуть могутній моральний потенціал, який слугує успішному засвоєнню загальнолюдських цінностей виховуваними. А радикальні зміни суспільства підтверджують актуальність завдання подальшого вдосконалення морального виховання, необхідність пошуку шляхів оптимального вирішення пов'язаної з ним проблеми формування моральної свідомості.

2. ПРАКТИЧНИЙ РОЗДІЛ. Виховний захід для учнів ПТНЗ за темою «Моральний ідеал та його місце в житті людини»

Тема: «Моральний ідеал та його місце в житті людини»

Мета : сприяти вихованню доброти, чесності, порядності, гуманного ставлення до оточуючих;закріпити уявлення про моральні цінності людини.

Форма: групова.

Метод: виховна ситуація

Засоби: екран, ПК, мультимедійний проектор, вишиті рушники, аркуші паперу, ручки, бейджі,

Хід заходу

План

І Підготовча частина

1.Робота з підготовки приміщення.

- знайти необхідне приміщення.

- здійснити генеральне прибирання.

- з`ясувати чи вільне приміщення в назначений час.

2.Підготовка необхідного обладнання.

- перевірка справності аудіо систем

-перевірка освітлення

ІІ Основна частина.

1.План проведення заходу

1.1 Вступне слово вчителя.

1.2Основна частина

1.3Заключна частина.

Сценарій проведення заходу

    1. Вступне слово вчителя

Вихователь: Любі друзі! Шановні гості! Відомий французький письменник - гуманіст Антуан де Сент-Екзюпері вважав, що «єдина справжня розкіш - це розкіш людського спілкування». Тому ми щиро вдячні всім, хто прийшов до нас поспілкуватися на тему «Моральний ідеал і його місце в житті людини».

Давайте спробуємо сьогодні відповісти на такі запитання: які риси повинен мати громадянин незалежної України, щоб створити державу, яка не буде колонією?

Якою повинна бути сучасна людина, щоб життя стало кращим, щоб ми змогли самі себе поважати?

В чому суть життя? Для чого ми живемо?

Ведучий. Хто я? навіщо я прийшов у цей світ? Куди іде моє життя? Здавалося, це прості запитання, але дати відповідь на них все важче. Як же дізнатися, ким ми станемо? Вибрати собі образ життя? Але що це означає?

Вихователь. Телебачення, реклама, журнали наводять нас до думки про те, що ми повинні бути красивими, багатими, успішними. Нам потрібно мати машину, дачу, роботу, фізичну досконалість.

Ведучий. Уже з перших кроків життя ми чуємо від батьків, дорослих:» не можна так робити. Це погано.» «А от тут ти добре вчинив. Завжди будь таким.» Вам доводиться чути, як люди оцінюють один одного : «Ця людина добра, хороша. А ця така неприємна.» Батьки нас повчають: «Не роби людям зла. Будь добрим, принциповим, чесним.» Що ж це за поняття?

Ці поняття характеризують мораль. Слово мораль походить від латинського, що значить - звичай. Звичай являє сукупність вироблених людством певних норм поведінки людини в суспільстві. Мораль - це своєрідний узгоджувач дій людей у суспільстві. Не хочеться вам поступатися місцем літній людині - так приємно сидіти в автобусі біля вікна, але ваша совість не дозволить вам цього зробити. Приємно в неділю вранці полежати в теплій постелі, але ви пригадуєте, що зобов'язані зробити домашні справи. Обов'язок примушує вас вставати. Все це є мораль.

Ведучий. Виходить, що норми моралі - це, так би мовити неписані закони.

Вихователь. Саме так, тож приймайте, як належне, коли вам роблять зауваження не лише ваші близькі, а й не знайомі люди. Знайте, що коли б люди були байдужі до різних негативних проявів поведінки інших, ніколи б не було порядку в суспільстві.

Скажіть, а до слова ідеальний які синоніми ви могли б дібрати? Глядачі. Досконалий, бездоганний, взірцевий... Вихователь. Тож, одним із значень слова ідеал є - взірець досконалості, довершення, взірцевий.

Говорити про ідеал людини можна під різними кутами зору, у різних ракурсах.

Об'єднаємось у чотири групи та розбираємо ситуації.

Виберіть спікера, секунданта і контролера. Кожна група одержує питання, обговорює, і потім спікер представляє думку групи.

1-а група. Якими ви бачите ідеал сучасної людини з погляду професії лікаря? (вести здоровий спосіб життя, турбота про своє здоров'я, турбота про здоров'я своїх нащадків.)

