Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Usi-uroki-geographii-7-klas

.pdf
Скачиваний:
166
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
1.69 Mб
Скачать

Розділ II. Материки

111

 

 

Урок № 33

Тема. Своєрідність клімату у зв’язку з рухами повітряних мас. Південна Америка — найвологіший материк світу. Кліматичні пояси й області

Мета: дослідити своєрідність клімату Південної Америки, з’ясувати вплив повітряних мас на формування клімату, удосконалювати практичні вміння і навички учнів працювати з кліматичними картами та кліматодіаграмами; розвивати логічне мислення, вміння працювати з тематичними картами, розвивати вміння аналізувати, порівнювати, виховувати повагу до думки інших учнів, самостійність у прийнятті рішень.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: фізична і кліматична карти Південної Америки, атласи, підручники, схеми кліматичних показників, діаграми опадів.

Опорні та базові поняття: клімат, кліматотворні чинники, повітряна маса, кліматичні пояси, циркуляція атмосфери, постійні вітри, пасати, течії, рельєф, особливості формування клімату; встановлення причиннонаслідкових зв’язків у формуванні клімату та кліматичних поясів.

Географічна номенклатура: океани: Атлантичний, Тихий; течії: те-

плі — Бразільська, Ґвіанська, холодні — Перуанська, Західних Вітрів.

Зміст уроку

I. Організаційний момент

Перевірка підготовки учнів до уроку, організація уваги.

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Прийом «Естафета опитування»

Учні зачитують міні-твір «Подорож до Америки». Інші учні слухають та готують запитання або доповнення до творів.

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Прийом «Проблемне питання»

Учитель. Вам уже відомо, що Африка — найжаркіший материк, Австралія — найсухіший, Антарктида — найхолодніший. У чому полягає особливість клімату Південної Америки? Щоб відповісти на це питання, треба пригадати кліматотворні чинники, а потім розглянути, як кожен з них діє на території Південної Америки. У цій роботі нам допоможуть кліматичні карти атласу та кліматодіаграми в підручнику.

112

Усі уроки географії. 7 клас

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Прийом «Бліцопитування»

Що називається кліматом?

Що таке «погода»?

Назвіть основні кліматотворні чинники.

Наведіть приклад впливу кожного з них на формування клімату певної території материків, що вже нами вивчено.

2.Розповідь вчителя про загальну характеристику клімату материка

3.Прийом «Творча лабораторія»

Завдання. Користуючись кліматичними картами атласу, а також знаннями з попередніх тем, назвіть загальні особливості клімату Південної Америки (спочатку учні пробують самі назвати ці особливості, а потім іде коментоване читання відповідного матеріалу підручника).

4. Прийом «Географічна лабораторія» (робота в групах)

Завдання. Охарактеризуйте найважливіші кліматичні особливості:

І група — Роль пасатів у формуванні клімату Африки, Австралії Південної Америки.

II група — Чому і як течії впливають на клімат Південної Америки? IIІ група — Гори Анди та їх вплив на формування клімату материка. IV група — Чому рівнини мають великий вплив на формування клі-

мату на сході материка?

V група — Кліматичні пояси та області. Які з них основні, які перехідні, чим вони відрізняються?

5.Робота з підручником. Характеристика кліматичних діаграм у підручнику. Запис висновків у зошит.

V. Закріплення вивченого матеріалу

Прийом «Географічний практикум»

Завдання. Порівняйте клімат у районі міст (за планом в довіднику учня):

І варіант — Каракас та Монтевідео.

II варіант — Снта-фе-де-Боґота та Асунсьйон.

VI. Підсумок уроку

Оцінювання учнів.

Розділ II. Материки

113

 

 

VII. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний текст підручника.

Нанести на контурну карту межі кліматичних поясів та областей.

Підготувати повідомлення про річкові системи Південної Америки.

Урок № 34

Тема. Вплив клімату на формування і розподіл вод суходолу. Води суходолу. Найбільші річкові системи

Мета: розкрити особливості внутрішніх вод Південної Америки, залежність їх від клімату та рельєфу; продовжити формування уміння роботи з картами атласу та текстом підручника; продовжити формування уміння застосовувати раніше набуті знання в стандартних та нових ситуаціях; виховувати культуру спілкування, самостійність, розвивати навички роботи з додатковими джерелами географічних знань.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: фізична карта Південної Америки, контурні карти, атласи, підручники, слайди для мультимедійної дошки — ілюстрації пейзажів річок, озер та водоспадів Південної Америки.

