Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Zakhar_Berkut

.doc
Скачиваний:
25
Добавлен:
28.02.2016
Размер:
110.08 Кб
Скачать

Тема: Іван Франко. Відомості про письменника.

«Захар Беркут». Історична основа твору

Мета: поглибити знання учнів про І.Франка,

розпочати роботу над ідейним змістом твору «Захар Беркут»,

розвивати культуру зв’язного мовлення, вміння виразно читати,

виховувати почуття поваги, любов до рідного краю, народу.

Цілі.

Учні знатимуть:

  • короткі відомості про І.Франка;

  • зміст повісті «Захар Беркут»;

  • зміст понять історична повість, дійові особи твору;

  • засоби характеристики героя художнього твору.

Учні вмітимуть:

  • висловити власне ставлення до виучуваного;

  • визначати родові і жанрові ознаки історичної повісті;

  • характеризувати образи повісті;

  • добирати цитати для характеристики та підтвердження власних думок.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: портрет І.Франка, виставка творів письменника,

підручник.

Методи, прийоми і форми роботи: «Незакінчене речення» ,прийом «Знаємо-Хочемо дізнатися – Дізналися», робота в групах, робота з асоціаціями, «Мікрофон – 2».

Хід уроку

І. Актуалізація. З’ясування ступеня емоційної готовності учнів до уроку. Технологія «Смайлики».

ІІ. Цілевизначення уроку

  1. Повідомлення теми уроку.

  2. Передбачення щодо змісту твору.

«Незакінчене речення»: «Я думаю, що «Захар Беркут» - це твір про…»

  1. Робота із картками цілей та визначення власних цілей.

ІІІ. Побудова знань.

1.Учитель: Сьогодні ми будемо знайомитись з творчістю І.Франка. Але ми вже знаємо деякі відомості про цього письменника, бо вивчали його в попередніх класах. Пригадайте , що ви знаєте, обговоріть з товаришем по парті і заповніть у таблиці дві перші колонки.

Відомості про І.Франка

Що знаємо?

Про що хочемо дізнатися?

Про що дізналися?

Учитель: А зараз під час мого повідомлення про Івана Франка заповніть третю колонку.

2. І.Франко. «Захар Беркут». Історична основа твору.

Учитель. Одним із відомих творів Івана Франка є повість «Захар Беркут». Історія написання твору є цікава. Редакція журналу «Зоря» в 1882 році оголосила великий конкурс на кращий історичний твір.

І письменник бере участь у цьому конкурсі. Майже шість тижнів працював Іван Франко над твором у своєму рідному селі Нагуєвичах.

Повість була написана у 1882 році, а вже у 1883 році була опублікована у журналі. У своєму творі письменник використав короткі відомості з Галицько – Волинського літопису про вторгнення монголо-татарських полчищ у Русь, їхній перехід через Карпати.

Дійові особи твору такі як: монгольська навала, бегадири Пета, Бурун-

да були насправді, а інші художні образи – Тугар Вовк, Захар Беркут, Мирослава, Максим – створені письменником.

3.Тема твору: розповідь про те, як волелюбний народ Руської землі боронив свою батьківщину від монголо-татарської навали.

Ідея твору: возвеличення мужності, патріотизму, вміння долати перешкоди; засудження зради, жадності, збагачення за рахунок інших.

Основна думка твору: сила народу – в єдності, підтримці, повазі одне до одного.

Жанр: історична повість.

Теорія літератури.

Історична повість – епічний твір середнього розміру, в якому зображені як історичні події, особи, так і створені письменником художні образи потягом тривалого або важливого за подіями часу.

В повісті є багато застарілих слів (архаїзмів) і діалектизмів, які надають творові історичного колориту.

( Учні роблять записи до літературознавчого словника.)

  1. Робота в групах за кольором.

1 група. Опрацювати І розділ твору. Визначити тему, ідею та основну

думку. Скласти композицію розділу, заповнивши картку:

Експозиція

Зав’язка

Розвиток дії

Кульмінація

Розв’язка

2 група. Опрацювати ІІ розділ твору. Визначити тему, ідею та основну

думку. Скласти композицію розділу, заповнивши картку.

  1. Представлення результатів роботи (по одному представнику від групи).

ІV. Консолідація.

1.Закріплення знань, умінь та навичок.

Асоціативний диктант.

Завдання: записати сова, що асоціюються з героями твору.

Палка натура, хоробрість , доброта, сміливість, гордість, чарівність, сила, скромність, тендітність, дитям гір, мужність, винахідливість, вірність, спритність.

