- •Розв’язання
- •Розв’язання
- •Розв’язання
- •3. Норматив рентабельності, що забезпечує підприємству отримання прибутку, дорівнює 15,0 %.
- •Розв’язання
- •Розв’язання
- •Розв’язання
- •Розв’язання
- •Розв’язання
- •7. Потреби населення у вугіллі визначені у розрахунковому році на рівні 7,5 млн.Тон
- •Розв’язання
- •Розв’язання
- •Рішення:
- •Рішення:
- •Рішення:
- •Рішення:
Розв’язання
1)ВНПо=ВВПо+Дох.за пределами-Дох.иностранцев в Укр.=
=495,8+51,2-114=433млрд.грн.
2)ЧНПо общ.=ВНПо пр-Ао= 433-39,5=393,5 млрд.грн
3)ЧНПо пр.=ЧНПо общ.-ЧНПо услуги=
= 393,5-114,7=278,8млрд.грн
4)Уд.вес ЧНП о услуги.=ЧНПо услуги./ЧНПо общ.= =114,7/393,5=0,29=29%
5)Уд.вес ЧНП1усл.=29+5=34%
6)ЧНП1пр.=ЧНПо пр.*Число раб-ков*Пр-сть труда= =278,8*1*0,95=264,86млрд.грн.
7) Уд.вес ЧНП1 пр.=100-34=66%
8)ЧНП1общ.=ЧНП1пр./Уд.весЧНП1пр.=264,86/0,66=401,30млрд.грн.
9)А1=Ао*1,08=39,5*1,08=42,66 млрд.грн.
10)ВНП1=ЧНП1общ.+А1=401,30+42,66=443,96 млрд.грн.
11)Тр внп=ВНП1/ВНПо=443,96/433=1,0253=102,53% (+2,53%) + вывод!!!
Задача
Визначити, чи має право сім’я на отримання житлової субсидії та
її розмір на місяць. Яку суму коштів повинен сплатити власник житла за отримані послуги?
Вихідні дані:
1. Сім’я власника житла складається з 3-х осіб та відповідає вимогам щодо надання субсидії.
2. Сукупний доход сім’ї за останні півроку дорівнював 12360 грн.
3. Сім’я отримує певні житлово-комунальні послуги, вартість яких на місяць складає 510,5 грн.,
у тому числі у межах норми споживання – 490,7 грн.
4. Встановлений державою прожитковий мінімум дорівнює 744 грн. на одну особу на місяць
Розв’язання
1)ССД6мес.= 12360грн.
2)ССД1мес=12360/6=2060грн.
3)Дох.1чел.1мес.=2060грн/3чел=686,67грн.
686,67<744 →15%
4)Сж.к.у.=Ст-сть ж.к.у.(норма)-ССД1мес.*0,15= 490,70грн-2060*0,15=181,70грн.
5)Доплаты=Ст-сть ж.к.у.(получен.)-Сжку=510,50-181,70= =328,80грн.
Семья имеет право на Сжку в ежемесячном размере 181,70грн, но должна будет доплачивать ежемесячно 328,80грн.
Задача
Визначити річний розмір дотацій вугільної промисловості, який необхідно передбачити у витратній частині державного бюджету та питому вагу дотацій в реальній ринковій ціні вугілля.
Вихідні данні:
У розрахунковому році обсяг видобутку вугілля досягає 84 млн. т 65% вугілля, що добувається дотується з державного бюджету. Витрати вугільних підприємств на видобуток 1 тонни вугілля наведені в таблиці.
Витрати |
Кількість |
Матеріали, грн. |
76,8 |
Експлуатація машин та механізмів, грн. |
110,4 |
Заробітна плата з нарахуваннями, грн. |
67,2 |
Поза виробничі витрати, %до виробничої собівартості. |
20,0% |
Норма рентабельності, що забезпечує підприємствам галузі отримання госпрозрахункового доходу, дорівнює 25.0%. відпускна ціна, яка встановлена органами державної влади за 1 тонну вугілля дорівнює 236.0 грн.
Розв’язання
1)Д=(Цр-Цо)*Q
2)Q=84*65/100=4,6 млн. т
3)С/с=(76,8+110,4+67,2)*1,2=305,28 грн.
4)Нр=С/с*(1-Рн)=305,28*1,25=381,6 грн.
5)Д=(381,6-236)*54,6=7949,76 грн.
