Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
конспекти.doc
Скачиваний:
14
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
8.76 Mб
Скачать

Тема «Їжа та напої». Підтема «Час сніданку» (6 – в і 6 – а класи)

Цілі:

навчальна:познайомити учнів з новими ЛО; тренувати учнів у вживанні ЛО; навчити учнів уживати ЛО, засвоєні на попередньому уроці; формувати навички монологічного мовлення на рівні мікровисловлювання, навички читання;

розвивальна: розвивати мовну інтуїцію, розвивати фонематичний та інтонаційний слух, уміння передавати зміст почутого, розвивати комунікативні навички, мовну здогадку, уяву, пам’ять, увагу;

виховна:розширювати світогляд учнів на основі ознайомлення із культурою харчування, дисциплінованість, виховувати культуру спілкування, слухання, заохочувати до вивчення нового.

Тип уроку:формування навичок та вмінь.

Обладнання:підручник, зошити, словники, картинки.

Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.

1. Greeting and aim. Привітання й повідомлення теми та мети уроку.

T: Good morning, children! I’m glad to see you. Let’s start our lesson. Today we continue to work at the topic “Food and Drinks”. Also today you’re going to learn new words and speak about meals you usually have during the day.

2. Warming up. Уведення в іншомовну атмосферу

T:As for me, I like poems very much. And what about you? Do you like poems?

Cl:Yes, we do.

T:OK. Let’s listen to a wonderful poem “Breakfast Time”.

Breakfast Time

(by Georgie Adams)

The juice in the mixer goes whee-whee-whir.

The cereal in my bowl goes crickle-crackle-snap!

The milk from the jug goes splish-sploosh-splosh!

The bacon in the pan goes sizzle-fizzle-splat!

The bell on the stove goes ping-ting-a-ping.

The coffee in the pot goes puff-podle-pop!

My teeth on the toast go crunch-crunch-crunch.

And daddy in the car goes peep-beep-parp!

“It’s time to go to school!”

T: Did you like this poem? Let’sreadit.

(Діти читають вірш про себе)

T:Now tell me what the boy has for breakfast?

P1:The boy has juice, cereal, milk, bacon, coffee and a toast.

T:OK. And what about you? What do you have for breakfast?

P2:I have a sandwich and a cup of tea.

P3:I like to eat porridge with milk for breakfast.

P4:As for me I usually have bread and butter, eggs and cocoa, etc.

II. Основна частина

1. Presenting Vocabulary and Practice

Ознайомлення з новою лексикою: mixer, bowl, stove, toast, meals, prefer, spaghetti, dessert, pudding, pancakes.

Учитель записує на дошці слова, називає їх, а діти повторюють за вчителем кілька разів, записують слова у словнички,здогадуються про їх значення або самостійно знаходять їх значення у словнику.

T: As you see, today we’ll continue to speak about meals we usually have during the day. But first, let’s learn new words which will help us in our talking.

The first word is meals.

Cl: Meals.

Will you guess the meaning of this word. We usually have got four meals a day: breakfast, lunch, dinner and supper It is an occasion when you eat food, for example breakfast or dinner, or the food that you eat on that occasion.

Write down this word into your vocabularies.

T: The next word is mixer. It is a piece of equipment used to mix things together.

Cl: Mixer.

T:I think you’ve already guessed the meaning of this word.

T: Look at the pictures and repeat after me bowl. It is a wide round container that is open at the top, used to hold liquids, food, flowers etc.

Cl: Bowl.

T:Now you know this word.

T: A stove is a piece of kitchen equipment on which you cook food in pots and pans, and that contains an oven (cooker).

Cl: Stove.

T: Toast is bread that has been heated so that it is brown on both sides and no longer soft. I like to eat toasts and a cup of tea.

Cl: Toast.

T: Spaghetti is a type of pasta in very long thin pieces, that is cooked in boiling water. Do you like spaghetti?

Cl: Yes, we do. We like spaghetti.

T: Dessert. It is sweet food served after the main part of a meal.

Cl: Dessert.

T: Pudding is a hot sweet dish, made from cake, rice, bread with fruit, milk or other sweet things added.

Cl: Pudding.

T: Pancakes are thin flat round cakes made from flour, milk, and eggs, that have been cooked in a flat pan and are eaten hot.

Cl: Pancakes.

T: And the last new word for today – prefer. It means to like someone or something more than someone or something else, so that you would choose it if you could. Find the meaning of this word in the dictionary.