Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Інноваційний підхід до вивчення частки в школі....docx
Скачиваний:
10
Добавлен:
14.09.2019
Размер:
72.1 Кб
Скачать

Використані джерела

  1. Бєляєв О. М. Методика вивчення української мови в школі. / О. М. Бєляєв Мельничайко, В. Я, Пентилюк, М. І., Передрій, Г. Р., Рожило, Л. Л. та ін. – К., 1987. – С. 23

  2. Варзацька Л. Інтерактивні методи навчання: лінгводидактичні засади / Л. Варзацька // Дивослово. – 2005. – № 2. – C. 5-19.

  3. Вихованець І. Р. Теоретична морфологія української мови / І. Р. Вихованець, К. Г. Городенська; [за ред. І. Р. Вихованця]. – К. : Пульсари, 2004. – 400 с.

  4. Донченко Т. К. Уроки мови мають стати уроками словесності / Т. К. Донченко // Дивослово. – 1995. – № 4. – С. 38.

  5. Нагрибельна І. А. Вивчення службових частин мови у 7 класі / І. А. Нагрибельна // Дивослово. – 2002. – № 6. – С. 24-27.

  6. Нагрибельна  І. А. Проблемно-пізнавальні завдання на уроках української мови (на матеріалі вивчення тем «Сполучник» і «Частка» у функціонально-стилістичному аспекті) / І. А. Нагрибельна. – Херсон : Сиріус, 2003. – 44 с.

  7. Нагрибельна  І. А. Система роботи зі службовими частинами мови в процесі розвитку комунікативно-мовленнєвих умінь (функціонально-стилістичний аспект) / І. А. Нагрибельна // Зб.наукових праць. Актуальні проблеми викладання філологічних дисциплін. – Херсон: Вид-во ХДУ, 2003. – С. 177-180.

  8. Нагрибельна  І. А. Утворення проблемних ситуацій на уроках української мови в процесі вивчення теми «Частка» / І. А. Нагрибельна // Зб.наукових праць. – Уфа : Чайка, 2003. – С. 108-115.

  9. Нагрибельна  І. А.Удосконалення вивчення сполучників і часток у функціонально-стилістичному аспекті / І. А. Нагрибельна // Педагогічні науки. – Херсон : Вид-во ХДУ, 2003. – Вип. 34. – С. 117-121.

  10. Николаева  Т. М. Функции частиц в высказывании: на материале славянских языков / Т. М. Николаева ; [под. ред. В. Н. Торопова; изд. 2-е, стереотипное]. – М.: УРСС, 2005. – 168 с.

  11. Нісімчук  А. С. Сучасні педагогічні технології / А. С. Нісімчук, Падалка, О. С. Шпак, О. Т. – К, 2000. – 368 с.

  12. Олійник  І. С. Методика викладання української мови в середній школі / І. С. Олійник. – К. : Вища школа. – 1989. – 439 с.

  13. Пентилюк  М. І. Методика навчання рідної мови в середніх навчальних закладах / М. І. Пентилюк. – К. : Ленвіт, 2000. – 264 с.

  14. Побірченко  Н. Інтерактивне навчання в системі нових освітніх технологій / Н. Побірченко // Початкова школа. – 2004. – № 10. – C. 8-10.

  15. Пометун  О. Інтерактивні технології навчання: теорія і практика / О. Пометун, Л. Пироженко. – К., 2002. – 136. – С . 34

  16. Салтовська  В. Використання інтерактивних методів навчання на уроках розвитку мови / В. Салтовська // Рідна школа. – 2005. – № 3. – C. 16-18.

Додаток

Тема. Написання не з дієсловами

Клас: 7.

Мета:

  • ознайомити учнів з правописом частки не з дієсловами;

  • розвивати вміння писати окремо частку не з дієсловами, збагачувати словниковий запас учнів, пізнавальну активність, навички роботи в групах;

  • виховувати бережливе ставлення до природи як до рідного дому, бажання зберегти нашу планету для нащадків.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

  1. Організаційна частина.

  2. Актуалізація опорних знань.

Перевірка домашнього завдання. Керівники груп перевіряють, звітують учителю

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Вступна бесіда.

Діти, сьогодні незвичайний день. Сьогодні ми святкуємо день народження. Чий? Ви дізнаєтесь, послухавши казку.

«Жили-були у Всесвіті дев’ять сестер, дев’ять красунь. Та одна з них була найчарівніша. Милувалася вона своїми чистими блакитними очима-озерцями, дзвінким життєрадісним голосом, що розливався пташиним щебетом, линув перегуками лісових жителів та видзвонював крихітними цвіркунами. Розвівалося на вітрах її розкішне зелене волосся з переплетеного березового та вербового гілля. А ще красуня мала чарівну вдачу. Ступить крок – і заллється все навколо бузковими кольорами, засміється – і розсиплеться пролісковий цвіт, притихне в задумі – і видніється рожевий обрій...»

  • Чи впізнали ви цю красуню? Як її звуть? (Земля).

  • Так, це планета Земля – наша домівка у Всесвіті. Вона сьогодні святкує свій день народження. 22 квітня – День Землі.

«...Та минав час. Почали тьмяніти і міліти її очі-озерця, рідшати волосся, затихати голоси...»

  • У мою душу закрадається тривога, а у вашу?

Словникова робота в групах.

  • Що таке «тривога»? Це наше нове словникове слово.Відповіді учнів.

