Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Usi-uroki-geographii-7-klas

.pdf
Скачиваний:
166
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
1.69 Mб
Скачать

Розділ II. Материки

201

 

 

Урок № 55

Тема. Особливості формування клімату. Кліматичні пояси і типи клімату Євразії. їх порівняння з Північною Америкою

Мета: ознайомити учнів з особливостями формування клімату Євразії, сформувати знання учнів про кліматичні пояси і типи клімату Євразії, поглибити та систематизувати знання про особливості кліматичних умов на прикладі порівняння Північної Америки та Євразії, розвивати навички прогнозування впливу кліматотворних чинників на формування клімату окремих частин материка; продовжити розвиток вмінь роботи з кліматичними картами атласу, виховувати вміння толерантно відстоювати власну думку, поважати думки інших учнів.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: кліматичні карти Євразії та Північної Америки, фізична карта світу, підручник, контурні карти, робочі зошити, ілюстрації атмосферних фронтів, циклонів та антициклонів над поверхнею Євразії.

Опорні та базові поняття: клімат, кліматичні пояси, кліматичні області, повітряні маси, типи клімату Євразії, вітри.

Географічна номенклатура: продовжувати опрацьовувати географічну номенклатуру, що дається на початку вивчення теми.

Зміст уроку

I. Організаційний момент

Вчитель називає тему уроку та форми роботи на уроці.

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

1.Прийом «Мікрофон»

Для чого треба вивчати клімат?

Від чого залежить різноманіття типів клімату на планеті і що впливає на його формування?

2.Прийом «Географічна мозаїка»

Атмосферна волога, яка випадає у вигляді дощу, снігу, граду або осідає на земну поверхню і всі предмети, що є на ній, у вигляді роси, інею, паморозі... (Опади)

Прилад для вимірювання атмосферного тиску. (Барометр)

202

Усі уроки географії. 7 клас

Вологість повітря — відношення фактичного вмісту вологи в повітрі до тієї її кількості, яку може вміщувати­ повітря за даної температури.

(Відносна)

Пересування повітря в горизонтальному напрям­ку під впливом різниці атмосферного тиску. (Вітер)

Прилад, що використовується для вимірювання­ відносної вологості повітря. (Гігрометр)

Водна оболонка Землі, утворена океанами, морями, річками, озерами, водосховищами, а також льодовиками­ , підземними водами, вологою атмосфери. (Гідросфера)

Багаторічний режим (стан) погоди в певній місцевості. (Клімат)

Замкнута область підвищеного атмосферного тиску. Це ніби величезний повітряний вихор, в якому повітря в північній півкулі рухається за годинниковою стрілкою, а в південній — проти годинникової стрілки. (Антициклон)

Постійний горизонтальний і вертикальний рух повітря в атмосфері Землі. (Атмосферна циркуляція)

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Прийом «Естафета»

Завдання. Назвіть кліматотворні фактори, що впливають на формування клімату.

2. Прийом «Як? Що? Де?»

Вчитель пропонує учням на основі вивченого матеріалу визначити вплив кожного з уже названих факторів на конкретну територію материка.

3. Прийом «Географічний практикум»

Завдання. За допомогою довідника учня дайте характеристику кліматодіаграм для окремих територій Євразії, назвіть території, яким притаманний даний тип клімату.

4. Прийом «Географічна лабораторія»

Завдання. За допомогою карт атласу визначте кліматичні області помірного кліматичного поясу, дайте характеристику кожній з них.

5. Прийом «Мозковий штурм»

Назвіть риси відмінності і подібності клімату Євразії та Північної Америки.

Розділ II. Материки

203

 

 

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Прийом «Експрес-тест»

1.Кліматичний пояс, що займає найменшу площу на території ­Євразії:

а) екваторіальний;

б) субекваторіальний;

в) тропічний;

г) субарктичний.

2. Океан, що надає найбільший вплив на клімат Європи:

а) Атлантичний;

б) Північний Льодовитий;

в) Індійський;

г) Тихий.

3.Частина материка Євразія, в якій зареєстровано найнижчу температуру повітря:

а) північна;

б) північно-східна;

в) північно-західна;

г) південно-східна.

4.Визначте частину материка Євразія в якій випадає мінімальна кількість опадів:

а) західна;  б) південна;  в) східна;  г) центральна.

5.Пора року, на яку доводиться максимум опадів у субтропічному середземноморському типі клімату:

а) весна;  б) зима;  в) осінь;  г) літо.