2. Рефлексія і оцінювання.

А)Чи справдились ваші передбачення щодо твору «Захар Беркут»?

«Мікрофон – 2».

Б) Рефлексія настрою.

В) Самооцінка та взаємооцінка.

V. Домашнє завдання.

Опрацювати ІІІ та ІV розділи повісті.

Індивідуальне завдання: підготовити тестові завдання до І та ІІ розділів.

Тема: І.Франко «Захар Беркут». Змалювання героїчної боротьби

русичів проти монголо-татарських нападників

Мета: опрацювати зміст ІІІ-ІV розділів повісті; розвивати творче мислення,

вміння робити висновки, виразно читати прозовий твір;

виховувати почуття гордості за наших предків.

Цілі.

Учні знатимуть:

  • зміст повісті «Захар Беркут»;

  • зміст понять історична повість,

  • засоби характеристики героя художнього твору.

Учні вмітимуть:

  • висловити власне ставлення до виучуваного;

  • визначати родові і жанрові ознаки історичної повісті;

  • характеризувати образи повісті;

  • добирати цитати для характеристики та підтвердження власних думок.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет І.Франка, текст твору «Захар Берку», ілюстрації до повісті.

Методи, прийоми і форми роботи: «Словесний настрій», літературний диктант, «Мозковий штурм» у парах», клоуз-тести.

Хід уроку

І. Актуалізація.

1. З’ясування ступеня емоційної готовності учнів до уроку

«Словесний настрій».

2. Актуалізація опорних знань учнів

Літературний диктант.

  1. Де відбуваються події у повісті І.Франка? ( у Карпатах).

  2. Хто такий Тугар Вовк? (боярин)

  3. Мирослава була схожою на…(тополю).

  4. Хто допоміг Мирославі у боротьбі з ведмедицею? (Максим).

  5. Хто мав серце як щире золото? (Максим).

  6. Скільки жителів було у селі Тухля? (півтори тисячі).

  7. Основним заняттям тухольців було…( скотарство).

  8. Хто був старійшиною у громаді? (Захар Беркут).

  9. Скільки років було Захарові Беркуту? ( 90)

  10. Що стояло при вході у село Тухлю? (Сторож).

  11. Коли відбувалося полювання на Тухольщині? (навесні).

  12. Чим пишалися тухольці? (гірським проходом).

3. Взаємооцінювання, підбиття підсумків.

ІІ. Цілевизначення уроку

  1. Повідомлення теми уроку.

  2. Робота із картками цілей та визначення власних цілей.

ІІІ. Побудова знань.

  1. Вступне слово учителя.

Сьогодні ми продовжуємо вивчати повість І.Франка «Захар Беркут». В ній розповідається громаду , що жила в в Тухольській котловині Карпат, про її героїчну боротьбу проти монголо-татарського нашестя.

  1. «Мозковий штурм» у парах».

Учитель. Подумайте спочатку індивідуально, а потім об’єднайтеся у пари за партою і обговоріть питання : «Що таке героїзм? Які вчинки є героїчні?»

Пари доповідають свої ідеї всьому класу і одночасно записують на їх на дошці.

Учитель. І.Франко у своєму творі «Захар Беркут» прекрасно зобразив

героїзм тухольців. Найкраще це втілено в художніх образах Захара Беркута, Максима, Мирослави. Тухольці дуже люблять свою батьківщину. Вони здатні на високий подвиг і тому перемагають вдесятеро сильнішого ворога.

У чому ж сила тухольців? Адже і досвіду в них менше, і озброєні гірше, і за кількістю вони поступаються монголам?..

Читаючи твір І. Франка, кожний захоплюється тухольцями, їх непереможним духом, вірністю, патріотизмом. Проблема патріотизму була, є і завжди буде актуальною. І захист Вітчизни — це священний обов'язок кожної і громадянина.

  1. Робота над ІІІ та ІV розділами повісті.

А) Виразне читання та переказ цікавих епізодів.

Б) Робота в парах. Записати сюжет розділів.

Підготовити запитання за змістом розділів.

В) Представлення результатів роботи (по одному представнику від пари).

ІV. Консолідація.

1.Закріплення знань, умінь та навичок.

Виконання завдань клоуз – тестів.

  • Продовжіть фразу.

1. Тема ІІІ розділу повісті «Захар Беркут» - ….

2. У ІІІ та ІV розділах порушені проблеми …

3. Найстаршим на копних зборах був …

4. Улюбленим заняттям для Захара Беркута є …

5. Захар Беркут із сином Максимом збирають зілля у горах для ліків коли ….