2-а група. Які якості повинна мати сучасна людина, щоб правильно визначитись у виборі професії?( потрібно бути добре поінформованим, людина має робити те, до чого має хист і здібності.) 3-я група. Яка ідеальна людина з погляду правоохоронця?(знання і поважання законів, допомагати правоохоронцям у боротьбі зі злочинністю.)

4-а група. Думка психолога щодо ідеальної людини.( та ідеальна, що займається самовдосконаленням, яка за допомогою волі будує свій характер, дотримується норм моралі.) Вихователь. Сухомлинський писав: « Ідеал людської краси - це водночас і ідеал моральності. Любов до людей - це твоя моральна серцевина.» Що означає любити людей?

Глядачі. Чуйно ставитися до навколишніх, бути доброзичливим, чесним, поважати старших, не бути байдужим.

Вихователь. Помічено: ми стали вразливішими, до добра і зла чутливіші. « Війна нервів» - вираз, породжений нажаль нашим часом, бо, як ніколи, зогастрилася палітра конфліктів - політичних, міжнаціональних, економічних, моральних. Ми перебуваємо у жорстокому стані переосмислення ідей, вчинків і подій, пошуку тверезих рішень і комфортності життя. Барометр нашого настрою вже тривалий час тримається на позначці «тривожно».

Пограбування, зловмисне вбивство, тяжкі тілесні пошкодження, зґвалтування, шахрайство - повідомлення про це на жаль, в постійному обігу в місті й на селі.

Ведучий. Кажуть, що драбина життя повна колючок і найбільш боляче вони впиваються, коли ви сповзаєте по ній вниз. Вихователь. А що значить сповзати вниз по драбині життя?

Глядачі. Вбивати, красти, пиячити, робити зло .

Вихователь. Чи можете ви вважати своїм ідеалом людину, яка думає лише про себе, а іншим завдає болю.

Кажемо «боляче» коли ненароком поранимо пальця, коли втрачаємо рідних і друзів, віру у добро і справедливість.

Популярна медична енциклопедія визначає біль, як специфічну реакцію організму на шкідливий вплив. Звідси поняття «больового бар'єру». Чим нижчий больовий бар'єр, тим людина жорстокіша. Як правило , страждає людина з високим больовим бар'єром, бо чужий біль вона переживає як свій власний.

Чи не час нам зробитися чутливішими, набути того больового бар'єру, який допоможе суспільству виконати благодійну місію, проявити кращі душевні якості.

Ведучий. Вдумайтесь у такі факти: в Україні проживає майже 2 млн. одиноких людей. Близько 200 тисяч із них цілком або частково не здатні обслуговувати себе. 15 тисяч із них проживають у будинках інтернатах, їх поєднує немічність, самотність.

Вихователь. У злиднях живуть 150 тисяч наших земляків. Близько ЗО тисяч із них у напіврозвалених халупах.

Ведучий. За останні 5 років злочинність та правопорушення серед неповнолітніх зросли на 45%. У країні нині засуджено понад 100 тис. підлітків, 527 тис. взято на облік у міліції.

Вихователь. У світі 39 млн. ВІЛ-іфікованих, із них 4,5 млн. - діти. В Україні 41452 ВІЛ хворих людей, в Харківській обл.. 1114 осіб. Ведучий. В Україні 700 тис. дітей у віці від 12 до 18 років -наркомана, 40% підлітків вживають алкогольні напої. Вихователь. Сумна статистика, чи не так? Віриться, - ми колись навчимося працювати так, щоб не чекати допомоги від багатого спонсора із цивілізованого Заходу. А от повернути зір сліпому, слух глухому, повноцінне здоров'я кволому - на те не завжди є надія. Єдиним рятувальником щодо цього була і лишається наша здатність відчувати чужий біль, як свій, і готовність прийти на допомогу. Ведучий. Не зобить ні старця, ні дитини

Поділись з останнім сухарем,

Тільки раз ми на землі живем.

У могилу не бери провину.

Зло нічого не дає крім зла, Вмій прощати як прощає мати. За добром спіши воздати -Мудрість завши доброю була.

Витри піт солоний із чола

І трудись забувши про утому.

Бо людина ціниться по тому,

Чи вона зробила, що могла,

Скільки сил у неї вистачало,

Щоб на світі більше щастя стало. Вихователь. Любі друзі! Давайте трішечки відпочинемо. Ті, хто мають те, що я називаю, міняються містами. Ті, хто мають годинники. Ті, у кого сірі очі. Ті, у кого довге волосся. Ті, у кого сережки. Ті, хто щасливий. Так важко визначитись, правда? Що ж таке щастя? Ведучий. Про щастя мріємо всякчас...

Воно вже зовсім поруч нас

Палає вогником зеленим

Де без прикрас і без чудес

Відбивсь в рослинці світ увесь-

На двох - для тебе і для мене.