Опорні та базові поняття: клімат, гідросфера, види суходолу, річка, озеро, підземні води, болота, роль клімату у формуванні й розподілі вод сухо­долу.

Географічна номенклатура: річки: Амазонка, Парана, Оріноко; затока Ла-Плата, водоспади: Анхель, Іґуасу, озера: Маракайбо, Тітікака.

Зміст уроку

I. Організаційний момент

Перевірка присутності учнів, їх підготовка до уроку, організація уваги­ .

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Прийом «Аукціон»

Учні називають вже відомі їм географічні об’єкти материка, показують їх по карті та одним реченням дають їх характеристику.

114

Усі уроки географії. 7 клас

Прийом «Бліцопитування»

Назвіть основні риси рельєфу Південної Америки.

Який океан відіграє найважливішу роль у зволоженні клімату материка? Чому?

Чому пасати приносять до Південної Америки більше вологи, ніж до Австралії та Африки?

Поясніть причини виникнення пустелі Атакама на західному узбережжі Південної Америки.

Що таке «внутрішні води»? Від чого залежить їх поширення?

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Прийом «Здивую всіх»

Учитель. Велика вологість клімату Південної Америки обумовлює значні запаси внутрішніх вод материка, який за цим показником займає перше місце у світі. Найбільші запаси внутрішніх вод материка припадають на річки. Вам вже відомо, що в Південній Америці протікає найповноводніша річка світу — Амазонка. Про її грандіозність свідчать такі факти: у нижній течії її глибина сягає 100 м (для порівняння — глибина Азовського моря 14 м) кожної секунди Амазонка приносить води у 180 разів більше від Дніпра. Але це не всі «рекорди». Саме в Південній Америці знаходиться найбільший водоспад світу!

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Прийом «Мікрофон»

Зробіть передбачення, чому Південна Америка має густу річкову ­сітку?

Річки Південної Америки відносять до басейнів яких океанів?

Що є головним вододілом для річок материка?

Басейн якої річки може зрівнятися з площею Австралії?

2.Прийом «Географічна лабораторія»

Завдання. За картами атласу «Водний режим річок» встановіть залежність між характером живлення і стоком річок.

3. Прийом «Мандрівка»

Повідомлення учнів про озера та водоспади материка.

4. Прийом «Географічний вернісаж»

Учні або вчитель коментують ілюстрації пейзажів річок, озер та водоспадів Південної Америки.

Розділ II. Материки

115

 

 

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Прийом «Творча лабораторія»

Завдання (робота за варіантами)

І варіант. Визначте, які географічні об’єкти мають координати: 72° з. д. 10° пд. ш. (оз. Маракайбо)

55° з. д. 26° пд. ш. (вдсп. Іґуасу) 63° з. д. 6° пд. ш. (вдсп. Анхель) 58° з. д. 34° пд. ш. (гирло Парани) 69° з. д. 16° пд. ш. (оз. Тітікака)

II варіант. Побудуйте порівняльні діаграми довжини річок Південної Америки за даними:

Річки

Амазонка — 6400 км (з Мараньоном) Парана — 4380 км Оріноко — 2730 км (масштаб в 1 см 1000 км)

Довжина, км

2.Практична робота № 8. Нанесення на контурну карту географічних об’єктів

3.Прийом «Мікрофон»

Чому Амазонка має багато приток?

Чому Амазонка завжди повноводна?

Назвіть інші великі річки Південної Америки. Покажіть їх на карті.

VI. Підсумок уроку

Прийом «Роблю висновок»

Заключне слово учнів.

VII. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний матеріал підручника.

Підготувати додатковий матеріал про рослинний та тваринний світ Південної Америки, сучасні екологічні проблеми.

116

Усі уроки географії. 7 клас

Урок № 35

Тема. Своєрідність органічного світу материка. Природні зони. Висотна поясність в Андах. Зміна природних комплексів людиною. Сучасні екологічні проблеми

Мета: сформувати в учнів уявлення про особливості природних зон Південної Америки; надати учням систему знань про рослинний та тваринний світ материка; сприяти поглибленню розуміння учнями причин виникнення висотної поясності; продовжити формувати в учнів уміння користуватися раніше набутими знаннями, самостійно добувати знання з різних джерел, уміння самостійно мислити, виховувати самостійність, та культуру спілкування.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: фізична карта Південної Америки, карта природних зон світу, картини тваринного і рослинного світу, атласи, підручники.