6. Метою життя З.Беркут для себе вважав …

7. Тухольці сплачували князю податки …

8. Орда хана складалася з війська у …

9. Основною метою військового походу монголів було …

10. Тугар Вовк називав татар своїми ….

11. Пета подарував Мирославі …

12. Бурунда був одягнений у шкіру …

ІV. Рефлексія і оцінювання.

  1. Що цікавого ви взяли для себе з уроку?

  2. Обмін думками з іншими учнями.

  3. Оцінка та самооцінка діяльності.

V. Домашнє завдання.

Знати зміст V, VІ розділів, скласти план, дібрати цитати до характеристики образів Максима і Мирослави.

Тема: І.Франко «Захар Беркут».Характеристика образів Максима та

Мирослави

Мета: продовжити аналіз ідейно-художнього змісту повісті І. Франка «Захар

Беркут» (V,VI розд.), охарактеризувати образи Максима, Мирослави;

розвивати творче мислення, пам'ять, увагу, спостережливість, уміння

аналізувати, співставляти, робити висновки; виховувати повагу до його

історичного минулого, почуття націо­нальної гордості.

Цілі.

Учні знатимуть:

  • зміст повісті «Захар Беркут»;

  • зміст понять історична повість,

  • засоби характеристики героя художнього твору.

Учні вмітимуть:

  • висловити власне ставлення до виучуваного;

  • визначати родові і жанрові ознаки історичної повісті;

  • характеризувати образи повісті;

  • добирати цитати для характеристики та підтвердження власних думок.

Тип уроку: застосування навичок і вмінь.

Обладнання: портрет І.Франка, малюнки учнів до образів Максима, Мирослави,

текст твору.

Методи, прийоми і форми роботи: технологія «Світлофор», метод ПРЕС, «Вільний мікрофон», робота в групах, діаграма Вена, сенкан.

Хід уроку

І. Актуалізація. З’ясування ступеня емоційної готовності учнів до уроку

Технологія «Світлофор»

ІІ. Ціле визначення та планування роботи.

Учні в парах із запропонованого до теми переліку вибирають цілі, що стосуються цього уроку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Доведіть, що твір «Захар Беркут» - це історична повість.

Метод ПРЕС:

  1. Я вважаю, що …

  2. Тому що …

  3. Наприклад …

  4. Отже …

ІV.Побудова знань. Усвідомлення змісту.

  1. Робота в групах.

І група добирає цитатну характеристику і складає план до образу Максима.

ІІ група добирає цитатну характеристику і складає план до образу Мирослави.

  1. Повідомлення про роботу в групах, обговорення, доповнення учителя.

  2. Гра «Вільний мікрофон».

Висловити стисло власну думку, відповідаючи на питання:

«Чим мені сподобався цей герой (Максим чи Мирослава)?.

  1. Виразне читання та переказ цікавих епізодів із V,VI розділів.

V. Консолідація.

1.Закріплення знань, умінь та навичок.

Зробіть порівняльну характеристику Максима та Мирослави.

Діаграма Вена.

.Спільні риси.

Максим і Мирослава — сміливі й мужні.

Волелюбні, розуміють справедливість порядків, установлених тухольцями

Виявляють військове вміння.

Готові віддати життя за щастя народу.

Патріоти.

Відмінні риси.

Різні умови виховання по-іншому впливають на їхні характери.

Син вождя тухольської громади Максим не згоден ні на які поступки,

коли йдеться про щастя народу.

Дочка боярина Мирослава ладна відмовитися від справедливої кари ворогові аби зберегти життя коханому.

Максим твердий і непохитний.

Мирослава слабкіша, іноді вагається.

У Максима над усім панує свідомість обов’язку перед народом.

Мирослава насамперед думає про свого нареченого.

2. Рефлексія і оцінювання.

А)Технологія «Мікрофон»: продовжіть речення «Такі люди, як Максим та Мирослава ….»

Б) Рефлексія настрою.

В) Самооцінка та взаємооцінка у групах.

VІ. Домашнє завдання.

Скласти сенкан до характеристики Максима та Мирослави.

Опрацювати зміст VІІ та VІІІ розділів повісті.

Тема: І.Франко «Захар Беркут». Характеристика образу Тугара Вовка

Мета: зробити ідейно-художній аналіз VІІ та VІІІ розділів повісті;

охарактеризувати образ Тунгара Вовка, його прибічників; сприяти

виробленню в учнів навичок аналізувати образи в художніх творах;

виховувати зневажливе ставлення до зрадників народу, жорстокості.

