Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Урок. Словосполучення. будова і види словосполу...docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
17.11.2019
Размер:
32.14 Кб
Скачать

Підготувала

студентка-практикантка

Таран Ірина Володимирівна

Рівне-2012

Тема. Словосполучення. Будова і види словосполучень.

Навчальна мета: поглибити знання восьмикласників про словосполучення,

його будову; формувати загальнопізнавальні вміння зна-

ходити прості й складні словосполучення, розрізняти лек-

сичні й фразеологічні словосполучення; навчити аналізу-

вати їх за способом вираження головного слова; удоскона-

лити вміння порівнювати словосполучення зі словом, сло-

воформою, реченням; формувати навички аналітико-син-

тетичного характеру на основі синтаксичного розбору сло-

восполучень.

Розвивальна мета:розвивати творчі вміння побудови словосполучень з різни-

ми видами зв’язку.

Виховна мета: виховувати повагу до українського слова.

Використана література:

  1. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Українська мова. 5-12 класи / Г. Т. Шелехова, В. І. Тихоша, А. М. Корольчук, В. І. Новосьолова, Я. І. Остаф / За ред. Л. В. Скуратівського. – К.-Ірпінь: Перун, 2005.

  2. Глазова О. П., Ю. П. Кузнецов. Рідна мова. 8 клас. – К.: Зодіак-ЕКО, 2008.

  3. Омельчук С. А. Українська мова. 8 клас. І семестр / С. А. Омельчук, А. І. Ляшкевич. – 2-ге вид., перероблене та доповнене. – Х.: Основа, 2011.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Методи і прийоми навчання:

  • Бесіда репродуктивного характеру.

  • Розподільний диктант з ключем.

  • Робота з підручником.

  • Робота з таблицею.

  • Творче конструювання.

  • «Знайди словосполучення!».

  • Синтаксичний розбір словосполучень.

План уроку:

  1. Організаційний момент.

  2. Актуалізація опорних знань учнів.

  3. Оголошення теми та мети уроку.

  4. Вивчення нового матеріалу.

  5. Закріплення нового матеріалу.

  6. Підсумок уроку.

  7. Домашнє завдання.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

1. Перевірка наявності/відсутності учнів.

2. Перевірка готовності класу до уроку.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 11).

  • Розгорніть підручник на сторінці 19. Вправа 11. (Ім’я учня), прочитай перший абзац!

Бреде лісовими хащами людина, обшарпана, обвітрена, заросла. Сторожко дивиться під узуті в стоптані черевики ноги, потемнілими від праці руками розсовує кущі. Ось натикається, здається, на те, що шукала. Стає на коліна, обережно оббирає довкола чогось пожовклу траву. Ось уже милується невисокою папороттю.

  • До якого стилю мовлення належить цей уривок? (Художній.)

- Визначте тип мовлення цього фрагменту. (Розповідь з елементами опису.)

2. Бесіда:

  • І які є стилі мовлення? (Художній, офіційно-діловий, науковий, публіцистичний, розмовно-побутовий.)

  • А які ви знаєте типи мовлення? (Опис, розповідь, роздум.)

  • Чи з усіма стилями мовлення поєднуються типи мовлення. Відповідь обґрунтуйте.

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

- Розгорніть зошити! Записуємо число, класна робота. Тема: Словосполучення. Будова і види словосполучень.

- На сьогоднішньому уроці ми поглибимо знання про словосполучення та його будову, пригадаємо, які є види словосполучень, розвинемо вміння побудови словосполучень з різними видами зв’язку.

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Бесіда репродуктивного характеру:

1. Як називається розділ мовознавчої науки, який вивчає словосполучення та речення? (Синтаксис.)

2. Що називається словосполученням? (Це синтаксична одиниця, яка утворюється поєднанням двох або більше повнозначних слів, одне з яких – головне, а інше – залежне. Від головного до залежного слова можна поставити запитання.)

3. Які є  види словосполучень за будовою? (Прості, складні.)

4. Чим словосполучення відрізняється від речення ? (Словосполучення складається мінімум із двох слів, має головне і залежне слово. Речення може складатися з одного слова, має граматичну основу – підмет і присудок чи один головний член.)

2. Робота з підручником.

Опрацювання учнями теоретичного матеріалу, поданого на сторінці 24.

Словосполучення вживають для називання предметів, їхніх ознак, дій.

Змістовий зв'язок у словосполученнях установлюють за допомогою питання, яке ставлять від головного слова до залежного: спілкуватися (як?) українською; рекорд (чий?) Романів.

Речення – це слово чи група слів, що передають повідомлення, запитання або пораду, прохання, наказ, тобто певну думку.

Наприклад: Співає осінь ніжно й журавлино (Д. Павличко). Куди ж мене зовеш, брунатна бджілко? (В. Стус). Віддай людині крихітку себе! (Л. Костенко).

Бесіда:

- Яку особливість мають словосполучення?

3. Розподільний диктант з ключем.

Завдання: 1. Розподіліть сполучення слів у дві колонки: у  першу – словосполучення, у другу – речення. 2. З перших літер по вертикалі прочитайте словосполучення.

Словосполучення                      Речення

Радію зустрічі.                          Мить зупинилася.

Іду швидко.                                Іриси розцвіли.

Дивограй краси.                         Село прокидається.

Наш клас.                                   Тиша настала.

Едельвейсами уквітчана.          Осінь завітала. 

Ключ: рідне місто.