Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
3. Розмноження і розвиток птахів.docx
Скачиваний:
16
Добавлен:
28.02.2016
Размер:
23.73 Кб
Скачать

Тема. Розмноження і розвиток птахів.

Мета уроку:

Навчальна: сформувати в учнів знання про особливості розмноження та розвитку птахів, поглибити знання учнів про поведінку птахів: влаштування гнізд, шлюбну поведінку, турботу про потомство;

Розвивальна: розвивати вміння аналізувати, порівнювати та робити узагальнюючі висновки;

Виховна: виховувати бережливе ставлення до природи, формувати науковий світогляд, виховувати любов до тварин.

Тип уроку: комбінований

Методи і методичні прийоми:

Словесні (розповідь, пояснення, бесіда, повідомлення),наочні (демонстрація таблиць, моделі яйця, презентація), практичні (робота в зошитах, заповнення таблиці.)

Основні поняття: внутрішнє запліднення, птахи виводкові та нагніздні, гніздування, гніздова територія, шлюбна пісня, яєчник з яйцепроводом, сім’яники з сім’япроводами, насидна пляма, халази, повітряна камера.

Внутрішньо і міжпредметні зв'язки: природознавство, екологія, географія

Обладнання і матеріали: підручник, таблиця «Різноманітність птахів», мультимедійний проектор, презентація.

Література:

Для вчителя:

1.Біологія. 8 клас: Розробки уроків. - Харків.: Вид-во "Ранок", 2009.- 304 с.

2. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Біологія. 7-11 класи. – К., Ірпінь: Перун, 2005. -85.

3. Мороз І. В., Гончар А. Д., Буяло Т. Є., Цуруль О. А., Фруктова Я. С. Методика навчання біології та природознавства. Практикум. Для студентів вищих педагогічних навчальних закладів біологічних спеціальностей / За редакцією І. В. Мороз. – К.: НПУ імені М. П. Драгоманова, 2010.- 143 с.

4. http://biolog-popove.blogspot.com/p/blog-page_8.html

Для учнів:

1. Біологія. 8 клас. Підручник. Серебряков, Балан.

Структура уроку:

1. Організаційний момент(1хв)

2. Перевірка домашнього завдання(10хв)

3. Мотивація навчальної діяльності(5хв)

4. Повідомлення теми і мети уроку(1хв)

5. Вивчення нового матеріалу(20хв)

6. Узагальнення і систематизація знань(5хв)

7. Підведення підсумків уроку(2хв)

8. Повідомлення домашнього завдання(1хв)

Хід уроку

1. Організаційний момент(1хв)

Добрий день, діти! Мене звати Вікторія Володимирівна і сьогодні я проведу у вас урок біології. Сідайте, будь-ласка.

2. Перевірка домашнього завдання(10хв)

Хто скаже, яке домашнє завдання ви отримали на минулому уроці?

(Прочитати §45, 46.)

Зараз, за матеріалами двох параграфів, ми виконаємо перевірку ваших знань.

1. Який із перелічених рядів птахів, є зайвим:

Страусоподібні, Нандуподібні, Соколоподібні, Казуароподібні, Ківіподібні

(Соколоподібні)

2. Назвіть ряд, у представників якого передні кінцівки видозмінені на еластичні

ласти, і обертаються гвинтоподібно. (Пінгвіноподібні)

3. Чи всі птахи мають кістки з повітряними порожнинами?(Так\ні)

(Ні!)

4. Чим зумовлена присутність плавальних перетинок між пальцями у деяких

рядів птахів?

(Пристосування птахів до життя у водному середовищі)

5. Хто із ряду лелекоподібних, пристосувався до життя поряд з людиною.

(лелека білий)

6. Кого із ряду лелекоподібних занесено до Червоної книги України?

(Лелека чорний)

7. Для якого ряду птахів характерні такі ознаки: «Короткий гачкоподібно

вигнутий дзьоб, призначений для шматування здобичі; здатність швидко

літати, тривалий час ширяти в повітрі; гострий зір, що дає змогу бачити дрібну

здобич із висоти»

(Соколоподібні) 8. Для якого ряду характерні такі ознаки: « Політ безшумний, очі великі, з

розширеними зіницями, вдень ці птахи ховаються у схованках, полюють вночі,

оперення утворює характерний лицьовий диск».

9. Назвіть три представника родини Совоподібні. (Пугач, Сич, Сова сіра, сова

вухата, сова болотяна)

10. Назвіть 5 видів птахів (будь-які родини), які занесено до Червоної книги

України.

11. Яка родина птахів, вважається санітаром лісу?

12. Акліматизація це- ….

3. Мотивація навчальної діяльності(5хв)

- Які два типи розвитку пташенят ви знаєте?(нагніздний і виводковий)

- Чи всі птахи піклуються про своє потомство?