Цілі

Учні знатимуть:

  • зміст повісті «Захар Беркут»;

  • засоби характеристики героя художнього твору.

Учні вмітимуть:

  • висловити власне ставлення до виучуваного;

  • характеризувати образи повісті;

  • добирати цитати для характеристики та підтвердження власних думок.

Тип уроку: формування та вдосконалення вмінь і навичок.

Обладнання: портрет І.Франка, текст твору «Захар Берку», ілюстрації до повісті.

Методи, прийоми і форми роботи: літературний диктант, робота в групах, «Карта персонажів», робота в парах.

Хід уроку

І. Актуалізація. З’ясування ступеня емоційної готовності учнів до уроку

1.Виразити свій настрій за допомогою дієслова: хвилююся, радію, готуюся, чекаю…

2. Відповідати на запитання: чи збулися ваші передбачення щодо подальших подій повісті?

ІІ. Ціле визначення та планування роботи.

Доповнення загальних цілей власними.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Літературний диктант за твором.

  1. Сила природи, до якої найчастіше звертався Захар Беркут. (Сонце)

  2. Назва великого кам’яного стовпа. (Сторож)

  3. Максима у творі І.Франко називав дитям…(гір)

  4. Кому заздрив полонений Максим? (тим, хто вже помер після бою)

  5. Чому Мирослава вільно проходила ворожий стан? (мала персня Пети)

  6. Хто виховував Мирославу у дитинстві? (батько, няня)

  7. Як тухольці почали атаку на ворога? (обвалили каміння з гір)

  8. Кому належать слова: «Життя в неволі нічого не варте – краще смерть»?(Максимові)

  9. Хто займався лікарською справою під час битви тухольців з татарами? (Захар Беркут)

  10. Яким сином був Максим у родині Беркутів? (наймолодшим)

  11. Що було обов’язковою атрибутикою кожної громади? (хоругва)

  12. Основний рід діяльності тухольців. (скотарство)

ІV.Побудова знань. Усвідомлення змісту.

1.Вступне слово учителя. Сьогоднішній урок я хочу почати народною мудрістю: «Не той ворог, що перед тобою, а той, що за спиною». Як ви розумієте ці слова?

( відповіді учнів)

Так це є зрадництво. І це є найганебніша риса в людському житті. На сьогодні-

ньому уроці ви зможете знайти правильний життєвий вибір у складній ситуації.

2.Робота над змістом VІІ та VІІІ розділів повісті (фронтально).

- Які епізоди вас найбільше зацікавили у прочитаних розділах?

- Визначити теми прочитаних розділів.

- Опишіть, як тухольці готувалися до бою з монголами.

- Що вас вразило під час прочитання розділів?

- Виразне читання та переказ цікавих частин повісті.

3. Робота в групах.

І група підбирає матеріал до характеристики Тугара Вовка.

ІІ група вибирає цитати до характеристики бегадира Бурунди, узагальнює їх.

ІІІ група характеризує образ Пети та монгольське військо.

4.Повідомлення про результати роботи в групах.

5.Запис висновків до зошитів.

Тугар Вовк – тухольський боярин, хитрий, підступний, гордий, улесливий,

подвійний зрадник.

Бурунда – бегадир – керівник монгольського відділу, жорстокий, підступний, егоїстичний, брехливий.

Пета – головний начальник монгольського війська, хитрий, жорстокий.

V. Консолідація.

Робота в парах. Скласти «Карту персонажів».

Впишіть ім’я обраного персонажа у відповідну комірку. Далі напишіть характеристики цього персонажа в колах, а у прямокутниках наведіть докази за текстом повісті, що підтверджують ці характеристики.

2. Рефлексія і оцінювання.

- Яка група, на вашу думку, сьогодні працювала найбільш продуктивно?

- Виставте оцінки у картки оцінювання.

- Що ви хотіли б побажати своєму однокласнику на наступний урок?

VІ. Домашнє завдання.

Опрацювати зміст ІХ розділу повісті.

Дібрати цитати до характеристики образу З.Беркута.

Тема: І.Франко «Захар Беркут». Проблема вибору людини у

вирішальній ситуації. Характеристика образу Захара Беркута

Мета: продовжити опрацьовувати ідейно-художній зміст повісті;

охарактеризувати образ Захара Беркута; розвивати вміння характеризувати

літературного героя, робити відповідні висновки; виховувати почуття

обов’язку, відданості своєму народові, любові до вітчизни.