2. Прийом «Вірю — не вірю»

Територія Євразії розташована у всіх кліматичних поясах.

На території Євразії відсутній антарктичний клімат.

На клімат Європи впливають вітри мусони і пасати.

Рельєф Азії впливає на формування пустель в центральній її ча­ стині.

Найбільша кількість кліматичних областей утворилась у тропічному кліматичному поясі Євразії.

VI. Підсумок уроку

Прийом «Роблю висновок»

Учні разом з учителем роблять висновки про клімат Євразії. Вчитель оцінює роботу учнів на уроці, наголошує на різноманітності

кліматичних поясів і типів на материку Євразія.

VII. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний текст у підручнику.

Опрацювати карти атласу з відповідної тематики.

Підібрати додатковий матеріал до теми «Клімат Євразії».

204

Усі уроки географії. 7 клас

Додатковий матеріал до уроку

В 1885 році в італійських Альпах зійшла сніжна лавина об’ємом 3,5 мільйонів кубічних метрів.

За календарний місяць випало 9300 міліметрів опадів — цей рекорд належить містечку Черрапунджі в Індії. Цьому ж містечку належить і «дощовий рекорд» за рік — 26 460 міліметрів.

Урок № 56

Тема. Особливості прояву кліматотворних чинників у зв’язку з географічним положенням та розмірами материка

Мета: поглибити і систематизувати знання учнів про кліматотворні чинники за допомогою кліматичних карт; закріпити вміння визначати основні риси клімату на різних територіях материка, що формується під впливом певних кліматотворних чинників; розвивати навички логічного мислення, моделювання, формувати навички літературного мовлення, вміння висловлювати власну думку, вміння вислуховувати думку інших­ .

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: кліматичні карти, фізична карта Євразії, підручник, контурні карти, робочі зошити.

Опорні та базові поняття: клімат, сонячна радіація, атмосферна циркуляція, характер підстилаючої поверхні, температура повітря, опади, типи атмосферної циркуляції Євразії, особливості характеру підстилаючої поверхні Євразії, кількість опадів у Євразії, температурний режим Євразії.

Географічна номенклатура: моря: Північне, Балтійське, Середземне, Чорне, Азовське, Баренцове, Східносибірське, Жовте, Японське, Охотське, Берінґове, Східнокитайське, Південнокитайське, Аравійське; затоки: Біскайська, Бенґальська, Аденська, Перська, Сіамська, Ботнічна; протоки: Дарданелли, Босфор, Ла-Манш, Ґібралтарська, Зондська, Малаккська, Берінґова, Лаперуза; гори: Альпи, Піренеї, Апенніни, Карпати, Кримські, Скандинавські, Уральські, Кавказ, Тянь-Шань, Гімалаї (г. Джомолунґма); рівнини: Східноєвропейська, Західносибірська, Велика Китайська; низовини: Прикаспійська, Індо-Ґангська, Месопотамська; Середньоросійська височина; плоскогір’я: Середньосибірське, Декан; нагір’я: Тібет, Іранське.

Розділ II. Материки

205

 

 

Зміст уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

1. Прийом «Аукціон»

Вчитель пропонує учням назвати кліматотворні чинники і пояснити їх вплив на формування клімату.

2. Прийом «П’ять речень»

Вчитель пропонує учням змоделювати ситуацію впливу кліматотворних чинників на формування клімату певної території і дати відповідь у п’яти реченнях (робота в групах по чотири учні, кожен з учнів каже речення, що є продовженням попереднього):

№ групи

Кліматотворні чинники

Територія

 

 

 

1

Рельєф + пасатна циркуляція атмо-

Амазонська низовина

 

сфери

 

 

 

 

2

Течія Ґольфстрім + західні вітри

Західна Європа

 

 

 

3

Гори Кордільєри + Каліфорнійська

тихоокеанське узбережжя

 

течія

Північної Америки

 

 

 

4

Північний тропік + рівнинні тери-

Центральні райони Австралії

 

торії Західної Австралії

 

 

 

 

5

Високий Атмосферний тиск + сто-

Територія Антарктиди

 

кові вітри

 

 

 

 

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Прийом «Проблемне питання»

Як залежить формування клімату від географічного положення та кліматотворних чинників?

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Прийом «Мозковий штурм»

Згадайте план характеристики географічного положення материка.

2. Прийом «Естафета»

В тих же групах учні обговорюють та дають характеристику географічного положення материка за одним з пунктів плану.

