- •«Вивчення національних свят на уроках образотворчого мистецтва. Свято Великодня.»
- •Розділ і. Свято Великодня – головне свято весняного циклу.
- •1.1. Традиційні свята українського народу в народному календарі.
- •Весняні свята.
- •Літні свята.
- •Осінні свята.
- •Зимові свята.
- •1.2. Свято Великодня – головне свято весни.
- •1.2.1. Історія свята Великодня.
- •1.2.2. Види декорувань яєць до свята Великодня.
- •1.3. Аналіз шкільної програми
- •Розділ іі Методичні розробки уроків.
- •2.1. Тема уроку: «Диво писанка»
- •2.2. Тема уроку: «Вербові котики»
- •2.3. Тема уроку: «Декоративний натюрморт. Пасхальний натюрморт.»
- •Висновки
- •Список використаної літератури:
- •Додатки
1.3. Аналіз шкільної програми
Значення і місце образотворчого мистецтва в школі визначається завданнями всебічного і гармонійного розвитку особистості.
Образотворче мистецтво як навчальний предмет дає учням елементарні основи естетичного виховання, що має велике значення щодо їхнього розвитку взагалі. Вміння бачити в навколишній дійсності різноманітність форм, кольору, бачити прекрасне в різноманітних його проявах сприяє розвитку мистецьких здібностей, формуванню естетичного смаку.
Одне із положень теорії пізнання – вивчення на уроках образотворчого мистецтва національних свят.
При навчанні дітей малюванню і в бесідах про мистецтво з’являється можливість здійснити цю єдність на практиці. Естетичні смаки, мистецькі здібності учнів на окремих вікових ступенях можуть успішно розвиватись лише в процесі оволодіння повноцінними процесами, вміннями та навичками в малюванні і при глибокому сприйманні кращих художніх творів.
У шкільній програмі з образотворчого мистецтва темі національних свят присвячено по 1-2 години у кожному класі. Це достатня кількість для засвоєння теми і для виховання в дітях почуття національності.
Святу Великодня присвячено один урок у 2му класі за темою «Диво-писанка», урок у 3му класі «Вербна неділя», звичайно, цієї кількості недостатньо для глибокого вивчення теми.
В програмі закладенні узагальнюючі уроки, за рахунок яких можна проводити додаткові уроки з цієї теми. Також є два суміжних заняття пов’язаних з святом Великодня, що сприяє поглибленому вивченню цієї теми.
На цих уроках вирішуються такі задачі: виховання любові до народної культури, терпіння при роботі, задоволення потреб духовно-естетичного самовдосконалення.
Найважливішою умовою, що забезпечує підвищення ефективності трудового навчання учнів на уроках, я вважаю, залучення їх до практичної діяльності, яка максимально уможливлює самостійну трудову активність і творче ставлення до праці.
Адже, мета предмета - забезпечення особистісного розвитку учнів та збагачення їх емоційно-естетичного досвіду під час сприймання навколишнього світу і художньо-практичної діяльності, а також формування цілісних орієнтацій, потреби у творчій самореалізації та духовно-естетичному самовдосконаленні.
Отже, шкільний курс образотворчого мистецтва ставить завдання ефективно розвивати почуття прекрасного, формувати естетичні смаки, вміння розуміти і цінувати твори мистецтва, красу і багатство культури рідної країни.
Таким чином, образотворче мистецтво в школі необхідно розглядати як загальноосвітній предмет з широкими виховними та навчальними можливостями і завданнями.
Розділ іі Методичні розробки уроків.
2.1. Тема уроку: «Диво писанка»
Клас: 2
Мета: розвити образне мислення, уяву; ознайомити учнів з поняттям орнаменту, з традиціями писанкарства; виховати любов до українських традицій.
Вид уроку: декоративно-прикладне мистецтво.
Тип уроку: комбінований.
Оснащення уроку:
-
Матеріали та інструменти: олівець, гумка, папір, гуаш, пензлі, баночка з водою, палітра.
-
Зоровий ряд: зразки орнаментів писанок.(див.дод.А,Б)
Словник термінів:
Писанкарство – це народне мистецтво, мета якого – навчити дітей і дорослих добру, милосердю,
Писанка – яйце вкрите візерунками за допомогою фарб та воску.
Крашанка – яйце пофарбоване рослинними фарбами,
Крапанка – забарвлене в один колір яйце, розфарбоване крапками іншого кольору.
Дряпанка – пофарбоване в один колір яйце, на якому орнамент видряпаний голкою.
Орнамент – узор, заснований на повторенні та чергування різних елементів.
Хід уроку:
-
Організація класу.