- Чому птахи не всі піклуються про потомство?( тому що виводкові птахи, народжуються самостійними і можуть летати з батьками, а нагніздні народжуються безпомічні)

Про це та багато іншого ми довідаємося сьогодні на уроці. Отож, тема нашого уроку: «Розмноження і розвиток птахів.

4. Повідомлення теми і мети уроку(1хв)

-Отже, тема нашого уроку «Розмноження і розвиток птахів».

5. Вивчення нового матеріалу(20хв)

План:

1. Розмноження птахів.

2. Будова яйця птахів.

3. Розвиток птахів. Птахи виводкові та нагніздні.

4. Турбота про потомство.

Розмноження у птахів передбачає:

• встановлення гніздової території,

• шлюбну поведінку,

• утворення пари,

• спарювання,

• побудову гнізда,

• відкладання яєць,

• насиджування,

• піклування про потомство.

У період розмноження характерною ознакою птахів є шлюбна поведінка. Її головною метою є приваблення партнера й охорона гніздової території. Шлюбна поведінка може виражатися в співі, виконанні «танців», токуванні самців тощо. У більшості видів птахів обов’язковим елементом шлюбної поведінки є шлюбна пісня. Вона дозволяє самкам ідентифікувати самців свого виду, а самцям — позначати розміри зайнятої ними території.

(Демонструю відео)

Далі, вони утворюють пару. Серед птахів 95% видів є моногамними. Вони утворюють пару щонайменше на один гніздовий період, а інколи — на декілька років або до смерті одного з партнерів.

Наступним етапом є побудова гнізда та спарювання.

(Демонструю відео побудови гнізда)

Вони приступають до розмноження у віці від менше 1 року до 12 років. Найбільш раннє статеве дозрівання відзначено у деяких тропічних видів ткачикових (Estrildidae) у 4—5 місяців. Більшість горобцеподібних, багато куроподібних, деякі види качок та голубів починають розмножуватися у віці близько 1 року; багато соколоподібних, сов, серпокрильців, папуг — у віці 2 та 3 років; мартини — від 2 до 7 років; великі трубконосі — до 8—11 років.

Серед багатьох видів, які є моногамними, досить звичайною є копуляція з особинами інших пар. Така поведінка є типовою, між самцем та самицею які утворили пару. Для самиць переваги копуляції з чужим самцем полягають в можливості отримати кращі гени для своїх нащадків та страхування проти можливого безпліддя свого партнера. Самці тих видів, у яких спостерігається копуляція самиць з іншими самцями, уважно охороняють своїх партнерок з метою забезпечення власного батьківства для пташенят, у вирощуванні яких вони беруть участь.

Статеві залози птахів — сім’яники та яєчники. У самців є по два сім’яника й два сім’япроводи. У самок — один яєчник (другий редукований) і один яйцепровід. Запліднення внутрішнє.

Птахи розмножуються шляхом відкладання яєць. Пташині яйця мають дуже різні розміри.

Яйце птаха, має таку будову:

-Жовток

-Жовткова оболонка

-Зародковий диск

-Білок

-Повітряна камера

-Канатики(халази)

-Підшкарлупова оболонка

-Шкаралупа

Жовток

Жовток становить близько 30% від загальної маси яйця і є основним енергетичним матеріалом для ембріона. Жовток має округлу форму, розташовується в центрі яйця і утримується з допомогою халаз. Зовні жовток вкритий тонкою жовтковою тришаровою оболонкою, яка виконує захисну функцію, але вона проникна для газів і води. Жовток яйця містить необхідні для розвитку зародка речовини (протеїн, жир, вуглеводи, мінеральні речовини, вітаміни) . В жовтку яйця містяться пігменти. Жовток яйця за хімічним складом відрізняється від білка. У ньому міститься майже 50% води. Жовток яйця - депо основних вітамінів і пігментів.

Білок (білкова оболонка). Білок виконує захисну функцію, за рахунок цієї оболонки забезпечується більша частина потреб зародка у воді.

Халази- канатики які тримають жовток у центрі яйця. Від випадкових пошкоджень і для того, щоб зародок міг (при перевертанні яйця) приймати завжди вертикальне положення.

Шкаралупа забезпечує збереження форми яйця, захист зародку від механічних пошкоджень та висихання, забезпечує газообмін, є додатковим джерелом мінеральних солей для формування скелету зародка. Під шкаралупою розташовані дві тонкі підшкаралупові оболонки, які огортають білок. На тупому кінці яйця підшкаралупові оболонки розходяться, утворюючи повітряну камеру.

Усі оболонки яйця формуються під час його проходження яйцепроводом. Повне формування яйця в яйцепроводі триває 5—12 годин.