Життя! Шалений водограй! Ладнай човна свого, пускай У пошук мрію за водою... Вся сутність мрій твоїх п'янких -В джерелах таємниць зелених Для всіх- із радістю й сльозою.

А ми все прагнемо чогось

Хоч взнати й звідать довелось:

Абстрактне дерево не квітне.

Не полінуйсь в своїй плавбі -

Відкрий для себе - сам собі

Свій острів долі заповітний. Вихователь. Так, кожен із вас повинен досягти свого острова, знайти свій скарб - сенс життя. За допомогою психологічного тесту перевірте себе, хто ви: Капітан? Рульовий? Чи пасажир того корабля, на якому ви вже пливете до заповітного острова?

Психологічна гра Капітан? Рульовий? Пасажир? (Так. Ні. Не знаю).

  1. Я завжди відчуваю відповідальність за те, що трапляється в моєму житті.

  2. У моєму житті не було б стільки проблем, якби деякі люди змінили своє ставлення до мене.

  3. Я вважаю за краще діяти, а не розмірковувати над причинами своїх невдач.

  4. Іноді мені здається, що я народився під нещасливою зіркою.

  5. Я вважаю, що алкоголіки самі винні у своїй хворобі.

  6. Іноді я думаю, що багато за що в моєму житті несуть відповідальність ті люди, під впливом яких я став таким яким я є.

  7. Коли я застужуюсь, вважаю за краще лікуватися самостійно, а не звертатися до лікаря.

  8. Я вважаю, що у сварливості і агресивності, найчастіше винні інші люди.

  9. Вважаю, що будь - яку проблему можна вирішити, і не розумію тих, у кого вічно виникають життєві труднощі.

  1. Я люблю допомагати людям, тому, що відчуваю вдячність зате, що інші зробили для мене.

  2. Коли трапляється конфлікт, то розмірковуючи хто в ньому винний, я звичайно, починаю з себе.

  3. Якщо чорна кішка перейде мені дорогу, я переходжу на інший бік вулиці.

  4. Я вважаю кожна людина, незалежно від обставин, повинна бути сильною і самостійною.

  5. Я знаю свої недоліки, але хочу, щоб оточуючі ставилися до них поблажливо.

15. Звичайно я мирюся з ситуацією, вплинути на яку не здатний. Підрахунок результатів: Так- 1,3,5,7,9,11,13 -10 балів Ні - 2,4,6,10,12,14,15 - 10 балів Не знаю - 5 балів

100-150 балів. Ви- капітан власного життя. Ви почуваєте відповідальність за все, що з вами відбувається, багато берете на себе, долаєте труднощі.

50-90 балів. Ви охоче буваєте рульовим, але можете, коли це необхідно передати штурвал до вірних рук. Гнучкість, розсудливість і чутливість ваші союзники. Трапляються ситуації, що ніяк вас не стосуються, і все ж, коли це потрібно, берете відповідальність на себе. Ви вмієте жити в добрі і злагоді з іншими людьми. До 40 балів. Ви пасажир у своєму житті, легко підкоряєтеся зовнішнім силам, говорячи: так склалося, така доля. У своїх труднощах ви звинувачуєте кого завгодно тільки не себе. Але ви вмієте співчувати з іншими.

Вихователь. На твоєму людському шляху каміння, яке ти повинен прибирати, щоб ідучи за тобою, було легше. Якщо за своє життя ти не побачиш жодного камінця і не прибереш його - ти не людина. Чи може ідеальна людина відокремлювати особисте життя від суспільства?

Ведучий. Ні. Ця людина небайдужа. Вона відчуває свою відповідальність за все, людина яка не мириться зі злом і несправедливістю. А для цього потрібно мати громадянську мужність і чесність. Це людина-громадянин.

Вихователь. Яка на вашу думку, найважливіша риса громадянина? (почуття обов'язку)

Перевіримо, яке ваше почуття обов'язку. Я зачитую твердження, а ви говорите, «можна», «не можна» чи «треба».

  1. Керувати своїми емоціями (треба)

  2. Піклуватись про близьких (треба)

  3. Не ображаючи іншого, без крику і галасу довести, що його думка -хибна, а ваша - вірна (можна).

  1. Байдуже ставитися до тих, хто вживає алкогольні напої, палить(не можна)

  2. Переглядаючи фільми, брати для себе те, що суперечить нашим поглядам та моралі(не можна)

7. Намагаючись виховувати в собі найкращі риси людяності, не забувати про оточуючих тебе людей. Пам'ятати, що існує розум, честь, совість (треба).

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]