Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
відкр.ур.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
18.11.2019
Размер:
62.98 Кб
Скачать

Розгорнутий конспект комбінованого уроку з української мови у 5 класі

Тема: Тексти різних типів – розповідь, опис, роздум.

Мета: – поглибити знання учнів про типи мовлення, навчити розрізняти висловлювання різних типів мовлення; ознайомити учнів зі структурою розповіді, опису, роздуму; збагачувати словниковий запас;

  • розвивати усне і писемне мовлення, образне мислення;

  • виховувати естетичний смак.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: Підручник (Рідна мова: Підруч. Для 5 кл. загальноосвіт. навч. закл. // Глазова О.П., Кузнецов Ю.Б. ), таблиця №1«Типи мовлення», таблиця №2 « Будова висловлювання», роздатковий матеріал (Картка №1,2,3)

Хід уроку

  1. Організаційний момент (1 хв.).

    1. Перевірка наявності/відсутності учнів на уроці.

    2. Перевірка підготовки учнів до уроку.

  2. Перевірка домашнього завдання (9 хв.)

  3. Узагальнення і систематизація вивченого (4 хв.).

    1. Фронтальне повторення відомостей про текст.

  • Що таке текст?(Текст – це група речень, об’єднаних між собою темою, головною думкою та граматично.)

  • Що таке тема тексту?(Тема тексту – це його міст, те, про що в ньому йдеться.)

  • Що таке головна думка тексту?(Головна думка тексту – це те, заради чого його було створено (чого він навчає, до чого закликає, від чого застерігає).

  • Які ми знаємо мовні засоби зв’язку речень у тексті?(за допомогою займенників, сполучників, синонімів, повторів слів, спільнокореневих слів, неповне речення)

  • Що таке мікротема?(Частина загальної теми тексту)

  • Частина тексту, об’єднана однією мікротемою називається… (абзацом)

З.2.Підготовча вправа. (Картка №1)

1. У нас на клумбі несподівано зійшов соняшник. Я вирішила не виривати його, нехай росте. Ще й землю кругом розпушила, підливала в суху погоду. Він швидко піднявся вище всіх квітів. А коли розцвів, звеселив увесь квітник. Стоїть собі, мов цар, і пишається короною, увесь час повертаючи її до сонця.

2. Соняшник – окраса наших городів. Уже сама назва його нагадує про небесне світило. Жовтогарячі пелюстки великої квітки, мов сонячні промені, оточують круглий кошик, у якому старанно вкриті, визрівають смачні зернятка.

Високе зелене стебло струнке і міцне, мов стовбур деревця. А на ньому один проти одного розміщені великі шершаві листки.

3. Кажуть, що соняшник – це одна із найпоживніших рослин. Звичайно, користі він приносить багато: постачає організм людини багатьма вітамінами, рослинними жирами. Але чи приносить він шкоду нашому організмові? Безумовно. Часто ці ласощі призводить до загострення апендикса, виразці шлунка, гастриту та проблем із зубами. Отже, ми повинні знати, що соняшник приносить як здоров’я, так і шкоду організмові.

3.2.1. Читання тексту.

3.2.2. Відповіді на запитання:

– Чим ви можете довести, що це текст?( наявність у сукупності речень спільної теми й провідної думки; послідовність викладу інформації та завершеність; наявність граматичного й змістового типів зв'язку між одиницями тексту)

– Що між ними спільного?(тема)

– Що саме говориться про рослину в кожному тексті?

  • Які типи мовлення вам відомі з молодших класів?

  • Використовуючи знання, набуті в початкових класах,

знайдіть серед текстів розповідь, опис, роздум.