Опорні та базові поняття: кліматичні пояси та області, природні зони, природні комплекси, сельва, савани, пампа.

Номенклатура: низовини: Амазонська, Оріноцька, Ла-Платська; плоскогір’я: Бразільське, Ґвіанське; гори Анди.

Зміст уроку

I. Організаційний момент

Перевірка присутності учнів, організація уваги.

II. Актуалізація опорних знань і вмінь

1. Прийом «Експрес-тест»

1.Кількість сонячного тепла, що отримується протягом року територією в тропічних широтах:

а) більше, ніж в екваторіальних і помірних широтах; б) більше, ніж в екваторіальних, але менше, ніж у помірних широтах;

в) менше, ніж в екваторіальних, але більше, ніж у помірних широтах; г) менше, ніж в екваторіальних і помірних широтах.

2.У червні максимальну кількість сонячного тепла одержують території в:

а) тропічних широтах Північної півкулі; б) тропічних широтах Південної півкулі; в) екваторіальних широтах.

Розділ II. Материки

117

 

 

3.Місяць, в якому тропічні широти Південної півкулі одержують найбільшу кількість сонячного тепла:

а) січень;  б) березень;  в) червень;  г) вересень.

4.Широти, в яких зафіксовані найвищі абсолютні температури повітря: а) екваторіальні;  б) тропічні;  в) помірні;  г) арктичні.

5.Широти, в яких протягом року панує знижений атмосферний тиск: а) екваторіальні і тропічні;  б) тропічні і арктичні; в) арктичні і помірні;  г) помірні і екваторіальні.

6.Широти, в яких протягом року панує підвищений атмосферний тиск: а) екваторіальні і тропічні;  б) тропічні і арктичні; в) арктичні і помірні;  г) помірні і екваторіальні.

7.Вітри, що дмуть з тропічних широт убік помірних:

а) пасати;  б) західні;  в) північно-східні;  г) мусони.

8.Пасати роблять найбільший вплив на клімат: а) Євразії і Південної Америки; б) Південної Америки і Африки; в) Африки і Північної Америки; г) Північної Америки і Євразії.

9.Пасати приносять вологу в основному на... узбережжя материків. а) Північні;  б) південні;  в) західні;  г) східні.

10.Західні вітри помірних широт приносять вологу на... узбережжя материків:

а) північні;  б) південні;  в) західні;  г) східні.

11.Широти, в яких випадає найбільша кількість опадів: а) екваторіальні і тропічні;  б) тропічні і арктичні; в) арктичні і помірні;  г) помірні і екваторіальні.

12.Широти, в яких випадає мінімальна кількість опадів: а) екваторіальні і тропічні;  б) тропічні і арктичні; в) арктичні і помірні;  г) помірні і екваторіальні.

13.Розподіл поясів атмосферного тиску по Землі завдає найбільшого впливу на:

а) розподіл тепла і вологи; б) розподіл вологи і систему пануючих вітрів;

в) систему пануючих вітрів і розподіл тепла.

14.Тропічні повітряні маси характеризуються: а) високими температурами і вмістом вологи;

б) високими температурами і низьким вмістом вологи; в) низькими температурами і високим вмістом вологи; г) низькими температурами і вмістом вологи.

118

Усі уроки географії. 7 клас

15.Повітряні маси, що панують взимку в субтропічному поясі: а) екваторіальні;  б) тропічні;  в) помірні;  г) арктичні.

16.Сезонною зміною повітряних мас характеризуються кліматичні ­пояси:

а) екваторіальний і тропічний; б) тропічний і субекваторіальний;

в) субекваторіальний і субарктичний; г) субарктичний і арктичний.

2. Прийом «Мікрофон»

Назвіть основні риси клімату Південної Америки.

Які кліматичні пояси наявні на території материка?

Чим обумовлена повноводність річок Південної Америки?

Назвіть найбільші річки Південної Америки.

Що таке природна зона?

Як відбувається зміна природних комплексів у горах?