Кількість яєць, що відкладають птахи, варіює у різних видів. У цілому більший розмір кладки мають виводкові птахи у порівнянні з гніздовими. Одне яйце відкладають трубконосі, великі пінгвіни, більшість чистикових, дрібні колібрі, великі хижаки. Більшість дрібних горобцеподібних частіше мають кладку з 4—6 яєць. У качок частіше 6—10 яєць в кладці. Найбільша кількість яєць — до 22 характерна для куроподібних (сіра куріпка, кеклик).

Ембріональний етап розвитку птахів відбувається під час інкубації (процесу обігріву яєць, у результаті якого відбувається розвиток зародка). Інкубація забезпечується дорослими птахами, які насиджують кладку, або в інший спосіб забезпечують обігрів яєць (смітні кури згрібають купи з ґрунту й гнилої рослинності, що, перегниваючи, виділяє необхідне для яєць тепло).

За фізіологічною зрілістю пташенят на час вилуплення птахів поділяють на дві групи: виводкові та гніздові.

Пташенята виводкових птахів вилуплюються добре опушеними, з відкритими очима та слуховими проходами; відразу або невдовзі після вилуплення вони залишають гніздо і можуть самостійно пересуватися й живитися, рухаючись за батьками.

Пташенята гніздових птахів вилуплюються голими (веслоногі, папуги, серпокрильці, дятли, горобцеподібні та інші) або слабкоопушеними (частина ракшеподібних та горобцеподібних), з закритими очима та слуховими проходами; у гнізді залишаються, поки не досягнуть майже розміру дорослих і не вкриються пір'ям; потребують регулярного обігріву та вигодовування.

Гніздовий паразитизм

Це явище характерне для деяких видів птахів, які не роблять власних гнізд, не насиджують кладку та не виводять пташенят, а підкладають яйця в гнізда інших птахів, які насиджують ці яйця та вигодовують чужих пташенят. Гніздовий паразитизм характерний для близько 80 видів птахів, що належать до 4 рядів: 40 видів зозуль, 6 видів трупіалів (Icteridae), 6 видів медоуказчиків (Indicatoridae), 3 видів африканських ткачиків та чорноголової деревної качки (Heteronetta atricapilla). У звичайної зозулі період яйцекладки триває 35—45 днів, за цей час самиця з інтервалом 1—3 доби відкладає 12—20 яєць. Кожна самиця відкладає яйця певного забарвлення, але забарвлення яєць різних самиць варіює в широких межах. У межах ареалу звичайної зозулі її яйця знаходили в гніздах 300 видів.

Турбота про потомство

Тією чи іншою мірою всі птахи піклуються про потомство. Воно полягає в спорудженні гнізда, висиджуванні яєць, вигодовуванні, обігріві й захисті пташенят тощо. Але деякі види (звичайна зозуля) пташенят не висиджують, а підкладають свої яйця в гнізда інших видів, які й вигодовують їхнє потомство.

--Деякі птахи, наприклад пінгвіни, чайки, гагари, не влаштовують гнізд. Чому? (Учні в процесі обговорення повинні дійти висновку, що це пов’язано з браком природного матеріалу.)

— Якого кольору можуть бути яйця у птахів?

— Від чого залежить колір яєць?

Звичайно однотонні білі яйця несуть птахи, які гніздяться в норах, печерах або дуплах — ластівки берегові, рибалочки, дятли, крутиголовки тощо. Яскраво-білий колір яєць при цьому допомагає птахам легше знаходити їх в затемненому середовищі. Птахи, які гніздяться на землі або у відкритих гніздах на деревах, частіше за все мають забарвлені яйця (однотонні або плями-сті: такий камуфляж допомагає уникати хижаків. Утім, деякі види, що гніздяться на землі, відк-ладають білі яйця, але в цьому випадку яйця швидко набувають кольорів навколишнього сере-довища, вкриваючись плямами від ґрунту та гниючих рослинних рештків у гнізді. У деяких випадках, як, наприклад, у тонкодзьобої кайри, кожна самка відкладає яйця іншого забарвлення, що допомагає їм знаходити свою кладку серед тисяч таких самих всередині пташиного базару, на скельних полицях. У іншого виду, індійської жовтосережкової чайки, яйця мають різне забарвлення залежно від субстрату, на якому птах гніздиться.

У зародка на кінці дзьоба розвивається спеціальний наріст — яйцевий зуб, за допомогою якого він, коли наближається вилуплювання, шкребе із середини шкаралупу, знижуючи її міцність. Потім, впираючись ногами і крилами, він продавлює в ній тріщини, тобто прокльовується. Після цього вилуплювання може зайняти від кількох годин у дрібних птахів до кількох діб у найбільших. Увесь цей час зародок попискує, на що батьки відповідають підвищеною увагою, іноді роздзьобуючи тріщини в шкаралупі і відриваючи її дрібними шматками.

(Демонстрація відео)