  • Давайте прочитаємо вірш.

Молюся вам, святі дороги,

Дуби, озера, комиші,

Де голос чесної тривоги

Прокинувся в моїй душі.

(Микола Руденко.)

Завдання для груп

I група – пояснити лексичне значення слова «тривога» (1. Почуття неспокою, збентеження, викликане побоюванням, передчуттям чогось неприємного.

2. Переполох, метушіння, викликані хвилюючими вістками.)

II група – дібрати спільнокореневі слова до слова «тривога» (тривожний, тривожити, тривожно).

III група – дібрати синоніми до слова «тривога» (хвилювання, неспокій, сполох, збентеження).

IV група – скласти словосполучення зі словом «тривога» (тривожний сон, бити тривогу, говорити з тривогою).

V група – скласти речення зі словом «тривога».

Каліграфічна хвилинка.

Запис у словники.

Запис і аналіз речення. (Я тривожуся за долю Землі.)

ІV. Повідомлення теми і завдань уроку.

  • Чому ми тривожимося? Що викликає занепокоєння? (Міліють і забруднюються ріки, вирубуються ліси, зникають рослини (про це ми говорили на уроках «Я і Україна» ), люди винищують тварин і птахів).

- Ось скільки проблем ми назвали. А як поводяться з найдорожчим у світі, коли йому боляче, коли воно хворіє? (Його лікують, зберігають, охороняють). Що ж ми повинні робити? (Не рубати лісів, не знищувати рослини і тварин). У цих реченнях зустрічається частка не з дієсловами. Ми поки що не знаємо, як її записувати. Сьогодні на уроці будемо вчитися це робити.

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Робота за підручником с. 84, впр. 204

- Прочитайте речення. Зверніть увагу на написання цієї частки. (Читання вголос).

Буряк не / дурак: на дорозi не / росте, а все в огородi. Як твоє не / мелеться, то не / бiгай з кошиком. Прийшли не /проханi, пiдемо не /коханi. Дорогi гостi та в середу трапилися. Не / з одного колодязя воду пив. Журба сорочки не / дасть – не / потурай журбi – вона тебе ножем пiд серце, а ти їй пiд нiс перцю. Не / кажи те, що знаєш, а завжди знай те, що кажеш. Лежить собака на сiнi – i сам не / буде їсти, i другому не / дасть. Язик, язиче, в менi сидиш, а менi добра не / зичиш.

  • Як же пишеться частка не з дієсловами? (Окремо).

  • Списати речення. Підкреслити не з дієсловом.

Робота в групах

  • У вас у конвертах – розрізані поради, як зберегти природу. Давайте відновимо їх.

(Не) зривайте квітів!

(Не) руйнуйте гнізда і мурашники!

(Не) ламайте гілки!

(Не) знущайтеся над живими істотами!

(Записати в зошити. Перевірка – на дошці).

  • Які це речення за метою висловлювання, за інтонацією?

Фізкультхвилинка

  • Давайте пригадаємо пісню «Природа просить порятунку», що вивчали на уроці естетики.

Природа просить порятунку

Зеленим шепотом лісів,

Тривожним лебединим криком,

Змілілим плеском рік, морів.

Вона до нас із щемом в серці

Зболілі руки простягає,

Надіючись на кращу долю,

Про милосердя всіх благає. Приспів:

Не ламайте, не знущайтесь,

Не руйнуйте, не губіть...

Пожалійте, приголубте,

Нагодуйте, оживіть!

  • Які дієслова з не зустрічались?

Робота з віршем А. Костецького «Я не хочу!».

Метеликів ловити я (не) хочу,

Він – квітка неба, хай живе собі!

Хай крильцями барвистими тріпоче,

Щоб радісно було мені й тобі.

І квітку лісову (не) стану рвати,

Її додому я (не) понесу,

Бо вдома їй джмеля (не) погойдати

І (не) попити ранками росу!

І ні стеблинку, гілку чи травинку

Я (не) ображу – це страшенний гріх.

Бо в кожній з них живе тремтинка,

Що світиться довірою до всіх.

  • Виписати дієслова з не. Як же пишеться не з дієсловами?

Ознайомлення з винятками.

Діти, іноді ця частка пишеться разом із дієсловом. Подивіться на дошку. Спробуйте здогадатись, у яких саме випадках.

незчутися недоїсти

непокоїти недобачати

Ознайомлення з блоковою схемою-опорою.

НЕ З ДІЄСЛОВОМ

ОКРЕМО

РАЗОМ

Завжди: Без НЕ не вживається У префіксі недо

Не пише незчутися недоїсти

Не говори непокоїти недобачати

Дієслово завжди пишеться разом з часткою не, якщо без не не вживається або має префікс недо-:

Не пише, незчутися, недоїсти;

Не говори, непокоїти, недобачати.

Творче завдання.

  • Саме вам, діти, рятувати рідну землю. Саме вам любити її до нестями. Тож нехай змалечку очі вчаться вбирати красу, а душа промовляє до неї віршами. Спробуйте скласти власний вірш.

...повсюди

...буде

...краю

...раю

...ходити

...діти

...любити

...радіти

Зачитування віршів.

VI. Підсумки уроку.

  • Як пишеться не з дієсловами? Чи завжди?

VІ. Домашнє завдання.

Ви приїхали на природу. Напишіть твір-мініатюру, використавши слова з часткою не.