6)ΔД=145,6/381,6*100%=38,16%
Задача
Скласти баланс ринку праці та визначити надлишок (додаткову
потребу) робочої сили в галузі освіти
1. Кількість студентів у базисному році, осіб 180250,300120,502370,385640
2. Зміна кількості студентів у розрахунковому році, % 93, 95, 97 ,96
3. Норматив кількості студентів на одного педагога у базисному році, осіб/пед. 12,13,15,15
4. Зміна нормативу студентів на одного педагога в розрахунковому році, осіб/пед. +3,+2,+2,+2
5. Кількість педагогів на початок розрахункового року, пед. 12820,19640,29350,,21470
6. Вибуття педагогів з наявної кількості протягом розрахункового року, пед 260,640,950,560
Розв’язання
Показ. |
Обр.всего |
В т.ч. |
|||
I |
II |
III |
IV |
||
1.Общая потреб. в раб.силе |
80615 |
11176 |
19008 |
28665 |
21767 |
2.Наличие раб.силы на нач.г |
83280 |
12820 |
19640 |
29350 |
21470 |
3.Прирост «+»(уменьшение «-») раб.силы в расчетном году [1-2] |
-2665 |
-1645 |
-632 |
-685 |
+297 |
4.Выбытие раб.силы |
2410 |
260 |
640 |
950 |
560 |
5.Избыток «-» или доп.потребность «+» раб.силы [3+4] |
-255 |
-1385 |
+8 |
+265 |
+857 |
Общая потреб. в педагогах=Кол-во.студ. в расчет. г./Норматив кол-ва студ. на 1 педагога.
Кол-во студ.в расчет. г.=Кол-во студ.в баз.г.* ί кол-во студ.
Кол-во студ.в расч.г.I= 180250*0,93=167632,5=167633чел.
Кол-во студ.в расч.г.II=300120*0,95=285114чел.
Кол-во студ.в расч.г.III= 502370*0,97=48728,9=487299чел.
Кол-во студ.в расч.г.IV =385460*0,96=370041,6=370042чел.
Общая потреб.в пед.I=167633/15=11175,5=11176чел.
Общая потреб.в пед.II=285114/15=19007,6=19008чел.
Общая потреб.в пед.III=487299/17=28664,6=28665чел.
Общая потреб.в пед.IV=370042/17=21767,1=21767чел.
ВЫВОД:В расчетном году в сфере образования ожидается избыток раб.силы в кол-ве 255чел.При этом в группе I за счет сокращения кол-ва студентов и повышения норматива кол-ва студентов на одного педагога избыток составил 1384чел.,в II-дополнительная потребность раб.силы в кол-ве 8чел.,вIII-доп.потребность в кол-ве 265чел.,в IV-доп.потребность в кол-ве 857чел.
Задача
Визначити розмір введення в дію виробничих потужностей в хімічній промисловості в розрахунковому році та обсяг необхідних для цього капітальних вкладень.
Загальні потреби суспільства в мінеральних добривах визначені в розрахунковому році на рівні 850 тис. т.
У розрахунковому році буде імпортовано 50 тис. т мінеральних добрив.
Виробнича потужність хімічних підприємств з виробництва мінеральних добрив на початок розрахункового року склало 820 тис. т та використовуються на 97,5%.
У розрахунковому році плануються наступні міри з поновлення виробничих потужностей галузі:
З 01.06 розрахункового року – виведення застарілого обладнання потужністю 15,0 тис. т добрив на рік, яке використовується на 98,5%.
В невизначений термін планується виведення застарілого обладнання потужністю 10,0 тис. т добрив на рік, яке використовується на 99,0%.
Нормативний коефіцієнт використання нових потужностей в галузі дорівнює 0,750.
Розраховані серединні питомі капітальні вкладення на подібних підприємствах галузі дорівнюють 2,5 тис. т за тону мінеральних добрив.
Розв’язок 1)Qнеобх=Потр–рес=850–50=800тыс.т
2)Qн.г.=ПМ*Кисп=820*0,975=799,5тис.т
3)Qвозм=799,5-(15*0,985*12-5/12+10*,099*0,35)=799,5-(8,62+3,465)=799,5-12,085=787,415тис.т
4)ΔQ=Qнеобх -Qвозм=800-787,415=12.585тис.т
5)Мввод= ΔQ/Киспол=12,585/0,75=16,78тис.т
6)КВ= Мввод*УКВ=16,78*2,5=41,95млн.грн.
Задача
Визначити обсяг та темп зростання валового національного продукту у розрахунковому році.
1. У базисному році досягнуті наступні макроекономічні показники: чистий
-національний продукт створений у сфері виробн– 376,4 млрд. грн.;
-чистий національний продукт створений у сфері послуг 144,1 млрд.
-амортизаційні відрахування по основних фондах нац. господарства – 60,2 млрд. грн.
2. У розрахунковому році очікуються наступні зміни показників:
-продуктивність праці у сфері виробництва - не зміниться;
-чисельність працюючіх у сфері виробницт– скоротиться на 10,0 %;
-питома вага сфери виробництва у чистому національному продукті – зменшиться на 5,0 % пунктів;
-амортизаційні відрахування основних фондів національного господарства – зростуть на 20,0 %.
1)ЧНПо общ.=ЧНПо пр.+ЧНПо услуги=376,4+144,1=520,5 млрд.грн
2)ВНПо=ЧНПо общ.+Ао=520,5+60,2=580,7млрд.грн
3)ЧНП1пр.=ЧНПо пр.*Число раб-ов*Пр-сть труда=376,4*0,9*1=338,76млрд.грн.
