Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
конспекти.doc
Скачиваний:
14
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
8.76 Mб
Скачать

Тема «Їжа та напої». Підтема «Що ви любите їсти? Пікнік.» (6 – в клас)

Цілі:

навчальна:актуалізація лексики за темою, практикувати учнів у вживанні тематичної лексики, формувати навички говоріння на рівні мікровисловлювання та тренувати в читанні;

розвивальна: розвивати комунікативні навички, мовну здогадку, уяву, пам’ять, увагу, творчість; вміння самостійно працювати; сприяти загальнокультурному розвитку учнів, умінню спілкуватися;

виховна:формувати навички культури харчування, виховувати культуру спілкування, зацікавленість у розширенні своїх знань

Тип уроку:застосування знань, навичок та вмінь.

Обладнання:підручник, зошити, словники, картки, комп’ютер, мультимедійна дошка.

Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.

1. Greeting and aim. Привітання й повідомлення теми та мети уроку.

T:Good morning, boys and girls! How are you? I’m very glad to see you at our lesson. Today we’ll continue to work at the topic “Food and Drinks” and discuss the question what we like to eat.

2. Warming up. Уведення в іншомовну атмосферу

T:As for me, I like to eat some tasty foods. I like chocolate very much and also I like meat, fish, fruit and, of course, vegetables, especially cucumbers and tomatoes. But I don’t like sweet pies and buns.

And what about you? What do you like to eat?

P1:I like to eat sweets and cakes.

P2:I like to eat sausage.

P3:I prefer pizza, etc.

T:Do you like oranges?

P4:I like oranges very much.

T:And what about onions?

P5:I don’t like onions.

II. Основна частина

1. Listening. Аудіювання.

T:Listen to the conversation of ex.1 pg.66, act it out and name the things that Ann put into the cake.

(Діти слухають діалог та розігрують.)

P1:Ann put flour, sugar, cocoa and baking soda into the cake.

P2: Also she added a little salt, water and vegetable oil.

P3:She put vinegar and vanilla into the cake.

2. Writing. Письмо

T:We know that some people like to eat meat, others like vegetables or dairy products. Now your task is to write down all the things you like and all the things you don’t like. Write two lists:

I like

I don’t like

meat, fish, sweets, cakes, ice-cream, etc.

onions, lemons, mustard, beans, garlic, etc.

T:Now change your lists with your partner and write two things your partner likes and two things your partner doesn’t like.

P1: Andrew likes meat and fish but he doesn’t like onions and garlic.

T:Now let’s have fun. Today I have a funny menu. I changed it for joke. Your task is to write the correct words. Use the words in the box.

chocolate cheese milk lemon orange juice

fish large apple tomato

Key: To eat: tomato soup, cheeseburger, apple pie, large hamburger, fish & chips

To drink: cup of juice, orange juice, tea with lemon, coffee with milk, hot chocolate

3. Oral Practice. Тренування учнів в усному мовленні.

T:Take some sheets of paper, here you have the names of the food. Do so. And throw them to your friends. Open these sheets. Now your task is to describe this food and we’ll try to guess it.

P1: It’s a long tropical fruit with a yellow skin. Monkeys and children like it. (banana)

P2: It’s a long orange vegetable that grows under the ground. Rabbits and hares like to eat it. (carrot)

P3: It’s a frozen sweet food made of milk, cream, and sugar, with fruit, nuts or chocolate. It’s my favourite food. (ice cream)

P4: It’s a thin flat round cake made from flour, milk, and eggs, that has been cooked in a flat pan and is eaten hot. (pancake)

P5: It’s a round white vegetable with a brown, red, or pale yellow skin, that grows under the ground. We like to eat it roast, fried, boiled or mashed. (potato)