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Прийом «Проблемне питання»

Учитель. Поширення природних зон у рівнинній частині материка

відбувається так само, як і на інших материках,— за законом широтної зональності. Деякі природні зони ми вивчали при знайомстві з Африкою та Австралією. Але надмірна вологість клімату Південної Америки зумовила наявність у них своїх особливих рис. Які це риси? Нам треба з’ясувати відповідь на це запитання протягом уроку.

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Прийом «Географічний практикум»

За допомогою карт атласу визначте назви та кількість природних зон Південної Америки.

Від чого залежить зміна природних зон на материку?

Проаналізуйте закономірності розташування природних зон в Південній Америці та порівняйте їх з розташуванням природних зон в Африці та Австралії.

Чому в Андах спостерігається велика кількість висотних поясів?

2.Прийом «Творча лабораторія»

Завдання (виконується в групах). Виявити за картами взаємозв’язки між компонентами в одному з природних комплексів Південної Америки. Заповнити схему.

Розділ II. Материки

 

 

 

 

 

 

 

119

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Назва природної зони

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Географічне положення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Клімат: t січня, t липня, опади

 

 

Рельєф

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ґрунти

 

Внутрішні води

 

Рослинний світ

 

 

Тваринний світ

 

 

І група — вологі екваторіальні ліси;

II група — савани і рідколісся (льянос); IIІ група — субтропічний степ (пампа); IV група — патаґонські пустелі;

V група — савани і рідколісся (кампос).

3. Прийом «Творча лабораторія»

Завдання. На схемі цифрами позначені пояси

рослинності в Андах. Знайдіть відповідність між

 

 

 

 

6

 

6000

цифрою й описом поясу рослинності.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5000

а) гірські ліси з деревовидних папорот-

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

ників, бамбука;

 

 

 

4

 

 

4000

 

 

 

 

 

б) високогірні луги (парамос);

3

 

 

 

3000

в) голі скелі;

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

2000

г) вологі екваторіальні ліси;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1000

 

 

 

 

 

 

 

 

д) вічні сніги, льодовики;

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

е) високогірні ліси (чагарники).

4. Прийом «Юний дослідник»

Учні виступають із повідомленнями, підготовленими до уроку.

V. Закріплення вивченого матеріалу

VI. Підсумок уроку

1. Прийом «Роблю передбачення»

Учні під керівництвом учителя визначають та записують у зошити су-

часні екологічні проблеми материка (скорочення чисельності лам, зникнення шиншил, скорочення площ лісів Амазонії — легенів планети, забруднення та руйнація навколишнього середовища та ін.).

2. Прийом «Роблю висновок»

VII. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний текст підручника.

120

Усі уроки географії. 7 клас

Нанести на контурну карту назви та межі природних зон Південної Америки.

Підготувати матеріал про країни Південної Америки за власним вибором.

Урок № 36

Тема. Населення, його расовий склад та розміщення. Походження та формування

сучасного населення Південної Америки. Політична карта. Основні держави. Україна і країни Південної Америки

Мета: дати знання про населення Південної Америки, його расовий склад та розміщення; походження та формування сучасного населення материка; познайомити з особливостями політичної карти материка та історією її формування; визначити основні (найбільші) держави на материку; показати місце української діаспори в країнах Південної Америки; розвивати вміння працювати з джерелами географічних знань, навички аналізувати та узагальнювати навчальну інформацію щодо головних особливостей населення материка та закономірностей його розміщення на континенті.

Обладнання: політична карта Південної Америки, карта населення світу, географічні атласи, ілюстрації щодо теми уроку.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Опорні та базові поняття: населення, народність, нація, етнічний склад населення, аборигени, господарство, метиси, мулати, самбо, діаспора.

Географічна номенклатура: країни: Бразілія, Аргентина, Перу, Колумбія, Венесуела, Чілі; столиці країн: Бразіліа, Буенос-Айрес, Ліма, Санта-фе- де-Боґота, Каракас, Сантьяґо.

Зміст уроку

I. Організаційний момент

Гра «Вірю – не вірю»

Материк Південна Америка – найвологіший материк на Землі.

Крайньою східною точкою материка є мис Кабу-Бранку.

Південну Америку омивають води Індійського океану.

Крайньою південною точкою материка є мис Горн.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]