Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
администратвне право.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
07.08.2019
Размер:
76.29 Кб
Скачать

“Затверджую”

Груповий методист ______________

Учитель правознавства__________________

“_____” ______________2011року

КОНСПЕКТ УРОКУ

з правознавства у 10 класі

ЗОШ І-ІІІ ст. № 35, м. Кіровограда

студента-практиканта IV курсу факультету історії та права

КДПУ імені Володимира Винниченка

Білявського Сергія Вікторовича

Дата проведення : 11 березня 2011р.

Тема: адміністративне право України.

Мета: ознайомити учнів з поняттям адміністративного права, видами адміністративних правопорушень та стяг­неннями, які застосовуються за їх скоєння, визначити особливості адміністративної відповідальності непов­нолітніх; розвивати вміння розв'язувати юридичні за­дачі (ситуації) з використанням нормативно-правових актів; виховувати повагу до законодавства, розуміння неприпустимості правопорушень.

Основні поняття: адміністративне право, адміністративна відпові­дальність, попередження, конфіскація, вилучення, ад­міністративний арешт.

Обладнання: витяги з Кодексу України про адміністративні пра­вопорушення, підручник.

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів IIІ. Вивчення нового матеріалу

  1. Поняття про джерела адміністративного права.

  2. Поняття та види адміністративних правопорушень.

  1. Адміністративні стягнення. Порядок притягнення до адміністративної відповідальності.

  1. Закріплення нових знань і вмінь учнів

  2. Підсумки уроку

  3. Домашнє завдання

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Запитання для повторення і обговорення.

1.Дайте загальну характеристику фінансового права.

2.Охарактеризуйте суб’єктів фінансових правовідносин.

3.Дайте загальну характеристику бюджетної системи України.

4.Що таке система оподаткування і які види податків вам відомі?

5.Дайте загальну характеристику банківських правовідносин в Україні.

Учитель коментує відповіді учнів і вказує, що на поточному уроці розглядатиметься тема, присвячена новій для учнів галузі права — адміністративне право.

НІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Поняття та джерела адміністративного права. Робота над формуванням понять.

Опрацювати визначення поняття «адміністративне право» в під­ручнику [тема 7; с. 278], назвати державні органи, які беруть участь в адміністративних правовідносинах.

Учитель коментує відповіді учнів і зазначає, що саме діяльність цих органів відноситься до сфери державного управління. Крім того пояснюємо, що поняття організаційно-розпорядча діяльність перед­бачає відносини підпорядкованості між суб'єктами. Прикладами відносин, які регулюються нормами адміністративного права, є від­носини між державними органами, що підпорядковані один одно­му, і тими, які не мають безпосереднього підпорядкування один од­ному; між державними органами і установами, організаціями, які їм підпорядковані, іншими установами, підприємствами, громадськи­ми організаціями, навіть громадянами.

Колективна робота за завданням.

Наведіть приклади відносин, які регулюються нормами адмініст­ративного права.

У разі виникнення в учнів утруднень з відповіддю учитель допо- магає їм навідними запитаннями.

Учитель коригує і доповнює відповіді учнів, звертає увагу на особ- ливості адміністративних відносин, їх відмінність від цивільних сімейних відносин: можливість застосування примусу, нерівність сторін в окремих випадках тощо.

Питання про джерела адміністративного права пропонуються уч­ням для самостійного вивчення вдома.

2. Поняття та види адміністративних правопорушень. Практикум.

Визначте спільне в ситуаціях: юнак не придбав квиток у транспор­ті; дівчина перейшла вулицю на червоне світло світлофора; група підлітків брутально лається на вулиці; чоловік знаходиться з мис­ливською рушницею в заповіднику тощо.

Учні повинні визначити, що в усіх пропонованих випадках йдеться про правопорушення, висловити думку щодо належності всіх цих правопорушень до адміністративних.

Проміжний підсумок.

Учитель зазначає, що саме дрібне хуліганство, порушення пра­вил дорожнього руху, порушення правил користування транспор­том (міським, залізничним тощо), зокрема безквитковий проїзд, є найпоширенішими адміністративними правопорушеннями серед неповнолітніх. До адміністративних правопорушень відноситься ве­лика частка правопорушень у різних сферах суспільного життя, ми знайомимося лише з деякими з них.

3. Адміністративні стягнення. Порядок притягнення до ад­міністративної відповідальності.

Розповідь вчителя.

Однією з ознак правопорушення є те, що за них передбачена юри­дична відповідальність; за адміністративне правопорушення — від­повідно адміністративна відповідальність. Отже, постає питання про можливі адміністративні стягнення.