Цілі

Учні знатимуть:

  • зміст повісті «Захар Беркут»;

  • засоби характеристики героя художнього твору.

Учні вмітимуть:

  • висловити власні думки, почуття, творчо мислити, робити висновки;

  • характеризувати образи повісті;

  • добирати цитати для характеристики та підтвердження власних думок.

Тип уроку: формування та вдосконалення вмінь і навичок.

Обладнання: портрет І.Франка, текст твору «Захар Берку», ілюстрації до повісті.

Методи, прийоми і форми роботи: метод «Сюрприз», робота в парах, «Асоціативний кущ», «Мікрофон», «Лінія цінностей».

Хід уроку

І. Актуалізація. З’ясування ступеня емоційної готовності учнів до уроку

1.Виразити свій настрій за допомогою іменника або іменного словосполучення.

(веселий настрій, переживання, сум, гордість…)

2.Письмова відповідь на запитання «Що я очікую від сьогоднішнього уроку?»

ІІ. Ціле визначення та планування роботи.

Доповнення загальних цілей власними.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Метод «Сюрприз»

Учні отримують картку з скриньки.

На картках записані цитати з повісті «Захар Беркут». Дати відповіді, кому з героїв належать слова.

  • «Ми над усе любимо свій кутик, - коли б так кожний інший любив свій кутик, то певно всі люди жили б на світі спокійно й щасливо». (Максимові)

  • «Хто має браму, той має й хату!» ( Мирославі)

  • « …на чистім полі вони проти нас, мов миш проти кота» (Т.Вовку)

  • «Раз умирати кождому, але славно вмирати – се не кождому случається» (З.Беркуту)

  • «Життя в неволі нічого не варте – краще смерть» (Максимові)

  • «Раз мати породила, раз і гинути прийдеться» (Бурунді)

  • «Я не стану зрадницею свого краю!» (Мирославі)

  • «Не відбити, але розбити їх – се повинна бути наша мета!» (З.Беркуту).

ІV.Побудова знань. Усвідомлення змісту.

1.Учитель. Сьогодні ми завершуємо роботу над твором І.Франка «Захар Беркут».

Повість «Захар Беркут» стала популярною як тільки вийшла друком. У своєму творі І.Франко згуртованість тухольської громади, яка боролася з монголами.

Ватажком цієї громади був Захар Беркут. Завдання наше охарактеризувати центральний персонаж повісті.

2.Робота в парах.

Скласти цитатну характеристику та план - характеристику образу Захара Беркута.

(Учні підбирають цитати та складають план.)

3.Повідомлення про результати роботи в парах.

4. Бесіда за питаннями.

Учні в парах ставлять один одному запитання і обговорюють відповіді.

5.Скласти сенкан до образу Захара Беркута.

Захар Беркут

Розсудливий, мужній

Шанує, закликає, служить

Боронить рідний край від ворогів

Патріот

V. Консолідація.

1.Закріплення знань, умінь та навичок.

Стратегія «Асоціативний кущ» за ключовим словом

2. Рефлексія і оцінювання.

- Інтерактивна вправа «Мікрофон».

Продовжіть речення.

« Я зрозумів (зрозуміла), що робити вибір – це …»

«Кожна людина має право на свій вибір, але він, на мою думку, повинен бути…»

3. «Лінія цінностей». Розбираючи художній образ центрального героя ми обговорювали проблему вибору людини у вирішальній ситуації.

Прошу зайняти певну позицію. Якщо ви згодні з жертовністю, то станьте поруч зі мною. Але якщо ви думаєте, що жертовність не потрібна, станьте поруч із учнем, який мені допоможе. Однак, якщо ви не повністю погоджуєтесь із тією чи іншою позицією, то станьте десь між нами. Поговоріть з тим, хто знаходиться з вами поруч, щоб з'ясувати, чи дотримуються вони такої ж думки. Якщо ні - їм необхідно пересунутися у тому чи іншому напрямку вздовж лінії. Коли ви зайняли позицію - перевірте, чи правильно ви її зайняли. Обговоріть з сусідами. Складіть твердження, що представляє погляди вашої групи. Виберіть представника, хто оголосить позицію.

Слово вчителя. Дуже добре. Займайте свої місця.

- Чи справдились ваші очікування від сьогоднішнього уроку?

- Самооцінка та взаємооцінка у парах.

VІ. Домашнє завдання.

Напишіть міні – твір за повістю І.Франка «Захар Беркут» на тему

«Сила народу - в єдності».

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]