206

Усі уроки географії. 7 клас

3. Прийом «Географічна лабораторія»

В тих же групах учні працюють над запитаннями:

1.Що таке кліматотворні чинники? Які кліматотворні чинники ви знаєте?

2.Визначте особливості прояву та впливу сонячної радіації на материку Євразія.

3.Дайте характеристику атмосферної циркуляції над Євразією за допомогою кліматичних карт.

4.Чи існує залежність клімату від характеру підстилаючої поверхні? Наведіть конкретні приклади цього впливу в межах материка Євразія.

5.Визначте основні особливості клімату материка враховуючи географічне положення та розміри Євразії.

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Прийом «Прес-конференція»

Учитель пропонує учням обговорити питання щодо особливостей

прояву кліматотворних чинників на материку у зв’язку з його географічним положенням та розмірами. Клас ділиться на кореспондентів та спеціалістів-кліматологів. Перші задають питання, другі дають на них відповіді.

2. Прийом «Експрес-тест»

1.Субтропічний середземноморський тип клімату найбільшою мірою характерний для:

а) Фінляндії і Швеції;  б) Швеції і Франції;  в) Франції і Італії; г) Італії і Іспанії.

2.Клімат країн Західної Європи, в порівнянні зі Східною: а) вологіший і тепліший;  б) вологіший і менш тепліший; в) менш вологий і тепліший;  г) менш теплий і вологий.

3.Найбільш високі температури липня характерні для:

а) Китаю;  б) Індонезії;  в) Саудівської Аравії;  г) Індії.

4. Тропічне повітря панує круглий рік на території: а) Йемену;  б) Індії;  в) В’єтнаму;  г) Таїланда.

5.На більшій частині Індії клімат:

а) субтропічний середземноморський; б) субтропічний мусонний; в) тропічний; г) субекваторіальний.

6.Тайфуни найбільш характерні для:

а) Туреччини;  б) Ірану;  в) Японії;  г) Індії.

Розділ II. Материки

207

 

 

3. Прийом «Власні приклади»

Учні наводять цікаві приклади щодо клімату материка (випереджувальне домашнє завдання).

VI. Підсумок уроку

Прийом «Роблю висновок»

Учні доходять висновку, що на формування клімату впливають кліматотворні чинники, а також клімат Євразії залежить від географічного положення та величини материка.

VII. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний текст у підручнику.

Опрацювати карти атласу з відповідної тематики.

Підготувати додатковий матеріал, що стосується внутрішніх вод Євразії — річок, озер, льодовиків та ін.

Урок № 57

Практична робота № 11. Виявлення відмінностей кліматичних областей помірного поясу на основі аналізу кліматичних карт і діаграм

Урок № 58

Тема. Внутрішні води, їх розподіл. Найбільші річки та озера Євразії. Основні типи живлення і режиму річок. Зміна стану водойм під впливом господарської діяльності.

Багаторічна мерзлота. Сучасне зледеніння

Мета: сформувати в учнів загальні поняття про розподіл внутрішніх­ вод Євразії за басейнами і типом живлення; закріпити та поглибити практичні вміння учнів складати характеристики річок; систематизувати знання­ учнів про особливі риси поверхневих вод Євразії та їх залежність від клімату; розвивати навички колективної роботи, уміння відбирати необхідну інформацію з різних джерел географічних знань.

208

Усі уроки географії. 7 клас

Обладнання: фізична та кліматична карта Євразії, карта океанів, ат­ласи, підручники, слайди із зображенням водойм Євразії для мультимедійної дошки.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Опорні та базові поняття: водойма, річка, озеро, живлення, режим річки, багаторічна мерзлота, сучасне зледеніння.

Географічна номенклатура: річки: Рейн, Ельба, Дунай, Дніпро, Дністер, Волґа, Об, Єнісей, Лена, Амур, Хуанхе, Янцзи, Меконґ, Ґанґ, Інд, Євфрат, Тіґр; озера: Женевське, Ладозьке, Каспійське море, Аральське море, Байкал, Балхаш, Мертве море.

Зміст уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і умінь учнів

1.Прийом «Бліцопитування»

Дайте визначення поняттю «води суходолу».

Від чого залежить поширення вод суходолу?

Які річки розрізняються за характером течії?

За яким планом характеризують річки?

Що таке озеро?

На які види розрізняються озера за походженням улоговин?