-
Актуалізація опорних знань:
-
Діти, скажіть мені, будь ласка, що всім відомо про писанки?
-
Символом якого свята вони є?
-
Яких кольорів вони, зазвичай, бувають?
-
Мотивація навколишньої діяльності:
-
Сьогодні ми познайомимося з технікою писанкарства трохи ближче, ніж вам відомо було до сьогоднішнього дня.
–Діти, чи всі люблять свято Великодня?
-
Виклад нового навчального матеріалу:
На сьогодні писанкарство збереглося і розвивається завдяки майстрам старшого покоління у багатьох давніх осередках цього виду мистецтва. Писанки продаються на ярмарках, у художніх салонах. Оригінальний орнамент писанок, не тільки чарує своєю вишуканістю, мініатюрністю, гармонією колориту, він несе прадавні символи світорозуміння і природи, єднає з традицією минулого. Українська писанка в світі є символом нашого народу. Історія ж писанки сягає багатьох століть. У багатьох народів збереглися перекази, в яких яйце виступає джерелом життя, світла і тепла, навіть зародком всього Всесвіту. Існують також численні варіанти легенд, які пояснюють побутування писанок під час Великодніх свят, пов’язують виникнення традицій писанкарства.
Починають розписувати писанки з початком Великого посту. Для цього треба мати спецiальний писачок - бляшану трубочку з отвором на кiнцi, розтоплений вiск, свiчку та фарби. Яйце має бути вимите, гладеньке, бiле, без цяточок i плям. Його трохи нагрiвають, щоб вiск добре чiплявся. До писальця закладають вiск i нагрiвають над свiчкою, i тодi легенько водять те писальце по бiлому чистому яйцю.
Легенда розповiдає, що Марiя Магдалина, проповiдуючи Христову науку, зайшла аж у двiр римського iмператора Тiберiя, дала йому в дар червону крашанку зi словами: "Христос воскрес!" - i вже тодi почала свою проповiдь. За її прикладом пiшли iншi християни й почали в день святої Пасхи обдаровувати один одного крашанками й писанками. Всi обрядовi Великоднi страви освячували в церквi пiсля Всеношної служби, найурочистiший момент наставав опiвночi, коли священник сповiщав, що Христос воскрес, а всi присутнi з трепетом вiдповiдали: "Воїстину воскрес!" Пiсля служби процесiя тричi обходила навколо церкви, а потiм починали освячувати обрядовi пасхальнi страви - крашанки, ковбаси, сало тощо - i христосувати одне одного. Пiсля церковної вiдправи розходилися по домiвках i починали розговлятися. Дiвчата вмивалися водою, в яку занурювали крашанки, щоб бути завжди рум'яними.
Яйця до свята оздоблюють різними способами:
Писанки – це яйця, на які наноситься кольоровий орнамент фарбами.
Крашанки – яйця, пофарбовані рослинною фарбою в один колір.
Крапанки – пофарбоване в один колір яйце і розфарбоване крапочками іншого кольору.
Дряпанки – це яйця, на пофарбованій поверхні яких видряпується орнамент голкою.
Але, спосіб з крапочками був найпростіший. Для слов’ян саме яйце символізувало зародження життя, сонце. Тому на нього вони наносили різноманітні символи. (Вчитель малює на дошці орнамент і пояснює його значення).
Безкінечник - культ води.
Грабельки пов’язували з родючістю.
Дуб – символізував силу богів. Зірка – символ сонця. Таку писанку дарують на щастя. Квадрат або ромб – символ матеріального благополуччя і продовження роду. Сварга - знак первозародження світу.
Спіраль – еволюція Всесвіту рух сонця.
Триріг – символізує вічне продовження життя.(див.дод.Б)
Зважаючи на фізичні особливості шкаралупи яйця, середньовічні писанки до наших днів не збереглися. Тому сьогодні ми будемо створювати свої, принаймні – візерунки до них.
5. Самостійна робота учнів.
Зараз кожен з вас отримає декілька зразків зображення писанок, ви маєте їх розглянути і намалювати собі ту, яка найбільше сподобалась. Якщо хочете, можете намалювати орнамент. Ви отримаєте чорно-білі зразки, тому кольори маєте обрати самостійно.
6.Актуалізація набутих знань.
-
Діти, скажіть символом якого свята є писанка?
-
Яке її символічне значення?
-
Які види декорувань яєць ви запам’ятали?
-
А які символи ви запам’ятали?
7.Підведення підсумків уроку:
-
Діти, давайте всі разом розглянемо, що ви виконали на уроці. Визначимо найкращі роботи.
8.Домашнє завдання:
-
Діти, вдома ми збираємо яєчну шкаралупу для подальшої роботи.
9.Завершення уроку.