Притягнення до адміністративної відповідальності згідно з Кодек­сом України про адміністративні правопорушення можливе лише з 16 років. Але за адміністративне порушення, вчинене до досягнен­ня цього віку неповнолітнім, можуть бути притягнуті до відповідаль­ності його батьки —- законом передбачений штраф від трьох до п'яти неоподаткованих мінімумів доходів.

Робота з документом.

Опрацювати текст Ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення [56].

Кодекс України про адміністративні правопорушення

Стаття 184. Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей

Ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання перед­бачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей —тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адмі­ністративного стягнення,— тягнуть за собою накладення штрафу від двох до чотирьох неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Ко­де­ксом за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громодян.

Вчинення неповнолітніми діянь, що містять ознаки злочину, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України(2001-05, 2002-05), якщо вони не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність,—тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, що їх замінюють, від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Учитель повідомляє види адміністративних стягнень:

1) попередження;

2) штраф;

3) оплатне вилучення предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення;

4) конфіскація: предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення; грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення;

5) позбавлення спеціального права, наданого даному громадянинові (права керування транспортними засобами, права полювання);

6) виправні роботи;

7) адміністративний арешт;

8) видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України.

Звертає увагу, що застосовувати адміністративні стягнення від імені держави має право досить велике коло органів та посадових осіб.

Завдання.

Наведіть приклади застосування адміністративних стягнень, з якими стикалися.

Розглядаючи питання щодо видів адміністративних стягнень учичитель звертає увагу на те, що попередження, як адміністративне стягнення передбачає обов'язкову фіксацію в документі — протоколі або спеціальному талоні (як у водія). Учитель визначає відмінності конфіскацією і вилученням, вказує, що адміністративний арешт, виправні роботи та конфіскація майна можуть застосовуватися виключно за рішенням суду.

Завдання.

На вашу думку, чому саме названі види стягнень передбачають обов’язковий судовий розгляд?

Учитель підсумовує відповіді учнів і визначає, що арешт та виправні роботи найбільшою мірою обмежують права людини, тому з найретельніший розгляд і забезпечення можливостей захисту; виключно судовий порядок конфіскації, встановлений Конституцією України.

Робота з документом.

Опрацюцювати текст Ст. 24-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення [56].

Кодекс України про адміністративні правопорушення

Стаття 24-1. Заходи впливу, що застосовуються до неповнолітніх

За вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх у ві­ці від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані такі заходи впливу:

  1. зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого;

  2. застереження;

  3. догана або сувора догана;

  4. передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ Робота в групах.

Учитель об'єднує учнів у малі групи, пропонує розглянути ситуа­ції і визначити, чи скоєно адміністративні правопорушення, хто може бути притягнутий до відповідальності.

Ситуації.

Група 1. Батьки з сином (9 років), прямуючи до театру, пізно ввечері перейшли вулицю у невстановленому місті, неподалік від підземного пішохідного переходу. Співробітникам міліції, які їх зупинили, пояснили, що зробили вони це тому, що поблизу не було машин і взагалі рух вночі дуже невеликий.

Зразок відповіді. Наявне адміністративне правопорушен­ня — порушення Правил дорожнього руху, до відповідальності мо­жуть бути притягнуті обидва дорослі пішоходи, дитина відповідаль­ності не нестиме. Відсутність автомашин не впливає на оцінку дій порушників.

Група 2. Підлітки, гуляючи вулицею, гучно співали пісні, бру­тально лаялася, на зауваження перехожих не реагували або реагу­вали лайкою. Після затримання нарядом міліції виявилося, що двом із затриманих по 14 років, одному — 15, а іншим — 17 років.

Зразок відповіді. Мало місце адміністративне правопору­шення — дрібне хуліганство, але до відповідальності будуть притяг­нуті лише двоє підлітків, які досягнули 16 років. Можуть притяг­нути до відповідальності батьків інших підлітків за неналежне виконання обов'язків з виховання дітей.

Група 3. Десятикласник, якому виповнилося 16 років, протя­гом півроку відмовляється отримувати паспорт громадянина Украї­ни. При цьому він посилається на відсутність потреби в отриманні документа і наявність бажання отримати громадянство іншої держа-

ви. Але не може пояснити, на громадянство якої держави він має право.

Зразок відповіді. Підліток порушує вимоги законодавства, має місце адміністративне правопорушення — проживання без пас­порта, хлопець може бути притягнутий до відповідальності.

Група 4. Працівник, вийшовши на обідню перерву, вжив алко­гольних напоїв і повернувся на робоче місце напідпитку. Началь­ник цеху, виявивши це, відсторонив того від роботи і подав доповід­ну записку з цього приводу директору заводу.

Зразок відповіді. Громадянин вчинив правопорушення, але воно є не адміністративним, а дисциплінарним. Відповідно і стяг­нення буде не адміністративним, а дисциплінарним.