2.Прийом «Географічна мозаїка»

Води, затиснуті між двома водонепроник­ними шарами гірських порід, які при закладанні свердловини самі виливаються на поверхню Землі. (Артезіанські)

Територія, з якої до цієї річки стікають поверхневі­ і підземні води.

(Річний басейн)

Об’єкт, що утворюється в місті падіння води річки чи струмка зі стрімкого урвища. (Водоспад)

Місце, де річка впадає в море, озеро чи іншу річку. (Гирло)

Штучна водойма, утворена при будівництві­ греблі на постійному чи тимчасовому водотоці. (Водосховище)

Замкнута природна заглибина в земній поверхні, заповнена водою.

(Озеро)

Раптове підняття рівня води в річці, зумовле­не сильними зливами або швидким таненням снігу. (Паводок)

Найвищий рівень води в річці, період якого на­стає один раз на рік в один і той самий час. (Повінь)

Об’єкт, що утворюється в місцях перетину русла бурхливої течії рівнинної річки скелястими породами. (Пороги)

Розділ II. Материки

209

 

 

Природний водний потік, який протікає у вироб­леному ним видовженому заглибленні земної поверхні. (Річка)

Видовжене заглиблення річкової долини, що постійно­ заповнене текучою водою. (Русло)

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Учитель. На території Євразії наявні всі види вод суходолу. Є повноводні річки, глибокі озера, потужні льодовики гірських та полярних райо­нів, великі площі боліт та вічної мерзлоти, значні резервуари підзем­ них вод. Води Євразії — багатство материка, яке потребує ощадливого­ ставлення до нього.

Прийом «Прес-конференція»

Чи є рівномірним поширення вод на території Євразії?

Які чинники більш за все впливають на поширення вод на мате­рику?

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Прийом «Творча лабораторія»

Завдання. За допомогою карт атласу визначте належність великих річок материка до відповідних басейнів. Заповніть таблицю.

 

Басейн океану

 

Басейн

Тихого

Індійського

Атлан­тичного

Північного

внутрішнього

Льодовитого

стоку

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Прийом «Мандрівка»

Учні працюючи в парах, виконують вже знайомі на прикладі вивчення інших материків завдання:

Встановіть відмінності в типах живлення річок. Поясніть ці відмінності.

Складіть характеристику однієї з річок Євразії (за вибором) за типовим планом.

3.Розповідь учителя про озера Євразії.

4.Прийом «Картографічна лабораторія»

Завдання. За допомогою фізичної карти Євразії визначте розташування ве­ликих озер материка. Нанесіть на контурну карту їх назви.

210

Усі уроки географії. 7 клас

5. Прийом «Здивую всіх»

Учні розповідають матеріал випереджувального домашнього завдання.

6.Прийом «Мікрофон»

Які типи озерних улоговин ви можете назвати?

Наведіть конкретні приклади озер Євразії та визначте походження їх улоговин.

7.Розповідь учителя про підземні води, болота, сучасне зледеніння, екологічні проблеми внутрішніх вод Євразії.

V. Закріплення нових знань і умінь учнів

1. Прийом «Експрес-тест»

1.Головна судноплавна річка країн Східної Європи:

а) Рейн;  б) Вісла;  в) Дунай;  г) Рона.

2.Країна, для річок якої найбільшою мірою характерна зимова повінь:

а) Велика Британія;  б) Німеччина;  в) Італія;  г) Швейцарія.

3. Частина Азії, для якої характерна найменш густа річкова мережа: а) Південно-Західна;  б) Південно-Східна;  в) Південна;  г) Західна.

4. Країна, на території якої розташована велика частина річки Інд: а) Індія;  б) Китай;  в) Пакистан;  г) Банґладеш.

2. Прийом «Розминка»

Учитель ставить учням запитання стосовно матеріалу, що вивчався на уроці. Запитання можуть задавати і учні.

У якій частині Євразії річки живляться тільки дощовими водами­ ? Покажіть їх на карті.

Назвіть річки з льодовиковим типом живлення. Покажіть їх на ­карті.

В якій частині Євразії повінь річок припадає на зиму? Чому? Покажіть ці річки на карті.

У яких річок Євразії є два типи живлення?

Чим відрізняється живлення євразійських річок від живлення річок у Південній Америці та Африці?

Покажіть на карті найбільші річки Євразії. До басейнів яких океанів вони відносяться?

Назвіть великі озера Євразії та покажіть їх на карті. Яке походження­ мають їхні улоговини?

Де на території Євразії має поширення вічна мерзлота? Як вона впли­ ває на господарську діяльність людини?

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]