4)А1=Ао*1,2=60,2*1,2=72,24млрд.грн.
5)Уд.вес ЧНП о пр.=ЧНПо пр./ЧНПо общ.=376,4/520,5=0,72=72%
Уд.вес ЧНП1пр.=72-5=67%
6)ЧНП1общ.=ЧНП1пр./Уд.весЧНП1пр.=338,76/0,67=505,61млрд.грн.
7)ЧНП1 услуги=ЧНП1общ.-ЧНП1пр.=505,61-338,76=166,85млрд.грн
8)ВНП1=ЧНП1общ.+А1=505,6+72,24=577,85млрд.грн.
9)Трвнп=ВНП1/ВНПо=577,85/580,70=0,9951=99,51% (-0,49%)
Задача
Визначити річний розмір дотацій хлібозаводу на виробництво пшеничного хліба,який необхідно передбачити в місцевому бюджеті, та питому вагу дотацій в реальній ціні пшеничного хліба.
Вихідні данні:
У розрахунковому році обсяг виробництва хліба на хлібозаводі дорівнює 2,5 тис. т
Витрати на виробництво 1 кг пшеничного хліба наведені в таблиці:
Витрати
Сума ,грн.
Матеріали, грн.
1,05
Експлуатація машин та механізмів, грн.
0,45
Заробітна плата без нарахувань, грн.
0,32
Поза виробничі витрати
0,2
Нарахування на заробітну плату встановленні на рівні 37,5%.
Норматив рентабельності пшеничного хліба, що забезпечує підприємству отримання госпрозрахункового доходу. Дорівнює 15,0 %.
Відпускна оптова ціна за 1 кг пшеничного хліба, яка встановлена органами місцевої влади, складає 2,14 грн.
Розв’язання
1)Д=(Цр-Цо)*Q
2)С/с=1,05+0,45+0,32*1,375+0,2=2,14 грн.
3)Цр=С/с*(1-Рн)=2,14*1,15=2,46 грн.
4)Д 1кг=2,46-2,14=0,32 грн.
5)Д 1т=0,32*1000=320 грн.
6)Д=320*2,5=800 тис. грн.
7)ΔД=0,32/2,46*100%=13,01%
Задача
Визначити розмір субсидій на природний газ, що потрібно надати сім’ям пенсіонерів у новому опалювальному періоді та економію сім'ї та держави.
Вихідні данні:
Сім'ї пенсіонерів Поліщук і Шевченко мають однаковий місячний дохід – 800 грн. (дві пенсії по 400грн)і проживають у будинках однакової площі 50кв.м. що опалюються азом за наявності лічильника.
Плата за газ в межах норм споживання становить 263 грн.
Обидві сім'ї протягом опалювального періоду 2007-2008 років отримували житлову субсидію. Сплачуючи за житлово-комунальні послуги 20% доходу (розмір прожиткового мінімуму становив менше 600 грн.)
Протягом опалювального періоду 2007-2008 років отримуючи субсидію, сім'ї по різному споживали газ:вартість фактично використаного газу сім'ї Поліщук становила 263 грн., а сім'ї Шевченко – 210 грн.
У листопаді 2008 року обидві сім'ї знов звернулися за призначенням субсидії на опалювальний період. Доходи сімей не змінилися. Субсидія була визначена з урахуванням фактичного споживання газу у попередньому опалювальному періоді.
Розв’язання
Базисний рік (2007-2008)
Субсидія=263*0.2*800=103 грн.
До сплати:
сім'я Поліщук=263-103=160 грн.
сім'я Шевченко=210-103=107 грн.
Поточний рік (2008-2009)
% споживання послуг=210/263*100%=80%
% економії = 100%-80%=20%
За кожні 10% ставка знижується на 2%=20-2*2=16%
Субсидія=263-0,16*800=135 грн.
До сплати сім'я Шевченко =210-35=75грн.
Економія коштів сім'ї=107-75=32 грн.
Економія бюджетних коштів=263-210=53 грн.
Задача
Скласти розрахунковий баланс цукру та визначити необхідний обсяг його виробництва в розрахунковому році.
Вихідні данні:
У базисному році численність населення України складала 47.0 млн. чол. У розрахунковому році прогнозується її скорочення на 2%.
Середньодушова науково-обгрунтована норма споживання цукру дорівнює 20 кг на рік.
У розрахунковому році потреби галузей народного господарства в цукрові складуть 50,0% від потреб населення.
Встановлений КМ України норматив державного резерву цукру дорівнює в розрахунковому році 15,0%
На початок розрахункового року в державному резерві знаходиться 220,4 тис т цукру.
Експорт цукру в розрахунковому році досягає 200,0 тис. т.
Залишки запасу цукру на початок розрахункового року складають 80,0 тис. т, а до кінця року вони повинні досягнути 100.0 тис. т